LIETUVOS RESPUBLIKOS

APLINKOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL laidojimo paslaugų teikimo kokybės reikalavimų PATVIRTINIMO

 

2011 m. rugpjūčio 29 d. Nr. D1-652

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo (Žin., 2007, Nr. 140-5763; 2010, Nr. 123-6259) 20 straipsnio 2 dalimi,

tvirtinu Laidojimo paslaugų teikimo kokybės reikalavimus (pridedama).

 

 

Aplinkos ministras                                                        Gediminas Kazlauskas

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2011 m. rugpjūčio 29 d. įsakymu Nr. D1-652

 

LAIDOJIMO PASLAUGŲ TEIKIMO KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Laidojimo paslaugų teikimo kokybės reikalavimai (toliau – kokybės reikalavimai) nustato, kaip ir kokiomis priemonėmis laidojimo paslaugų teikėjas turi užtikrinti su žmogaus palaikų laidojimu susijusių paslaugų, apimančių žmogaus palaikų pirminį vežimą, žmogaus palaikų laikymą, žmogaus palaikų paruošimą šarvoti, šarvojimą, žmogaus palaikų vežimą laidoti, laidojimą, paslaugų kokybę.

2. Kokybės reikalavimai privalomi visiems fiziniams asmenims, kurie teisės aktų nustatyta tvarka verčiasi individualia veikla, Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje įsteigtiems juridiniams asmenims ar kitoms organizacijoms arba jų filialams, Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo nustatyta tvarka teikiantiems visas ar dalį laidojimo paslaugų.

3. Kokybės reikalavimuose pateiktos nuorodos į šiuos dokumentus:

3.1. Lietuvos Respublikos civilinis kodeksą (Žin., 2000, Nr. 74-2262);

3.2. Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymą (Žin., 2007, Nr. 140-5763);

3.3. Kapinių tvarkymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1207 (Žin., 2008, Nr. 137-5411);

3.4. Reikalavimų žmonių palaikams gabenti skirtoms transporto priemonėms aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2008 m. gegužės 19 d. įsakymu Nr. 3-172 (Žin., 2008, Nr. 59-2248);

3.5. Lietuvos higienos normą HN 91:2007 „Žmonių palaikų vežimas, laikymas, šarvojimas. Bendrieji higienos reikalavimai“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. birželio 15 d. įsakymu Nr. V-497 (Žin., 2007, Nr. 68-2693).

4. Kokybės reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatyme [3.2] ir jo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II. BENDRIEJI KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

5. Laidojimo paslaugų teikėjas ar jo atstovas privalo pagarbiai elgtis su mirusiojo žmogaus palaikais, laikytis rimties.

6. Laidojimo paslaugų teikėjas ar jo atstovas, bendraudamas su mirusiojo artimaisiais ir (ar) laidojančiu asmeniu, turi susilaikyti nuo bet kokios kritikos, gerbti mirusįjį, jo socialinius, religinius ir kultūrinius įsitikinimus.

7. Laidojimo paslaugų teikėjas, laikydamasis laidojančio asmens nurodymų, turi sudaryti sąlygas laidotuvėse dalyvauti teisės aktų nustatyta tvarka įregistruotų religinių bendruomenių ar bendrijų atstovams, kitiems asmenims ir atlikti religines apeigas.

8. Laidojimo paslaugos turi būti teikiamos atsižvelgiant į mirusiojo asmens valią (jeigu ji žinoma), religinius ir kultūrinius įsitikinimus, laidojančio asmens pageidavimus, jei tai neprieštarauja galiojantiems įstatymams ir nepažeidžia viešosios tvarkos.

9. Prieš pradedant teikti laidojimo paslaugas laidojimo paslaugų teikėjas ar jo atstovas privalo raštu sudaryti laidojimo paslaugų teikimo sutartį tarp laidojančio asmens ir laidojimo paslaugų teikėjo dėl numatomų teikti laidojimo paslaugų ir jų kainų.

 


III. ŽMOGAUS PALAIKŲ PIRMINIO VEŽIMO IR VEŽIMO LAIDOTI PASLAUGŲ KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

10. Žmogaus palaikų pirminis vežimas ir vežimas laidoti vykdomas tik specialiomis žmogaus palaikų vežimui skirtomis transporto priemonėmis.

11. Transporto priemonės, kuriomis vežami žmogaus palaikai, turi atitikti Reikalavimų žmonių palaikams gabenti skirtoms transporto priemonėms aprašo [3.4] ir Lietuvos higienos normos HN 91:2007 [3.5] reikalavimus.

12. Žmogaus palaikų vežimui skirta transporto priemone turi būti vežami tik vieno žmogaus palaikai.

13. Žmogaus palaikai turi būti įkeliami į transporto priemonę ir iškeliami iš jos atsargiai ir pagarbiai.

14. Žmogaus palaikai vežami saugant juos nuo išorinių pažeidimų ir (ar) kitų poveikių.

 

IV. ŽMOGAUS PALAIKŲ LAIKYMO, PARUOŠIMO ŠARVOTI IR ŠARVOJIMO PASLAUGŲ KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

15. Laidojimo paslaugų teikėjas žmogaus palaikų laikymo, paruošimo šarvoti ir šarvojimo paslaugas turi teikti patalpose, atitinkančiose Lietuvos higienos normos HN 91:2007 [3.5.] reikalavimus, turėdamas galiojantį leidimą-higienos pasą ir laikydamasis Lietuvos higienos normos HN 91:2007 [3.5.] reikalavimų.

16. Žmogaus palaikai turi būti keliami specialia įranga arba prilaikant prie galvos ir pečių, dubens ir kojų ir guldomi kiek įmanoma tiesiau. Žmogaus palaikus turi kelti ne mažiau kaip 2 žmonės.

17. Teikiant žmogaus palaikų paruošimo šarvojimui paslaugą, žmogaus palaikai turi būti nuprausti, jei reikia – nuskusti, akys ir burna turi būti užvertos, plaukai sutvarkyti, jei reikia – pakirpti.

18. Specialus žmogaus palaikų paruošimas, žmogaus palaikus apsaugojantis nuo irimo iki savaitės, atliekamas tik gavus laidojančio asmens sutikimą raštu.

19. Paruošti šarvojimui žmogaus palaikai turi būti aprengti arba, jei to reikalauja laidojantis asmuo, suvynioti į audeklą. Mirusiojo drabužiai turi būti tvarkingi.

 

V. LAIDOJIMO PASLAUGOS KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

20. Žmogaus palaikai, taip pat balzamuoti ar kremuoti laidojami gavus Leidimą laidoti, išduotą Kapinių tvarkymo taisyklių [3.3] nustatyta tvarka ir tik leidime nurodytoje vietoje.

21. Kapo duobę galima kasti tik gavus kokybės reikalavimų 20 punkte nurodytą leidimą.

22. Kapo duobės, kurioje laidojami žmogaus palaikai, gylis turi būti ne mažesnis kaip 2 metrai. Kapo duobės plotas turi būti toks, kad karstą galima būtų laisvai nuleisti į duobę. Kapo duobės, kurioje laidojami kremuoti žmogaus palaikai urnoje arba kapsulėje, arba išberiant juos į kapo duobę, gylis turi būti ne mažesnis kaip 1 metras. Padedant kremuotus žmogaus palaikus kolumbariumo nišoje, urna ar kapsulė turi būti tokia, kad laisvai tilptų į tam skirtą nišą.

23. Kasant kapo duobę šeimos kape, laidojimo paslaugų teikėjas privalo užtikrinti esamų kapavietės statinių, paminklų, antkapių, tvorelių, apvadų ar kitų elementų išsaugojimą. Kapavietės elementai, trukdantys iškasti kapo duobę, gali būti išardomi jų nesugadinant ir tik gavus už kapavietės priežiūrą atsakingo asmens sutikimą.

24. Iš kapo duobės iškastas gruntas turi būti supiltas, kad netrukdytų į kapo duobę nuleisti karstą. Grunto pylimui gali būti naudojami specialūs konteineriai arba tentas.

25. Paruošta kapo duobė žmogaus palaikų laidojimui turi būti sausa ir tvarkinga. Esant blogoms hidrometeorologinėms sąlygoms, kapo duobėje atsiradus lietaus ar gruntinio vandens, laidojimo paslaugų teikėjas privalo prieš leisdamas karstą į kapo duobę iš jos išsiurbti vandenį. Vandenį galima išsiurbti specialia įranga.

26. Kasant kapo duobę kapavietėje, laidojimo paslaugų teikėjas privalo darbus organizuoti taip, kad nebūtų žalojami ar gadinami šalia esančių kapaviečių statiniai, paminklai, antkapiai, tvorelės ar kitaip nepakenkti šalia esančioms kapavietėms.

27. Karstas su žmogaus palaikais į kapo duobę turi būti leidžiamas juostomis arba specialiu liftu. Leidžiant karstą į kapo duobę juostomis, tai turi atlikti ne mažiau kaip 3 žmonės.

28. Užkasus kapo duobę, kapavietė turi būti sutvarkyta, palaidojimo vietoje virš žemės paviršiaus turi būti supiltas tvarkingas žemės kauburys ir įrengtas kapo vietą žymintis ženklas, kuriame nurodoma mirusiojo vardas, pavardė, gimimo ir mirties datos.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Asmenys, pažeidę kokybės reikalavimus, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________