NACIONALINĖS MOKĖJIMO AGENTŪROS

PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL GEROS AGRARINĖS IR APLINKOSAUGOS BŪKLĖS REIKALAVIMŲ PAŽEIDIMŲ ĮVERTINIMO NACIONALINĖJE MOKĖJIMO AGENTŪROJE PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS METODIKOS PATVIRTINIMO

 

2011 m. balandžio 28 d. Nr. BR1-508

Vilnius

 

Vadovaudamasis Paramos už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės 2011 m. taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2011 m. kovo 10 d. įsakymu Nr. 3D-192 (Žin., 2011, Nr. 33-1575), 51.2.1 ir 51.2.2 punktais,

tvirtinu Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimų įvertinimo Nacionalinėje mokėjimo agentūroje prie Žemės ūkio ministerijos metodiką (pridedama).

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,

pavaduojantis direktorių                                                             Vitas Lopinys

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Nacionalinės mokėjimo agentūros prie

Žemės ūkio ministerijos direktoriaus

2011 m. balandžio 28 d. įsakymu Nr. BR1-508

 

GEROS AGRARINĖS IR APLINKOSAUGOS BŪKLĖS REIKALAVIMŲ PAŽEIDIMŲ ĮVERTINIMO NACIONALINĖJE MOKĖJIMO AGENTŪROJE PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS METODIKA

 

1. Šioje Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimų įvertinimo Nacionalinėje mokėjimo agentūroje prie Žemės ūkio ministerijos metodikoje yra nustatyti Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. 3D-327 (Žin., 2007, Nr. 78-3157; 2010, Nr. 97-5049) (toliau – GAAB reikalavimų aprašas), 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 punktuose išdėstytų reikalavimų pažeidimų įvertinimo metodiniai nurodymai.

2. Tikrinant žemės ūkio naudmenų atitiktį GAAB reikalavimų aprašo 1.1 punkte nurodytam reikalavimui turi būti įvertinama:

2.1. ar lauke, kuriame deklaruotas juodasis pūdymas, nuo rudens po derliaus nuėmimo iki kitų metų žieminių augalų sėjos niekas neauginama, o žemė periodiškai dirbama ir palaikoma juoda;

2.2. ar ariamojoje žemėje auginami žemės ūkio augalai. Jei laikomas juodasis pūdymas, ar jis iki lapkričio 1 d. apsėtas žemės ūkio augalais. Jei laukuose auginami ne žemės ūkio augalai arba juodasis pūdymas iki lapkričio 1 d. neapsėtas žemės ūkio augalais, fiksuojamas pažeidimas. Atliekant kompleksinio paramos susiejimo reikalavimų patikras anksčiau nei lapkričio 1 d., tuo atveju, jei tikrinamas laukas, kuriame laikomas juodasis pūdymas, tačiau jis dar neapsėtas žemės ūkio augalais, į patikrą vietoje reikia sugrįžti po lapkričio 1 d.;

2.3. juodajame pūdyme neturi būti piktžolių, pasiekusių žydėjimo stadiją. Piktžolės gali būti dygimo ar pradinėje augimo stadijoje. Turi akivaizdžiai matytis mechaninio žemės dirbimo požymių (pvz., arimo, kultivavimo ir kt.).

3. Tikrinant žemės ūkio naudmenų atitiktį GAAB reikalavimų aprašo 1.2 punkte nurodytam reikalavimui turi būti įvertinama:

3.1. kad tuo atveju, jei atliekant kompleksinio paramos susiejimo reikalavimų patikrą vietoje anksčiau nei rugpjūčio 1 d., pievos ir ganyklos nešienautos ir nenuganytos, reikia į patikrą vietoje sugrįžti po rugpjūčio 1 d. ir patikrinti, ar pievos ir ganyklos nušienautos.

3.2. ar yra ganymo požymių, kuriais turi vadovautis tikrintojas:

3.2.1. matomos ekskrementų liekanos;

3.2.2. neturi būti išplaukėjusios, pasenusios ir peraugusios žolės;

3.2.3. nevisiškai nuganytame plote nenuėstos žolės likučiai turi būti nušienauti;

3.2.4. pavienių kupstų buvimas nelaikomas pažeidimu.

4. Tikrinant žemės ūkio naudmenų atitiktį GAAB reikalavimų aprašo 1.3 punkte nurodytam reikalavimui turi būti įvertinama, ar šienas ir žalioji masė sugrėbta, surinkta ir išvežta iš lauko arba sudėta į kūgius, supresuota į ritinius. Supuvusios, sudžiūvusios nupjautos žolės liekanos pradalgėse rodo, jog šienas ir žalioji masė nėra sutvarkyti ir išvežti iš lauko. Jei atliekant kompleksinio paramos susiejimo reikalavimų patikrą vietoje anksčiau nei rugpjūčio 1 d. šienas ir žalioji masė laukuose nesutvarkyti, reikia į patikrą vietoje sugrįžti po rugpjūčio 1 d. ir patikrinti, ar šienas ir žalioji masė sutvarkyti. Nupjautas ir neišvežtas atolas nėra laikomas GAAB reikalavimų aprašo pažeidimu.

5. Tikrinant žemės ūkio naudmenų atitiktį GAAB reikalavimų aprašo 1.4 punkte nurodytam reikalavimui turi būti įvertinama:

5.1. ar nėra krūmų ir medžių, kurie įskaičiuoti į deklaruojamo lauko plotą. Tokių krūmų ir medžių (išskyrus pavienius medžius) buvimas ariamoje žemėje bei pievų – ganyklų, taip pat daugiamečių pievų – ganyklų plotuose yra laikomas šio GAAB reikalavimo pažeidimu;

5.2. medžiai, esantys lauke, pavieniais laikomi tuomet, kai medžio laja nenustelbia deklaruotos kultūros. Jei medžio laja trukdo augti deklaruotai kultūrai arba po laja esantis plotas nėra apsėtas, apsodintas, apartas, neauga pieviniai augalai ir viršija 0,01 ha, fiksuojamas GAAB reikalavimų aprašo 1.4 punkto pažeidimas. Tokie lauke esantys plotai turi būti išmatuojami, kad būtų žinomas tikslus jų dydis.

6. Tikrinant žemės ūkio naudmenų atitiktį GAAB reikalavimų aprašo 1.5 punkte nurodytam reikalavimui turi būti įvertinama:

6.1. ar piktžolės stelbia žemės ūkio augalus, ar šių augalų vegetacija, ten kur yra piktžolių, yra sulėtėjusi arba jie visiškai išnykę, lyginant su kitais augalais tame pačiame lauke;

6.2. stelbiančiomis piktžolės laikomos tuomet, kai piktžolių aukštis yra didesnis nei auginamo pasėlio ir piktžolių buvimas trukdo pasėliams normaliai augti.

7. Tikrinant žemės ūkio naudmenų atitiktį GAAB reikalavimų aprašo 1.6 punkte nurodytam reikalavimui turi būti įvertinama:

7.1. jei pievoje ir ganykloje, sodų ir uogynų tarpueiliuose, ariamojoje žemėje vyrauja aukštaūgės piktžolės, kurios jau spėjo sustabarėti ar subrandinti sėklas, tai yra GAAB reikalavimo pažeidimas. Tikrintojas, vertindamas piktžolių sustabarėjimą, nustato, ar augalo stiebas nėra pakeitęs spalvos (sustabarėjusios piktžolės kamienas gali būti pakeitęs spalvą į kitą (iš žalios į rudą, pilką ir pan.));

7.2. lenkiant sustabarėjusios piktžolės kamieną, jis lūžta, sėklos išsibarsto. Sėklų subrandinimo ir išbarstymo požymis yra lengvas sėklų atsiskyrimas nuo augalo arba vizualiai aiškiai matoma, kad sėklos išbarstytos arba barstomos;

7.3. tikrintojas, vertindamas piktžolių sustabarėjimą, turi patikrinti piktžoles įvairiose lauko vietose.

8. Tikrinant žemės ūkio naudmenų atitiktį GAAB reikalavimų aprašo 1.7 punkte nurodytam reikalavimui turi būti įvertinama:

8.1. ar suartoje ar kitaip mechaniškai įdirbtoje dirvoje (pvz., nuskustoje ar sulėkščiuotoje velėnoje ar ražienoje) laiku naikinamos ką tik pradėjusios augti piktžolės. Turi matytis mechaninio įdirbimo požymių. Piktžolės gali būti dygimo ar pradinėje augimo stadijoje, tačiau nepasiekusios žydėjimo stadijos;

8.2. jei juodajame pūdyme, sodų, uogynų tarpueiliuose panaudotos cheminės piktžolių naikinimo priemonės, jų poveikį turi įrodyti sudžiūvusių, apmirusių kultūrinių augalų bei piktžolių vegetatyvinės dalys. Kilus abejonių dėl chemikalų naudojimo pūdyme, sodų ir uogynų tarpueiliuose (pvz., kai ūkininkas teigia, kad naudojo chemines priemones, tačiau jos nesuveikė), tikrintojas kaip įrodymo gali ūkininko paprašyti parodyti šiuos dokumentus, kurie būtų įrodymas, kad pareiškėjas pūdyme naudojo chemines priemones:

8.2.1. naudotų augalų apsaugos produktų apskaitos registrą, pildomą vadovaujantis Augalų apsaugos produktų įvežimo, sandėliavimo, prekybos ir naudojimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 3D-564 (Žin., 2004, Nr. 15-481; 2010, Nr. 92-4868);

8.2.2. valdoje naudotų augalų apsaugos produktų, skirtų neprofesionaliam naudojimui, apskaitos dokumentus, pildomus Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. 3D-152 (Žin., 2007, Nr. 41-1561; 2011, Nr. 34-1631), nustatyta tvarka.

9. Jei patikros vietoje metu laukas ar jo dalis yra apsemti, tačiau yra matomi akivaizdūs dirbimo požymiai ir lauko atitiktis GAAB reikalavimų apraše nustatytiems reikalavimams, toks laukas ar jo dalis yra laikomi tinkamais paramai gauti.

10. Jei patikros vietoje metu tikrinami ne visi deklaruoti laukai (pvz., atliekama užsakomoji patikra), laikoma, kad laukuose, kurie nebuvo tikrinti, laikomasi GAAB reikalavimų apraše nustatytų reikalavimų.

 

_________________