LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ŽEMĖS ŪKIO BENDROVIŲ ATSISKAITYMO SU PAJININKAIS TVARKOS IR SĄLYGŲ

 

1992 m. spalio 9 d. Nr. 759

Vilnius

 

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1992 m. gegužės 7 d. nutarimą Nr. I-2563 „Dėl priemonių agrarinei reformai plėtoti“, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Nustatyti, kad:

1. Žemės ūkio bendrovės narys turi teisę gauti, o žemės ūkio bendrovė (toliau vadinama – bendrovė) privalo grąžinti natūra jam priklausantį pajų tais atvejais, kai:

1.1. pajus įneštas natūra;

1.2. bendrovės narys steigia ūkininko ūkį;

1.3. bendrovės įstatuose (išskyrus 1.1 ir 1.2 punktuose nurodytus atvejus) numatyta pajų grąžinti natūra.

2. Bendrovės narys, norintis susigrąžinti jam priklausantį pajų natūra, turi pateikti bendrovės valdybai (administracijai):

2.1. pareiškimą išstoti iš bendrovės arba sugrąžinti pajaus dalį, nurodydamas pasirinktą vieną ar kelis šiuo nutarimu patvirtintus pajaus grąžinimo būdus;

2.2. apylinkės agrarinės reformos tarnybos pažymą apie privataus ūkio žemėnaudą arba kitus žemės nuosavybės teisę įrodančius dokumentus (jeigu jis steigia ūkininko ūkį);

2.3. apylinkės agrarinės reformos tarnybos pažymą, kad privatizuojant žemės ūkio įmonės turtą bendrovės nario privataus ūkio žemėnaudai nebuvo suformuotas ūkininko gamybinis-technologinis komplektas (jeigu jis pageidauja susigrąžinti pajų 4.3 punkte nurodytomis sąlygomis).

3. Žemės ūkio bendrovės narių pajai, įnešti nekilnojamuoju turtu, pagrindinėmis priemonėmis, grąžinami natūra ne vėliau kaip per tris mėnesius, praėjusius nuo pareiškimų gavimo. Žemė gali būti sugrąžinta tik nuėmus žiemkenčių, vasarinių kultūrų ar daugiamečių žolių pirmųjų metų derlių.

4. Bendrovės nariui, pareiškusiam norą išstoti iš bendrovės ir steigiančiam ūkininko ūkį, jo pageidavimu pajus grąžinamas:

4.1. suformuojant gamybinį-technologinį komplektą pagal nustatytąja tvarka patvirtintus Privatizuojamų žemės ūkio įmonių turto skaidymo į gamybinius-technologinius komplektus nuostatus, jeigu:

4.1.1. bendrovės nario pajus yra ne mažesnis už gamybinio-technologinio komplekto vertę;

4.1.2. kelių išstojančių iš bendrovės jos narių pajų suma yra ne mažesnė už gamybinio-technologinio komplekto vertę ir šie asmenys sudaro bendros jungtinės veiklos sutartį;

4.1.3. vieno ar kelių išstojančių iš bendrovės jos narių pajus (pajų suma) yra ne mažesnis kaip 80 procentų gamybinio-technologinio komplekto vertės ir šie asmenys su bendrove sudaro bendros jungtinės veiklos sutartį;

4.2. perduodant išstojančiam bendrovės nariui pastatus ar statinius, jeigu šie pastatai ar statiniai yra jam nuosavybės teise priklausančioje arba grąžintinoje natūra žemėje ir tenkinama viena iš šių sąlygų:

4.2.1. bendrovės nario pajus yra ne mažesnis už pastatų ar statinių (kartu su neišmontuojama įranga) likutinę vertę;

4.2.2. bendrovės nario pajus yra ne mažesnis kaip 80 procentų pastatų ar statinių (kartu su neišmontuojama įranga) likutinės vertės, ir šis asmuo su bendrove sudaro bendros jungtinės veiklos sutartį;

4.3. perduodant išstojančiam bendrovės nariui žemės ūkio techniką tais atvejais, kai privatizuojant žemės ūkio įmonės turtą išstojančio bendrovės nario privataus ūkio žemėnaudai nebuvo suformuotas ūkininko gamybinis-technologinis komplektas, jeigu:

4.3.1. bendrovės nario pajus yra ne mažesnis už perimamos technikos likutinę vertę;

4.3.2. kelių išstojančių iš bendrovės jos narių pajų suma yra ne mažesnė už perimamos technikos likutinę vertę ir jie sudaro bendros jungtinės veiklos sutartį;

4.3.3. išstojantis iš bendrovės narys (keli nariai) sudaro su bendrove bendros jungtinės veiklos sutartį, kai pagal Privatizuojamų žemės ūkio įmonių turto skaidymo į gamybinius-technologinius komplektus nuostatus bendrovės turto negalima skaidyti. Bendrovės nariams, sudarantiems su bendrove bendros jungtinės veiklos sutartį, turi būti pasiūlyta perimti ne mažiau žemės ūkio technikos, negu jos tenka privataus ūkio žemėnaudos plotui, priklausomai nuo to, kiek technikos turėjo privatizuojamas gamybinis-technologinis komplektas, kurio pagrindu įsteigta bendrovė, jam priskirtos žemės plotui;

4.4. perduodant išstojančiam bendrovės nariui žemės ūkio ir kitą techniką (išskyrus 4.3 punkte nurodytus atvejus), jeigu šis asmuo sudaro su bendrove bendros jungtinės veiklos sutartį;

4.5. perduodant išstojančiam bendrovės nariui gyvulius ir apyvartinį turtą jo balansine verte proporcingai šio asmens pajaus (jo dalies) dydžiui.

5. Tais atvejais, kai įnešęs pajų natūra arba steigiantis ūkininko ūkį bendrovės narys pageidauja, kad jam priklausantis pajus būtų grąžintas pinigais, pajus parduodamas laikantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. spalio 9 d. nutarime Nr. 758 „Dėl disponavimo žemės ūkio bendrovės pajais tvarkos“ nustatytos tvarkos.

6. Bendros jungtinės veiklos sutartys su išstojančiais bendrovės nariais sudaromos ne ilgesniam kaip 5 metų laikotarpiui, o išsimokėjimo trukmė negali būti ilgesnė kaip 3 metai.

7. Šio nutarimo 4 punkte nurodytų bendrovės narių pajaus dydis nustatomas pagal paskutinio bendrovės balanso duomenis, įvertinus įplaukas už realizuotą, bet dar neapmokėtą produkciją ir pagrindines priemones.

8. Jeigu bendrovės narys išstoja iš bendrovės ir pajaus likutis yra mažesnis už minimalų bendrovės nario pajinį įnašą, šio pajaus likutis grąžinamas pinigais arba natūra pasibaigus ūkiniams metams.

9. Bendrovės valdyba (administracija) ne vėliau kaip per mėnesį, praėjusį nuo bendrovės nario raštiško pareiškimo susigrąžinti pajų ar jo dalį, turi raštu pranešti apie valdybos (administracijos) sprendimą ir atsiskaitymo su pajininku laiką bei vietą. Bendrovės valdyba (administracija) ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo pareiškimo gavimo turi grąžinti pajų ir perduoti išstojančiam nariui turtą.

10. Bendrovės pajininkų ir bendrovės ginčai dėl pajų grąžinimo sprendžiami teismine tvarka. Jeigu bendrovės valdyba (administracija) nustatytu laiku nevisiškai atsiskaito, pajininkas turi teisę reikalauti, kad bendrovė atlygintų visus dėl to susidariusius nuostolius, įskaitant ir negautas pajamas.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALEKSANDRAS ABIŠALA