LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL ĮRENGINIŲ ŠILUMOS IZOLIACIJOS ĮRENGIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. sausio 18 d. Nr. 4-17

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo (Žin., 2002, Nr. 56-2224) 6 straipsnio 3 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 5 d. nutarimo Nr. 1390 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos energetikos įstatymą“ (Žin., 2002, Nr. 89-3782) 2.2 punktu,

tvirtinu Įrenginių šilumos izoliacijos įrengimo taisykles (pridedama).

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                        VIKTOR USPASKICH

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2005 m. sausio18 d. įsakymu Nr. 4-17

 

ĮRENGINIŲ ŠILUMOS IZOLIACIJOS ĮRENGIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios Įrenginių šilumos izoliacijos įrengimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato statomų naujų arba rekonstruojamų įrenginių paviršių šilumos izoliacijos projektavimo ir įrengimo reikalavimus, kai įrenginiuose esančios terpės temperatūra yra nuo -60 oC iki +600 oC.

2. Šios Taisyklės netaikomos:

2.1. šilumos tiekimo tinklų vamzdynų, kurių šilumos izoliacija projektuojama ir įrengiama vadovaujantis statybos techninio reglamento STR 2.09.03:1999 „Šilumos tiekimo tinklų šiluminė izoliacija“ (1 priedo 1 p.) reikalavimais, šilumos izoliacijai įrengti;

2.2. atominių elektrinių įrenginių, skystų dujų izoterminių saugyklų įrenginių, kuriuose laikomos sprogstamosios medžiagos, šilumos izoliacijai įrengti.

3. Armatūrą, flanšus, liukus reikia izoliuoti, jeigu izoliuojamas įrenginys, ant kurio jie įrengti.

4. Įrenginių šilumos izoliacija turi būti tvirta, atspari įvairiam išoriniam poveikiui, chemiškai ir mechaniškai stabili, nedegi.

5. Šilumos izoliacijai turi būti naudojami specialiai pagaminti izoliaciniai gaminiai (kevalai, dembliai) ir detalės jiems tvirtinti.

6. Šilumos izoliacijai naudojamos medžiagos ir gaminiai turi tenkinti statybos techninio reglamento STR 1.01.04:2002 „Statybos produktai. Atitikties įvertinimas ir „CE“ ženklinimas“ (1 priedo 2 p.) reikalavimus.

7. Šilumos izoliacija turi būti projektuojama ir įrengiama pagal Saugos taisyklių eksploatuojant šilumos įrenginius (1 priedo 3 p.), statybos techninių reikalavimų reglamento STR 2.01.01(2):1999 „Esminiai statinio reikalavimai. Gaisrinė sauga“ (1 priedo 4 p.), Bendrųjų priešgaisrinių saugos taisyklių (BPST-01-97) (1 priedo 5 p.), Energetikos objektų priešgaisrinių saugos taisyklių (1 priedo 6 p.), statybos techninių reglamentų STR 1.12.05:2002 „Gyvenamųjų namų naudojimo ir priežiūros privalomieji reikalavimai ir jų įgyvendinimo tvarka“ (1 priedo 7 p.), statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2002 „Statybos leidimas“ (1 priedo 8 p.), statybos techninio reglamento STR 1.11.01:2002 „Statinių pripažinimo tinkamais naudoti tvarka“ (1 priedo 9 p.), statybos techninio reglamento STR 2.09.01:1998 „Šilumos tiekimo tinklai ir šilumos punktai“ (1 priedo 10 p.), techninių statybos reikalavimų reglamento STR 2.09.02:1998 „Šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas“ (1 priedo 11 p.), statybos techninio reglamento STR 1.05.06:2002 „Statinio projektavimas“ (1 priedo 12 p.), Slėginių indų naudojimo taisyklių DT 12-02 (1 priedo 13 p.), Slėginių vamzdynų naudojimo taisyklių (1 priedo 14 p.) ir respublikinių statybos normų RSN 156-94 „Statybinė klimatologija“ reikalavimus.

 

II. ŠILUMOS IZOLIACIJOS KONSTRUKCIJOS, GAMINIŲ IR MEDŽIAGŲ REIKALAVIMAI

 

8. Šilumos izoliuojamosios konstrukcijos pagrindinės sudedamosios dalys: šilumos izoliacijos sluoksnis, standinimo ir tvirtinimo detalės, garo izoliacija (jei galima vandens garų kondensacija iš aplinkos oro), šilumos izoliacijos sluoksnio apsauginė danga.

9. Garo izoliaciją reikia projektuoti ir įrengti, jei numatoma izoliuojamo paviršiaus temperatūra žemesnė nei 12 ºC. Jei temperatūra gali kisti nuo 12 ºC iki 20 ºC, garo izoliacijos reikalingumas nustatomas skaičiavimais.

10. Garo izoliacijos siūlės turi būti sandarios.

11. Paviršiams izoliuoti, kai jų temperatūra 20 ºC ir didesnė, turi būti naudojamos medžiagos, kurių tankis ne didesnis kaip 400 kg/m3 ir šilumos laidis ne didesnis kaip 0,07 W/(m·ºC).

12. Paviršiams izoliuoti, kai jų temperatūra didesnė už 400 ºC, pirmajam izoliacijos sluoksniui leidžiama naudoti medžiagas, kurių šilumos laidis didesnis už 0,07 W/(m·ºC).

13. Paviršiams, kurių temperatūra neigiama arba siekia +19 ºC įskaitytinai, izoliuoti turi būti naudojamos medžiagos, kurių tankis ne didesnis kaip 200 kg/m3 ir šilumos laidis ne didesnis kaip 0,07 W/(m·ºC).

14. Įrenginių, kurie vibruoja arba juose juntami smūgiai, nerekomenduojama izoliuoti izoliaciniais gaminiais iš akmens ar kitokios vatos.

15. Šilumos izoliuojamoji konstrukcija turi būti parinkta tokia, kad šilumos srautas nuo izoliuoto paviršiaus per izoliaciją neviršytų norminio šilumos srauto tankio arba atitiktų technologinio režimo nustatytą.

16. Šilumos izoliuojamosios medžiagos ir gaminiai projekte nustatytomis eksploatavimo sąlygomis neturi skleisti žalingų sveikatai ir nemalonių kvapų, ligas arba puvimą sukeliančių bakterijų.

17. Šilumos izoliuojamųjų medžiagų ir gaminių iš jų (akmens ar stiklo vatos ir kitų panašių medžiagų) izoliuojami paviršiai turi būti padengti patikima apsaugine danga, neleidžiančia iš šių medžiagų ir gaminių kilti dulkėms ir joms patekti į aplinką.

18. Neleidžiama šilumos izoliuojamosiose konstrukcijose naudoti medžiagų ir gaminių, kuriuose yra asbesto.

19. Šilumos izoliacija turi būti chemiškai ir fiziškai stabili, jei temperatūra 10 ºC aukštesnė už didžiausią leidžiamą izoliuojamo paviršiaus temperatūrą, taip pat jei 10 ºC žemesnė už žemiausią leidžiamąją.

20. Šilumos izoliacijos izoliuojamosios ir kitos cheminės bei fizinės savybės turi išlikti nepakitusios per visą projekto nustatytą įrenginio eksploatavimo laiką.

21. Šilumos izoliuojamosios konstrukcijos turi būti iš nedegiųjų medžiagų (1 priedo 4 p., 5 p.). Šis reikalavimas netaikomas iki 0,4 mm storio izoliacijos paviršiaus dažų sluoksniui ir iki 2 mm storio garo izoliacijos sluoksniui įskaitytinai.

22. Šilumos izoliuojamoji konstrukcija turi būti tokia, kad izoliuojamoji medžiaga nesideformuotų ir nenuslystų.

23. Izoliuojant vertikalius vamzdynų ir įrenginių ruožus kas 3-4 m reikia įrengti izoliaciją laikančias atramines konstrukcijas.

24. Mažiausias šilumos izoliacijos sluoksnio storis, jeigu jis sudarytas iš pluoštinių medžiagų, turi būti 0,04 m. Kai izoliacija yra iš standžių formuotų gaminių, jos mažiausias sluoksnio storis turi būti lygus mažiausiam gaminio storiui, nustatytam pagal technines sąlygas.

25. Paviršiams, kurių temperatūra siekia daugiau kaip 250 °C, izoliuoti negalima naudoti izoliuojamosios konstrukcijos, susidedančios tik iš vieno sluoksnio. Naudojant daugiasluoksnę konstrukciją kiekvienas paskesnysis sluoksnis turi uždengti ankstesnio sluoksnio siūles.

26. Izoliuojant standžiais formuotais gaminiais, temperatūrinių siūlių vietose reikia įterpti intarpus iš pluoštinių medžiagų.

27. Šilumos izoliacijos dangai draudžiama naudoti drėgmę sugeriančias medžiagas. Šilumos izoliacijos dangai naudojami lakštai ir juostos, kurių medžiaga ir storis nurodyti šių Taisyklių 5 priedo 1 lentelėje.

28. Detalės izoliacijai tvirtinti ant paviršių, kurių temperatūra neigiama, turi būti padengtos korozijai atsparia danga arba pagamintos iš korozijai atsparių medžiagų.

 

III. ŠILUMOS IZOLIACIJOS APSKAIČIAVIMAS

 

29. Šilumos izoliacijos sluoksnio storis nustatomas skaičiuojant:

29.1. pagal norminius šilumos nuostolius, kurie yra pateikti:

29.1.1. šių Taisyklių 2 priede, kai terpės temperatūra teigiama ir izoliuojami įrenginiai yra patalpose, bei šių Taisyklių 3 priede, kai izoliuojami įrenginiai yra atvirame ore;

29.1.2. šių Taisyklių 4 priede, kai terpės temperatūra neigiama, nepriklausomai nuo įrenginių vietos (patalpoje ir atvirame ore);

29.1.3. šių Taisyklių 3 priede, nes projektuojant technologinių vamzdynų, paklotų nepereinamuose kanaluose ir bekanaliu būdu, šilumos izoliaciją numatomi tokie pat norminiai šilumos nuostoliai kaip atvirame ore paklotų vamzdynų;

29.2. pagal izoliuoto paviršiaus temperatūrą, kai aplinkos temperatūra ne aukštesnė kaip 30 °C:

29.2.1. kai izoliuoti paviršiai yra darbo arba aptarnavimo zonose ir terpės temperatūra aukštesnė kaip 100 °C, izoliuoto paviršiaus temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 45 °C, ir kai ši temperatūra 100 °C ir mažesnė, izoliuoto paviršiaus temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 35 °C;

29.2.2. kai izoliuoti paviršiai yra ne darbo ir ne aptarnavimo zonoje, izoliuoto paviršiaus temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 55 °C;

29.2.3. kai aplinkos temperatūra yra aukštesnė kaip 30 °C, o izoliuoti paviršiai yra ne darbo zonoje, izoliuoto paviršiaus temperatūra neturi viršyti aplinkos temperatūros daugiau kaip 5 °C ir negali būti aukštesnė kaip 55 °C;

29.3. kai siekiama išvengti drėgmės kondensacijos ant įrenginių išorinių paviršių, atliekami tik patalpose esančių vamzdynų ar įrenginių, kuriuose terpės temperatūra žemesnė už patalpos temperatūrą, skaičiavimai. Santykinė drėgmė numatoma projektinė, tačiau ne mažesnė kaip 60 %.

30. Šilumos izoliacijos sluoksnio storis ant visų izoliuojamų plokščių paviršių, cilindro ar kitos formos įrenginių, kurių tikrasis ar ekvivalentinis skersmuo didesnis kaip 2 m, paviršių apskaičiuojamas, kai:

30.1. norminiai šilumos nuostoliai yra normuojamasis parametras, izoliacijos storis apskaičiuojamas pagal (1) formulę:

 

,                                                                                  (1)

 

kur:

 – izoliuojamosios medžiagos šilumos laidžio koeficientas, W/(m×°C);

 – terpės temperatūra, °C;

 – aplinkos temperatūra, °C;

 – norminiai šilumos nuostoliai, W/m2;

 – plokščio paviršiaus šilumos atidavimo aplinkai koeficientas, W/(m2×°C);

 – įrenginio sienelės šiluminė varža, (m2×°C)/W. Ši varža skaičiuojant šilumos izoliacijos storį neįvertinama, jei įrenginio sienelė metalinė;

30.2. izoliuoto paviršiaus temperatūra yra normuojamasis parametras, izoliacijos storis apskaičiuojamas pagal (2) formulę:

 

,                                                                                           (2)

 

kur:

 – izoliuojamosios medžiagos šilumos laidžio koeficientas, W/(m×°C);

 – terpės temperatūra, °C;

 – aplinkos temperatūra, °C;

 – izoliuoto paviršiaus temperatūra, °C;

 – plokščio paviršiaus šilumos atidavimo aplinkai koeficientas, W/(m2×°C);

 – įrenginio sienelės šiluminė varža, (m2×°C)/W. Ši varža skaičiuojant šilumos izoliacijos storį neįvertinama, jei įrenginio sienelė metalinė.

31. Šilumos izoliacijos sluoksnio storis ant visų izoliuojamų cilindro ar kitos formos įrenginių, kurių tikrasis ar ekvivalentinis skersmuo ne didesnis kaip 2 m, paviršių apskaičiuojamas, kai:

31.1. norminiai šilumos nuostoliai yra normuojamasis parametras, izoliacijos storis apskaičiuojamas pagal (3) formulę:

 

,                                                  (3)

 

kur:

 – izoliuojamosios medžiagos storis, m;

 – izoliuojamo įrenginio tikrasis ar ekvivalentinis išorinis skersmuo, m;

 – norminiai šilumos nuostoliai, W/m;

 – izoliuojamosios medžiagos šilumos laidžio koeficientas, W/(m×°C);

 – terpės temperatūra, °C;

 – aplinkos temperatūra, °C;

 – cilindrinio paviršiaus šilumos atidavimo aplinkai koeficientas, W/(m2×°C);

31.2. izoliuoto paviršiaus temperatūra yra normuojamasis parametras, izoliacijos storis apskaičiuojamas pagal (4) formulę:

 

,                                                                     (4)

 

kur:

 – izoliuojamosios medžiagos storis, m;

 – izoliuojamo įrenginio tikrasis ar ekvivalentinis išorinis skersmuo, m;

 – izoliuojamosios medžiagos šilumos laidžio koeficientas, W/(m×°C);

 – terpės temperatūra, °C;

 – izoliuoto paviršiaus temperatūra, °C;

 – aplinkos temperatūra, °C;

 – cilindrinio paviršiaus šilumos atidavimo aplinkai koeficientas, W/(m2×°C);

31.3. terpės tiekimo galima didžiausia pertraukimo trukmė, per kurią terpė negali užšalti ar pasidaryti neleistinai klampi, yra normuojamasis parametras, izoliacijos storis apskaičiuojamas pagal (5) formulę:

 

,                                                                                                          (5)

 

kur:

 – izoliuojamo įrenginio tikrasis ar ekvivalentinis išorinis skersmuo, m;

 – natūraliojo logaritmo pagrindas;

 – dydis, apskaičiuojamas pagal (6) formulę:

 

,        (6)

 

kur:

 – izoliuojamosios medžiagos šilumos laidžio koeficientas, W/(m×°C);

Z – terpės tiekimo pertraukimo trukmė, h;

 – terpės temperatūra, °C;

 – terpės užšalimo arba neleistino klampio atsiradimo temperatūra, °C;

 – aplinkos temperatūra, °C;

 ir  – atitinkamai terpės ir talpyklos (indo, vamzdyno?) sienelės masės, esančios 1 m ilgio talpoje, tūris, m3/m;

 ir  – atitinkamai terpės ir talpyklos sienelės tankis, kg/m3;

 ir  – atitinkamai terpės ir talpyklos sienelės savitoji šiluma, kJ/(kg·°C);

 – terpės tirpimo (užšalimo) arba kietėjimo šiluma, kJ/kg;

 – cilindrinio paviršiaus šilumos atidavimo aplinkai koeficientas, W/(m2×°C);

 – izoliuojamo įrenginio tikrasis ar ekvivalentinis išorinis skersmuo, m.

32. Kanalai, kuriais teka dūmai ar kitokie dujiniai produktai, padengiami šilumos izoliacija, jeigu ant jų vidinių paviršių galima vandens garų kondensacija.

33. Šilumos izoliacijos, nurodytos šių Taisyklių 34 punkte, rengiamos ant visų apvalių kanalų ar kitos formos kanalų, kurių tikrasis ar ekvivalentinis skersmuo didesnis kaip 2 m, sluoksnio storis apskaičiuojamas pagal (7) formulę:

 

,                                                                                                          (7)

 

kur:

 – izoliuojamo kūno išorinis skersmuo, m;

 – natūraliojo logaritmo pagrindas;

 – dydis, apskaičiuojamas pagal (8) formulę

 

,                                                          (8)

 

kur:

 – izoliuojamosios medžiagos šilumos laidžio koeficientas, W/(m×°C);

 – kanalo vidinio paviršiaus temperatūra, °C;

 – aplinkos temperatūra, °C;

 – terpės temperatūra, °C;

 ir – atitinkamai šilumos atidavimo koeficientas nuo kanale esančios terpės į kanalo vidinį paviršių ir šilumos atidavimo koeficientas nuo izoliuoto kanalo paviršiaus į aplinką, W/(m2×°C);

 – izoliuojamo kūno išorinis ekvivalentinis skersmuo, m.

34. Šilumos izoliacijos, nurodytos Taisyklių 34 punkte, rengiamos ant visų apvalių ar kitos formos kanalų, kurių tikrasis ar ekvivalentinis išorinis skersmuo ne didesnis kaip 2 m, sluoksnio storis apskaičiuojamas pagal (9) formulę:

 

,                                                                                                         (9)

 

kur:

 – izoliuojamo kanalo skersmuo, m;

 – natūraliojo logaritmo pagrindas;

 – dydis, apskaičiuojamas pagal (10) formulę:

 

,                                                     (10)

 

kur:

 – izoliuojamosios medžiagos šilumos laidžio koeficientas, W/(m×°C);

 – kanalo vidinio paviršiaus temperatūra, °C;

 – aplinkos temperatūra, °C;

 – terpės temperatūra, °C;

 ir – atitinkamai kanale esančios terpės šilumos atidavimo koeficientas kanalo vidiniam paviršiui ir izoliuoto kanalo paviršiaus šilumos atidavimo aplinkai koeficientas, W/(m2×°C);

 – izoliuojamo kanalo skersmuo, m.

35. Šilumos įrenginių paviršiai dengiami šilumos izoliacija, jeigu ant jų galima vandens garų kondensacija.

36. Šilumos izoliacijos, nurodytos šių Taisyklių 37 punkte, rengiamos ant visų plokščių paviršių, taip pat ant cilindro, stačiakampio ar kitos formos įrenginių, kurių tikrasis ar ekvivalentinis skersmuo didesnis kaip 2 m, paviršių sluoksnio storis apskaičiuojamas pagal (11) formulę:

 

,                                                                                           (11)

 

kur:

 – izoliuojamosios medžiagos šilumos laidžio koeficientas, W/(m×°C);

 – terpės temperatūra, °C;

 – aplinkos temperatūra, °C;

 – izoliuoto paviršiaus temperatūra, °C;

 – plokščio paviršiaus šilumos atidavimo aplinkai koeficientas, W/(m2×°C).

37. Šilumos izoliacijos, nurodytos šių Taisyklių 37 punkte, rengiamos ant visų cilindro, stačiakampio ar kitos formos įrenginių, kurių tikrasis ar ekvivalentinis skersmuo ne didesnis kaip 2 m, paviršių sluoksnio storis apskaičiuojamas pagal (12) formulę:

 

,                                                          (12)

 

kur:

 – izoliuojamo įrenginio skersmuo, m;

 – izoliuojamosios medžiagos storis, m;

 – izoliuojamosios medžiagos šilumos laidžio koeficientas, W/(m×°C);

 – terpės temperatūra, °C;

 – aplinkos temperatūra, °C;

 – izoliuoto paviršiaus temperatūra, °C;

 – izoliuoto paviršiaus šilumos atidavimo aplinkai koeficientas, W/(m2×°C).

38. Šilumos izoliacijos sluoksnio storį skaičiuojant pagal šių Taisyklių (11) ir (12) formules reikia naudoti aplinkos ir izoliuoto paviršiaus temperatūrų skirtumą , nurodytą šių Taisyklių 5 priedo 2 lentelėje.

39. Aplinkos projektine temperatūra reikia laikyti:

39.1. vidutinę metinę temperatūrą, kai izoliuojami paviršiai yra atvirame ore, o izoliacijos storis skaičiuojamas pagal norminius šilumos nuostolius;

39.2. šilčiausio mėnesio vidutinę didžiausią temperatūrą, kai izoliuojami paviršiai yra atvirame ore, o izoliacijos storis skaičiuojamas pagal norminę izoliuoto paviršiaus temperatūrą arba kai izoliuojamų paviršių temperatūra yra neigiama;

39.3. vidutinę šalčiausio penkiadienio temperatūrą, kai izoliuojami paviršiai yra atvirame ore, jų temperatūra teigiama ir jie izoliuojami siekiant išvengti vandens garų kondensacijos ant jų vidinių paviršių arba terpės užšalimo ar jos neleistino klampio atsiradimo;

39.4. techninėje užduotyje nurodytą projektavimui reikalingą temperatūrą, kai įrenginiai yra patalpose arba +20 °C, jeigu temperatūra nenurodyta, ir +40 °C, kai vamzdynai pakloti pereinamuosiuose kanaluose.

40. Aplinkos projektinė temperatūra šių Taisyklių 39.1-39.3 punktuose nurodytais atvejais nustatoma iš respublikinių statybos normų RSN 156-94 „Statybinė klimatologija“ (1 priedo 15 p.).

41. Projektine terpės temperatūra reikia laikyti jos vidutinę metinę temperatūrą, kai šilumos izoliacijos storis skaičiuojamas pagal norminius šilumos nuostolius, o visais kitais atvejais tokią, kokia nurodyta techninėje projektavimo užduotyje.

42. Šilumos nuostoliai per įrenginių atramas įvertinami padidinus apskaičiuotus šilumos nuostolius 10 %, todėl įrenginių apskaičiuoti šilumos nuostoliai dauginami iš pataisos koeficiento K = 1,1.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

43. Šiose Taisyklėse nurodomi norminiai šilumos nuostolių srautai pateikti vadovaujantis šilumos nuostolių srautais, nustatytais pagal statybos techninį reglamentą STR 2.09.03:1999 „Šilumos tiekimo tinklų šiluminė izoliacija“ (1 priedo 1 p.).

44. Šiose Taisyklėse pateiktos formulės, pagal kurias apskaičiuojamas šilumos izoliacijos pagrindinio sluoksnio storis izoliuojant plokščius ir kreivinės formos paviršius. Izoliacijos storis iš pastariesiems paviršiams skirtų formulių randamas iteracijos būdu.

45. Šių Taisyklių 2, 3 ir 4 prieduose nurodytas izoliacijos storis apskaičiuotas, kai pagrindinį izoliacijos sluoksnį sudarančios medžiagos šilumos laidžio koeficientas 0,05 W/(m·oC). Jei izoliuojamosios medžiagos šilumos laidžio koeficientas kitoks, izoliacinio sluoksnio storį reikia atitinkamai perskaičiuoti.

______________


Įrenginių šilumos izoliacijos įrengimo

taisyklių

1 priedas

 

NUORODOS

 

Šiose Taisyklėse pateikiamos nuorodos į šiuos teisės aktus:

1. Statybos techninis reglamentas STR 2.09.03:1999 „Šilumos tiekimo tinklų šiluminė izoliacija“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. lapkričio 12 d. įsakymu Nr. 365 (Žin., 1999, Nr. 98-2833);

2. Statybos techninis reglamentas STR 1.01.04:2002 „Statybos produktai. Atitikties įvertinimas ir „CE“ ženklinimas“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 187 (Žin., 2002, Nr. 54-2140);

3. Saugos taisyklės eksploatuojant šilumos įrenginius, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro 1999 m. rugsėjo 21 d. įsakymu Nr. 316 (Žin., 1999, Nr. 80-2372);

4. Statybos techninių reikalavimų reglamentas STR 2.01.01(2):1999 „Esminiai statinio reikalavimai. Gaisrinė sauga“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. 422 (Žin., 2000, Nr. 17-424);

5. Bendrosios priešgaisrinės saugos taisyklės (BPST-01-97), patvirtintos Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 1997 m. vasario 14 d. įsakymu Nr. 59 (Žin., 1997, Nr. 16-358, Nr. 102-2577);

6. Energetikos objektų priešgaisrinės saugos taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 1999 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. 80/121 (Žin., 1999, Nr. 22-631);

7. Statybos techninis reglamentas STR 1.12.05:2002 „Gyvenamųjų namų naudojimo ir priežiūros privalomieji reikalavimai ir jų įgyvendinimo tvarka“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. 351 (Žin., 2002, Nr. 81- 3504);

8. Statybos techninis reglamentas STR 1.07.01:2002 „Statybos leidimas“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. 218 (Žin., 2002, Nr. 55- 2203);

9. Statybos techninis reglamentas STR 1.11.01:2002 „Statinių pripažinimo tinkamais naudoti tvarka“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gegužės 14 d. įsakymu Nr. 242 (Žin., 2002, Nr. 60-2475);

10. Statybos techninis reglamentas STR 2.09.01:1998 „Šilumos tiekimo tinklai ir šilumos punktai“, patvirtintas Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerijos 1998 m. kovo 24 d. įsakymu Nr. 57 ir Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos 1998 m. kovo 26 d. įsakymu Nr. 110 (Žin., 1998, Nr. 34-923);

11. Techninių statybos reikalavimų reglamentas STR 2.09.02:1998 „Šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. 19 (Žin., 1999, Nr. 13-333);

12. Statybos techninis reglamentas STR 1.05.06:2002 „Statinio projektavimas“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. 199 (Žin., 2002, Nr. 54-2144);

13. Slėginių indų naudojimo taisyklės DT 12-02, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2002 m. lapkričio 15 d. įsakymu Nr. 403 (Žin., 2002, Nr. 115-5165);

14. Slėginių vamzdynų naudojimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2003 m. spalio 3 d. įsakymu Nr. 4-366 (Žin., 2003, Nr. 97-4363);

15. Respublikinės statybos normos RSN 156-94 „Statybinė klimatologija“, patvirtintos Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerijos 1994 m. kovo 18 d. įsakymu Nr. 76 (Žin., 1994, Nr. 24-394).

______________


Įrenginių šilumos izoliacijos įrengimo

taisyklių

2 priedas

 

Patalpose įrengtų įrenginių ar vamzdynų norminiai šilumos nuostoliai

 

Įrenginio skersmuo

Izoliacijos storis

Norminiai šilumos nuostoliai W/m, esant nurodytai terpės temperatūrai

 

 

D sut.

D iš.

izoliuoto D

 

mm

mm

mm

mm

150

130

120

110

100

90

80

70

60

50

40

30

 

25

32

112

40

30,5

25,8

23,5

21,1

18,8

16,4

14,1

11,7

9,4

7,0

4,7

2,3

 

32

38

118

40

33,6

28,4

25,9

23,3

20,7

18,1

15,5

12,9

10,3

7,8

5,2

2,6

 

40

45

125

40

37,2

31,4

28,6

25,7

22,9

20,0

17,1

14,3

11,4

8,6

5,7

2,9

 

50

57

137

40

43,1

36,5

33,2

29,8

26,5

23,2

19,9

16,6

13,3

9,9

6,6

3,3

 

65

73

193

60

39,9

33,8

30,7

27,7

24,6

21,5

18,4

15,4

12,3

9,2

6,1

3,1

 

70

76

196

60

41,0

34,7

31,5

28,4

25,2

22,1

18,9

15,8

12,6

9,5

6,3

3,2

 

80

89

209

60

45,4

38,4

34,9

31,4

27,9

24,4

20,9

17,5

14,0

10,5

7,0

3,5

 

100

108

228

60

51,7

43,8

39,8

35,8

31,8

27,8

23,9

19,9

15,9

11,9

8,0

4,0

 

125

133

253

60

59,9

50,7

46,1

41,5

36,9

32,3

27,7

23,1

18,4

13,8

9,2

4,6

 

150

159

279

60

68,4

57,9

52,6

47,4

42,1

36,8

31,6

26,3

21,0

15,8

10,5

5,3

 

200

219

339

60

87,7

74,2

67,5

60,7

54,0

47,2

40,5

33,7

27,0

20,2

13,5

6,7

 

250

273

393

60

105,0

88,8

80,8

72,7

64,6

56,5

48,5

40,4

32,3

24,2

16,2

8,1

 

300

325

445

60

121,5

102,8

93,5

84,1

74,8

65,4

56,1

46,7

37,4

28,0

18,7

9,3

 

350

377

537

80

109,8

92,9

84,5

76,0

67,6

59,1

50,7

42,2

33,8

25,3

16,9

8,4

 

400

426

586

80

121,7

103,0

93,7

84,3

74,9

65,6

56,2

46,8

37,5

28,1

18,7

9,4

 

450

478

638

80

134,4

113,7

103,4

93,0

82,7

72,4

62,0

51,7

41,3

31,0

20,7

10,3

 

500

529

689

80

146,7

124,2

112,9

101,6

90,3

79,0

67,7

56,4

45,1

33,9

22,6

11,3

 

600

630

830

100

142,1

120,2

109,3

98,4

87,4

76,5

65,6

54,6

43,7

32,8

21,9

10,9

 

700

720

920

100

159,7

135,1

122,9

110,6

98,3

86,0

73,7

61,4

49,1

36,9

24,6

12,3

 

800

820

1020

100

179,3

151,7

137,9

124,1

110,3

96,5

82,7

69,0

55,2

41,4

27,6

13,8

 

900

920

1120

100

198,8

168,2

153,0

137,7

122,4

107,1

91,8

76,5

61,2

45,9

30,6

15,3

 

1000

1020

1220

100

218,4

184,8

168,0

151,2

134,4

117,6

100,8

84,0

67,2

50,4

33,6

16,8

 

1200

1224

1424

100

258,2

218,5

198,6

178,7

158,9

139,0

119,2

99,3

79,4

59,6

39,7

19,9

 

1400

1420

1620

100

296,4

250,8

228,0

205,2

182,4

159,6

136,8

114,0

91,2

68,4

45,6

22,8

 

2000

2032

2272

120

352,3

298,1

271,0

243,9

216,8

189,7

162,6

135,5

108,4

81,3

54,2

27,1

 

Norminis šilumos srautas nuo plokščio paviršiaus arba nuo kreivinio paviršiaus, kurio tikrasis ar ekvivalentinis skersmuo D>2,0 m, W/m2.

 

 

 

 

 

 

55,2

46,7

42,4

38,2

34,0

29,7

25,5

21,2

17,0

12,7

8,5

4,2

Pastabos:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Izoliacijos storis apskaičiuotas pagal (3) formulę ir šioje lentelėje pateiktus norminius šilumos nuostolius.

 

 

 

 

 

2. Izoliacijos storis apskaičiuotas, kai pagrindinio izoliacijos sluoksnio šilumos laidžio koeficientas 0,05 W/m.

 

 

 

 

 

______________


Įrenginių šilumos izoliacijos įrengimo

taisyklių

3 priedas

 

Atvirame ore įrengtų įrenginių ar vamzdynų norminiai šilumos nuostoliai

 

Įrenginio skersmuo

Izoliacijos storis mm, kai terpės

 

Norminiai šilumos nuostoliai W/m, esant nurodytai terpės temperatūrai

 

 

D sut.

D iš.

temperatūra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mm

mm

350-200

199-100

99-50

350

300

250

200

150

130

100

80

70

60

50

25

32

80

60

40

59,8

51,1

42,5

33,8

28,7

24,8

18,8

18,3

15,9

13,4

11,0

32

38

80

60

40

64,9

55,5

46,1

36,7

31,4

27,1

20,6

20,2

17,5

14,8

12,1

40

45

80

60

40

70,6

60,3

50,1

39,9

34,4

29,7

22,5

22,4

19,4

16,4

13,4

50

57

100

60

40

71,2

60,9

50,6

40,3

39,4

34,0

25,8

26,0

22,5

19,1

15,6

70

76

100

80

60

83,1

71,0

59,0

47,0

39,6

34,1

25,9

24,3

21,1

17,9

14,6

80

89

100

80

60

90,9

77,8

64,6

51,4

43,6

37,6

28,6

27,0

23,4

19,8

16,2

100

108

140

100

60

84,0

71,9

59,7

47,5

42,9

37,0

28,1

30,8

26,7

22,6

18,5

125

133

140

100

60

94,8

81,1

67,3

53,6

49,0

42,2

32,1

35,8

31,0

26,2

21,5

150

159

140

120

60

105,7

90,4

75,1

59,8

49,0

42,2

32,1

40,9

35,4

30,0

24,5

200

219

180

120

60

110,7

94,6

78,6

62,5

60,8

52,4

39,9

52,5

45,5

38,5

31,5

250

273

180

120

60

127,9

109,3

90,8

72,3

71,3

61,5

46,7

62,9

54,5

46,1

37,8

300

325

180

120

60

144,2

123,3

102,4

81,5

81,3

70,1

53,3

72,9

63,2

53,5

43,7

350

377

180

140

80

160,3

137,1

113,9

90,6

81,1

69,9

53,1

65,2

56,5

47,8

39,1

400

426

200

140

80

162,4

138,9

115,4

91,8

89,2

76,9

58,4

72,3

62,7

53,0

43,4

450

478

200

140

80

176,9

151,2

125,6

100,0

97,7

84,2

64,0

79,9

69,2

58,6

47,9

500

529

220

140

80

177,8

152,0

126,3

100,5

106,0

91,4

69,4

87,2

75,6

64,0

52,3

600

630

220

140

100

203,1

173,7

144,2

114,8

122,4

105,5

80,2

84,0

72,8

61,6

50,4

700

720

220

140

100

225,6

192,9

160,2

127,5

137,0

118,1

89,7

94,4

81,8

69,3

56,7

800

820

220

140

100

250,4

214,1

177,8

141,5

153,1

132,0

100,3

106,0

91,9

77,8

63,6

900

920

240

140

100

256,3

219,2

182,0

144,9

169,3

145,9

110,9

117,6

101,9

86,3

70,6

1000

1020

240

140

100

279,0

238,6

198,1

157,7

185,4

159,8

121,5

129,2

112,0

94,8

77,5

1200

1224

260

160

100

304,0

260,0

215,9

171,9

193,9

167,2

127,1

152,8

132,5

112,1

91,7

1400

1420

260

160

100

345,0

295,0

245,0

195,0

221,6

191,0

145,2

175,5

152,1

128,7

105,3

2000

2032

260

160

120

472,3

403,8

335,4

266,9

307,8

265,4

201,7

207,7

180,0

152,3

124,6

Norminis šilumos srautas nuo plokščio paviršiaus arba nuo kreivainio paviršiaus, kurio tikrasis ar ekvivalentinis skersmuo D>2,0 m, W/m2.

 

 

 

 

 

 

74,0

63,3

52,5

41,8

48,2

41,6

31,6

32,5

28,2

23,9

19,5

Pastabos:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Izoliacijos storis apskaičiuotas pagal (3) formulę ir šioje lentelėje pateiktus norminius šilumos nuostolius.

 

 

 

 

2. Izoliacijos storis apskaičiuotas, kai pagrindinio izoliacijos sluoksnio šilumos laidžio koeficientas 0,05 W/m.

 

 

 

 

______________


Įrenginių šilumos izoliacijos įrengimo

taisyklių

4 priedas

 

Patalpose ir atvirame ore įrengtų įrenginių ar vamzdynų, kuriais tiekiama neigiamos temperatūros terpė, norminiai šilumos srautai

 

Įrenginio ar vamzdyno skersmuo

Izoliacijos storis, mm, kai temperatūra

Skersmuo su izoliacija, kai temperatūra

Norminiai šilumos nuostoliai W/m, esant nurodytai terpės temperatūrai, ºC, kai:

D sut.

mm

D iš.

mm

nuo -30oC

iki + 19oC

žemiau

– 30oC

Nuo -30oC

iki + 19oC

žemesnė kaip

– 30oC

įrenginiai ar vamzdynai įrengti patalpose

 

įrenginiai ar vamzdynai įrengti atvirame ore

0

-10

-20

-30

-40

-60

0

-10

-20

-30

-40

-60

25

32

60

100

152

232

3,9

5,8

7,7

9,7

9,3

12,4

1,0

3,0

5,0

6,9

7,1

10,2

32

38

60

100

158

238

4,2

6,3

8,5

10,6

10,0

13,4

1,1

3,2

5,4

7,6

7,6

11,0

40

45

60

100

165

245

4,6

6,9

9,3

11,6

10,9

14,5

1,2

3,6

5,9

8,3

8,3

11,9

50

57

80

120

217

297

4,5

6,8

9,1

11,4

11,2

14,9

1,2

3,5

5,8

8,1

8,5

12,3

65

73

80

120

233

313

5,2

7,8

10,5

13,1

12,7

16,9

1,3

4,0

6,7

9,3

9,6

13,9

70

76

80

120

236

316

5,3

8,0

10,7

13,4

12,9

17,3

1,4

4,1

6,8

9,6

9,8

14,2

80

89

80

120

249

329

5,9

8,8

11,8

14,7

14,1

18,8

1,5

4,5

7,5

10,5

10,7

15,5

100

108

100

160

308

428

5,8

8,7

11,6

14,5

13,5

17,9

1,5

4,4

7,4

10,4

10,2

14,7

125

133

100

160

333

453

6,6

10,0

13,3

16,6

15,1

20,1

1,7

5,1

8,4

11,8

11,4

16,5

150

159

100

160

359

479

7,5

11,2

14,9

18,7

16,8

22,4

1,9

5,7

9,5

13,3

12,7

18,4

200

219

120

160

459

539

8,3

12,4

16,5

20,6

20,5

27,3

2,1

6,3

10,5

14,7

15,6

22,5

250

273

120

160

513

593

9,7

14,5

19,3

24,2

23,8

31,7

2,5

7,4

12,3

17,2

18,1

26,1

300

325

140

200

605

725

9,9

14,8

19,7

24,6

23,1

30,8

2,5

7,5

12,5

17,5

17,5

25,3

350

377

140

200

657

777

11,0

16,5

22,0

27,5

25,6

34,2

2,8

8,4

14,0

19,6

19,4

28,0

400

426

160

200

746

826

11,0

16,4

21,9

27,4

28,0

37,3

2,8

8,3

13,9

19,4

21,2

30,6

450

478

160

240

798

958

12,0

18,0

23,9

29,9

26,7

35,6

3,0

9,1

15,2

21,2

20,2

29,2

500

529

160

240

849

1009

13,0

19,4

25,9

32,4

28,8

38,3

3,3

9,9

16,4

23,0

21,8

31,4

Norminis šilumos srautas nuo plokščio paviršiaus arba nuo kreivinio paviršiaus, kurio tikrasis ar ekvivalentinis skersmuo D>0,5 m, W/m2.

 

 

 

 

 

 

7,8

11,7

15,6

19,5

21,4

23,1

2,0

5,9

9,9

13,8

15,6

18,9

Pastabos:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Izoliacijos storis apskaičiuotas pagal (3) formulę ir šioje lentelėje pateiktus norminius šilumos nuostolius.

 

 

 

 

 

 

 

2. Izoliacijos storis apskaičiuotas, kai pagrindinio izoliacijos sluoksnio šilumos laidžio koeficientas 0,05 W/m.

 

 

 

 

 

 

 

______________


Įrenginių šilumos izoliacijos įrengimo

taisyklių

5 priedas

 

1 lentelė. Izoliacija ir jos danga

 

 

Medžiaga

Lakšto storis mm, kai izoliuojamo paviršiaus skersmuo, mm

D≤ 350

350 < D ≤ 600

600 < D ≤ 1600

D > 1600 ir plokšti paviršiai

Plonalakštis plienas

0,35–0,5

0,5–0,8

0,8

1,0

Lakštai iš aliuminio

0,35–0,5

0,5–0,8

0,8

1,0

Juostos iš aliuminio

0,25–0,3

0,3–0,8

0,8

1,0

 

2 lentelė. Aplinkos ir izoliuoto paviršiaus temperatūros

 

Aplinkos oro temperatūra, °C

Aplinkos ir izoliuoto paviršiaus temperatūrų skirtumas , kai aplinkos oro santykinis drėgnis, %

50

60

70

80

90

10

10,0

7,4

5,2

3,3

1,6

15

10,3

7,7

5,4

3,4

1,6

20

10,7

8,0

5,6

3,6

1,7

25

11,1

8,4

5,9

3,7

1,8

30

11,6

8,6

6,1

3,8

1,8

______________