LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIOJO VALSTYBINIO DARBO INSPEKTORIAUS

IR VALSTYBINĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS TARNYBOS PRIE

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PROFESINIŲ LIGŲ PRIEŽASČIŲ TYRIMO REGLAMENTO

 

2001 m. rugsėjo 12 d. Nr. 249/42

Vilnius

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 815 patvirtintų Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų (Žin., 2001, Nr. 57-2051) 13 punktu:

1.Tvirtiname Profesinių ligų priežasčių tyrimo reglamentą (pridedamas).

2. Pripažįstame netekusiu galios Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus ir Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio gydytojo higienisto 1999 m. birželio 1 d. įsakymą Nr. 218/9 „Dėl Profesinių ligų priežasčių tyrimo reglamento patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 57-1883).

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS

VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS                                            MINDAUGAS PLUKTAS

 

VALSTYBINĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS

PRIEŽIŪROS TARNYBOS PRIE SVEIKATOS

APSAUGOS MINISTERIJOS DIREKTORIUS                                         VYTAUTAS KRIAUZA

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio

darbo inspektoriaus ir Valstybinės visuomenės

sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos

apsaugos ministerijos direktoriaus

2001 m. rugsėjo 12 d. įsakymu Nr. 249/42

 

Profesinių ligų priežasčių tyrimo reglamentas

 

I. TAIKYMO SRITIS

 

1. Šis reglamentas taikomas organizuojant ir atliekant profesinės ligos priežasčių tyrimą, surašant darbo sąlygų higieninę charakteristiką ir profesinės ligos patvirtinimo aktą bei tvarkant profesinių ligų apskaitą.

2. Šis reglamentas nustato:

2.1. pranešimų apie profesinę ligą pateikimo tvarką;

2.2. profesinės ligos tyrimo komisijos veiklos organizavimą;

2.3. darbo sąlygų higieninės charakteristikos surašymą;

2.4. profesinės ligos patvirtinimo akto surašymą;

2.5. profesinių ligų apskaitos tvarką.

3. Šis reglamentas privalomas visiems juridiniams ir fiziniams asmenims, kurie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 815 patvirtintuose Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatuose (Žin., 2001, Nr. 57-2051) nustatyta tvarka yra susiję su profesinių ligų priežasčių tyrimu, diagnozės nustatymu ir apskaita.

 

II. PRANEŠIMŲ Apie PROFESINĘ LIGĄ PATEIKIMO TVARKA

 

4. Informacija ir pranešimai apie profesinę ligą pateikiami Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų (toliau – nuostatai) 4 – 9 punktuose nurodyta tvarka.

5. Ūmią profesinę ligą įtaręs asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) gydytojas nuostatų 6 punkte nurodyta tvarka pateikia informaciją ir ne vėliau kaip per 12 val. išsiunčia Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos (toliau – DI) inspektavimo skyriui pranešimą (pagal nuostatų 1 priedą).

6. DI inspektavimo skyrius, gavęs darbuotojo, jo šeimos nario ar kito asmens, taip pat darbdavio, Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VVSPT) teritorinės įstaigos raštu arba žodžiu informaciją apie profesinės ligos įtarimą, ne vėliau kaip per 24 val. užpildo siuntimą (pagal reglamento priedą) ir pasiunčia darbuotoją į ASPĮ.

7. ASPĮ gydytojas nustatęs, kad DI inspektavimo skyriaus atsiųstam darbuotojui galima įtarti profesinę ligą, nuostatų 8 punkte nurodyta tvarka išsiunčia DI inspektavimo skyriui ir VVSPT teritorinei įstaigai pranešimą (pagal nuostatų 1 priedą).

8. Pranešimai apie profesinę ligą registruojami DI inspektavimo skyriuose nuostatų 10 punkte ir šio reglamento 12 punkte nurodyta tvarka.

 

III. PROFESINĖS LIGOS TYRIMO KOMISIJOS VEIKLOS ORGANIZAVIMAS

 

9. Profesinės ligos priežastis tiria nuostatų 11 punkte nurodyta profesinės ligos tyrimo komisija (toliau – komisija).

10. Profesinės ligos priežasčių tyrimą organizuoja DI inspektavimo skyrius.

11. Profesinės ligos priežasčių tyrimas prasideda nuo pranešimo apie profesinę ligą (pagal nuostatų 1 priedą) gavimo dienos.

12. DI inspektavimo skyrius, gavęs nuostatų 6 ir 8 punktuose bei šio reglamento 5 ir 7 punktuose nurodyta tvarka pranešimą apie profesinę ligą, ne vėliau kaip per dieną jį užregistruoja ir nuostatų 10 punkte nurodyta tvarka tą pačią dieną išsiunčia faksu DI valdybai, kur duomenys įkeliami į kompiuterinę informacinę profesinių ligų duomenų bazę.

13. DI inspektavimo skyriaus viršininkas skiria darbo inspektorių (komisijos pirmininką) profesinės ligos priežasčių tyrimui organizuoti.

14. Darbo inspektorius ne vėliau kaip per dieną (ūmios profesinės ligos atveju ne vėliau kaip per valandą) nuo pranešimo apie profesinę ligą užregistravimo informuoja faksu, telefonograma ar kitomis ryšio priemonėmis VVSPT teritorinės įstaigos vadovą dėl atstovo (darbo higienos gydytojo) ir ASPĮ vadovą dėl gydytojo, kuris įtarė profesinę ligą, skyrimo į komisiją.

15. VVSPT teritorinės įstaigos ir ASPĮ vadovai, gavę darbo inspektoriaus informaciją, ne vėliau kaip per dieną (ūmios profesinės ligos atveju ne vėliau kaip per valandą) informuoja faksu, telefonograma ar kitomis ryšio priemonėmis DI inspektavimo skyrių apie į komisiją paskirtus specialistus.

16. Komisijos pirmininkas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas (ūmios profesinės ligos atveju ne vėliau kaip per 3 valandas) nuo profesinės ligos priežasčių tyrimo pradžios informuoja faksu, telefonograma ar kitomis ryšio priemonėmis komisijos narius, taip pat darbdavį ir darbuotoją (arba jam atstovaujantį asmenį), ūmios profesinės ligos atveju – draudimo įstaigos atstovą apie profesinės ligos priežasčių tyrimo pradžią ir tyrimo vietą.

17. Darbdavys, padalinio vadovas, įmonės saugos ir sveikatos tarnybos specialistas, darbuotojas dalyvauja tyrime, komisijai raštu ir žodžiu pateikdami dokumentus, dokumentų kopijas, paaiškinimus bei kitą tyrimui reikalingą medžiagą.

18. Darbdavys, kurio įmonėje dirba ar dirbo darbuotojas, nuostatų 14.1 punkte nurodyta tvarka komisijai pateikia duomenis apie:

18.1. darbuotojo darbo veiklos raidą: įmonę, darbuotojo profesiją, pareigas, darbo trukmę (metais) ir darbo aplinkos kenksmingus rizikos veiksnius;

18.2. darbo veiklos organizavimą: darbo vietą, technologinį procesą, darbo priemones, asmenines apsaugines priemones, darbo vietos higieninį įvertinimą, darbo ir poilsio režimą bei gamybinės buities patalpas kiek tai susiję su įtaka sveikatai ar profesinės ligos prevencija;

18.3. profilaktinius privalomus darbuotojo sveikatos tikrinimus.

19. VVSPT teritorinė įstaiga nuostatų 14.2 punkte nurodyta tvarka komisijai pateikia duomenis (taip pat ir archyvinius) apie darbuotojo darbo sąlygų higieninius tyrimus ir darbo vietų higieninį įvertinimą.

20. ASPĮ nuostatų 14.3 punkte nurodyta tvarka komisijai pateikia duomenis apie profilaktinius privalomus darbuotojo sveikatos tikrinimus.

21. Darbuotojas komisijai pateikia paso (užsieniečiai – leidimo dirbti) duomenis ir socialinio draudimo pažymėjimo (darbo knygelės) kopiją.

22. Komisija, jei tai reikalinga jos darbui, turi teisę pagal Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 87-1644) 7 straipsnio 3 punktą pareikalauti papildomų dokumentų, duomenų ir paaiškinimų iš kitų įmonių.

23. Duomenys, nurodyti šio reglamento 18-22 punktuose, komisijai pateikiami ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo profesinės ligos priežasčių tyrimo pradžios.

24. Komisija analizuoja ir įvertina surinktus dokumentus bei duomenis šiais aspektais:

24.1. saugos ir sveikatos požiūriu pagal šio reglamento 33.8-33.9 punktų reikalavimus darbo inspektorius analizuoja ir įvertina duomenis apie darbo veiklos raidą ir aplinkybes, turėjusias įtakos profesinei ligai;

24.2. darbo higienos požiūriu pagal šio reglamento 33.10-33.11 punktų reikalavimus VVSPT teritorinės įstaigos darbo higienos gydytojas – duomenis apie ankstesnių (archyvinių) higieninių tyrimų rezultatus, darbo aplinkos kenksmingus veiksnius;

24.3. profesinės sveikatos požiūriu pagal šio reglamento 33.12 punkto reikalavimus ASPĮ įtaręs profesinę ligą gydytojas ir VVSPT teritorinės įstaigos darbo higienos gydytojas – duomenis apie profilaktinius privalomus sveikatos tikrinimus ir jų kokybę;

24.4. išanalizavusi ir įvertinusi pateiktus duomenis, komisija pagal šio reglamento 33.13 punkto reikalavimą nustato galimas profesinės ligos priežastis.

25. Komisijos pirmininkas sudėtingiems, reikalaujantiems specialių žinių profesinės ligos priežasčių tyrimams nuostatų 19 punkte nurodyta tvarka kviečia ekspertus ir atitinkamus specialistus, kurių išvadas pateikia kartu su tyrimo medžiaga. Jeigu ekspertizei reikalingas bandinys (pvz., alergologiniam tyrimui), jis imamas dalyvaujant komisijai, darbdaviui (arba padalinio vadovui) ir darbuotojui (arba jam atstovaujančiam asmeniui).

26. Komisija, jeigu to reikia, tyrimą atlieka ankstesnėje darbovietėje ar darbovietėse nuostatų 15 punkte nurodyta tvarka.

27. Profesinės ligos priežastys nuostatų 15 punkte nurodytais atvejais tiriamos remiantis darbuotojo ir liudytojų parodymais bei VVSPT teritorinėje įstaigoje esančiais archyviniais dokumentais (darbo sąlygų ankstesniais higieniniais tyrimais, duomenimis apie toje darbovietėje anksčiau nustatytas profesines ligas, paskutiniųjų metų darbo aplinkos veiksnių tyrimo duomenimis ir pan.).

28. Komisija nuostatų 16 punkte nurodyta tvarka per 30 kalendorinių dienų nuo pranešimo apie profesinę ligą užregistravimo DI inspektavimo skyriuje dienos ištiria profesinės ligos priežastis ir surašo darbo sąlygų higieninę charakteristiką.

29. Profesinės ligos priežasčių tyrimo terminas gali būti pratęstas nuostatų 16 punkte nurodyta tvarka.

30. Jeigu darbuotojas atsisako profesinės ligos tyrimo, jis turi pateikti komisijai motyvuotą prašymą, kuris pridedamas prie tyrimo medžiagos, ir komisijos sprendimu tyrimas nutraukiamas.

 

IV. DARBO SĄLYGŲ HIGIENINĖS CHARAKTERISTIKOS SURAŠYMAS

 

31. Komisija, vadovaudamasi nuostatų 11 ir 20 punktais, surašo Darbo sąlygų higieninę charakteristiką (pagal nuostatų 2 priedą).

32. Komisijai nustačius, kad darbo vieta, kurioje dirbo darbuotojas, yra likviduota ar perkelta į kitas patalpas, pakeista darbo technologija ir atstatyti ankstesnių darbo sąlygų nėra galimybės, darbo sąlygų higieninė charakteristika surašoma pagal:

32.1. kitų įmonių ar ūkio subjektų panašios darbo vietos darbo aplinkos veiksnių tyrimo duomenis, taip pat specialių šaltinių duomenis, nurodant šaltinius;

32.2. darbuotojo ir liudytojų parodymus.

33. Darbo sąlygų higieninėje charakteristikoje įrašoma jos užpildymo data ir numeris, komisijos sudėtis ir tokie duomenys:

33.1. pranešimo apie profesinę ligą užpildymo data;

33.2. profesinės ligos pirminė diagnozė ir kodas pagal TLK-10;

33.3. darbuotojo vardas ir pavardė, asmens kodas;

33.4. įmonės, kurioje dirba ar dirbo darbuotojas, pavadinimas, kodas, adresas, pašto indeksas, telefono ir fakso numeriai, ekonominės veiklos rūšis;

33.5. darbo vieta, nurodant padalinį, skyrių, barą;

33.6. darbuotojo profesija ir pareigos;

33.7. bendras darbo stažas (metais) šioje įmonėje, pagal profesiją ir veikiant kenksmingiems veiksniams;

33.8. darbo veiklos raida:

33.8.1. chronologine tvarka pagal darbuotojo socialinio draudimo pažymėjime (darbo knygelėje) įrašų duomenis, įmonės archyvinius dokumentus, darbuotojo ir liudytojų parodymus nurodomos darbovietės, profesijos, darbo trukmė (metais), darbo aplinkos kenksmingi (cheminiai, fizikiniai, biologiniai ir ergonominiai) veiksniai, kurie veikė darbuotoją visais ankstesniais darbo metais ir kurie veikia jį pastaruoju metu, taip pat jų poveikio trukmė (metais);

33.8.2. jeigu darbuotojas pagal įrašus socialinio draudimo pažymėjime (darbo knygelėje) atliko darbus ne pagal profesiją, bet susijusius su kenksmingų veiksnių poveikiu, apie tai nurodoma darbo sąlygų higieninėje charakteristikoje pagal darbuotojo ir liudytojų parodymus;

33.9. aplinkybės, turėjusios įtakos profesinei ligai:

33.9.1. darbo vieta: darbo patalpos dydis, apšvietimas, šiluminė aplinka, vėdinimas, įrenginiai;

33.9.2. technologinis procesas: nuoseklus ir detalus technologinio proceso ir atliekamų darbo operacijų (pagal technologinį reglamentą ir saugos lapą, naudojamas medžiagas, įrenginius ir įrankius, jų valdymą) aprašymas;

33.9.3. darbo priemonės: technologinių įrenginių, darbo įrankių, instrumentų, mašinų, kurie galėjo turėti poveikį darbuotojo sveikatai, techninės būklės (pagal standartus, techninį pasą, patikros ir profilaktinių remontų duomenis) įvertinimas;

33.9.4. kolektyvinės ir asmeninės apsauginės priemonės: reikalingumas ir parinkimas, įvertinant riziką;

33.9.5. darbuotojo instruktavimas saugos ir sveikatos klausimais;

33.9.6. darbo ir poilsio režimas: darbo dienos (pamainos), darbo savaitės, pietų pertraukos, reglamentuotų pertraukų trukmė;

33.9.7. gamybinės buities patalpos: poilsio, persirengimo, asmens higienos, valgymo, sveikatos priežiūros;

33.9.8. jei darbuotojas dirba ne nuolatinėje darbo vietoje, būtina išsamiai aprašyti visuose baruose atliekamus darbus ir darbo vietas;

33.10. ankstesni (archyviniai) higieninių tyrimų rezultatai: archyvinių arba ankstesnių darbo vietų higieninių laboratorinių tyrimų protokolų duomenys ir darbo vietų higieninio įvertinimo kortelių duomenys, tyrimų laboratorijos bei higieninį įvertinimą atlikusios įstaigos pavadinimai ir adresai;

33.11. darbo aplinkos kenksmingi veiksniai:

33.11.1. darbovietė, profesija ir darbo procesas; darbo proceso trukmė (darbo operacijų, turinčių higieninę reikšmę, chronometražas, minutėmis); darbo aplinkos kenksmingi cheminiai, fizikiniai, biologiniai, ergonominiai darbo sunkumo ir darbo įtampos veiksniai; jų dydžiai (pagal higieninių laboratorinių tyrimų ir darbo vietų higieninio įvertinimo kortelių duomenis, nurodant matavimų atlikimo datas) bei normuojami kenksmingų veiksnių dydžiai (pagal higienos normas);

33.11.2. darbo aplinkos veiksnių tyrimo protokoluose turi būti nurodyta: protokolo numeris, tyrimo atlikimo data, laboratorijos pavadinimas, adresas, atestacijos (akreditacijos) pažymėjimo numeris ir jo galiojimo laikas;

33.11.3. jeigu neatliktas darbo vietos higieninis įvertinimas, atliekamas darbo aplinkos kenksmingų veiksnių matavimas, o nesant galimybės atlikti matavimus, galima panaudoti kitos įmonės panašios darbo vietos matavimo duomenis, specialios literatūros ar kitus šaltinius;

33.11.4. surašant darbo aplinkos kenksmingus cheminius ir biologiniams veiksnius, kurie galėjo sukelti profesinę ligą, būtina nurodyti:

33.11.4.1. kenksmingų cheminių medžiagų (dujų, garų, aerozolių pavidalu) ir dulkių kokybinę ir kiekybinę charakteristikas;

33.11.4.2. vienodo poveikio cheminių medžiagų suminį poveikį;

33.11.4.3. mikroorganizmų, baltyminių preparatų, natūralių organizmo komponentų kokybinę ir kiekybinę charakteristikas;

33.11.5. surašant darbo aplinkos kenksmingus fizikinius veiksnius, kurie galėjo sukelti profesinę ligą, būtina nurodyti:

33.11.5.1. vibracijos perdavimo būdą, pobūdį, veikimo trukmę ir lygį;

33.11.5.2. akustinio triukšmo pobūdį, garso lygį;

33.11.5.3. elektromagnetinio lauko elektrinio ir magnetinio laukų stiprius ir kitų nejonizuojančiųjų spinduliuočių lygius, veikimo trukmę;

33.11.5.4. jonizuojančiosios spinduliuotės dozių dydžius;

33.11.5.5. šiluminės aplinkos (aukštos arba žemos oro temperatūros, atmosferos slėgio padidėjimo ar sumažėjimo) ir šiluminio spinduliavimo charakteristikas;

33.11.5.6. apšvietimo pobūdį, regos darbų charakteristiką, apšvietos dydžius;

33.11.6. surašant darbo aplinkos kenksmingus ergonominius darbo sunkumo ir darbo įtampos veiksnius, kurie galėjo sukelti profesinę ligą, būtina nurodyti:

33.11.6.1. sistemas, organus ir raumenų grupes, kurioms tenka didžiausi fiziniai krūviai;

33.11.6.2. keliamo ir nešamo krovinio svorį, atstumą, kėlimų dažnį;

33.11.6.3. statinio krūvio, prilaikant svorį, dydį ir trukmę per darbo dieną (pamainą);

33.11.6.4. stereotipinių darbo judesių pobūdį, skaičių ir trukmę per darbo dieną (pamainą);

33.11.6.5. darbo pozos tipą pagal patogumą (laisva, fiksuota ir priverstinė nepatogi);

33.11.6.6. regos, klausos, balso įtampą;

33.12. profilaktinių privalomų sveikatos tikrinimų duomenys ir tikrinimo kokybė:

33.12.1. duomenys iš Asmens sveikatos istorijos (forma 025/a), Privalomojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos (forma 047/a), Asmens medicininės knygelės (sveikatos pasas) (forma 048/a), profilaktinių sveikatos tikrinimų ir tikrinimo akto duomenys, įvertinant tikrinimo kokybę, ir kitų sveikatos priežiūros įstaigų rašytiniai dokumentai (laikinojo nedarbingumo ekspertizė, duomenys apie dispanserizaciją dėl gretutinių ligų, narkologo konsultacija, stacionaraus gydymo epikrizės ir duomenys apie turimus žalingus įpročius);

33.12.2. duomenys apie higienos įgūdžių mokymą;

33.13. galimos profesinės ligos priežastys: kenksmingų darbo aplinkos veiksnių dydžių neatitikimas higienos normų, technologinio proceso neatitikimas teisės aktų ir techninių standartų, asmeninių apsauginių priemonių netinkamas naudojimas ir profilaktinių privalomų sveikatos tikrinimų bloga kokybė;

33.14. pastabose nurodomi priedai: ekspertizės išvados, paaiškinimai ir kiti dokumentai, kurie pateikiami prie darbo sąlygų higieninės charakteristikos.

34. Darbo sąlygų higieninę charakteristiką pasirašo komisijos pirmininkas ir nariai, nurodydami vardą ir pavardę.

35. Nesutarimus dėl tyrimo medžiagoje pateiktų profesinės ligos aplinkybių ir priežasčių komisijos nariai pateikia nuostatų 20 punkte nurodyta tvarka.

36. Su darbo sąlygų higienine charakteristika nuostatų 20 punkte nurodyta tvarka supažindinami darbuotojas (arba jam atstovaujantis asmuo) ir darbdaviai, kurių įmonėse buvo vykdomas profesinės ligos priežasčių tyrimas, pasirašytinai, nurodant pareigas, vardą ir pavardę, datą.

37. Komisijos išvadas dėl darbo sąlygų higieninėje charakteristikoje pateiktų profesinės ligos priežasčių, taip pat dėl tyrimo tvarkos tyrime dalyvavę darbdavio ir darbuotojų atstovai, darbuotojas, kuriam įtariama profesinė liga, gali apskųsti nuostatų 22 punkte nurodyta tvarka.

38. Komisija, gavusi nuostatų 22 punkte nurodyta tvarka Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus sprendimą dėl profesinės ligos priežasčių ir tyrimo tvarkos, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sprendimo gavimo, jei reikia, atlieka papildomus tyrimus ir prideda prie darbo sąlygų higieninės charakteristikos.

39. Komisijos pirmininkas po vieną darbo sąlygų higieninės charakteristikos egzempliorių pateikia nuostatų 21 punkte nurodytiems adresatams, taip pat sveikatos priežiūros įstaigai, į kurią siunčiamas darbuotojas profesinės ligos diagnozei nustatyti.

40. Sveikatos priežiūros įstaigos darbo medicinos gydytojas gali raštu prašyti komisijos papildyti darbo sąlygų higieninę charakteristiką, jeigu, jo nuomone, joje pateiktų duomenų nepakanka. Tokiu atveju jis komisijai raštu pateikia darbo sąlygų higieninės charakteristikos papildymo priežastis ir motyvus.

41. Komisijos pirmininkas, gavęs darbo medicinos gydytojo prašymą dėl papildomos medžiagos surinkimo ar papildomų tyrimų atlikimo, ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų pateikia sveikatos priežiūros įstaigai reikiamą profesinės ligos diagnozei nustatyti papildomų tyrimų medžiagą arba nurodo priežastis, kodėl jos negali pateikti.

 

V. PROFESINĖS LIGOS PATVIRTINIMO AKTO SURAŠYMAS

 

42. Gavusi sveikatos priežiūros įstaigos pranešimą apie nustatytą profesinės ligos diagnozę (pagal nuostatų 4 priedą), komisija per 7 darbo dienas pagal nuostatų 28 punkte nurodytą tvarką surašo Profesinės ligos patvirtinimo aktą (pagal nuostatų 3 priedą), tuo patvirtindama profesinę ligą.

43. Profesinės ligos patvirtinimo akte įrašoma data, akto numeris, sudarymo vieta, komisijos sudėtis ir tokie duomenys bei jų kodai:

43.1. pranešimo apie profesinės ligos nustatymą užpildymo data;

43.2. sveikatos priežiūros įstaigos, įtarusios profesinę ligą, pavadinimas, adresas, pašto indeksas, telefono, fakso numeriai, teritorijos administracinio vieneto kodas; profesinės ligos pirminė diagnozė ir kodas;

43.3. profesinės ligos nustatymo data; sveikatos priežiūros įstaigos, nustačiusios profesinės ligos diagnozę, pavadinimas, adresas, pašto indeksas, telefono, fakso numeriai, teritorijos administracinio vieneto kodas; ligos diagnozė (pagrindinė ir gretutinė);

43.4. ligonio vardas ir pavardė, asmens kodas, adresas, teritorijos administracinio vieneto kodas, užsiėmimas (dirba ar nedirba);

43.5. įmonės, kurioje dirba ar dirbo ligonis, pavadinimas, kodas, adresas, pašto indeksas, telefono, fakso numeriai, teritorijos administracinio vieneto kodas, ekonominės veiklos rūšis ir kodas; padalinys, skyrius ar baras; ligonio profesija ir kodas, pareigos; darbo stažas (metais), nurodant bendrą, pagal profesiją, šioje darbovietėje ir veikiant kenksmingiems veiksniams;

43.6. kenksmingi darbo aplinkos cheminiai, fizikiniai, biologiniai ir ergonominiai veiksniai ir jų kodai;

43.7. profesinės ligos diagnozavimo kriterijai (klinika, laboratoriniai tyrimai, instrumentiniai tyrimai bei kiti tyrimai) ir kodai;

43.8. profesinės ligos priežastys (darbo aplinkos kenksmingi veiksniai, asmeninės apsauginės priemonės, darbo vietos, technologinio proceso ir gamybinių procesų ypatumai, darbo ir poilsio režimas, instruktavimas darbų saugos klausimais, privalomųjų sveikatos tikrinimų kokybė bei kiti atvejai) ir kodai;

43.9. siūlomos rizikos veiksnių ir profesinės ligos prevencijos priemonės (medicininės, saugos ir higieninės) ir kodai, įvykdymo terminai ir vykdytojai.

44. Profesinės ligos patvirtinimo aktą nuostatų 28 punkte nurodyta tvarka pasirašo komisijos nariai ir tyrime dalyvavę asmenys, parašydami vardą ir pavardę.

45. Komisijos pirmininkas nuostatų 29 punkte nurodyta tvarka po vieną profesinės ligos patvirtinimo akto egzempliorių išsiunčia DI valdybai, VVSPT teritorinei įstaigai, darbuotojui (ar jam atstovaujančiam asmeniui), darbdaviui, draudimo įstaigai.

46. Komisijos pirmininkas nuostatų 29 punkte nurodyta tvarka surašo Profesinės ligos kortelę (pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą formą) ir ją perduoda Valstybinio profesinių ligų registro tvarkymo įstaigai.

47. Komisijos pirmininkas, gavęs pranešimą apie nenustatytą profesinės ligos diagnozę, nuostatų 29 punkte nurodyta tvarka darbuotojui (arba jam atstovaujančiam asmeniui) ir darbdaviui išsiunčia pranešimo (pagal nuostatų 3 priedą) kopiją.

48. Komisijos nariai ir tyrime dalyvavę asmenys, nesutinkantys su profesinės ligos patvirtinimo akto išvada, nuostatų 28 punkte nurodyta tvarka kreipiasi į Centrinę darbo medicinos ekspertų komisiją. Nesutinkantys su Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos sprendimu turi teisę kreiptis į teismą.

49. Komisijos pirmininkas, gavęs Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos prašymą dėl papildomos medžiagos surinkimo ar papildomų tyrimų atlikimo, ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų pateikia Centrinei darbo medicinos ekspertų komisijai profesinės ligos diagnozės pagrįstumui nustatyti reikalingą tyrimo medžiagą.

50. Jei sveikatos priežiūros įstaiga nenustatė profesinės ligos diagnozės, o Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija savo sprendimu patvirtino profesinės ligos diagnozės pagrįstumą, komisija šio reglamento 43 punkte nurodyta tvarka surašo profesinės ligos patvirtinimo aktą.

 

VI. Profesinių ligų apskaitos tvarka

 

51. DI inspektavimo skyriai nuostatų 31 punkte nustatyta tvarka profesinės ligos patvirtinimo aktus ir Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvadas registruoja Profesinių ligų patvirtinimo aktų registravimo žurnale (pagal nuostatų 5 priedą) ir ne vėliau kaip per 7 darbo dienas visą profesinės ligos tyrimo medžiagą persiunčia DI valdybai, kur duomenys įkeliami į kompiuterinę informacinę profesinių ligų duomenų bazę.

52. Profesinės ligos taip pat registruojamos Valstybiniame profesinių ligų registre, VVSPT teritorinėje įstaigoje ir įmonėje, kurios darbuotojui patvirtinta profesinė liga, nuostatų 32 punkte nurodyta tvarka.

53. Darbdavys taip pat sudaro sąrašą darbuotojų, kurie dėl susirgimų profesinėmis ligomis neteko darbingumo 3 dienoms ir ilgiau, ir sąrašą darbuotojų, kurie dėl susirgimų profesinėmis ligomis neteko darbingumo trumpiau kaip 3 dienoms.

54. Profesinių ligų priežasčių tyrimo medžiaga ir profesinės ligos patvirtinimo aktai saugomi nuostatų 33 ir 34 punktuose nurodyta tvarka.

______________


 

 

Profesinių ligų priežasčių tyrimo reglamento

priedas

 

 

SIUNTIMAS

 

 

 

Nr.

 

 

 

(data)

 

 

(Darbo inspekcijos inspektavimo skyriaus pavadinimas)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(adresatas)

 

 

 

Dėl profesinės ligos įtarimo

 

1. Asmuo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                           (Vardas ir pavardė)                                                                        (Asmens kodas)

2. Asmens adresas, telefono numeris

 

 

3. Darbovietė

 

 

 

(Pavadinimas, adresas, telefono numeris)

4. Profesija, pareigos

 

 

 

 

 

 

(Darbo inspektoriaus pareigos, telefono numeris)

 

(Parašas)

 

(Vardas ir pavardė)

 

 

 

                                                                                                                                                                     (Asmeninis spaudas)

______________