LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. LIEPOS 11 D. NUTARIMO NR. 899 „DĖL MINIMALIŲ KVALIFIKACINIŲ VALSTYBINIŲ MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ DĖSTYTOJŲ IR MOKSLO DARBUOTOJŲ PAREIGYBIŲ REIKALAVIMŲ, KONKURSŲ VALSTYBINIŲ MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ DĖSTYTOJŲ IR MOKSLO DARBUOTOJŲ PAREIGAS EITI ORGANIZAVIMO, DĖSTYTOJŲ IR MOKSLO DARBUOTOJŲ ATESTAVIMO TVARKOS IR PEDAGOGINIŲ VARDŲ SUTEIKIMO UNIVERSITETUOSE TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2003 m. liepos 3 d. Nr. 882

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758) 33 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 11 d. nutarimą Nr. 899 „Dėl minimalių kvalifikacinių valstybinių mokslo ir studijų institucijų dėstytojų ir mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimų, Konkursų valstybinių mokslo ir studijų institucijų dėstytojų ir mokslo darbuotojų pareigas eiti organizavimo, dėstytojų ir mokslo darbuotojų atestavimo tvarkos ir Pedagoginių vardų suteikimo universitetuose tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 63-2283):

1.1. Išdėstyti antraštę taip:

DĖL MINIMALIŲ KVALIFIKACINIŲ VALSTYBINIŲ MOKSLO IR STUDIJŲ

INSTITUCIJŲ MOKSLO DARBUOTOJŲ, KITŲ TYRĖJŲ IR DĖSTYTOJŲ

PAREIGYBIŲ REIKALAVIMŲ, KONKURSŲ VALSTYBINIŲ MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ MOKSLO DARBUOTOJŲ, KITŲ TYRĖJŲ IR DĖSTYTOJŲ PAREIGAS

EITI ORGANIZAVIMO, MOKSLO DARBUOTOJŲ, KITŲ TYRĖJŲ IR DĖSTYTOJŲ ATESTAVIMO TVARKOS IR PEDAGOGINIŲ VARDŲ SUTEIKIMO UNIVERSITETUOSE

TVARKOS PATVIRTINIMO“.

1.2. Išdėstyti preambulę taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 27-715; 2002, Nr. 3-75; 2003, Nr. 47-2058) 22 straipsnio 5 dalies 6 punktu ir 27 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758) 33 straipsnio 1 dalimi ir siekdama nustatyti vienodus valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų kvalifikacinius reikalavimus, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

1.3. Įrašyti 1.1 ir 1.2 punktuose vietoj žodžių „dėstytojų ir mokslo darbuotojų“ žodžius „mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų“.

1.4. Išdėstyti 2.1 ir 2.2 punktus taip:

2.1. į valstybinių aukštųjų mokyklų, valstybinių universitetų mokslo institutų, valstybės mokslo institutų ir valstybės mokslo įstaigų (toliau vadinama – institucijos) mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų pareigas viešo konkurso būdu gali būti skiriami (atestuojami šioms pareigoms) asmenys, atitinkantys atitinkamų pareigybių kvalifikacinius reikalavimus, kuriuos nustato kiekviena institucija, atsižvelgdama į toje institucijoje organizuojamų studijų ir vykdomų mokslinių tyrimų specifiką;

2.2. institucijų nustatyti pareigybių kvalifikaciniai reikalavimai negali būti žemesnio lygio už šiuo nutarimu patvirtintus minimalius kvalifikacinius valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų pareigybių reikalavimus (toliau vadinama – minimalūs kvalifikaciniai reikalavimai). Institucijos pareigybių kvalifikaciniuose reikalavimuose taip pat turi būti nustatyti reikalavimai asmenų, pageidaujančių eiti mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų pareigas, mokslinei veiklai per paskutinius 5 metus. Institucijos mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų pareigybių kvalifikaciniai reikalavimai atitinkamai įrašomi į kiekvieno institucijos mokslo darbuotojo, kito tyrėjo ar dėstytojo pareigybės aprašymą;“.

1.5. Šiuo nutarimu patvirtintuose minimaliuose kvalifikaciniuose valstybinių mokslo ir studijų institucijų dėstytojų ir mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimuose:

1.5.1. Įrašyti pavadinime vietoj žodžių „dėstytojų ir mokslo darbuotojų“ žodžius „mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų „.

1.5.2. Įrašyti 1 punkte vietoj žodžių „dėstytojų ir mokslo darbuotojų pagrindines pareigas“ žodžius „mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų pareigas“.

1.5.3. Įrašyti 2 punkto pirmojoje pastraipoje vietoj žodžių „dėstytojų ir mokslo darbuotojų“ žodžius „mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų“.

1.5.4. Išbraukti 2.1 punkte žodžius „Mokslo ir studijų departamento prie“.

1.5.5. Papildyti nurodytuosius reikalavimus šiuo 2.5 punktu:

2.5. į tyrinėtojo pareigas gali pretenduoti asmenys, paskelbę mokslinį straipsnį Lietuvos, tarptautinių mokslo organizacijų ar užsienio recenzuojamame leidinyje arba atlikę reikšmingų eksperimentinės plėtros darbų, davusių institucijai finansinių įplaukų.“.

1.5.6. Įrašyti 3 punkto pirmojoje pastraipoje vietoj žodžių „dėstytojų ir mokslo darbuotojų“ žodžius „mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų“.

1.5.7. Papildyti šiuo 3.7 punktu:

3.7. tyrinėtojo pareigas einantis asmuo per kadenciją turi atlikti reikšmingų eksperimentinės plėtros darbų, davusių institucijai finansinių įplaukų, arba dalyvauti rengiant mokslinius straipsnius, paskelbtus recenzuojamuose mokslo leidiniuose.“.

1.5.8. Įrašyti 5 punkte po žodžio „lektoriaus“ žodį „tyrinėtojo“.

1.6. Išdėstyti nauja redakcija šiuo nutarimu patvirtintą Konkursų valstybinių mokslo ir studijų institucijų dėstytojų ir mokslo darbuotojų pareigas eiti organizavimo, dėstytojų ir mokslo darbuotojų atestavimo tvarką (pridedama).

2. Nustatyti, kad tyrinėtojo pareigybė gali būti steigiama valstybės mokslinių tyrimų įstaigose ir yra nurodoma su priedėliu, sukonkretinančiu jos mokslinę kryptį ar veiklos pobūdį (pavyzdžiui, tyrinėtojas fizikas, tyrinėtojas etnografas, tyrinėtojas konstruktorius ir panašiai).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                            ALGIRDAS MONKEVIČIUS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2001 m. liepos 11 d. nutarimu

Nr. 899

(Lietuvos Respublikos

Vyriausybės 2003 m. liepos 3 d.

nutarimo Nr. 882 redakcija)

 

KONKURSŲ VALSTYBINIŲ MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ MOKSLO DARBUOTOJŲ, KITŲ TYRĖJŲ IR DĖSTYTOJŲ PAREIGAS EITI ORGANIZAVIMO,

MOKSLO DARBUOTOJŲ, KITŲ TYRĖJŲ IR DĖSTYTOJŲ ATESTAVIMO TVARKA

 

1. Valstybinių aukštųjų mokyklų, valstybinių universitetų mokslo institutų, valstybės mokslo institutų ir valstybės mokslo įstaigų (toliau vadinama – institucijos) mokslo darbuotojai, kiti tyrėjai ir dėstytojai į pareigas skiriami viešo konkurso būdu institucijų statute (įstatuose) nustatytos trukmės kadencijai, kuri paprastai yra ne trumpesnė kaip 3 metai. Jeigu mokslo darbuotojo, kito tyrėjo ar dėstytojo pareigos steigiamos konkrečiam pedagoginiam ar moksliniam darbui atlikti (konkretiems moksliniams tyrimams vykdyti ir panašiai), viešą konkursą laimėjęs asmuo į pareigas skiriamas laikotarpiui, kurio reikia tam konkrečiam darbui atlikti.

2. Institucijų senatai (akademinės tarybos arba tarybos), vadovaudamiesi šia Tvarka, turi nustatyti ir suderinti su Lietuvos mokslo taryba institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų atestavimo ir konkursų šias pareigas eiti organizavimo tvarką ir paskelbti ją viešai iš anksto. Prieš kiek laiko turi būti paskelbta mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų atestavimo ir konkursų šias pareigas eiti organizavimo tvarka, nustato institucijos senatas (akademinė taryba arba taryba). Mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų atestavimo ir konkursų šias pareigas eiti organizavimo tvarkoje turi būti numatyta, kad viena iš privalomųjų konkurso dalių yra bendra diskusija su visais pretendentais į mokslo darbuotojo, kito tyrėjo ar dėstytojo pareigas (konkurso komisijos narių ir visų pretendentų į mokslo darbuotojus, kitus tyrėjus ar dėstytojus seminaras). Bendros diskusijos organizavimo ir vertinimo tvarką nusistato institucijos senatas (akademinė taryba arba taryba).

3. Institucijų senatų (akademinių tarybų arba tarybų) nustatyta institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų atestavimo ir konkursų šias pareigas eiti organizavimo tvarka turi atitikti šiuos reikalavimus:

3.1. Mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų atestavimą ir konkursus šias pareigas eiti skelbia institucijos vadovas, o juos organizuoja institucijos senato (akademinės tarybos arba tarybos) sudarytos konkurso ar atestacijos komisijos.

3.2. Ne mažiau kaip 2/3 konkurso ar atestacijos komisijos narių turi būti mokslininkai, pastaruosius 5 metus paskelbę straipsnių recenzuojamuose leidiniuose, įtrauktuose į Mokslinės informacijos instituto duomenų bazes (kolegijos konkurso ar atestacijos komisijoje turi būti bent du mokslininkai). Ne mažiau kaip pusė konkurso ar atestacijos komisijos narių (išskyrus kolegijas) turi būti mokslininkai, einantys profesoriaus arba vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigas. Konkurso ar atestacijos komisijoje turi būti bent du kitų institucijų atstovai (kolegijos konkurso ar atestacijos komisijoje turi būti bent du universitetų atstovai) ir bent vienas (tik aukštosiose mokyklose) studentų atstovybės atstovas.

3.3. Konkurso ar atestacijos komisijos sprendimai priimami institucijos nustatyta tvarka.

3.4. Asmens, einančio mokslo darbuotojo, kito tyrėjo ar dėstytojo pareigas, atitiktis institucijos nustatytiems kvalifikaciniams reikalavimams vertinama jį atestuojant per kadenciją. Atestuojama ne anksčiau kaip prieš 3 mėnesius ir ne vėliau kaip prieš mėnesį iki mokslo darbuotojo, kito tyrėjo ar dėstytojo kadencijos pabaigos (į šį laikotarpį neįskaitomi liepos ir rugpjūčio mėnesiai).

3.5. Sprendimą dėl mokslo darbuotojo, kito tyrėjo ar dėstytojo atestavimo priima institucijos vadovas. Institucijos senatas (akademinė taryba arba taryba) institucijos vadovo ar institucijos padalinio vadovo argumentuotu teikimu gali paskelbti neeilinį mokslo darbuotojo, kito tyrėjo ar dėstytojo atestavimą.

3.6. Mokslo darbuotojo, kito tyrėjo ar dėstytojo neeilinis atestavimas gali būti paskelbtas ne anksčiau kaip po vienerių metų, kai jis eina atitinkamas pareigas. Mokslo darbuotojas, kitas tyrėjas ar dėstytojas gali būti atestuojamas ne dažniau kaip kartą per metus.

3.7. Mokslo darbuotojas, kitas tyrėjas ar dėstytojas apie numatomą neeilinę atestaciją turi būti informuotas ne vėliau kaip prieš du mėnesius iki jos.

3.8. Neatestuotas mokslo darbuotojas, kitas tyrėjas ar dėstytojas atleidžiamas iš pareigų įstatymų nustatyta tvarka.

3.9. Prieš du mėnesius (į šį laikotarpį neįskaitomi liepos ir rugpjūčio mėnesiai) iki mokslo darbuotojo, kito tyrėjo ar dėstytojo kadencijos pabaigos institucijos vadovas turi paskelbti viešą konkursą šioms pareigoms arba priimti sprendimą dėl pareigybės panaikinimo, su kuriuo supažindinamas tas pareigas einantis mokslo darbuotojas, kitas tyrėjas ar dėstytojas.

______________