LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL specializuotos pagalbos centrų veiklos aprašo patvirtinimo
2012 m. gegužės 7 d. Nr. A1-227
Vilnius
Įgyvendindamas Specializuotos pagalbos centrų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2011 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. A1-534/V-1072/1V-931 (Žin., 2011, Nr. 159-7530), priemonių plano 1.1 punktą,
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos
socialinės apsaugos ir darbo ministro
2012 m. gegužės 7 d. įsakymu Nr. A1-227
SPECIALIZUOTOS PAGALBOS CENTRŲ VEIKLOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Specializuotos pagalbos centrų veiklos aprašas (toliau – šis aprašas) reguliuoja specializuotos pagalbos centrų ir šių centrų veiklą koordinuojančio centro funkcijas, veiklos organizavimą, finansavimą.
2. Specializuotos pagalbos centras (toliau – SP centras) suprantamas taip, kaip jis apibrėžtas Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo (Žin., 2011, Nr. 72-3475) 2 straipsnio 9 dalyje. Prioritetas teikiamas nevyriausybinėms organizacijoms.
3. Specializuota kompleksinė pagalba šiame apraše suprantama taip, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo 2 straipsnio 8 dalyje.
4. SP centrai ir šių centrų veiklą koordinuojantis centras savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymu, Specializuotos pagalbos centrų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2011 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. A1-534/V-1072/1V-931 (Žin., 2011, Nr. 159-7530), šiuo Aprašu bei kitais teisės aktais.
II. SPECIALIZUOTOS PAGALBOS CENTRO FUNKCIJOS IR VEIKLOS ORGANIZAVIMAS
5. SP centro tikslas – gavus pranešimą iš policijos pareigūnų apie smurtą artimoje aplinkoje patyrusius asmenis, suteikti jiems specializuotą kompleksinę pagalbą.
6. SP centras:
6.1. gavęs iš policijos pareigūnų informaciją apie smurto atvejį ir smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens (toliau – smurtą patyręs asmuo) ryšiams palaikyti duomenis, nedelsdamas telefonu, elektroniniu paštu ar tiesiogiai susisiekia su smurtą patyrusiu asmeniu ir pasiūlo pagalbą, kad įveiktų kritinę būklę:
6.1.2. informuoja apie tolesnės pagalbos teikimą ir individualaus pagalbos priemonių plano sudarymą;
6.2. jei smurtą patyręs asmuo priima siūlomą pagalbą, kartu su juo sudaro individualų pagalbos priemonių planą, kuriame atsispindi smurtą patyrusio asmens padėtis, kritinės būklės įveikimo procesas ir abipusiai įsipareigojimai. Pagalbos planas gali būti tikslinamas pasikeitus aplinkybėms;
6.3. pagal susitarimą su smurtą patyrusiu asmeniu, pasitelkdamas kitas pagalbą smurto artimoje aplinkoje teikiančias organizacijas ar specialistus, SP centras:
6.4. siekdamas suteikti ilgalaikę pagalbą smurtą patyrusiam asmeniui, bendradarbiauja su savivaldybių ar nevyriausybinių organizacijų krizių centrais, teikiančiais apnakvindinimo ar apgyvendinimo paslaugas, su socialinių paslaugų įstaigomis, policija, sveikatos priežiūros įstaigomis, juridinę pagalbą teikiančiomis institucijomis.
7. Jei paaiškėja, kad smurto liudininkais buvo vaikai ir (ar) prieš juos buvo tiesiogiai smurtauta, SP centras apie tai praneša smurtą patyrusių asmenų gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriui (tarnybai) (toliau – VTAS).
8. SP centras privalo užtikrinti asmens duomenų apsaugą bei pagalbos teikimo konfidencialumą ir apie tai informuoti smurtą patyrusį asmenį. Informacija apie smurtą patyrusį asmenį gali būti perduodama kitiems asmenims tik Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
9. Jei smurtą patyręs asmuo SP centro pasiūlytos pagalbos atsisako, pagalba jam pasiūloma pakartotinai.
10. Jei smurtą patyręs asmuo nesikreipė į policiją, bet kreipėsi tiesiai į SP centrą, SP centro darbuotojai, gavę smurtą patyrusio asmens sutikimą, apie smurto atvejį informuoja policiją.
11. Siekdamas užtikrinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, SP centras dalyvauja susitikimuose su VTAS, socialiniais, sveikatos priežiūros darbuotojais, policijos pareigūnais, prokuratūros, teismų ir kitų kompetentingų institucijų bei įstaigų atstovais, taip pat kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, analizuoja smurto atvejus bei suteiktos pagalbos veiksmingumą.
12. Suteikęs pagalbą, SP centras ne vėliau kaip po mėnesio pakartotinai susisiekia su pagalbą gavusiu asmeniu dėl tolesnės pagalbos poreikio.
13. SP centras kaupia, atnaujina duomenis apie smurtą patyrusius asmenis ir aptarnaujamoje teritorijoje esamas įstaigas ar organizacijas, teikiančias pagalbą smurtą patyrusiems asmenims.
III. SP CENTRŲ VEIKLĄ KOORDINUOJANTIS CENTRAS
15. SP centrų veiklą koordinuojantis centras (toliau – koordinuojantis centras) yra viešasis juridinis asmuo. Koordinuojantį centrą sudaro SP centrų deleguoti asmenys.
17. Koordinuojantis centras atlieka šias funkcijas:
17.1. organizuoja SP centrų darbuotojų mokymus, kurių tikslas – kvalifikacijos kėlimas, perdegimo sindromo prevencija, reguliarios supervizijos, intervizijos;
17.2. reguliariai organizuoja SP centrų atstovų susitikimus, siekdamas aptarti specializuotos kompleksinės pagalbos teikimo klausimus bei keistis gerąja praktika;
IV. SPECIALIZUOTOS PAGALBOS CENTRŲ FINANSAVIMAS
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
21. SP centre dirba konsultantai, turintys socialinių mokslų srities išsilavinimą. Prioritetas teikiamas turintiems psichologo, socialinio darbuotojo arba juristo kvalifikaciją.
22. SP centras gali pasitelkti savanorius ir turi teisę kompensuoti su savanorišku darbu susijusias išlaidas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatymu (Žin., 2011, Nr. 86-4142).
23. Konsultantų pareigybių skaičius nustatomas atsižvelgiant į Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos statistinius duomenis apie per praėjusius metus aptarnaujamoje teritorijoje įregistruotų iškvietimų dėl konfliktų šeimoje skaičių: iki 3000 iškvietimų – 1 pareigybė, nuo 3001 iki 5000 – 1–2 pareigybės, nuo 5001 iki 6000 – 3–4 pareigybės, daugiau kaip 6000 – 5–6 pareigybės.