LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL KOMPENSACIJŲ VEŽĖJAMS UŽ KELEIVIŲ, TURINČIŲ TEISĘ Į LENGVATAS KELEIVINIAME KELIŲ TRANSPORTE, VEŽIMĄ SKAIČIAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1998 m. sausio 15 d. Nr. 15

Vilnius

 

Siekdamas įteisinti keleivinio kelių transporto vežėjų patiriamų nuostolių vežant keleivius kelių transporto reguliaraus susisiekimo autobusų ir troleibusų maršrutais kompensavimo tvarką,

įsakau:

Patvirtinti Kompensacijų vežėjams už keleivių, turinčių teisę į lengvatas keleiviniame kelių transporte, vežimą skaičiavimo tvarką (pridedama).

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                     ALGIS ŽVALIAUSKAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos

1998 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. 15

 

Kompensacijų vežėjams už keleivių, turinčių teisę į lengvatas keleiviniame kelių transporte, vežimą skaičiavimo

tvarka

 

I. Bendroji dalis

 

1. Kompensacijų vežėjams už keleivių, turinčių teisę į lengvatas keleiviniame kelių transporte, vežimą skaičiavimo tvarkos, toliau vadinamos Tvarka, paskirtis yra reglamentuoti keleivių, turinčių įstatymu „Dėl važiavimo keleiviniu transportu lengvatų ir kai kurių kategorijų pareigūnų, tarnautojų bei kitų asmenų važiavimo keleiviniu transportu išlaidų kompensavimo tvarkos“, toliau vadinamo Įstatymu, jiems suteiktą teisę į lengvatas keleiviniame kelių transporte, vežimo ir kompensacijų vežėjams apskaičiavimo tvarką.

2. Visos sąvokos, vartojamos šioje Tvarkoje, yra nurodytos Keleivių ir bagažo vežimo kelių transportu taisyklėse, patvirtintose Susisiekimo ministerijos.

 

II. Keleivių vežimo organizavimas

 

3. Visų nuosavybės formų vežėjai, išskyrus maršrutinių taksi, vadovaudamiesi minėtu Įstatymu, privalo vežti turinčius teisę į lengvatas keleivius ir laikytis Keleivių ir bagažo vežimo kelių transportu taisyklių.

4. Visi keleiviai, įskaitant keleivius, turinčius teisę įsigyti bilietus su nuolaida ir turinčius teisę važiuoti nemokamai, privalo įsigyti važiavimo bilietus. Be bilietų gali važiuoti tik iki 7 metų vaikai – vietinio susisiekimo autobusais ir iki 5 metų vaikai – tolimojo susisiekimo autobusais (vienas vaikas su vienu suaugusiuoju), taip pat asmenys, kontroliuojantys keleivinį kelių transportą.

5. Keleiviai, turintys teisę važiuoti maršrutiniais autobusais (troleibusais) nemokamai, vežami pagal nemokamus bilietus (1 priedas).

6. Savivaldybės arba jų įgaliotos seniūnijos ar kitos institucijos keleivius, turinčius teisę važiuoti maršrutiniais autobusais (troleibusais) nemokamai, privalo savivaldybių nustatyta tvarka aprūpinti nemokamais bilietais ir išaiškinti keleiviams, kaip jais naudotis. Savivaldybės savo nuožiūra nustato, kurių pavyzdžių nemokamus bilietus yra tikslinga naudoti atitinkamų kategorijų keleiviams.

7. Vežėjai privalo išaiškinti ekipažams ir kitiems savo darbuotojams keleivių, turinčių teisę į nemokamą važiavimą ir turinčių nemokamus bilietus, aptarnavimo tvarką.

 

III. Keleivių vežimo tvarka

 

8. Keleiviai, nurodyti Įstatymo 3 straipsnio 1-7 punktuose, važiuodami maršrutiniais autobusais (troleibusais), privalo turėti asmens dokumentus (pažymėjimus), įrodančius jų teisę važiuoti nemokamai, ir nemokamus bilietus, gautus iš savivaldybių ar jų įgaliotų seniūnijų, ar kitų institucijų.

Keleiviai, turintys nemokamus bilietus, tačiau neatitinkančius šios Tvarkos nuostatų, laikomi važiuojančiais be bilieto ir atsako už tai pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą.

9. Keleiviai, nurodyti Įstatymo 4 straipsnio antroje dalyje ir 5 straipsnyje, važiuodami maršrutiniais autobusais (troleibusais), privalo turėti asmens dokumentus, įrodančius jų teisę į lengvatą, ir įsigyti lengvatinius vienkartinius arba lengvatinius vardinius terminuotus (mėnesinius) bilietus.

 

Keleivių nemokamas vežimas miesto maršrutais

 

10. Keleiviai miesto maršrutų autobusais (troleibusais) nemokamai vežami su 1 priedo 1, 2 ir 3 pavyzdžiuose nurodytais nemokamais bilietais.

10.1. Keleiviai, nurodyti Įstatymo 3 straipsnio 1-7 punktuose, nemokamus vienkartinio važiavimo bilietus (1 priedo 1 pvz.) miesto maršruto autobuse (troleibuse) privalo žymėti komposteriu.

10.2. Keleiviams, nurodytiems Įstatymo 3 straipsnio 1-5 punktuose, gali būti išduoti nemokami vardiniai terminuoti (mėnesiniai, ketvirtiniai ar pan.) bilietai (1 priedo 2 pvz.), kurių rekvizitus užpildo bilietus išduodanti institucija, patvirtindama savo spaudu.

10.3. Savivaldybės perka iš savo sprendimu nustatytų pavaldžių keleivinio kelių transporto vežėjų specialius nemokamus vienkartinio važiavimo (1 priedo 1 pvz.) ir nemokamus vardinius terminuotus (1 priedo 2 pvz.) bilietus važiuoti miesto autobusų (troleibusų) maršrutais keleiviams, nurodytiems 10.1 ir 10.2 punktuose. Savivaldybės tokiems vežėjams už bilietus privalo apmokėti pagal galiojančias mieste važiavimo kainas.

Savivaldybėms pavaldūs keleivinio kelių transporto vežėjai už parduotus savivaldybėms bilietus su kitais to paties miesto maršrutus aptarnaujančiais vežėjais atsiskaito savivaldybių nustatyta tvarka.

10.4. Moksleiviams, nurodytiems Įstatymo 3 straipsnio 6 ir 7 punktuose, kurie nuolat važinėja į mokyklą ir atgal to paties vežėjo autobusais moksleivio pažymėjime nurodytu maršrutu, gali būti išduoti moksleivių nemokami vardiniai terminuoti (mėnesiniai) bilietai (1 priedo 3 pvz.).

Dėl tokių bilietų įforminimo mokymo įstaiga (savivaldybės bei vežėjo susitarimu tai gali būti organizuota kitaip) privalo kreiptis į vežėją, kuris turi atplėšti bilieto šaknelę, užpildyti bilieto rekvizitus ir bilietą patvirtinti vežėjo spaudu. Bilietų šaknelės lieka pas vežėją, o bilietus mokymo įstaiga išduoda moksleiviams.

Moksleivis, turėdamas tokį bilietą ir galiojantį moksleivio pažymėjimą, nemokamai gali važiuoti tik to vežėjo autobusu, kurio spaudas yra biliete.

Keli vežėjai gali susitarti, kad jie veš moksleivius, turinčius tokius bilietus nepriklausomai nuo to, kuris iš susitarusiųjų vežėjų yra patvirtinęs bilietą savo spaudu.

11. Keleiviai, nurodyti Įstatymo 3 straipsnio 1-5 punktuose, turėdami šios Tvarkos 10.1 ir 10.2 punktuose minimus bilietus, gali su jais važiuoti bet kuriame mieste nepriklausomai nuo savo gyvenamosios vietovės.

 

Keleivių nemokamas vežimas priemiesčio maršrutais

 

12. Keleiviai priemiesčio maršrutų autobusais nemokamai vežami su 1 priedo 3 ir 4 pavyzdžiuose nurodytais nemokamais bilietais.

13. Prieš važiuodamas priemiestinio susisiekimo maršruto autobusu, keleivis nemokamame vardiniame vienkartinio važiavimo biliete ir šio bilieto šaknelėje (1 priedo 4 pvz.) privalo įrašyti savo pavardę, asmens dokumento (pažymėjimo) pavadinimą ir jo numerį, nuo kokios ir iki kokios stotelės važiuoja; šiuos įrašus gali daryti nemokamus bilietus išduodanti institucija. Įstatymo 3 straipsnio 5-7 punktuose išvardytiems keleiviams (vaikams ir moksleiviams) šiuos įrašus daro bilietus išduodanti institucija. Taip užpildytus bilietus keleiviai pateikia konduktoriui. Konduktorius privalo biliete ir šaknelėje įrašyti važiavimo datą ir kainą; šaknelė lieka konduktoriui, o bilietas grąžinamas keleiviui.

14. Moksleiviai, nurodyti Įstatymo 3 straipsnio 6-7 punktuose, nuolat važinėjantys į mokyklą ir atgal to paties vežėjo autobusais moksleivio pažymėjime nurodytu maršrutu priemiestyje, gali naudotis tokiais pat nemokamais vardiniais terminuotais (mėnesiniais) bilietais (1 priedo 3 pvz.), tokia pat važiavimo tvarka ir taip pat įformindami šiuos bilietus, kaip nurodyta 10.4 punkte.

15. Keleiviai, nurodyti Įstatymo 3 straipsnio 1 ir 3 punktuose, taip pat gali naudotis priemiestinio susisiekimo maršrutų autobusais nepriklausomai nuo savo gyvenamosios vietovės. Šie keleiviai, rengdamiesi važiuoti tokiais autobusais kitoje vietovėje, privalo turėti savo gyvenamosios vietovės (miesto, rajono) savivaldybės nustatyta tvarka išduotą nemokamą vardinį vienkartinio važiavimo bilietą (1 priedo 4 pvz.). Tokio bilieto bei jo šaknelės įforminimo bei pateikimo konduktoriui tvarka analogiška nurodytai 13 punkte.

 

Keleivių nemokamas vežimas tolimojo susisiekimo maršrutais

 

16. Moksleiviai, nurodyti Įstatymo 3 straipsnio 6-7 punktuose, važiuojantys į mokyklą ir atgal moksleivio pažymėjime nurodytu maršrutu tolimojo susisiekimo autobusais, naudojasi nemokamais vardiniais vienkartinio važiavimo priemiesčio bilietais (1 priedo 4 pvz.), įformintais ta pačia tvarka, kaip nurodyta 13 punkte.

Moksleiviai, nurodyti Įstatymo 3 straipsnio 7 punkte, turi teisę autobusų stočių kasose rezervuoti sau vietą autobuse.

17. Nurodyti moksleiviai gali važiuoti nemokamai to paties vežėjo tolimojo susisiekimo autobusais į mokyklą ir atgal moksleivio pažymėjime nurodytu maršrutu, turėdami 14 punkte minimus ir ta pačia tvarka įformintus nemokamus vardinius terminuotus (mėnesinius) bilietus (1 priedo 3 pvz.) – jei biliete nurodytos stotelės sutampa su veikiančiomis maršruto stotelėmis arba keleivių įlaipinimo ar išlaipinimo miesto stotelėmis.

 

IV. Nuostolių kompensavimo vežėjams tvarka

 

18. Vežėjas reguliariai, kaip numatyta sutartyje su savivaldybe, kurioje yra įregistruota vežėjo įmonė, pateikia jai suvestines ataskaitas apie parduotus keleiviams lengvatinius vienkartinius ir lengvatinius vardinius terminuotus (mėnesinius) bilietus kompensacijoms gauti už šių keleivių vežimą.

Suvestines ataskaitas apie gautas iš važiavusių keleivių nemokamų bilietų šakneles vežėjas reguliariai pateikia savivaldybėms, išdavusioms keleiviams šiuos nemokamus bilietus, tarp jų toms, su kuriomis sutartys nesudarytos. Savivaldybės, gavusios šias suvestines ataskaitas, ne vėliau kaip per 20 dienų kompensuoja vežėjams už keleivių su nemokamais bilietais vežimą.

19. Pagal parduotus lengvatinius vienkartinius ir mėnesinius bilietus bei surinktas nemokamų vienkartinių ir mėnesinių bilietų šakneles apskaičiuojama kompensacijos suma.

a) Kompensacijos suma miesto maršrutuose apskaičiuojama:

 

Km = Lv + Lm + Nv + Nm, Lt

kur:

Lv – kompensacijos suma (neapmokėtos dalies suma) už parduotus lengvatinius vienkartinius bilietus;

Lm – kompensacijos suma (neapmokėtos dalies suma) už parduotus lengvatinius mėnesinius bilietus;

Nv – kompensacijos suma (bilietų vertės suma) už parduotus nemokamus vienkartinius bilietus;

Nm – kompensacijos suma (bilietų vertės suma) už parduotus (išduotus) nemokamus vardinius mėnesinius bilietus.

b) Kompensacijos suma priemiesčio ir tolimojo susisiekimo maršrutuose apskaičiuojama:

 

Kp = Lpv + Lpm + Npv + Npm, Lt

kur:

Lpv – kompensacijos suma (neapmokėtos dalies suma) už parduotus lengvatinius vienkartinius priemiestinius ir tolimojo susisiekimo bilietus;

Lpm – kompensacijos suma (neapmokėtos dalies suma) už parduotus lengvatinius mėnesinius priemiestinius bilietus (jeigu vežėjas parduoda tokius bilietus);

Npv – kompensacijos suma (bilietų vertės suma) už surinktas nemokamų vienkartinių priemiestinių bilietų šakneles;

Npm – kompensacijos suma (bilietų vertės suma) už surinktas moksleivių nemokamų vardinių mėnesinių priemiestinių bilietų šakneles.

20. Apskaičiuojant kompensacijas už moksleivių vardinius terminuotus (mėnesinius) priemiestinius bilietus, reikia nustatyti važiavimų su kiekvienu bilietu skaičių, kuris priklauso nuo mokyklų darbo dienų per mėnesį skaičiaus.

21. Savivaldybė bet kuriuo metu, bet ne vėliau kaip po pusės metų nuo tikrinamojo laikotarpio pradžios gali tikrinti vežėjo pateiktas ataskaitas ir apskaičiavimus.

22. Savivaldybė reguliariai, kaip numatyta sutartyje su vežėju, iš savo biudžeto arba kitų disponuojamų lėšų ir fondų kompensuoja vežėjui nuostolius, patirtus dėl keleivių, turinčių teisę įsigyti važiavimo bilietą su nuolaida arba nemokamai, vežimo.

______________

 


1 priedas

 

Nemokamų bilietų, suteikiančių įstatymu numatytų kategorijų keleiviams teisę važiuoti nemokamai,

pavyzdžiai

 

1 pavyzdys

 

 

2 pavyzdys

 

 

3 pavyzdys

 

 

4 pavyzdys

 

 

1. Visi bilietai privalo turėti seriją ir numerį.

2. Visi bilietai privalo turėti apsauginį spalvotą tinklelį.

3. Terminuoti (mėnesiniai) bilietai (2 ir 3 pvz.) spausdinami ant storesnio popieriaus ir, pageidautina, su vandens ženklais.

4. Šaknelė nuo bilieto atskirta perforuota linija.

5. Pateiktų bilietų 1 ir 2 pavyzdžiai gali būti naudojami ir troleibusuose, biliete vietoj žodžio „autobuso“ įrašant žodį „troleibuso“.

6. Rekomenduojama, kad 1 pavyzdžio miesto maršrutų nemokami bilietai savo spalva skirtųsi nuo analogiškų kitų vienkartinių bilietų.

______________