LIETUVOS RESPUBLIKOS
ĮSTATYMO „DĖL PABĖGĖLIO STATUSO“ 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 17, 18, 22, 26 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO BEI PAPILDYMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 121, 122, 123, 124, 125, 126 STRAIPSNIAIS
Į S T A T Y M A S
2002 m. sausio 15 d. Nr. IX-704
Vilnius
(Žin., 1995, Nr. 63-1578; 2000, Nr. 56-1651, Nr. 92-2859)
1 straipsnis. 2 straipsnio 5 dalies pakeitimas
2 straipsnio 5 dalyje po žodžio „vietoje“ įrašyti žodžius „netaikant judėjimo laisvės apribojimo“ ir šią dalį išdėstyti taip:
2 straipsnis. 4 straipsnio 3 ir 4 punktų pakeitimas
1. Pakeisti 4 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
3 straipsnis. 5 straipsnio 1 dalies 5 ir 6 punktų pakeitimas
5 straipsnio 1 dalies 5 ir 6 punktuose vietoj žodžių „pasikeitė aplinkybės“ įrašyti žodžius „jau nėra aplinkybių“ ir šiuos punktus išdėstyti taip:
„5) negali atsisakyti naudotis valstybės, kurios pilietis jis yra, gynyba, nes jau nėra aplinkybių, dėl kurių buvo pripažintas pabėgėliu;
4 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas
6 straipsnyje išbraukti žodžius „ir ne vėliau kaip per 24 valandas“ bei antrą sakinį ir šį straipsnį išdėstyti taip:
„6 straipsnis. Atsakomybės netaikymas už neteisėtą atvykimą ir buvimą Lietuvos Respublikoje
Užsieniečiui, neteisėtai atvykusiam į Lietuvos Respublikos teritoriją (t. y. atvykusiam ne per valstybės sienos perėjimo punktus Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka) iš valstybės, kurioje jo gyvybei ar laisvei gresia pavojus, atsakomybė už neteisėtą atvykimą ir buvimą Lietuvos Respublikoje netaikoma, jeigu jis nedelsdamas atvyksta į šio įstatymo 8 straipsnyje nurodytas institucijas ir išsamiai paaiškina apie savo neteisėtą atvykimą į Lietuvos Respubliką bei buvimą joje.“
5 straipsnis. 8 straipsnio 1, 2 ir 3 dalių pakeitimas
8 straipsnio 1 ir 2 dalyse vietoj žodžių „miesto (rajono) policijos komisariatui“ įrašyti žodžius „teritorinei policijos įstaigai“, 3 dalį pakeisti ir visą straipsnį išdėstyti taip:
„8 straipsnis. Užsieniečio prašymo suteikti pabėgėlio statusą padavimas
1. Motyvuotą prašymą suteikti pabėgėlio statusą užsienietis gali paduoti raštu arba žodžiu Lietuvos Respublikos valstybės sienos perėjimo punkte Valstybės sienos apsaugos tarnybai, teritorinei policijos įstaigai, Užsieniečių registracijos centrui ar kitoms valstybės ar savivaldybių institucijoms bei įstaigoms. Kai užsienietis prašymą suteikti pabėgėlio statusą pateikia žodžiu, šių institucijų pareigūnai (valstybės tarnautojai) surašo protokolą. Informacija apie prašymo padavimą yra konfidenciali, jeigu prašytojas nepageidauja kitaip, išskyrus šio įstatymo 27 straipsnio 2 dalyje nurodytą atvejį.
2. Kitoms valstybės ar savivaldybių institucijoms bei įstaigoms paduotas užsieniečio prašymas suteikti pabėgėlio statusą ir protokolas (kai prašymas suteikti pabėgėlio statusą buvo pateiktas žodžiu) nedelsiant perduodami Valstybės sienos apsaugos tarnybai, teritorinei policijos įstaigai ar Užsieniečių registracijos centrui.
3. Už nepilnametį vaiką prašymą gali paduoti jo tėvai arba kiti teisėti atstovai. Nepilnametis vaikas, kurio nelydi tėvai arba kiti teisėti atstovai, pats gali paduoti prašymą. Tokiam vaikui Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka nustatoma laikinoji globa. Nepilnamečio vaiko, kurio nelydi tėvai arba kiti teisėti atstovai, globėjas turi patvirtinti vaiko prašymą ir privalo atstovauti vaiko teisėtiems interesams jo prašymo nagrinėjimo laikotarpiu.
6 straipsnis. 9 straipsnio 1 dalies pakeitimas
9 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „miesto (rajono) policijos komisariato“ įrašyti žodžius „teritorinės policijos įstaigos“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„1. Gavę užsieniečio prašymą suteikti pabėgėlio statusą, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, teritorinės policijos įstaigos ar Užsieniečių registracijos centro pareigūnai apklausia užsienietį, surenka asmens duomenis apie jį bei kartu atvykusius jo šeimos narius, nustato kelionės maršrutą, taip pat išsiaiškina prašymo padavimo motyvus.“
7 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 10 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„10 straipsnis. Užsieniečio neįleidimas į Lietuvos Respublikos teritoriją arba neleidimas joje būti
8 straipsnis. 11 straipsnio 3 dalies pakeitimas
11 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių ir skaičiaus „ne vėliau kaip per 30 dienų“ įrašyti žodžius ir skaičių „ne vėliau kaip per 15 dienų“ ir šią dalį išdėstyti taip:
9 straipsnis. Įstatymo papildymas 121 straipsniu
Papildyti Įstatymą 121 straipsniu:
„121 straipsnis. Alternatyvios sulaikymui priemonės
1. Teismas, atsižvelgdamas į užsieniečio asmenybę, jo pažeidžiamumą, pavojingumo visuomenei laipsnį, tikėtinumą, kad užsienietis padės išsiaiškinti priežastis, dėl kurių jis naudojosi suklastotais dokumentais arba juos sugadino, ir kitas aplinkybes, galinčias turėti reikšmės pabėgėlio statuso suteikimo užsieniečiui procedūrai, gali priimti sprendimą nesulaikyti užsieniečio ir (arba) priimti vieną iš šių sprendimų:
2) įpareigoti užsienietį nustatytu laiku ryšio priemonėmis informuoti teritorinę policijos įstaigą apie savo buvimo vietą;
3) patikėti prižiūrėti nepilnametį vaiką, kurio nelydi tėvai arba teisėtas atstovas, socialinei įstaigai;
4) patikėti prižiūrėti užsienietį nevyriausybinei organizacijai, jei ši organizacija įsipareigoja rūpintis užsieniečiu;
2. Jeigu nevykdomi šio straipsnio 1 dalyje išvardyti teismo sprendimai, Migracijos departamentas kreipiasi į teismą su pakartotiniu teikimu sulaikyti užsienietį.
3. Kai teisme nagrinėjamas nepilnamečio vaiko, kurio nelydi tėvai arba kiti teisėti atstovai, sulaikymo klausimas, vaiko interesams teisme atstovauja jam paskirtas globėjas. Skiriant sulaikymą nepilnamečiam vaikui, turi būti laikomasi Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo.
10 straipsnis. Įstatymo papildymas 122 straipsniu
Papildyti Įstatymą 122 straipsniu:
„122 straipsnis. Kreipimasis į teismą su teikimu sulaikyti užsienietį arba skirti jam alternatyvią sulaikymui priemonę, supažindinimas su teismo nutarimu
1. Šio įstatymo 12 straipsnio 1 dalyje nurodytais atvejais su teikimu sulaikyti užsienietį arba skirti jam alternatyvią sulaikymui priemonę į apylinkės teismą pagal užsieniečio buvimo Lietuvos Respublikos teritorijoje vietą kreipiasi Valstybės sienos apsaugos tarnybos, teritorinės policijos įstaigos, Užsieniečių registracijos centro ar Migracijos departamento pareigūnas per 48 valandas nuo užsieniečio sulaikymo momento. Užsieniečiui nedelsiant pranešama apie kreipimąsi į teismą su teikimu jį sulaikyti arba skirti jam alternatyvią sulaikymui priemonę. Užsieniečio dalyvavimas teismo posėdyje yra būtinas, teikimo nagrinėjimo teisme metu jis turi teisę į valstybės garantuojamą teisinę pagalbą. Užsienietis, kurio sulaikymo arba alternatyvios sulaikymui priemonės skyrimo klausimas sprendžiamas, savo interesus teisme gina pats arba per atstovą.
2. Teismas šio straipsnio 1 dalyje nurodytą teikimą nagrinėja Administracinių teisės pažeidimų kodekso ir šio įstatymo nustatyta tvarka.
3. Teismo nutarimas dėl teikimo sulaikyti užsienietį arba skirti jam alternatyvią sulaikymui priemonę turi būti nedelsiant paskelbiamas užsieniečiui suprantama kalba, nurodant priežastis, dėl kurių jis sulaikomas, arba jam skiriama alternatyvi sulaikymui priemonė. Teismo nutarimas sulaikyti užsienietį arba taikyti jam alternatyvią sulaikymui priemonę įsigalioja nuo paskelbimo momento. Užsieniečiui įteikiama nutarimo kopija.
11 straipsnis. Įstatymo papildymas 123 straipsniu
Papildyti Įstatymą 123 straipsniu:
„123 straipsnis. Sprendimo sulaikyti užsienietį apskundimas
1. Užsienietis turi teisę apylinkės teismo sprendimą sulaikyti jį arba pratęsti jo sulaikymo terminą, arba taikyti jam alternatyvią sulaikymui priemonę apskųsti Vyriausiajam administraciniam teismui. Skundas gali būti pateikiamas per Užsieniečių registracijos centrą.
2. Vyriausiajame administraciniame teisme Administracinių bylų teisenos įstatymo ir šio įstatymo nustatyta tvarka užsieniečio skundą nagrinėja trijų teisėjų kolegija. Ne vėliau kaip per 10 dienų nuo skundo priėmimo dienos ji surengia teismo posėdį ir jame priima vieną iš šių sprendimų:
1) palikti apylinkės teismo sprendimą sulaikyti užsienietį arba taikyti jam alternatyvią sulaikymui priemonę;
2) pakeisti apylinkės teismo sprendimą sulaikyti užsienietį arba taikyti jam alternatyvią sulaikymui priemonę;
12 straipsnis. Įstatymo papildymas 124 straipsniu
Papildyti Įstatymą 124 straipsniu:
„124 straipsnis. Sprendimo sulaikyti užsienietį peržiūrėjimas
1. Užsieniečių registracijos centras, nustatęs, kad išnyko užsieniečio sulaikymo pagrindai, nedelsdamas turi kreiptis su prašymu peržiūrėti sprendimą sulaikyti užsienietį į apylinkės teismą pagal užsieniečio sulaikymo vietą.
2. Apylinkės teismas ne vėliau kaip per 10 dienų nuo Užsieniečių registracijos centro prašymo priėmimo dienos peržiūri sprendimą sulaikyti užsienietį ir priima vieną iš šių sprendimų:
13 straipsnis. Įstatymo papildymas 125 straipsniu
14 straipsnis. Įstatymo papildymas 126 straipsniu
Papildyti Įstatymą 126 straipsniu:
15 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 13 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„13 straipsnis. Užsieniečio apgyvendinimas prašymo suteikti pabėgėlio statusą nagrinėjimo laikotarpiu
1. Sprendimus dėl užsieniečio apgyvendinimo, kol nagrinėjamas prašymas suteikti pabėgėlio statusą, priima Migracijos departamentas.
2. Užsieniečių registracijos centre apgyvendinamas užsienietis, pateikęs prašymą suteikti pabėgėlio statusą, kol Migracijos departamentas priims sprendimą dėl prašymo suteikti pabėgėlio statusą nagrinėjimo iš esmės tvarkos nustatymo, ir kai užsieniečio prašymas suteikti pabėgėlio statusą nagrinėjamas skubos tvarka.
3. Pabėgėlių priėmimo centre apgyvendinamas užsienietis, pateikęs prašymą suteikti pabėgėlio statusą, jeigu jo prašymas nagrinėjamas iš esmės bendra tvarka.
4. Nepilnametis vaikas, kurio nelydi tėvai ar kiti teisėti atstovai, pateikęs prašymą suteikti pabėgėlio statusą, šio prašymo nagrinėjimo laikotarpiu apgyvendinamas Pabėgėlių priėmimo centre, jeigu paskirtas vaiko globėjas nepageidauja kitaip.
5. Teisėtai atvykusiam į Lietuvos Respublikos teritoriją arba teisėtai joje esančiam užsieniečiui, pateikusiam prašymą suteikti pabėgėlio statusą, gali būti leidžiama gyventi jo pasirinktoje gyvenamojoje vietoje.
6. Užsieniečių registracijos centrą bei Pabėgėlių priėmimo centrą steigia, reorganizuoja ir likviduoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.
16 straipsnis. 14 straipsnio 2 dalies papildymas 5, 6, 7 punktais ir straipsnio papildymas 3 dalimi
Papildyti 14 straipsnio 2 dalį 5, 6, 7 punktais ir šią dalį išdėstyti taip:
„2. Skubos tvarka gali būti taikoma, kai:
3) užsienietis be pateisinamų priežasčių pateikia žinomą melagingą informaciją apie save bei atvykimo į Lietuvos Respublikos teritoriją ar buvimo joje aplinkybes;
6) užsienietis turi kelių valstybių pilietybes ir be svarbių priežasčių nepasinaudoja bent vienos iš valstybių, kurios pilietis jis yra, gynyba;
17 straipsnis. 17 straipsnio 1 dalies 3 ir 5 punktų pakeitimas ir straipsnio papildymas 5 dalimi
1. 17 straipsnio 1 dalies 3 punkte vietoj žodžio „teikiama“ įrašyti žodį „garantuojama“ ir šį punktą išdėstyti taip:
2. 17 straipsnio 1 dalies 5 punkte po žodžio „naudotis“ įrašyti žodžius „valstybės teikiamomis nemokamomis“ ir šį punktą išdėstyti taip:
18 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 18 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„18 straipsnis. Užsieniečio prašymo suteikti pabėgėlio statusą nagrinėjimo sustabdymas arba nutraukimas
1. Užsieniečio prašymo suteikti pabėgėlio statusą nagrinėjimas gali būti sustabdytas, jei užsienietis išvyksta iš Užsieniečių registracijos centro ar Pabėgėlių priėmimo centro ir be svarbių priežasčių negrįžta ilgiau kaip 3 dienas arba nėra galimybės susisiekti su užsieniečiu. Prašymo suteikti pabėgėlio statusą nagrinėjimas atnaujinamas, jeigu užsienietis grįžta į Užsieniečių registracijos centrą ar Pabėgėlių priėmimo centrą arba atsiranda galimybė susisiekti su užsieniečiu, jei nuo sprendimo sustabdyti prašymo suteikti pabėgėlio statusą nagrinėjimą nepraėjo 6 mėnesiai.
2. Prašymo suteikti pabėgėlio statusą nagrinėjimas nutraukiamas:
2) praėjus 6 mėnesiams nuo sprendimo sustabdyti užsieniečio prašymo suteikti pabėgėlio statusą nagrinėjimą priėmimo dienos;
19 straipsnis. 22 straipsnio 1 dalies pakeitimas ir straipsnio papildymas 3 dalimi
22 straipsnio 1 dalyje po žodžio „įstatymo“ įrašyti žodžius „ir šio įstatymo“, papildyti straipsnį 3 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:
„22 straipsnis. Skundo dėl pabėgėlio statuso nagrinėjimas
1. Skundai dėl pabėgėlio statuso nagrinėjami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo ir šio įstatymo nustatyta tvarka.
2. Nagrinėdamas skundą administracinis teismas patikrina atitinkamo sprendimo teisėtumą ir pagrįstumą.
3. Administracinis teismas skundą dėl sprendimo nesuteikti pabėgėlio statuso, priimto nagrinėjant užsieniečio prašymą skubos tvarka, turi išnagrinėti ne vėliau kaip per 10 dienų nuo nutarties priimti skundą nagrinėti priėmimo dienos; skundą dėl sprendimo nesuteikti pabėgėlio statuso, priimto nagrinėjant užsieniečio prašymą bendra tvarka, turi išnagrinėti ne vėliau kaip per 30 dienų nuo nutarties priimti skundą nagrinėti priėmimo dienos.“
20 straipsnis. 26 straipsnio pakeitimas ir papildymas
26 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius „Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka“, papildyti straipsnį 2 ir 3 dalimis ir visą straipsnį išdėstyti taip:
„26 straipsnis. Šeimos susijungimas
1. Pabėgėlis turi teisę pakviesti atvykti gyventi į Lietuvos Respubliką užsienio valstybėje likusius sutuoktinį ir vaikus bei įvaikius iki 18 metų, jeigu šie nesudarę santuokos, taip pat dėl amžiaus arba invalidumo nedarbingus tėvus, su kuriais pabėgėlis anksčiau tvarkė bendrą ūkį.
2. Pabėgėlis iki 18 metų turi teisę pakviesti atvykti gyventi į Lietuvos Respubliką užsienio valstybėje likusius tėvus šio straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka.