LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS
ĮSAKYMAS
DĖL GALVIJŲ, AVIŲ IR OŽKŲ SPECIFINIŲ PAVOJINGŲ GYVŪNINIŲ ATLIEKŲ TVARKYMO SKERDYKLOSE REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO
2003 m. kovo 21 d. Nr. B1-299
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir siekdamas įgyvendinti Užkrečiamųjų spongiforminių encefalopatijų prevencijos, kontrolės ir likvidavimo tvarką (Žin., 2002, Nr. 100-4482),
1. Tvirtinu pridedamus:
1.1. Galvijų, avių ir ožkų specifinių pavojingų gyvūninių atliekų tvarkymo skerdyklose reikalavimus;
2. Pripažįstu netekusiu galios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. kovo 29 d. įsakymą Nr. 149 „Dėl galvijų, avių ir ožkų specifinių medžiagų tvarkymo skerdyklose instrukcijos patvirtinimo“(Žin., 2001, Nr. 29-958).
3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto ir Gyvūnų sveikatingumo skyriams.
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2003 m. kovo 21 d.
įsakymu Nr. B1-299
GALVIJŲ, AVIŲ IR OŽKŲ SPECIFINIŲ PAVOJINGŲ GYVŪNINIŲ ATLIEKŲ TVARKYMO SKERDYKLOSE REIKALAVIMAI
Galvijų, avių ir ožkų specifinių pavojingų gyvūninių atliekų tvarkymo skerdyklose reikalavimai (toliau – Reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina Užkrečiamųjų spongiforminių encefalopatijų prevencijos, kontrolės ir likvidavimo tvarką (Žin., 2002, Nr. 100-4482).
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Reikalavimų tikslas – nustatyti galvijų, avių ir ožkų specifinių pavojingų gyvūninių atliekų tvarkymo skerdykloje tvarką.
2. Vartojamos sąvokos:
Gyvulių amžiaus nustatymas – amžiaus nustatymas pagal identifikavimo ir registravimo duomenis, pagal dantis, akivaizdžius subrendimo požymius ir kitą patikimą informaciją.
Greitojo tyrimo metodai – tyrimo metodai, kurių rezultatai gaunami ne vėliau kaip per 24 valandas.
Rizikos veiksnių analizės ir valdymo sistema (toliau – RVAVS) – biologinių, cheminių ar fizinių veiksnių, galinčių turėti reikšmės maisto saugai, nustatymo, įvertinimo ir valdymo sistema, taikoma maisto tvarkymo vietose savikontrolės tikslais.
Skerdimo produktai – produktai, gaunami paskerdus galvijus, avis ir ožkas.
Specifinės pavojingos gyvūninės atliekos (toliau – SPGA) – vyresnių kaip 12 mėnesių amžiaus galvijų kaukolė su smegenimis ir akimis, migdolinės liaukos ir stuburo smegenys bei visų amžiaus grupių galvijų žarnos nuo dvylikapirštės iki tiesiosios žarnos, vyresnių kaip 12 mėnesių ar tų, kuriems yra prasikalę nuolatiniai kapliniai dantys, avių ir ožkų kaukolė su smegenimis ir akimis, migdolinės liaukos ir stuburo smegenys bei visų amžiaus grupių avių ir ožkų blužnis.
SPGA tvarkymas – SPGA atskyrimas nuo skerdenos, surinkimas, ženklinimas, dažymas, laikymas, apskaita, atsekamumas ir transportavimas.
SPGA ženklinimas etikete – etiketės, kurioje yra užrašas SPECIFINĖS PAVOJINGOS GYVŪNINĖS ATLIEKOS arba SPGA ir kita informacija, pritvirtinimas prie SPGA arba SPGA konteinerių.
Užkrečiamosios spongiforminės encefalopatijos (toliau – USE) – visos užkrečiamosios spongiforminės encefalopatijos, išskyrus tas, kuriomis serga žmonės. Galvijai serga USE – galvijų spongiformine encefalopatija (toliau – GSE), avys ir ožkos serga USE – skrepi liga (toliau – skrepi liga).
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.
Veterinarijos inspektorius – VMVT paskirtas ar įgaliotas veterinarijos gydytojas.
II. GYVULIŲ TYRIMAS DĖL USE
3. Turi būti tiriami dėl GSE maistui skerdžiami galvijai:
3.1. visi vyresni negu 24 mėnesių amžiaus:
3.1.1. priverstinai skerdžiami – kaip nurodyta Šviežios mėsos paruošimo ir patiekimo į rinką taisyklėse (Žin., 1999, Nr. 16-438),
3.2. visi vyresni negu 30 mėnesių amžiaus:
4. Turi būti tiriamos dėl skrepi maistui skerdžiamos avys ir ožkos:
III. SKERDYKLŲ PATVIRTINIMAS GYVULIAMS SKERSTI
6. VMVT leidžia skerdyklai skersti 3 ir 4 punktuose nurodytus gyvulius, jeigu ji:
6.1. atitinka Įmonių veterinarinio patvirtinimo tvarkos reikalavimus (Žin., 2002, Nr. 79-3401);
6.2. pasiruošusi gyvulius grupuoti į grupes, kurios nurodytos 3 ir 4 punktuose, ir vesti jų apskaitą;
6.3. garantuoja skerdimo produktų atsekamumą visuose jų tvarkymo etapuose ir yra įdiegusi skerdimo produktų atsekamumo sistemą, kuri užtikrina sąsają tarp identifikuotos skerdenos, ketvirčio arba gabalų, kitų skerdimo produktų ir individualaus gyvulio ir jo kilmės vietos;
6.4. gyvulių svaiginimas ir skerdimas nepažeidžia Skerdžiamų arba žudomų gyvūnų gerovės reikalavimų (Žin., 2002, Nr. 126-5747) ir Užkrečiamųjų spongiforminių encefalopatijų prevencijos, kontrolės ir likvidavimo tvarkos;
6.8. turi sudariusi sutartį su gyvūninių atliekų tvarkymo įmone dėl SPGA ir kitų atliekų išgabenimo saugiam sunaikinimui;
6.10. garantuoja SPGA ir kitų atliekų, mėginių USE tyrimui apskaitą ir apskaitos dokumentų išsaugojimą ne mažiau kaip dvejus metus;
6.11. turi kvalifikuotą personalą, kuris susipažino su Užkrečiamųjų spongiforminių encefalopatijų prevencijos, kontrolės ir likvidavimo tvarka;
6.13. garantuoja tinkamą patalpų, konteinerių, darbo, transporto ir kitų priemonių ir aplinkos valymą ir dezinfekciją dėl USE;
IV. DARBO SAUGOS REIKALAVIMAI DĖL USE
7. Skerdyklos darbuotojai privalo:
V. DEZINFEKCIJA DĖL USE
9. Skerdyklos patalpos, įranga, darbo ir kitos priemonės dėl USE turi būti dezinfekuojami ne žemesnės kaip 20 °C temperatūros 2% natrio hipochlorito ar 2% natrio šarmo vandeniniu tirpalu 1 valandą.
10. SPGA konteineriai ir transporto priemonės turi būti valomi, plaunami ir dezinfekuojami gyvūninių atliekų tvarkymo įmonėje arba kitoje VMVT patvirtintoje įmonėje, kaip nurodyta 9 punkte.
VI. VETERINARIJOS INSPEKTORIAUS PAREIGOS DĖL USE
12. Veterinarijos inspektorius privalo:
12.1. patikrinti gyvulių sveikatos pažymėjimą, apžiūrėti gyvulius, nustatyti jų sveikatos būklę, patikrinti identifikavimo ir registravimo duomenis ir amžių;
12.6. 3 ir 4 punktuose nurodytiems gyvuliams imti mėginius tyrimui dėl USE, juos ženklinti ir vesti jų apskaitą;
12.8. kai maistui paskerstas gyvulys tiriamas dėl USE, nedėti sveikumo ženklo ant skerdenos tol, kol negautas neigiamas tyrimo rezultatas;
12.9. kontroliuoti, kad visos gyvulio, tirto dėl USE, kūno dalys, įskaitant odą ir SPGA, būtų paženklintos ir laikomos skerdykloje tol, kol gaunamas neigiamas tyrimo rezultatas;
12.10. jei tiriant greituoju tyrimo metodu maistui paskerstą gyvulį gaunamas teigiamas rezultatas, nedelsiant:
12.10.3. kontroliuoti, kad viena skerdena, esanti prieš skerdeną, kurios rezultatas teigiamas, ir dvi po jos esančios skerdenos, taip pat ir skerdena, kurios rezultatas teigiamas, būtų nuimtos nuo skerdimo linijos ir sudėtos į SPGA konteinerį ir nudažytos, kaip nurodyta 34 punkte,
12.10.4. atlikti visų tą dieną paskerstų gyvulių registraciją, nurodant jų identifikavimo duomenis, grupę, kaip nurodyta 3 ir 4 punktuose, kilmės vietą ir amžių,
VII. GYVULIŲ SKERDIMAS IR SPGA ŠALINIMAS
13. Apsvaigintus gyvulius privaloma paskersti nepažeidžiant Skerdžiamų arba žudomų gyvūnų gerovės reikalavimų.
14. Nulupus odą, galva atidalinama nuo kaklo tarp pakaušio kaulo ir pirmojo kaklo slankstelio, pakabinama ant kablio, atliekamas jos poskerdiminis patikrinimas. Galvijams išpjaunamas liežuvis, nupjaunami kramtomieji raumenys. Draudžiama iškaulinėti galvą ir gautą mėsą naudoti maisto produktų gamybai.
15. 3 ir 4 punktuose nurodytų gyvulių galvos sunešamos į mėginių paėmimo patalpą arba vietą. Paėmus mėginį, galvos sudedamos į SPGA konteinerį ir nudažomos dažais, kaip nurodyta 34 punkte.
16. Skerdenos apžiūrimos, kad iš jų būtų pašalintos SPGA, ir sudedamos į atšaldymo kamerą; skerdenos ženklinamos sveikumo ženklu gavus neigiamus tyrimo rezultatas.
17. Visų vyresnių kaip 12 mėnesių amžiaus galvijų, avių ir ožkų galvos sudedamos į SPGA konteinerį ir nudažomos, kaip nurodyta 34 punkte.
19. Skerdimo patalpoje nuo prieskrandžio atskiriama blužnis, atliekamas jos poskerdiminis patikrinimas. Bet kokio amžiaus avių ir ožkų blužnis įdedama į SPGA konteinerį ir nudažoma dažais, kaip nurodyta 34 punkte.
20. Galvijų žarnos, atskirtos arba neatskirtos nuo žarnų pasaito, įdedamos į SPGA konteinerį ir nudažomos dažais, kaip nurodyta 34 punkte.
22. Iš stuburo kanalo išimamos stuburo smegenys su kietuoju dangalu, įdedamos į SPGA konteinerį ir nudažomos dažais, kaip nurodyta 34 punkte.
VIII. SPGA TVARKYMAS
24. SPGA, atskyrus nuo skerdenos ir atlikus poskerdiminį patikrinimą, turi būti sudėtos į SPGA konteinerius. SPGA konteineriai turi būti pagaminti iš korozijai atsparių medžiagų, nepralaidūs skysčiams, lengvai valomi, plaunami ir dezinfekuojami, sandariais dangčiais.
25. SPGA ir jų konteineriai turi būti ženklinami etikete arba kitokiu ženklinimo būdu, kuris užtikrintų SPGA tinkamą tvarkymą.
28. Skerdyklos privalo SPGA sverti ir vesti SPGA apskaitą, nurodant SPGA svorį, surinkimo datą, gyvulių amžių ir rūšį SPGA apskaitos žurnale.
29. Išvežant SPGA iš skerdyklos, įmonė privalo išduoti SPGA lydraštį, kurį patvirtina veterinarijos inspektorius.
30. Konteineriai su SPGA gali būti išvežami iš skerdyklos tik į SPGA surinkimo, perdirbimo ar naikinimo įmones.
31. SPGA konteineriai turi būti laikomi skerdyklos pagalbinėse patalpose, skirtose SPGA laikyti, ne aukštesnėje kaip + 7 oC temperatūroje ne ilgiau kaip 3 paras ir žemesnėje kaip 0 oC temperatūroje ne ilgiau kaip 7 paras. Šios rakinamos patalpos turi būti reguliariai valomos ir dezinfekuojamos, kaip nurodyta 9 punkte.
32. Konteineriai su SPGA į SPGA surinkimo, perdirbimo ar naikinimo įmonę gali būti vežami tik SPGA gabenimui skirtomis transporto priemonėmis.
IX. SPGA DAŽYMAS
34. SPGA turi būti dažomos sudėtos į SPGA konteinerį apipurškiant arba užpilant 0,5% metileno mėlio (E 131) tirpalu taip, kad dažai būtų aiškiai matomi ant SPGA, esančių konteineryje, paviršiaus.
X. MĖGINIŲ PAĖMIMAS IR APSKAITA
37. Mėginiai turi būti imami 3 ir 4 punktuose nurodytiems gyvuliams mėginių paėmimui skirtoje patalpoje ar vietoje.
38. Mėginius gali imti veterinarijos inspektorius arba jam pavaldus tinkamai apmokytas pagalbinis personalas.
40. Mėginys įdedamas į vienkartinį plastmasinį indelį, kuris tinkamai paženklinamas ant indelio šono ar kitoje VMVT patvirtintoje vietoje.
41. Veterinarijos inspektorius arba jam pavaldus pagalbinis personalas turi registruoti mėginius mėginių registracijos žurnale.
XI. VMVT VYKDOMA KONTROLĖ
43. VMVT:
XII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos
tarnybos direktoriaus 2001 m. kovo 21 d.
įsakymu Nr. B1-299
SPECIFINIŲ PAVOJINGŲ GYVŪNINIŲ ATLIEKŲ (SPGA) LYDRAŠTIS
Pildo įmonės atsakingas asmuo
_______________
(Data)
_______________
(Vieta)
1. Įmonės pavadinimas |
|
2. Įmonės patvirtinimo numeris |
|
3. Įmonės adresas |
|
4. Gyvulių rūšis, iš kurių gautos SPGA |
|
5. Gyvulių amžius pagal amžiaus grupes (pabraukti tas, kurios tinka) |
5.1. iki 12 mėnesių amžiaus 5.2. 12 mėnesių amžiaus ir vyresni 5.3. bet kokio amžiaus |
6. Gyvulių skaičius, iš kurių gautos SPGA (skaičiuojama pagal gyvulių galvų skaičių) |
|
7. SPGA svoris |
|
8. SPGA surinkimo data (nurodoma konteinerio ar konteinerių užpildymo SPGA data) |
|
9. SPGA konteinerių skaičius |
|
10. SPGA išvežimo data |
|
11. SPGA paskirties vieta |
|
12. Transporto priemonės pavadinimas |
|
13. Transporto priemonės arba (ir) priekabos valstybinis numeris |
|
Įmonės atsakingas asmuo ____________________ __________________________
(Parašas) (Vardas, pavardė)
Tikra
Veterinarijos inspektorius
________________________
(Parašas)
________________________
(Vardas, pavardė)
________________________
(Data)
______________
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos
tarnybos direktoriaus 2003 m. kovo
21 d. įsakymu Nr. B1-299
PATOLOGINĖS MEDŽIAGOS MĖGINIO GSE TYRIMUI LYDRAŠTIS
A dalis
Pildo mėginį paėmęs veterinarijos gydytojas
1. |
Mėginio paėmimo vieta ir adresas |
|
|||||
|
|||||||
|
|||||||
2. |
Gyvulio savininkas |
|
|||||
3. |
Mėginio paėmimo data |
____ m._____________ mėn._____________ d.____________ val. |
|||||
4. |
Veterinarijos gydytojo vardas, pavardė, pareigos ir adresas |
|
|||||
|
|||||||
|
|||||||
5. |
Duomenys apie gyvulį |
||||||
5.1. |
rūšis |
|
|||||
5.2. |
veislė |
|
|||||
5.3. |
amžius mėnesiais (žodžiu) |
|
|||||
5.4. |
lytis |
|
|||||
5.5. |
identifikacijos numeris |
|
|||||
5.6. |
grupė (nurodyti): |
||||||
sveikas |
rizikos grupė |
paskerstas |
nugaišęs |
eutanazuotas dėl USE |
eutanazuotas dėl kitų priežasčių |
||
|
ante mortem |
|
|
|
|
||
palikuonis |
|
|
|
|
|||
kohorto |
|
|
|
|
|||
importuotas |
|
|
|
|
|||
6. |
Klinikinė diagnozė |
|
|||||
7. |
Patologinė anatominė diagnozė |
|
|||||
|
|||||||
8. |
Mėginio pavadinimas |
|
|||||
9. |
Mėginio pasiuntimo tyrimui data |
____ m. ____________ mėn._____________ d.____________ val. |
|||||
10. |
Informacija apie mėginį |
fiksacija |
įpakavimas |
ženklinimas |
|||
|
|
|
|||||
Parašas_________________________ Data_____________________________________________
B dalis
Pildo mėginių tyrimus atliekantis laboratorijos darbuotojas
Tyrimo Nr. _________
1. |
Mėginio gavimo data |
______m.______________________mėn.________d. _____val. |
|||
2. |
Mėginio identifikacijos duomenys ir tinkamumas tyrimui |
|
|||
|
|||||
|
|||||
3. |
Mėginio tyrimo pradžia |
______m.______________________mėn.________d. _____val. |
|||
4. |
Mėginio tyrimo pabaiga |
______m.______________________mėn.________d. _____val. |
|||
5. |
Tyrimas atliekamas nustatyti |
GSE |
skrepi ligą |
kitą USE |
|
|
|
|
|||
6. |
Tyrimų atlikimo metodai ir tyrimų rezultatai |
||||
6.1 |
Tyrimo metodas |
teigiamas |
neigiamas |
abejotinas |
|
6.1.1. |
Histopatologinis |
|
|
|
|
6.1.2. |
Imunocitocheminis |
|
|
|
|
6.1.3. |
TEM |
|
|
|
|
6.1.4. |
Prionikso |
|
|
|
|
6.1.5. |
Enferio |
|
|
|
|
6.1.6. |
Biorado |
|
|
|
|
6.2. |
Mėginio pakartotinio tyrimo metodas (nurodyti) |
|
|||
|
|||||
|
|||||
6.3. |
Pakartotino tyrimo rezultatas |
teigiamas |
neigiamas |
abejotinas |
|
|
|
|
|||
7. |
Galutinė diagnozė |
|
|
|
|
8. |
Pranešimo apie tyrimo rezultatus išsiuntimo data |
______m.______________________mėn.________d. _____val. |
|||
9. |
Mėginys pasiųstas tyrimui į Veibridžo referentinę laboratoriją |
taip |
ne |
||
|
|
||||
10. |
Tyrimo rezultatas |
teigiamas |
neigiamas |
abejotinas |
|
|
|
|
|||
Laboratorijos atsakingo darbuotojo
parašas ir spaudas_______________________ Data______________________________________
Užpildžius lydraščio B dalį, jo kopija grąžinama teritorinei VMVT.
______________