LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL PAREIGŪNŲ IR KARIŲ, IŠLEIDŽIAMŲ Į PENSIJĄ, SOCIALINIO PRISITAIKYMO, MEDICININĖS REABILITACIJOS BEI PROFESINIO ORIENTAVIMO Į KITAS VEIKLOS SRITIS SISTEMOS SUKŪRIMO PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO KRAŠTO APSAUGOS SISTEMOJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2006 m. lapkričio 10 d. Nr. V-1134
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 20 d. nutarimu Nr. 1030 „Dėl pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos sukūrimo programos patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 113-4128) ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2006 m. liepos 17 d. įsakymu Nr. 1V-275 „Dėl Pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos funkcionavimo metodinių praktinių rekomendacijų valstybės institucijoms ir įstaigoms, kurios teiks socialinės ir medicininės pagalbos priemonėse numatytas medicinines ir socialines paslaugas“ (Žin., 2006, Nr. 81-3223):
1. Tvirtinu Pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos sukūrimo programos (toliau – Programa) įgyvendinimo krašto apsaugos sistemoje tvarkos aprašą (toliau – tvarkos aprašas) (pridedama).
2. Įsakau:
2.1. Karo prievolės administravimo tarnybos prie Krašto apsaugos ministerijos viršininkui:
3. Nustatau Programos įgyvendinimo terminus:
3.1. Nuo 2006 m. sausio 1 d. iki tvarkos aprašo patvirtinimo dienos į atsargą išleisti kariai ir atleisti iš tarnybos statutiniai tarnautojai savo teise dalyvauti Programoje gali pasinaudoti iki 2007 m. gegužės 1 d.
3.2. Per šešis mėn. nuo tvarkos aprašo patvirtinimo dienos į atsargą išleisti kariai ir atleisti iš tarnybos statutiniai tarnautojai savo teise dalyvauti Programoje gali pasinaudoti per tris mėn. nuo išleidimo į atsargą ar atleidimo iš tarnybos dienos.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro
2006 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. V-1134
PAREIGŪNŲ IR KARIŲ, IŠLEIDŽIAMŲ Į PENSIJĄ, SOCIALINIO PRISITAIKYMO, MEDICININĖS REABILITACIJOS BEI PROFESINIO ORIENTAVIMO Į KITAS VEIKLOS SRITIS SISTEMOS SUKŪRIMO PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO KRAŠTO APSAUGOS SISTEMOJE TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos sukūrimo programos (toliau – Programa) įgyvendinimo krašto apsaugos sistemoje tvarkos aprašas reglamentuoja socialinio prisitaikymo ir kompleksinių reabilitacijos priemonių taikymą profesinės karo tarnybos kariams ir Antrajame operatyvinių tarnybų departamente prie Krašto apsaugos ministerijos civilinę krašto apsaugos tarnybą atliekantiems valstybės tarnautojams, kurie nuo 2006 m. sausio 1 d. yra išleidžiami į atsargą ar atleidžiami iš tarnybos ir turi teisę į pareigūnų ir karių valstybinę pensiją (toliau – kariai ir / ar statutiniai tarnautojai).
2. Šiame tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 20 d. nutarime Nr. 1030 „Dėl pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos sukūrimo programos patvirtinimo“ vartojamas sąvokas.
3. Įgyvendinant Programą, kariams ir statutiniams tarnautojams sudaromos sąlygos iš anksto gauti informaciją apie numatomą jų išleidimo į atsargą ar atleidimo iš tarnybos laiką, dalyvavimo Programoje būdus, padedama jiems įvertinti savo galimybes ir profesinius motyvus, suteikiama informacijos apie situaciją darbo rinkoje, darbo rinkos mokymo įstaigas, paklausiausias profesijas, taip pat konsultacijas, susijusias su minėta informacija.
4. Siekiant grąžinti arba kompensuoti sutrikusias organizmo funkcijas ir išvengti ilgalaikio biosocialinių funkcijų sutrikimo ar neįgalumo, kariams ir statutiniams tarnautojams krašto apsaugos sistemos (toliau – KAS) sveikatos priežiūros institucijose taikomas medicininių priemonių kompleksas, apimantis įprastinį gydymą, fizinę terapiją, būtiną slaugą, pagalbinių ir kompensacinių priemonių parinkimą, pritaikymą, mokymą ir kitas priemones. Šios paslaugos teikiamos pagal krašto apsaugos ministro patvirtintą Sveikatos grąžinamojo, antirecidyvinio gydymo ir prevencinės reabilitacijos paslaugų organizavimo ir teikimo Lietuvos kariuomenės karo medicinos tarnybos karių reabilitacijos centre tvarkos aprašą.
II. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO ETAPAI
5. Programos įgyvendinimo etapai:
5.1. I etapas – informacinis. Šį etapą pradeda KAS padalinio personalo specialistas arba kitas personalo tvarkymo funkcijas atliekantis asmuo (toliau – personalo specialistas) prieš 6 mėnesius iki numatomos kario išleidimo į atsargą ar statutinio tarnautojo atleidimo iš tarnybos datos.
5.1.1. Personalo specialistas:
5.1.1.1. raštu informuoja karį ar statutinį tarnautoją apie numatomą jo išleidimo į atsargą ar atleidimo iš tarnybos datą ir galimybę dalyvauti Programoje;
5.1.1.2. pateikia Karo prievolės centruose dirbančių ar tarnaujančių specialistų (toliau – KPC specialistas), į kuriuos karys ar statutinis tarnautojas turi kreiptis prieš 3 mėnesius iki jo išleidimo į atsargą ar atleidimo iš tarnybos datos, duomenis (telefonus ir adresus);
5.1.1.3. kartu su informaciniu pranešimu kariui ar statutiniam tarnautojui išsiunčia Kario ar statutinio tarnautojo, pageidaujančio dalyvauti pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos sukūrimo programoje, anketą (toliau – anketa) (1 priedas). Užpildytą anketą karys ar statutinis tarnautojas turės išsiųsti KPC specialistui (arba atsivežti vykdamas į susitikimą su KPC specialistu), jei nuspręs dalyvauti programoje.
5.1.2. Kai karys išleidžiamas į atsargą ar statutinis tarnautojas atleidžiamas iš tarnybos paaiškėjus, kad jis negali atlikti pareigų dėl sveikatos būklės, arba kai karys arba statutinis tarnautojas išeina iš tarnybos dėl kitų priežasčių, bet turi teisę į pareigūnų ir karių valstybinę pensiją, savo teise dalyvauti Programoje jis gali pasinaudoti ne vėliau kaip per tris mėnesius po išleidimo į atsargą arba atleidimo iš tarnybos dienos. Personalo specialistas, per 5 darbo dienas paaiškėjus faktui, kad karys ar statutinis tarnautojas turi būti (ar gali būti) išleistas į atsargą arba atleistas iš tarnybos, suteikia jam 5.1.1.2 ir 5.1.1.3 punktuose nurodytą informaciją.
5.2. II etapas – parengiamasis. Šis etapas prasideda prieš 3 mėnesius iki numatomos kario išleidimo į atsargą ar statutinio tarnautojo atleidimo iš tarnybos datos ir jį įgyvendina KPC specialistai Karo prievolės centruose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje.
5.2.1. Karys ar statutinis tarnautojas, nusprendęs dalyvauti Programoje ir suderinęs susitikimo laiką su KPC specialistu, atvyksta į artimiausią Karo prievolės centrą. KPC specialistui jis pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, personalo specialisto atsiųstą informacinį pranešimą ir užpildytą anketą, jei ji nebuvo išsiųsta KPC specialistui.
5.2.2. Pirminės konsultacijos metu pagal pageidavimus, pateiktus anketoje, karys ar statutinis tarnautojas yra informuojamas apie galimybes gauti profesinio konsultavimo, profesinio orientavimo (dalyvauti motyvavimo, bendrųjų gebėjimų ugdymo, perkvalifikavimo kursuose) bei medicininės reabilitacijos paslaugas, taip pat supažindinamas su šalies ir tos vietovės, kurioje karys ar statutinis tarnautojas gyvena, situacija darbo rinkoje ir paklausiausiomis profesijomis.
5.2.3. Pirminės konsultacijos metu, paaiškėjus kario ar statutinio tarnautojo ateities planams ir pageidavimams, KPC specialistas sudaro kario ar statutinio tarnautojo individualų planą (2 priedas), kuriame nurodo:
5.2.3.1. datą, kada karys ar statutinis tarnautojas, pageidaujantis gauti medicininės reabilitacijos paslaugas, gali vykti į Karių sveikatos priežiūros įstaigą (toliau – KSPĮ). KSPĮ išrašomas siuntimas į Karo medicinos centrą (toliau – KMC) patikrinti sveikatos;
5.2.3.2. datą, kada karys ar statutinis tarnautojas gali susitikti su Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos konsultantu, jei jis dar nėra apsisprendęs, ką norėtų ar galėtų veikti išėjęs į atsargą ar atleistas iš tarnybos, arba nėra galimybės suorganizuoti jo pageidaujamų kursų ir būtina pasiūlyti kitus;
5.3. III etapas – baigiamasis (paslaugų). Šį etapą, karį ar statutinį tarnautoją išleidus į atsargą ar atleidus iš tarnybos, vykdo Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2006 m. liepos 17 d. įsakymu Nr. 1V-275 „Dėl pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos funkcionavimo metodinių praktinių rekomendacijų valstybės institucijoms ir įstaigoms, kurios teiks socialines ir medicinines pagalbos priemonėse numatytas medicinines ir socialines paslaugas“ patvirtintose rekomendacijose (toliau -Metodinės rekomendacijos) nurodytos įstaigos:
5.3.1. Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba teikia profesinio konsultavimo ir orientavimo paslaugas. Kariui ar statutiniam tarnautojui padedama pasirinkti perkvalifikavimo kursus, jie įrašomi į kario ar statutinio tarnautojo pateiktą individualų planą.
5.3.2. Lietuvos darbo birža registruoja karį ar statutinį tarnautoją, pateikusį KPC specialisto ar Darbo rinkos mokymo tarnybos konsultanto užpildytą individualų planą, ir įrašo į šį planą pageidaujamų kursų vietą ir datą.
5.3.4. KMC įvertina kario ar statutinio tarnautojo sveikatos būklę ir prireikus išrašo siuntimą į Karių reabilitacijos centrą.
5.3.5. Jei kariui ar statutiniam tarnautojui, atvykusiam į kurią nors individualiame plane įrašytą instituciją, nėra suteikiamos numatytos paslaugos, jis kreipiasi į KPC specialistą. Jei individualiame plane numatytų paslaugų atlikti nėra galimybės, KPC specialistas pasiūlo kariui ar statutiniam tarnautojui kitas jam tinkamas paslaugas ir koreguoja arba papildo individualų planą.
6. Jei karys ar statutinis tarnautojas kuriuo nors Programos etapu nusprendžia nedalyvauti Programoje, jis apie tai raštu informuoja personalo arba KPC specialistą. KPC specialistas apie tai informuoja institucijas, kurios turi teikti kariui ar statutiniam tarnautojui individualiame plane numatytas paslaugas, ir KAM Personalo ir socialinės saugos departamentą (toliau – KAM PSSD). Šis faktas pažymimas kario ar statutinio tarnautojo pensinėje byloje.
7. Suteikus kariui ar statutiniam tarnautojui numatytas paslaugas, jas suteikęs atitinkamos įstaigos darbuotojas apie tai pažymi kario ar statutinio tarnautojo individualiame plane. Užpildytą individualų planą karys ar statutinis tarnautojas perduoda KAM PSSD arba KPC specialistui, o šis persiunčia jį KAM PSSD. Šis planas yra įsegamas į atsargos kario ar statutinio tarnautojo pensinę bylą.
III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
9. Šio tvarkos aprašo keitimo ir papildymo iniciatyvos teisę turi KAM Personalo ir socialinės saugos departamento direktorius.
1 priedas
KARIO AR STATUTINIO TARNAUTOJO, PAGEIDAUJANČIO DALYVAUTI PAREIGŪNŲ IR KARIŲ, IŠLEIDŽIAMŲ Į PENSIJĄ, SOCIALINIO PRISITAIKYMO, MEDICININĖS REABILITACIJOS BEI PROFESINIO ORIENTAVIMO Į KITAS VEIKLOS SRITIS SISTEMOS SUKŪRIMO PROGRAMOJE, ANKETA
ASMENS DUOMENYS
Vardas, pavardė
|
|
Asmens kodas |
|
Deklaruota gyvenamoji vieta ir faktinė gyvenamoji vieta (jei skiriasi nuo deklaruotosios) |
|
Kario laipsnis
|
|
Tarnybos vieta
|
|
Užimamos pareigos
|
|
Išsilavinimas
|
|
Išleidimo į atsargą ar atleidimo iš tarnybos data |
|
Išleidimo į atsargą ar atleidimo iš tarnybos priežastis |
|
Gyvenamoji vieta, išėjus į atsargą ar atleidus iš tarnybos (jei keisis) |
|
PAGEIDAUJU DALYVAUTI PROGRAMOJE
Nusprendęs(-usi) nebedalyvauti Programoje, Įsipareigoju apie tai raštu informuoti personalo arba KPC specialistą.
________________________________________________________________________________
(parašas, data)
PAPILDOMI DUOMENYS
1. Jūs jau esate apsisprendęs(-usi), ką norėtumėte veikti (koki darbą kokioje srityje dirbti) būdamas(-a) atsargoje ar atleistas(-a) iš tarnybos, ir žinote, kokioje srityje geriausiai galėtumėte save realizuoti? |
|
1.1 Ar Jūs pats(-i) jau ėmėtės kokių nors veiksmų, kurie galėtų padėti Jums įgyvendinti savo planus? Jei ėmėtės, tai kokių?
|
1.2 Kokių žinių Jums dar papildomai reikia, kad galėtumėte realizuoti savo planus? |
2. Jūs esate neapsisprendęs(-usi), ką norėtumėte veikti (kokį darbą kokioje srityje dirbti) būdamas(-a) atsargoje ar atleistas iš tarnybos? |
|
2.1 Ar yra kokia nors sritis, kur Jūs norėtumėte dirbti išėjęs(-usi) į atsargą ar atleistas iš tarnybos?
|
2.2 Kokios nepalankios aplinkybės galėtų sukliudyti įgyvendinti Jūsų planus? |
2.3 Veiksniai, galintys padėti įgyvendinti Jūsų planus (susirasti darbą)
|
|
2.4 Jūsų darbo patirtis
|
2.5 Išsilavinimas (profesija) |
2.6 Tarnyboje įgytos profesinės žinios (kursai, seminarai, mokymai)
|
2.7 Kokių profesinių žinių (svarbių ieškant darbo), Jūsų manymu, Jums labiausiai trūksta? |
2.8 Kokias užsienio kalbas mokate ir kokiu lygiu?
|
2.9 Ar norėtumėte dar patobulinti kurios nors užsienio kalbos žinias? (nurodyti, kurios) |
2.10 Ar turite darbo kompiuteriu įgūdžių?
|
2.11 Kuriuos darbo kompiuteriu įgūdžius dar norėtumėte patobulinti? |
2.12 Kiti pageidavimai
|
Programoje dalyvaujantis karys ar statutinis tarnautojas
______________________________
(Parašas, data)
Personalo specialistas
_______________________________________________________________________________
(Pareigos) (kario laipsnis, vardas, pavardė) (parašas, data)
Papildomi lapai
Punkto Nr. |
Atsakymo papildymas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
______________
2 priedas
KARIO AR STATUTINIO TARNAUTOJO, DALYVAUJANČIO PAREIGŪNŲ IR KARIŲ, IŠLEIDŽIAMŲ Į PENSIJĄ, SOCIALINIO PRISITAIKYMO, MEDICININĖS REABILITACIJOS BEI PROFESINIO ORIENTAVIMO Į KITAS VEIKLOS SRITIS SISTEMOS SUKŪRIMO PROGRAMOJE, INDIVIDUALUS PLANAS
1. ASMENS DUOMENYS
Vardas, pavardė
|
Kario laipsnis |
Tarnybos vieta, pareigos |
Išleidimo į atsargą ar atleidimo iš tarnybos data |
||
Deklaruota gyvenamoji vieta ir faktinė gyvenamoji vieta (jei skiriasi nuo deklaruotosios), telefonų (tarnybos ir asmeninio) Nr., el. paštas
|
2. VEIKLA
Priemonė |
Vykdymo vieta |
Atsakingas už priemonę (jei būtina) |
Data |
Žyma apie priemonės (paslaugos) suteikimą kariui ar statutiniam tarnautojui |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Programoje dalyvaujantis karys ar statutinis tarnautojas
________________________________________________________________________________
(Parašas, data)
KPC specialistas
________________________________________________________________________________
(Pareigos) (kario laipsnis, vardas, pavardė) (parašas, data)
______________