LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMŲ IR KITŲ TEISĖS AKTŲ REGISTRO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2000 m. balandžio 10 d. Nr. 405

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 86-2043) ir Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų registro įstatymo (Žin., 1995, Nr. 41-992) 8 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų registro nuostatus (pridedama).

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                        Andrius Kubilius

 

Teisingumo ministras                                                                   Gintaras Balčiūnas

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. balandžio 10 d. nutarimu Nr. 405

 

Lietuvos Respublikos ĮSTATYMŲ IR KITŲ TEISĖS AKTŲ REGISTRO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų registro (toliau vadinama – registras) paskirtį, jo objektus, registro tvarkymo įstaigas, jų teises ir pareigas, registro tvarkymą, jo reorganizavimą ir likvidavimą.

2. Registro paskirtis – rinkti, kaupti, apdoroti, sisteminti Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus, saugoti, naudoti ir teikti registro duomenų naudotojams duomenis įstatymų ir šių nuostatų nustatyta tvarka.

3. Registras įsteigtas Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų registro įstatymu (Žin., 1995, Nr. 41-992).

4. Registro objektas yra šie teisės aktai:

4.1. Lietuvos Respublikos Konstitucija;

4.2. Lietuvos Respublikos konstituciniai įstatymai;

4.3. Lietuvos Respublikos įstatymai;

4.4. Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys;

4.5. kiti Lietuvos Respublikos Seimo priimti teisės aktai;

4.6. Respublikos Prezidento dekretai;

4.7. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai;

4.8. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimai, išvados ir kiti sprendimai;

4.9. ministrų, Vyriausybės įstaigų ir kitų institucijų vadovų pasirašyti norminiai teisės aktai ir Lietuvos banko valdybos nutarimai;

4.10. Ministro Pirmininko potvarkiai, turintys visuotinę reikšmę.

5. Registras yra valstybės pagrindinis (bazinis) registras.

6. Registras tvarkomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų registro įstatymu, Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymu, šiais nuostatais ir kitais teisės aktais.

II. REGISTRĄ TVARKANČIOS ĮSTAIGOS

 

7. Vadovaujančioji registro tvarkymo įstaiga ir registro steigėjas yra Teisingumo ministerija.

8. Vadovaujančioji registro tvarkymo įstaiga koordinuoja, metodiškai vadovauja ir kontroliuoja registro tvarkymo įstaigos darbą.

9. Registro tvarkymo įstaiga yra valstybės įmonė Teisinės informacijos centras. Registro tvarkymo įstaiga registruoja objektus ir tvarko kompiuterinę duomenų bazę.

10. Registro tvarkymo įstaiga:

10.1. kaupia, atnaujina ir laiko registro duomenis;

10.2. užtikrina registro duomenų bazės, dokumentų ir duomenų bazės archyvų apsaugą;

10.3. teikia informaciją apie registre kaupiamus duomenis įstatymų ir šių nuostatų nustatyta tvarka;

10.4. garantuoja, kad tvarkant registrą nebūtų įrašyti klaidingi, nereikalingi arba neišsamūs duomenys, kad registravimo duomenys atitiktų faktinius.

 

III. REGISTRO SUDedamosioS DALYS

 

11. Registrą sudaro:

11.1. Lietuvos Respublikos teisės aktai, pradedant 1990 m. kovo 11 d. aktais dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo;

11.2. teisės aktai, galioję Lietuvoje nuo 1940 m. birželio 15 d., jeigu jie nepraradę galios 1990 m. kovo 11 d. ir nėra pakeisti vėlesniais teisės aktais ar pripažinti negaliojančiais;

11.3. galioję Lietuvos valstybėje nuo 1918 m. vasario 16 d. iki 1940 m. birželio 15 d. teisės aktai, jeigu jų galiojimas pripažįstamas pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus.

 

IV. REGISTRAVIMO DUOMENYS

 

12. Registre turi būti šie duomenys:

12.1. teisės akto kodas registre;

12.2. teisės aktą priėmusios institucijos pavadinimas;

12.3. teisės akto rūšis;

12.4. teisės akto pavadinimas;

12.5. teisės akto registracijos jį priėmusioje institucijoje numeris;

12.6. teisės akto oficialaus paskelbimo šaltinis (data, pavadinimas, numeris);

12.7. teisės akto priėmimo data;

12.8. teisės akto įsigaliojimo data;

12.9. teisės akto pakeitimo ar papildymo data;

12.10. teisės akto pripažinimo netekusiu galios data;

12.11. teisės akto galiojimo sustabdymo data;

12.12. teisės akto galiojimo terminas;

12.13. teisės akto tekstas.

13. Taip pat registre gali būti įrašomi:

13.1. teisės akto priskyrimas atitinkamai klasifikatoriaus grupei;

13.2. teisės akto loginiai ryšiai su kitais aktais.

14. Teisės akto kodą sudaro 19 simbolių seka. Teisės akto kodas vartojamas teisės aktui identifikuoti įvairiose informacinėse sistemose. Kodą teisės aktui suteikia registro tvarkymo įstaiga.

15. Teisės akto kodo struktūra yra ši:

15.1. pirmasis simbolis reiškia teisės akto priėmimo šimtmetį;

15.2. antrasis ir trečiasis simboliai reiškia teisės akto priėmimo metus;

15.3. ketvirtasis–septintasis simboliai nurodo teisės aktą priėmusios institucijos kodą. Jeigu teisės aktą priėmė kelios institucijos, nurodomas pirmosios teisės aktą priėmusios institucijos kodas skaičiuojant iš viršaus į apačią ir iš kairės į dešinę;

15.4. aštuntasis–vienuoliktasis simboliai nurodo teisės akto rūšies kodą;

15.5. dvyliktasis–devynioliktasis simboliai reiškia teisės akto registracijos jį priėmusioje institucijoje numerį. Jeigu nėra šio numerio, registro tvarkymo įstaiga įrašo į šią kodo dalį sutartinius simbolius.

 

V. REGISTRAVIMO TVARKA

 

16. Įstatymų ir kitų teisės aktų registro duomenų teikėjas yra „Valstybės žinių“ redakcija.

17. Registro tvarkymo įstaiga pateiktų teisės aktų neredaguoja. Registro duomenų teikėjas privalo garantuoti, kad registravimui teikiami duomenys atitiktų faktinius.

18. Nustačius, kad registravimui pateiktuose teisės aktuose buvo nurodyti klaidingi duomenys, registro tvarkymo įstaiga privalo nedelsdama informuoti apie tai registro duomenų teikėją ir pareikalauti nedelsiant ištaisyti klaidą.

19. Ištaisius klaidą, privalomai informuojami apie tai visi registro duomenų naudotojai, o teisės akto duomenyse nurodomas atitaisymo paskelbimo šaltinis.

20. Jeigu į registrą įrašyti teisės akto duomenys dėl registro tvarkymo įstaigos kaltės neatitinka faktinių, ji privalo nedelsdama ištaisyti klaidą ir informuoti apie tai visus registro duomenų naudotojus, kuriems buvo perduoti klaidingi duomenys, – pranešti jiems apie klaidos ištaisymą tuo pačiu būdu, kuriuo jie gauna registro duomenis.

21. Registro duomenų teikėjas pareikalavęs turi teisę susipažinti su registre laikomais jo pateiktais duomenimis. Šią teisę turi registro duomenų teikėjo įgaliotas asmuo tiesiogiai registro tvarkymo įstaigoje.

22. Registro duomenų teikėjas, susipažinęs su registre laikomais jo pateiktais duomenimis, turi teisę reikalauti, kad būtų ištaisyti klaidingi arba neišsamūs duomenys ir pašalinti nereikalingi arba neteisėtai surinkti duomenys.

23. Gavusi šį reikalavimą, registro tvarkymo įstaiga privalo per 10 darbo dienų įvykdyti jį ir šių nuostatų 20 punkte nustatyta tvarka informuoti apie tai tiek registro duomenų teikėją, tiek naudotojus.

24. Registro duomenų teikėjas „Valstybės žinių“ redakcija ne vėliau kaip kitą dieną po „Valstybės žinių“ išleidimo pateikia registro tvarkymo įstaigai magnetines laikmenas su teisės aktų tekstais.

25. Kodas oficialiai paskelbtiems „Valstybės žiniose“ teisės aktams suteikiamas ir jų duomenys į registrą įrašomi ne vėliau kaip kitą dieną po „Valstybės žinių“ gavimo.

26. Teisės akto kodo suteikimo ypatybės yra šios:

26.1. jeigu teisės akto registracijos kodas jį priėmusioje institucijoje trumpesnis negu 8 simboliai, jis papildomas nuliais nuo pradžios taip, kad būtų 8 simboliai;

26.2. jeigu teisės akto registracijos kodas jį priėmusioje institucijoje ilgesnis negu 8 simboliai, jo pradžia nukertama taip, kad liktų 8 simboliai;

26.3. jeigu registracijos kode yra mažųjų raidžių, jos pakeičiamos didžiosiomis;

26.4. jeigu teisės aktas jį priėmusioje institucijoje neturėjo savo kodo, jam priskiriamas sąlyginis kodas, kurio pradžia yra RG ir 6 skaitmenys;

26.5. jeigu taip sukurtas kodas dubliuojasi, vėliau pasirašytam teisės aktui priskiriamas sąlyginis kodas, kurio pradžia yra RD ir 6 skaitmenys.

27. Kad būtų nustatyta, ar kompiuterinėje laikmenoje pateikti visi duomenys, jie sutikrinami su oficialiai paskelbtais „Valstybės žiniose“ teisės aktais. Specialiame žurnale registruojami trūkstami arba neišsamūs duomenys. Šiame žurnale taip pat pažymima apie klaidų ištaisymą ir duomenų teikėjo ir naudotojų informavimą. Žurnalą pildo registro tvarkymo įstaiga.

28. Asmenys, tvarkantys registro duomenis, privalo laiku ir tiksliai registruoti gaunamus duomenis, atsižvelgti į pareikštas duomenų teikėjo ir naudotojų pastabas dėl duomenų tikslumo ir išsamumo (ar jų stokos), užtikrinti duomenų teisingumą ir saugoti nuo neteisėto keitimo ar sunaikinimo.

29. Asmenys, tvarkantys registro duomenis ir nesilaikantys šių nuostatų 28 punkte nurodytų reikalavimų, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

 

VI. SĄVEIKA SU KITAIS REGISTRAIS

 

30. Teisės aktą priėmusios institucijos identifikavimo duomenys imami iš juridinių asmenų registro.

 

VII. REGISTRO DUOMENŲ NAUDOJIMAS

 

31. Registro duomenimis turi teisę naudotis valstybės valdžios ir valdymo institucijos, visi juridiniai ir fiziniai asmenys.

32. Valstybės valdžios ir valdymo institucijos, kurios naudojasi kompiuteriniu tinklu, turi teisę naudotis registro duomenimis, registro tvarkymo įstaigai sudarius sutartį su naudotoju.

33. Valstybės valdžios ir valdymo institucijos, kurios nesinaudoja kompiuteriniu tinklu, bet nori turėti registro kopiją, turi teisę naudotis registro duomenimis, registro tvarkymo įstaigai su ja sudarius sutartį ir instaliavus registro duomenų bazę į naudotojo kompiuterį.

34. Kiti fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie naudojasi kompiuteriniu tinklu, turi teisę naudotis registro duomenimis, registro tvarkymo įstaigai sudarius sutartį su naudotoju.

35. Kiti fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie nesinaudoja kompiuteriniu tinklu, bet nori turėti registro kopiją, turi teisę naudotis registro duomenimis, registro tvarkymo įstaigai su ja sudarius sutartį ir instaliavus registro duomenų bazę į naudotojo kompiuterį.

36. Valstybės valdžios institucijos turi teisę naudotis registro duomenimis nemokamai.

37. Atlyginimo už naudojimąsi registro duomenimis ir autentiško teisės akto teksto pateikimą dydį nustato Teisingumo ministerija.

38. Jeigu registro duomenų naudotojas užsako, registro tvarkymo įstaiga pateikia autentišką suaktualintą teisės akto tekstą teisingumo ministro nustatyta tvarka.

39. Autentiškas suaktualintas teisės akto tekstas yra tas, kurį iš oficialių teisės aktų tekstų suaktualina registro tvarkymo įstaiga, savo parašu patvirtina teisingumo ministras ir kuris tampa autentišku nuo ministro pasirašymo dienos.

40. Užklausa registro duomenų naudojimui pateikiama laisva forma, nurodant konkretų vieną teisės aktą arba duomenis, pagal kuriuos norima atlikti paiešką registre. Jeigu pagal užklausos duomenis randama daugiau negu vienas teisės aktas, registro tvarkymo įstaiga pateikia sąrašą teisės aktų, atitinkančių užklausos sąlygas, o užklausa gali būti tikslinama. Į užklausą registro tvarkymo įstaiga turi atsakyti tą pačią ar kitą darbo dieną. Jeigu pateikiama užklausa gauti autentišką suaktualintą teisės akto tekstą, į ją atsakoma per 3 darbo dienas, o kai kuriais atvejais (kai teisės aktai ilgi ir sudėtingi) registro tvarkymo įstaigos sprendimu gali būti atsakyta per 5 darbo dienas, informavus apie tai užsakovą.

41. Registro tvarkymo įstaiga atsakymą į užklausą tvirtina savo antspaudu.

42. Institucijos, turinčios teisę gauti registro duomenis nemokamai, nustato sąrašą asmenų, turinčių teisę teikti užklausą suaktualinto teisės akto tekstui, ir pateikia šį sąrašą registro tvarkymo įstaigai.

43. Registro duomenys skelbiami registro rodyklėje, kurioje yra šie duomenys:

43.1. teisės akto kodas registre;

43.2. teisės aktą priėmusios institucijos pavadinimas;

43.3. teisės akto rūšis;

43.4. teisės akto pavadinimas;

43.5. teisės akto registracijos jį priėmusioje institucijoje numeris;

43.6. teisės akto oficialaus paskelbimo šaltinis;

43.7. teisės akto priėmimo data.

Kiti duomenys, iš jų ir suvestiniai, registro rodyklėje gali būti skelbiami vadovaujančiosios registro tvarkymo įstaigos sprendimu.

 

VIII. REGISTRO DUOMENŲ PERDAVIMAS Į UŽSIENIO VALSTYBES

 

44. Registro duomenys gali būti perduodami į užsienio valstybes tik Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir Lietuvos Respublikos sutarčių su užsienio valstybėmis numatytais atvejais.

45. Registro duomenys gali būti teikiami tarptautiniams kompiuterių tinklams tik Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir Lietuvos Respublikos sutarčių su užsienio valstybėmis numatytais atvejais.

 

IX. REGISTRO DUOMENŲ APSAUGA

 

46. Vadovaujančioji registro tvarkymo įstaiga nustato registro duomenų apsaugos tvarką pagal bendruosius duomenų apsaugos reikalavimus ir administracines registro apsaugos priemones.

47. Registro tvarkymo įstaiga garantuoja technines, programines ir kitas priemones, apsaugančias registrą nuo neteisėto duomenų sunaikinimo, pakeitimo ir naudojimo.

 

X. REGISTRO FINANSAVIMAS

 

48. Registro finansavimo šaltiniai yra:

48.1. Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos, skirtos registrui tvarkyti;

48.2. lėšos, gaunamos iš registro duomenų naudojimo veiklos.

 

XI. REGISTRO REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS

 

49. Registras gali būti reorganizuotas ar likviduotas pakeitus Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų registro įstatymą arba panaikinus šio įstatymo galiojimą.

______________