LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠČIAUSIOJI TARYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMO „DĖL PILIEČIŲ NUOSAVYBĖS TEISIŲ Į IŠLIKUSĮ NEKILNOJAMĄJĮ TURTĄ ATSTATYMO TVARKOS IR SĄLYGŲ“ ĮSIGALIOJIMO IR TAIKYMO TVARKOS

 

1991 m. liepos 16 d. Nr. I-1548

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria:

1. Nustatyti, kad šis įstatymas įsigalioja nuo 1991 m. rugpjūčio 1 dienos.

2. Nustatyti, kad įstatymo 2 straipsnyje nurodytas reikalavimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje netaikomas tremtiniams ir jų vaikams, taip pat asmenims, kurie už pasipriešinimą okupaciniams režimams buvo ištremti iš Lietuvos ar įkalinti.

3. Nustatyti, kad įstatymo 8 straipsnio antrosios dalies 2 punkte numatytais atvejais grąžintinų namų nuomininkai supažindinami su galimybe laisva valia persikelti tik konkrečiai nurodant suteikiamas gyvenamąsias patalpas, atitinkančias Lietuvos Respublikos butų kodekso 94 straipsnio reikalavimus.

4. Nustatyti, kad grąžintinų savininkams gyvenamųjų namų nuomininkai, savo noru persikėlę į savivaldybės valdybos jiems pasiūlytas gyvenamąsias patalpas, įgyja teisę per pusę metų nusipirkti šias patalpas pagal 1989 metais galiojusias gyvenamųjų namų statybos kainas, taikant nustatytus indeksavimo koeficientus.

Šiais atvejais taikoma Lietuvos Respublikos butų privatizavimo įstatymo 9 straipsnyje numatyta atsiskaitymo tvarka.

Pagal Lietuvos Respublikos įstatymą „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ negrąžinti gyvenamieji namai privatizuojami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

5. Nustatyti, kad tais atvejais, kada įstatymo 2 straipsnyje numatyti asmenys nuosavybės teisę įrodinėja teisme, dokumentų, patvirtinančių nuosavybės teisę, pateikimo laikas yra vienas mėnuo nuo teismo sprendimo įsigaliojimo dienos.

6. Nustatyti, kad įstatymo 2 straipsnyje nurodytiesiems asmenims taikomos šios įstatymo 8 straipsnio nuostatos, jeigu jiems pagal iki šiol galiojančius įstatymus, nesant galimybės pasirinkti, buvo išmokėtos piniginės kompensacijos. Tokiais atvejais kompensacijų sumos grąžinamos.

7. Nustatyti, kad įstatymo 12 straipsnio pirmosios dalies 3 punkte nurodytai sodybinių sklypų užimtai žemei priskiriama ir žemė, užimta sodybinių sklypų, suteiktų pagal Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. liepos 26 d. nutarimą „Dėl kaimo gyventojų sodybinių sklypų išplėtimo“.

8. Nustatyti, kad žemės savininkui nuosavybės teise priklauso Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio ežerai, vandens talpyklos, kanalai, tvenkiniai bei kiti paviršinio vandens telkiniai ir šaltiniai, jeigu juos iš visų pusių apriboja savininko žemė.

Tokiu atveju vandens telkinio plotas įskaitomas į grąžinamos arba suteikiamos vietoj turėtos žemės plotą.

Tokių vandens telkinių naudojimo poilsiui tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Žemės savininkai, naudodamiesi žeme ir joje esančiais vandens telkiniais, privalo laikytis gamtosaugos reikalavimų.

9. Nustatyti, kad atitinkamos teritorijos žemėtvarkos projektai sudaromi pagal žemės reformos reikalavimus.

10. Nustatyti, kad tais atvejais, kai ne visi įstatymo 2 straipsnyje nurodytieji asmenys atitinka šio įstatymo 4 straipsnyje nurodytas sąlygas, jiems tenkančią žemės dalį privalo kompensuoti tas asmuo (ar asmenys), kuriam nuosavybės teisė į žemės ūkio paskirties žemę atstatyta natūra.

Išaiškinti, kad tais atvejais, kai asmenys nesutaria dėl kompensavimo būdo ir ginčą sprendžia teismas, vadovaujamasi nuostata, kad pirmenybė teikiama turtą grąžinti natūra.

11. Nustatyti, kad turtas, išskyrus žemę ir gyvenamuosius namus, į kurį pretenzijų nepareikšta arba jos pripažintos nepagrįstomis, privatizuojamas Lietuvos Respublikos valstybinio turto privatizavimo įstatymo nustatyta tvarka.

12. Pavesti Lietuvos Respublikos Vyriausybei:

1) iki 1991 m. rugpjūčio 1 d. nustatyti vienkartinių valstybės išmokų už išperkamą nekilnojamąjį turtą išdavimo tvarką ir terminus;

2) iki 1991 m. rugpjūčio 1 d. nustatyti gyvenamųjų namų (arba jų dalių) grąžinimo tvarką ir etapus, taip pat prie šių namų esančių žemės sklypų, jeigu jie anksčiau privatinės nuosavybės teise namo savininkui nepriklausė, suteikimo (įsigijimo) tvarką;

3) iki 1991 m. rugpjūčio 1 d. nustatyti žemės sklypų skyrimo individualiai statybai tvarką miestuose (miesteliuose) ir kaimo gyvenamojoje vietovėje pagal įstatymo 5 ir 21 straipsnių nuostatas;

4) iki rugpjūčio 1 d. nustatyti lengvatines kreditavimo sąlygas nuomininkams, gyvenantiems sugrąžintuose namuose, jeigu jie pareiškia norą statytis individualų gyvenamąjį namą;

5) iki 1991 m. rugpjūčio 1 d. nustatyti ūkinės- komercinės paskirties pastatų ir juose išlikusių įrengimų grąžinimo natūra arba vertybinių popierių (akcijų) išdavimo tvarką;

6) nustatyti tvarką, kuria remiantis įgyvendinama įstatymo 16 straipsnio pirmosios dalies 3 punkto nuostata apie tai, kad išlikęs nekilnojamasis turtas gali būti valstybės išperkamas įskaitymu panaikinant piliečio pinigines prievoles valstybei, atsiradusias po nekilnojamojo turto paėmimo, bet iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, jeigu pilietis to pageidauja.

13. Įpareigoti Lietuvos Respublikos Vyriausybę pateikti Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai pasiūlymus, kaip turėtų būti atlyginta materialinė žala Lietuvos Respublikos piliečiams, kurių nekilnojamasis turtas neišliko.

14. Pavesti Lietuvos Respublikos Vyriausybei nustatyti tvarką, pagal kurią piliečių nuosavybę patvirtinančius dokumentus, esant jų rašytiniam prašymui ir sumokėjus nustatyto dydžio mokestį, užsako savivaldybių valdybos, kurioms adresuojami prašymai.

Šiais atvejais Lietuvos archyvų generalinės direkcijos žinioje esantys archyvai dokumentus turi pateikti reikalaujamais terminais.

15. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ 21 straipsnio penktojoje ir šeštojoje dalyse numatytos garantijos taikomos ir tais atvejais, kada buvusiems savininkams nuosavybės teisė į gyvenamuosius namus atstatoma teismo sprendimu.

16. Pavesti Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai įstatymo vykdymo kontrolę.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS                                          V. LANDSBERGIS

______________