LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIOJO VALSTYBINIO DARBO INSPEKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE NAGRINĖJIMO VALSTYBINĖJE DARBO INSPEKCIJOJE TAISYKLIŲ TVIRTINIMO

 

2002 m. vasario 7 d. Nr. 31

Vilnius

 

Siekdamas nustatyti, kad tiriant nelaimingus atsitikimus darbe būtų laikomasi nustatytos jų tyrimo tvarkos (Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo 6 str. 11 d.), ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 06 19 nutarimu Nr. 748 patvirtintų Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų (Žin., 2001, Nr. 53-1881) 55 punktu:

1. Tvirtinu Nelaimingų atsitikimų darbe nagrinėjimo Valstybinėje darbo inspekcijoje taisykles.

2. Įsakau:

2.1. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) inspektavimo skyrių viršininkams, darbo inspektoriams ir valdybos darbuotojams vadovautis šiomis taisyklėmis;

2.2. VDI inspektavimo (išskyrus Geležinkelio) skyrių viršininkams organizuoti lengvų nelaimingų atsitikimų darbe, įvykusių po 2001 06 22, N-1 ir N-2 formos aktų duomenų kompiuterinę apskaitą;

2.3. Nelaimingų atsitikimų analizės skyriui apmokyti VDI inspektavimo skyrių kompiuterių operatores įvesti nelaimingų atsitikimų aktų duomenis į kompiuterinę apskaitą (Vilniaus ir Kauno sk. iki š. m. vasario 15 d., kitų sk. – II ketvirtyje).

3. L a i k a u netekusiu galios:

3.1. Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos 1996 12 31 įsakymą Nr. 268 „Dėl nelaimingų atsitikimų registravimo, apskaitos ir analizės Darbo inspekcijoje taisyklių tvirtinimo“;

3.2. 1997 05 15 raštą Nr. 04-745 „Dėl reikalavimų sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų tyrimo medžiagoms“;

3.3. 1997 09 08 patvirtintus metodinius nurodymus „Dėl nelaimingų atsitikimų tyrimų gerinimo, medžiagos įforminimo ir išsiuntimo“;

3.4. Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2001 09 05 įsakymo Nr. 244 „Dėl mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe/kelyje į ar iš darbo aktų duomenų papildomo kodavimo“ priedą „Informacija apie nutrauktą nelaimingo atsitikimo ar mirties dėl ligos darbe tyrimą“.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS

VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS                                            MINDAUGAS PLUKTAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vyriausiojo

valstybinio darbo inspektoriaus

2002 m. vasario 7 d.

įsakymu Nr. 31

 

NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE NAGRINĖJIMO VALSTYBINĖJE DARBO INSPEKCIJOJE TAISYKLĖS

 

I. BENDROJI DALIS

 

1. Šios taisyklės nustato nagrinėjimo tvarką, ar nelaimingų atsitikimų darbe tyrimas atitinka Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatus (toliau – Nuostatai), patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 06 19 nutarimu Nr. 748 (Žin., 2001, Nr. 53-1881).

2. Nelaimingų atsitikimų analizės (NAA) skyrius sunkius, mirtinus ir grupinius nelaimingus atsitikimus koduoja papildomai ir visų nelaimingų atsitikimų darbe duomenis registruoja, sistemina bei analizuoja kompiuterinės programos pagalba.

3. Šių taisyklių reikalavimai yra privalomi visiems VDI darbuotojams, vykdantiems nelaimingų atsitikimų darbe tyrimą, registravimą, apskaitą ir duomenų analizę.

 

II. LENGVŲ NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE AKTŲ NAGRINĖJIMAS

 

4. Darbo inspektorius nagrinėja, ar surašytas aktas atitinka Nuostatų reikalavimus. Nustatęs, kad nelaimingas atsitikimas darbe ištirtas pažeidžiant Nuostatų reikalavimus, vadovaudamasis Nuostatų 82 punktu, darbo inspektorius iš darbdavio pareikalauja įvykį dar kartą ištirti (nurodydamas raštu savo reikalavimo motyvus) bei surašyti naują aktą ir apie tai praneša Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) valdybos teritoriniam skyriui.

Nustačius, kad įmonėje, kurioje yra samdoma darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyba, buvo surašytas nelaimingo atsitikimo darbe N-1 (N-2) formos aktas pažeidžiant Nuostatų reikalavimus, apie tyrimo trūkumus bei trūkumus teikiant darbų saugos paslaugas, nurodytas VDI įstatymo 6 str. 14 dalyje (Žin., 1994, Nr. 87-1644; 1998, Nr. 98-2712), būtina pranešti VDI valdybai raštu, nurodant tarnybos funkcijas vykdančios įstaigos pavadinimą, adresą ir teikiamų paslaugų trūkumus.

5. Esant reikalui, darbo inspektorius, vadovaudamasis Nuostatų 77 punktu, įvykį gali ištirti pats Nuostatų III skyriuje nustatyta tvarka, o apie pradėtą ar inicijuotą tyrimą daromas atitinkamas įrašas lengvų nelaimingų atsitikimų registravimo žurnale (ar kompiuteryje). Po dar kartą atlikto tyrimo surašytas N-1 arba N-2 formos aktas vėl registruojamas naujoje eilutėje, tikrinamas ir, nustatyta tvarka pripažinus teisingai ištirtu, išsiunčiamas NAA skyriui.

 

III. REIKALAVIMAI SUNKIŲ IR MIRTINŲ NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ TYRIMO ORGANIZAVIMUI IR DOKUMENTAMS

 

6. Inspektavimo skyriai gautus darbdavių pranešimus apie sunkius ar mirtinus nelaimingus atsitikimus užregistruoja Nelaimingų atsitikimų, įvykusių darbe, kelyje į darbą/iš darbo tyrimo dokumentų tvarkymo, registravimo ir analizės metodinių nurodymų (toliau – Nurodymai), patvirtintų 2001 06 22 (Žin., 2001, Nr. 57-2070), C priede pateiktame žurnale.

7. VDI inspektavimo skyriai nelaimingų atsitikimų darbe tyrimą organizuoja pagal įvykio vietą, išskyrus specializuotus inspektavimo skyrius, kurių darbo inspektoriai tiria nelaimingus atsitikimus darbe, įvykusius specializuoto skyriaus kontroliuojamose įmonėse. Suderinus su Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotoju, kuruojančiu nelaimingų atsitikimų darbe prevencijos klausimus (toliau – vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas), galimi kiti tyrimo organizavimo būdai.

8. Darbo inspektorius, pradėdamas tirti sunkų, mirtiną ar grupinį nelaimingą atsitikimą darbe, nedelsdamas turi pasirūpinti, kad apie pradedamą tyrimą žinotų darbdavys, o jam nesant įmonėje, jį pavaduojantis asmuo.

9. Darbo inspektorius, išsiaiškinęs, jog nukentėjusysis yra profesinės sąjungos narys, apie pradėtą tyrimą privalo pranešti atitinkamai profesinei sąjungai.

10. Pradėdamas tirti sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, darbo inspektorius privalo patikrinti, ar darbdavys apie įvykį pranešė VSDF valdybos teritoriniam skyriui, prokuratūrai ir kt., kaip nurodyta Nuostatų 20 punkte. Jei kuriai nors institucijai (organizacijai) nepranešta, pareikalauti, kad nedelsiant tai būtų įvykdyta, arba pačiam pranešti bet kuriomis ryšio priemonėmis. Pranešimas apie sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe VSDF valdybos teritoriniam skyriui perduodamas ir VSDF valdybos teritorinio skyriaus atsakymas gaunamas nustatyta vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus ir VSDF valdybos direktoriaus 2002 01 07 įsakymu Nr. 3/4 „Dėl informavimo apie sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe tyrimą“ tvarka.

11. Jei apie nelaimingą atsitikimą inspektavimo skyriui buvo pranešta pavėluotai, būtina pareikalauti darbdavio pasiaiškinimo dėl nesavalaikio pranešimo. Pasiaiškinimą pridėti prie tyrimo medžiagos.

12. Darbo inspektoriaus pranešime, siunčiamame VDI valdybai (pagal Nurodymų A priedą), įvardijant įmonę, būtina nurodyti jos vietovės pavadinimą. Apie grupinį nelaimingą atsitikimą darbe būtina nurodyti, kokias traumas (lengvas, sunkias ar mirtinas) patyrė kiekvienas nukentėjęs asmuo. Be to, pranešimuose apie įvykį turi būti pakankama preliminari informacija, reikalinga pateikimui žiniasklaidai bei inspektavimo skyriams. Pranešimas (esant galimybėms) siunčiamas el. paštu NAA skyriui.

13. Inspektavimo skyriuje, gavus darbdavio pranešimą apie sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, skyriaus viršininkas savo potvarkiu skiria darbo inspektorių (atitinkamą specialistą) nelaimingo atsitikimo darbe tyrimui. Darbo inspektoriui susirgus, išvykus ir kitais panašiais atvejais inspektavimo skyriaus viršininko potvarkiu nelaimingo atsitikimo darbe tyrimui turi būti skiriamas kitas darbo inspektorius. Dėl grupinio nelaimingo atsitikimo darbe, kai miršta 3 ir daugiau darbuotojų, vadovaujantis Nuostatų 33 punktu, turi būti išleistas LR vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus įsakymas dėl įvykio tyrimo komisijos sudarymo.

14. Tiriant nelaimingus atsitikimus darbe, susijusius su potencialiai pavojingų įrenginių (garo ir vandens šildymo katilų, liftų, kėlimo kranų ir kt.) eksploatavimu bei pavojingų darbų vykdymu, taip pat kai nukentėjusiojo sveikatos būklė privalėjo būti patikrinta Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka bei kai mirštama darbe dėl ligos, reikia išsiaiškinti nukentėjusio (mirusio) asmens ankstesnę sveikatos būklę, išnagrinėti, ar nelaimingo atsitikimo ar mirties priežastis nebuvo susijusi su nukentėjusiojo sveikatos būkle, ar jos pasikeitimu dėl buvusių jo darbo sąlygų.

15. Siekiant užtikrinti darbo inspektorių tinkamą bendravimą nelaimingo atsitikimo tyrimo metu su darbdaviais-užsieniečiais, kurie nekalba valstybine kalba, būtina vadovautis Nuostatų 42.3 punkto nuostata, kad tokiais atvejais darbdavys privalo pakviesti specialistus vertėjus.

16. Prie tyrimo medžiagos pridedami brėžiniai (schemos, eskizai) turi būti su pavadinimais, jų sudarytojų parašais, turi būti nurodyti reikalingi matmenys, pavojingos zonos, vietos, kurios turėjo būti uždengtos apsaugais ar įrengtos kitos kolektyvinės saugos priemonės, turi būti su paaiškinimais bei brėžinyje atvaizduotų daiktų sąrašu, jame nurodant daiktų ar pavojingų vietų numerius brėžinyje bei kiti, su įvykio aplinkybėmis susieti, duomenys prieš pat įvykį ir po jo. Nuotraukos turi būti priklijuotos prie lapų ir įkabintos kampais lape arba su minėtais lapais įdėtos į polietilenines įmautes bei nurodyta, kas nuotraukoje pavaizduota, pažymėta pavojinga zona, apsaugų vieta įrenginio darbo metu. Fotografuojant, esant reikalui, reikia fotografuojamame objekte ar prie jo padėti liniuotę arba nuotraukoje pažymėti svarbiausius matmenis. Nuotraukų tvirtinti prie lapų sąsagėlėmis negalima.

17. Kreipiantis į atitinkamas institucijas dėl informacijos rašto tekstas turi būti suformuluotas vadovaujantis Nuostatų 28 ir kt. punktais, nurodant, kas reikalinga tyrimui (ar traumos pobūdis, sužalojimo būdas, alkoholio ir kitų medžiagų kiekis kraujyje, ar mirties priežastis, susijusi su liga ar įvykio metu patirtu sužalojimu, ar eismo taisyklių pažeidimas, ar techninės įvykio priežastys).

18. Apie tai, kad Nuostatuose nurodytos institucijos laiku nepateikia nelaimingo atsitikimo darbe tyrimui reikalingų dokumentų (informacijos), inspektavimo skyriaus viršininkas ar darbo inspektorius, tiriantis įvykį, nedelsdamas informuoja VDI valdybą raštu.

19. Darbo inspektoriui prašant pratęsti nelaimingo atsitikimo tyrimo terminą, turi būti nurodyta: kodėl ir kokių duomenų ar kokios informacijos reikia ir iš kokių institucijų, kodėl duomenys ar informacija dar negauta, į ką ir kiek kartų kreiptasi minėtais klausimais, kokie gauti atsakymai ar atsisakymai suteikti informaciją, kada apytikriai numatoma gauti reikalingą atsakymą ir iki kada prašoma pratęsti tyrimo terminą. Kreipiantis į atitinkamas institucijas negalima prašyti išvadų, kurias padaryti pagal kompetenciją priklauso VDI. Būtina vadovautis Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 73 straipsnio 4 dalies ir VDI įstatymo 6 straipsnio 11 dalies nuostatomis, jog nelaimingų atsitikimų darbe priežastis nustato VDI, o ne kokia kita institucija. Tiriant Nuostatų 40, 41 punktuose nurodytus nelaimingus atsitikimus (susijusius su eismu), inspektavimo skyriaus darbo inspektorius, kuruojantis įmonę, privalo kontroliuoti tyrimo eigą.

20. Nelaimingo atsitikimo darbe tyrimo metu, esant reikalui, gali būti konsultuojamasi (žodžiu ar raštu) su VDI valdybos NAA (dėl tyrimo tvarkos, metodikos), Technikos (dėl galiojančių teisės aktų), Darbo teisės (dėl nelegalaus darbo ir kitais darbo teisės klausimais, jei iškilęs klausimas neišsiaiškinamas su inspektavimo skyriuje dirbančiais teisininkais), Darbo higienos (darbo higienos klausimais), skyrių darbo inspektoriais, VDI vadovybe. Esminių išaiškinimų iš valdybos specialistų galima prašyti pateikti raštu (faksu, el. paštu). Išaiškinimai yra VDI tarnybiniai metodiniai dokumentai ir prie tyrimo medžiagos nepridedami.

21. Vadovaudamasis Nuostatų 42, 43, 45, 46 punktais, baigęs sunkaus ar mirtino nelaimingo atsitikimo tyrimą, darbo inspektorius privalo pareikalauti, kad įmonėje būtų parengtas reikiamas N-1 arba N-2 formos aktų bei dokumentų egzempliorių skaičius. Akto punktai (8,11 ir kiti) turi būti pradedami pildyti nustatytoje akto vietoje, tik tekstui netelpant skirtame plote, tęsinį galima pateikti priede.

22. Tyrime dalyvaujančių institucijų (organizacijų) atstovų pareigas, vardus ir pavardes įrašyti akte po darbuotojų atstovo parašui skirtos vietos. Jiems atsisakius pasirašyti aktą – reikia vadovautis (pagal analogiją) Nuostatų 70 ir 71 p.

23. Jei tyrime dalyvaujantys asmenys arba darbdavys pateikia raštišką nesutikimą nelaimingą atsitikimą tiriančiam darbo inspektoriui, kad nesutinka su jo išvadomis, tai darbo inspektorius išnagrinėja pateikto rašto esmę ir sprendžia, ar nesutikimas yra pagrįstas, ar jį reikia atitinkamai įvertinti akto tekste. Nustatęs, jog nesutikimas nepagrįstas, darbo inspektorius pareiškėjui nedelsdamas apie tai praneša raštu, o pareiškėjo ir jam duoto atsakymo raštus prideda prie bylos papildydamas dokumentų apyrašą ar lydraštį. Jei toks pareiškimas gaunamas po tyrimo medžiagos išsiuntimo, tai minėto prašymo darbo inspektorius nenagrinėja, tik paaiškina pareiškėjui jo teises, numatytas Nuostatų V skyriuje.

24. Aktai, tyrimo medžiaga pagal apyrašą (šių taisyklių 1 priedas) bei tyrimo dokumentų lydraštis ar raštas, kai tyrimas nutraukiamas, su nustatytos formos Informacine korta (šių taisyklių 2 priedas), kairiajame viršutiniame kampe turi būti perrišti raiščiu, kurio galai užklijuoti popieriumi, lapai turi būti sunumeruoti ir užrašytas bendras perrištų lapų skaičius, uždėtas darbo inspektoriaus spaudas ir skyriaus antspaudas. Tyrimo medžiagos (įrištos) paskutinis lapas turi būti A-4 formato.

25. Grupinio nelaimingo atsitikimo darbe atveju lengvo nelaimingo atsitikimo darbe akto duomenys į kompiuterinę apskaitą įvedami NAA skyriuje.

26. Dokumentai apyraše ir byloje pateikiami tokia tvarka: pirmiausia N-1 ar N-2 formos aktai, jų priedai, pranešimai apie nelaimingo atsitikimo darbe socialinius ekonominius padarinius (jei įmanoma pateikti reikiamus duomenis apie minėtus padarinius), informacija apie nutrauktą nelaimingo atsitikimo darbe tyrimą, nelaimingo atsitikimo vietos apžiūros aktas, grafinė (fotografuota) medžiaga, toliau kiti dokumentai (chronologiškai – dokumentų sudarymo datų didėjančia tvarka). Lydraštis ir dokumentų apyrašas pridedami priekyje ir kartu su visais dokumentais perrišami, užantspauduojami.

27. Jei lydraštį pasirašo skyriaus viršininkas, tai lydraščio kairiojoje apatinėje dalyje nurodoma darbo inspektoriaus, tyrusio nelaimingą atsitikimą darbe, vardas, pavardė, telefonas ir vizuojamas tik inspektavimo skyriuje paliekamo lydraščio egzempliorius. Rekomenduotina, kad tyrimo eiga ir medžiaga, parengta vadovaujantis Nurodymų B priedu prieš akto pasirašymą, būtų aptariama inspektavimo skyriuje su skyriaus viršininku, darbo inspektoriais.

28. Darbo inspektoriai privalo nedelsdami pranešti NAA skyriui, kai išaiškėja, ar jie sužino, kad po sunkios traumos nukentėjusysis mirė ar kitaip pasikeitė sužalojimo padariniai, ir pareikalauti, kad darbdavys, vadovaudamasis Nuostatų 78 punktu, pateiktų pranešimą apie nelaimingo atsitikimo darbe socialinius ekonominius padarinius. Taip pat darbo inspektorius turi pranešti apie teismo sprendimą, jei nelaimingo atsitikimo byla buvo nagrinėjama teisme.

29. Vienas nelaimingo atsitikimo tyrimo medžiagos egzempliorius, išskyrus papildomo ar pakartotinio tyrimo atvejus, lieka inspektavimo skyriuje ir registruojamas Nurodymų C priede pateiktame žurnale.

 

IV. SUNKIŲ IR MIRTINŲ NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ REGISTRAVIMAS IR ANALIZĖ VDI VALDYBOJE

 

30. Gauta sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų tyrimo byla (tyrimo medžiaga) registruojama sekretoriate ir pateikiama LR vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui ar jo pavaduotojui. LR vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius ar jo pavaduotojas, vizuodamas dokumentą, gali pareikšti pastabas ar pasiūlymus ir tyrimo medžiaga nukreipiama į NAA skyrių nagrinėjimui ir tyrimo dokumentų analizei.

31. NAA skyriuje gauta tyrimo medžiaga įregistruojama kompiuteryje bei žurnale. Skyriaus viršininkas nukreipia registruotą tyrimo medžiagą nagrinėjimui vienam iš skyriaus darbo inspektorių arba nagrinėja asmeniškai. Tyrimo medžiagos nagrinėjimas NAA skyriuje turi būti baigtas per 30 kalendorinių dienų nuo medžiagos gavimo šiame skyriuje.

32. NAA skyrius sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo medžiagos nagrinėjimo metu išnagrinėja nelaimingo atsitikimo darbe N-1 formos aktą, tyrimo medžiagą ir papildomai koduoja sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų aktų duomenis.

33. Išnagrinėjęs medžiagą NAA skyriaus darbo inspektorius (ar viršininkas) ant lydraščio užrašo „Patikrinta“, o esant reikalui, įrašo pagrindinius tyrimo trūkumus, uždeda vardinį spaudą, datą, pasirašo ir su skyriaus viršininko viza perduoda vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojui.

34. Tuo atveju, jeigu tyrimo medžiagą nagrinėjęs NAA skyriaus darbo inspektorius ar šio skyriaus viršininkas nustato papildomam ar pakartotiniam tyrimui prilygstančius (Nuostatų 5 p.) tyrimo trūkumus ar pažeidimus, neatitikimą Nuostatų reikalavimams, pastabos su atitinkamais pasiūlymais Informacijoje (šių taisyklių 3 priedas) pateikiamos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojui. Informacija apie nelaimingo atsitikimo darbe tyrimo trūkumus pateikiama nelaimingą atsitikimą darbe tyrusiam darbo inspektoriui ir kaupiama NAA skyriuje.

Nustačius Nuostatų pažeidimą, duomenų trūkumą, išvadų neatitikimą galiojantiems saugos ir sveikatos teisės aktams, vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas priima sprendimą: bylą nukreipti apskaitai arba papildomam ar pakartotiniam tyrimui, patvirtindamas savo sprendimą parašu ir data.

35. Papildomam ar pakartotiniam tyrimui atlikti NAA skyriaus darbo inspektoriai parengia papildomo ar pakartotinio tyrimo įsakymo projektą, nurodydami ir pagrįsdami tai, kad sunkus ar mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe ištirtas pažeidžiant Nuostatų reikalavimus. Įsakymo projektą vizuoja NAA skyriaus darbo inspektorius, nagrinėjęs tyrimo medžiagą, šio skyriaus viršininkas, Darbo teisės skyriaus viršininkas ir vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas. Įsakymo projektas pateikiamas Lietuvos Respublikos vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui. Darbo inspektorius, gavęs įsakymą, organizuoja tyrimą, informuoja apie tyrimą atitinkamas institucijas (organizacijas) ir suinteresuotus asmenis.

36. Papildomo ar pakartotinio tyrimo medžiaga (visi egzemplioriai) pristatoma VDI valdybai. Tyrimo medžiagos atitikimas Nuostatų reikalavimams nagrinėjamas NAA skyriuje, skyriaus viršininkas išvadas pateikia vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojui. Esant reikalui, tyrimo medžiaga gali būti svarstoma posėdyje, kuriam vadovauja vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas. Į posėdį gali būti pakviestas darbdavys ar jo atstovas, specialistai, ekspertai, įvykį tyrę darbo inspektoriai. Galutinis sprendimas nurodomas rašte, kurį pasirašo vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius arba jo pavaduotojas. Minėtas raštas su tyrimo dokumentais išsiunčiamas Nuostatų 53 punkte nurodytiems adresatams, suinteresuotiems asmenims bei inspektavimo skyriui, kuris kontroliuoja įmonę. Tikslius adresus, kuriais turi būti siunčiama tyrimo medžiaga, pateikia inspektavimo skyrius siunčiamos VDI valdybon pakartotinio ar papildomo tyrimo medžiagos lydraštyje.

37. Apie atliktą papildomą ar pakartotinį tyrimą NAA ir inspektavimo skyriuose daromi atitinkami įrašai registravimo žurnaluose (kompiuteriuose), padaromi patikslinimai kompiuterinėje apskaitoje ir pažymima atitinkamu įrašu ant ankstesnio tyrimo akto (dokumento) pirmo puslapio viršutinėje dalyje.

 

V. BAIGIAMOJI DALIS

 

38. Inspektavimo skyrių darbo inspektoriai pagal kuruojamas įmones, jų grupes, ekonomines veiklas tiria ir analizuoja nelaimingus atsitikimus darbe, apibendrina jų aplinkybes, priežastis bei kitus duomenis, rengia išvadas ir pasiūlymus nelaimingų atsitikimų ir saugos darbe pažeidimų prevencijai gerinti ir VDI valdybos ar skyrių darbo planuose nustatytais terminais pateikia savo pasiūlymus skyriaus viršininkui, inspektavimo skyriaus apibendrinta informacija pateikiama VDI valdybai.

39. Traumatizmo duomenis pagal kompiuterinės apskaitos atitinkamas lenteles (mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų tyrimo eiga, tiriamų nelaimingų atsitikimų sąrašas, traumatizmo pasiskirstymas pagal įmonių ekonominės veiklos rūšis) NAA skyrius pateikia VDI vadovybei kiekvienos savaitės pirmadienį. VDI vadovybės nurodymu NAA skyrius parengia duomenis apie traumatizmo rodiklius ir apibendrintas išvadas už atitinkamą laikotarpį.

40. NAA skyriaus pateiktos išvados ir pasiūlymai dėl nelaimingų atsitikimų darbe priežasčių, tyrimo trūkumų, pasiūlymai dėl prevencijos ir statistiniai duomenys pasibaigus metų ketvirčiui per vieną mėnesį pateikiami vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui ir jo pavaduotojui, VDI valdybos ir inspektavimo skyrių viršininkų išplėstiniuose pasitarimuose, skelbiami leidinyje „Saugus darbas“, spaudoje ir internete.

______________


Nelaimingų atsitikimų darbe nagrinėjimo

Valstybinėje darbo inspekcijoje taisyklių

1 priedas

 

Nelaimingo atsitikimo darbe, įvykusio ___________________________________________

                                                                                                      (įmonės pavadinimas, data, nukentėjusiojo vardas, pavardė)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

TYRIMO MEDŽIAGOS APYRAŠAS

 

Eil. Nr.

Dokumento pavadinimas, jo pasirašymo data

Dokumento apimtis

Puslapių numeriai byloje

puslapiais su tekstu

lapais

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso (lapų):

 

 

 

 

Nelaimingą atsitikimą tyręs darbo inspektorius                                                                   

                                                                                                                                      (parašas, spaudas)

______________


Nelaimingų atsitikimų darbe nagrinėjimo

Valstybinėje darbo inspekcijoje taisyklių

2 priedas

 

INFORMACINĖ KORTA

apie nutrauktą nelaimingo atsitikimo ar mirties dėl ligos darbe tyrimą

 

1. Įmonės pavadinimas _____________________________________________________________

                                                                                                                                            

_______________________________________________________________ , kodas /

 

2. Įmonės adresas _________________________________________________________________

                                                                                                                                                     

____________________________________________________________ , pašto kodas LT/

 

3. Ekonominė veikla* ______________________________________________________________

                                                                                                                                                        

___________________________________________________________________________ |

 

4. Nukentėjusysis (mirusysis) ________________________________________________________

                                                                                                                                    (vardas)

                                                                                                                                

_______________________________________________________________ |

                                                                            (pavardė)

4.1. Profesija (darbo pavadinimas)* ___________________________________________________

                                                                                                                                                        

___________________________________________________________________________ |

_____________________________________________________________________________ 

4.2. Darbo stažas įmonėje (metais)* ________________________________________________ /

 

4.3. Blaivumas* _________________________________________________________________ 

 

5. Įvykio data __________________________________                                 

                                                                                                                             metai               mėn.             d.               val.         min.

 

                                                                                                                                                        

6. Tyrimo nutraukimo motyvas ir pagrindas** _____________________________________ /1

                                                                                                                                                              

_____________________________________________________________________________ /2

                                                                                                                                                              

_____________________________________________________________________________ /3

(institucijos pavadinimas, kurios išvadomis remiamasi nutraukiant tyrimą)

                                                                                                                                                            4

                                                                                                                                                  

Darbo inspektorius ______________________________________________________ ***/

                                                                                            (data, parašas, spaudas)

 

____________________________

* – koduojama taip pat kaip N-1 formos akte;

** – kodai pateikiami žemiau (koduoja darbo inspektorius);

***- koduoja NAA skyrius (inspektoriaus tab. numeris).

Pirmuosiuose langeliuose įrašoma:

121 – jei nukentėjusysis siekė susižaloti ar nusižudyti

122 – jei buvo nukentėjusiojo nusikalstama veika

123 – jei nukentėjusysis dirbo sau (savo interesais) be darbdavio ar padalinio vadovo rašytinio leidimo

124 – jei darbuotojas nukentėjo dėl smurto, kurio aplinkybės ir motyvai nesusiję su darbu

131 – jei mirė dėl širdies ligos

132 – jei mirė dėl galvos smegenų ligos

133 – jei mirė dėl kitos ligos

Antrajame langelyje įrašoma:

Trečiajame langelyje įrašoma:

Ketvirtajame langelyje įrašoma:

1 – jei buvo remtasi teismo eksperto išvadomis

2 – sunkus sužalojimas

1 – jei įvykis darbe

2 – jei buvo remtasi gydytojų išvadomis

3 – mirties atvejis

2 – jei kelyje į / iš darbo

3 – jei buvo remtasi teisėsaugos institucijos išvadomis

 

 

4 – jei buvo remtasi kitų institucijų ar specialistų išvadomis

 

 

______________


Nelaimingų atsitikimų darbe nagrinėjimo

Valstybinėje darbo inspekcijoje taisyklių

3 priedas

 

INFORMACIJA

apie nelaimingo atsitikimo tyrimo medžiagos Nr.______

(mirtinas, sunkus, grupinis, N-1, raštas dėl tyrimo nutraukimo, reikalingą pabraukti)

nagrinėjimo rezultatus

 

Tyrimas pradėtas

200__ ___ ___

Tyrimas pratęstas 200__ ___ ___ įsakymu Nr.___

Tyrimas baigtas:

200__ ___ ___

- pagal įsakymą iki (data) 200__ ____ ___

Nelaimingas ats. įvyko

200__ ___ ___

- pagal tarn. rašto gavimo datą nuo 200__ ____ ___

Tyrimas tęsėsi

_____ kalendorinių dienų

Tyrimas pratęstas (iš viso)________ kalendorinių d.

Išvada: Tyrimo terminai: nepažeisti/ pažeisti: ______ d.

                                                                                                                                                 (nereikalingą išbraukti)

 

1. Nelaimingą atsitikimą tyrė: _______________________________________________________

2. Nukentėjusiųjų v., pavardės, pareigos: _____________________________________________

________________________________________________________________________________

3. Diagnozė: _____________________________________________________________________

4. Neblaivumas (nurodant %): ______________________________________________________

5. Įmonė (organizacija):___________________________ Adresas: ________________________

6. Darbdavys (pareigos, vardas, pavardė): ____________________________________________

7. Įvykio vieta, laikas, pamaina: _____________________________________________________

8. Aplinkybės (kokius darbus atliekant, kas, kada, kokią davė užduotį, ką pateikė jos vykdymui; kaip organizavo darbą, kas vadovavo; nukentėjusiojo ir kitų asmenų mokymas, atestavimas, instruktavimas; pareigos pagal darbo sutartį; kas nepateikta užduoties vykdymui, darbo organizavimo klaidos. Kas, kaip įvyko ir kuo traumavo. Rašoma tai, kas nulėmė įvykį, jį sąlygojo – turėjo priežastinį ryšį.): ____________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

9.Ar pakankamai aprašytos aplinkybės. ko trūksta: ____________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

10. Ar teisingai nustatytos n. ats. priežastys: ___________________________________________

________________________________________________________________________________

11. NAA skyriaus nustatyta n. ats. priežastis: _________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

12. Pažeisti saugos ir sveikatos teisės aktai (nurodant p., str. ir jų prasmę): ______________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

PASTABOS ir IŠVADOS po nagrinėjimo

 

Ženklinimai: pažeidimas yra -1, nėra – 0, nereikėjo nagrinėti -X. Esant pažeidimui būtina paaiškinti

35 punkte. Aiškinant ties klausimu dedama rodyklė ir įrašoma eilutės raidė, kurioje rašomas paaiškinimas(pvz. „a“)

1

0

X

Nuorodos:

() – Nuostatų punktas; [ ] – Metodinių nurodymų punktas; { } – Taisyklių punktas

1

0

X

13. Tyrimo dokumentai neišsiųsti visais adresais (53)

 

24. Nepateiktas darbo inspekt. atsakymas pareiškėjui (71)

 

14. Netvarkingas dokumentų apyrašas [7], {24}

 

25. Pavėluotai pateiktas A pranešimas [6]

 

15. Nėra reikalingų dokumentų (kokių) [7]

 

26. Ne visų dokumentų kopijos patvirtintos [15]

 

16. Aktas (dokumentas) neįskaitomas [14]

 

27. Neteisingai užkoduota [16]

 

17. Neteisingai nurodytas žalojantis veiksnys (46.15)

 

28. Neteisingai taikyti Nuostatų 12 ir 13 punktai

 

18. Nenagrinėtas instr. atitikimas taisyklėms (46.6)

 

29. Nepateikta informacija apie nutrauktą tyrimą {26}

 

19. Nėra darbdavio pa(si)aiškinimo dėl priež. (46.3)

 

30. Negauta pažyma apie tr. sunkumą – per 2 paras (27), {18}

 

20. Nėra darbd. pasiaišk. dėl pavėluoto pranešimo (20)

 

31. Negauta asmens sveikatos priež. įstaigos pažyma apie kraujo intoksikaciją – per 7 d. d. (28)

 

21. Nenagrinėtas VDI ir kitų institucijų (inspekcijų) reikalavimų vykdymas (46.9)

 

32. Nepateikta darbdaviui išvada dėl eismo įvykio – per 3 d. d. po ištyrimo atitinkamoje institucijoje (40)

 

22. Nenumatytos prevenc. (techninės) priemonės (46.17)

 

33. Bylos įrišimas {24}

 

23. Nenagrinėta darbo priemonės būklė iki n. ats. (46.7)

 

34. Kiti trūkumai (įvardijami žemiau)

 

 

35. Pagrindinių tyrimo trūkumų paaiškinimai:

a) ______________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

36. Metinei ataskaitai: _____________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

37. Saugos ir sveikatos teisės aktų tobulinimui: ________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

38. Darbo tobulinimui: ____________________________________________________________

________________________________________________________________________________

39. NAA skyriaus siūlymas, kad panašūs tyrimo tvarkos pažeidimai nepasikartotų:__________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

40. Kas padaryta: ________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

 

200__ ____ ____ d.           _______________________                                                                       

                                                                      (parašas)                                                     (darbo inspektoriaus pavardė)

______________