LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIGONIŲ IR INVALIDŲ SIUNTIMO Į VALSTYBINES MEDICININĖS SOCIALINĖS EKSPERTIZĖS KOMISIJAS IR JŲ TIKRINIMO KOMISIJOSE TVARKOS

 

1992 m. kovo 4 d. Nr. 82/27

Vilnius

 

Vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. vasario 25 d. nutarimą Nr. 123 „dėl Valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos laikinųjų nuostatų patvirtinimo“, įsakome nustatyti tokią ligonių ir invalidų siuntimo į komisijas ir jų tikrinimo komisijose tvarka:

 

I. Siuntimo į komisijas tvarka:

 

1. Gydymo ir profilaktikos įstaigos siunčia ligonius ir invalidus į komisijas tokiais atvejais:

1.1. išsivysčius invalidumo požymiams

1.2. užsitęsusio laikino nedarbingumo atvejais:

ne vėliau kaip po 122 kalendorinių dienų nepertraukiamo darbingumo sutrikimo arba ne vėliau kaip po 153 kalendorinių dienų, sergant ta pačia liga su pertraukomis per paskutinius 12 mėnesių, tuberkuliozės atveju – ne vėliau kaip po 244 po nepertraukiamo arba ne vėliau kaip po 305 kalendorinių laikino nedarbingumo dienų pakartotinai susirgus tuberkulioze per paskutinius 12 mėnesių: ligoniai pakartotinai siunčiami į komisiją ne vėliau kaip po 61 kalendorinės dienos nuo paskutinės komisijoje apžiūrėjimo datos, kai jie buvo pripažinti laikinai nedarbingais.

1.3. likus 1 mėn. iki vaikui invalidui sueis 16 metų

1.4. darbinio suluošinimo arba profesinės ligos atveju profesinio darbingumo netekimo laipsniui nustatyti

1.5. dėl medicininių požymių nustatymo specialiam automobiliui įsigyti.

1.6. baigiantis invalidumo galiojimo terminui

1.7. pasikeitus invalido sveikatos būklei dėl invalidumo grupės, darbingumo netekimo laipsnio, sprendimo dėl medicininės, profesinės ir socialinės reabilitacijos priemonių peržiūrėjimo.

1.8. Kitais įstatymu numatytais atvejais.

2. Ligonis, invalidas siunčiamas į komisiją po išsamaus ištyrimo, nustačius tikslią ligos diagnozę, nurodant organizmo funkcijų sutrikimo laipsnį ir kitus duomenis:

2.1. pirmą kartą siunčiant ligonį į komisiją, šis turi būti ištirtas stacionare, išskyrus aiškius diagnostiniu požiūriu atvejus.

2.2. pakartotinai siunčiant ligonį ar invalidą į komisiją stacionarinio ištyrimo klausimais sprendžiamas individualiai.

3. Siunčiant ligonį, invalidą į komisiją surašomas siuntimas į komisiją (invalidumo instrukcijos 1 priedas). Siuntimo tikslas surašomos visos grafos, jį pasirašo gydymo ir profilaktikos įstaigos vadovas (pavaduotojas, skyriaus vedėjas ir gydantis gydytojas (pagrindinis specialistas). Už teisingą siuntimo surašymą atsako gydantis gydytojas (pagrindinis specialistas). Siuntimas patvirtinamas gydymo ir profilaktikos įstaigos antspaudu. Siuntimą gali patvirtinti ir gydytojų konsultacinė komisija (GKK).

4. Už savalaikį psichine liga sergančio ligonio pasiuntimą į komisiją atsako gydantis gydytojas.

5. Jeigu ligoniui (invalidui) reikalinga nuolatinė slauga arba priežiūra, siuntime turi būti nurodyta, kad jį reikia apžiūrėti namuose arba gydymo ir profilaktikos įstaigoje.

 

II. ligonių, invalidų tikrinimo tvarka komisijose

 

1. Ekspertizės pradžia laikoma data, kai komisijoje užregistruojami dokumentai reikalingi ekspertizei atlikti (siuntimas į komisiją ir pasas arba kitas asmens dokumentas). Ligoniui, invalidui įteikiamas talonas, kuriame nurodoma tikrinimo data ir laikas.

2. Komisija tikrina ligonį, invalidą savo bazėje stacionarinio posėdžio metu arba išvažiuojamoje – gydymo ir profilaktikos įstaigos bazėje. Be eilės tikrinami asmenys staiga pablogėjus jų sveikatos būklei.

3. Komisija tikrina ligonį, invalidą namuose arba gydymo ir profilaktikos įstaigoje, jeigu siuntime į komisiją nurodytas tokios apžiūros reikalingumas.

4. Komisijos nariai išnagrinėja siuntimo į komisiją duomenis, apžiūri ligonį, invalidą, panaudojant ekspertinės kontrolės metodus, išsiaiškina diagnozės nustatymo tikslumą, taip pat profesinius ir kitus socialinius faktorius.

Įvertina ligonio, invalido galimybes: apsitarnauti, judėti, kontroliuoti savo elgesį, bendrauti, orientuotis, dirbti ir t. t.

Esant neaiškiai ligos diagnozei, komisija siunčia ligonį, invalidą stacionariniam ištyrimui. Tokiu atveju gydymo ir profilaktikos įstaiga guldo ligonį, invalidą be eilės.

5. Priima ekspertinį sprendimą dalyvaujant visiems komisijos nariams bei įmonių, įstaigų, organizacijų atstovams, turintiems patariamojo balso teisę.

6. Išimtinais atvejais priima ekspertinį sprendimą neakivaizdiniu būdu (nurodant apie tai ekspertizės akte), kai ligos diagnozė nekelia abejonių ir ligonį, invalidą sunku apžiūrėti dėl techninių kliūčių.

7. Surašo medicinines-socialines ekspertizės aktą, tiksliai užpildant visas grafas, kurį pasirašo komisijos pirmininkas ir nariai.

8. Invalidui arba motinai (tėvui, globėjui, rūpintojui), slaugantiems vaiką invalidą arba pirmos grupės invalidą, išduodama invalidumo pažyma ir sprendimas dėl medicininės, profesinės ir socialinės reabilitacijos priemonių. Kita invalidumo pažymos dalis per tris dienas siunčiama pensiją mokančiai įstaigai, organizacijai.

Sprendimą dėl medicininės, profesinės ir socialinės reabilitacijos priemonių invalidas arba motina (tėvas, globėjas, rūpintojas) pateikia reabilitaciją vykdančiai įmonei, įstaigai, organizacijai, kuri pati pasidaro nuorašą.

9. Pasikeitus sveikatos būklei, komisija pakartotinai apžiūri ligonį, invalidą, pateikus naują siuntimą į komisiją.

10. Respublikinė komisija tikrina teritorinės komisijos sprendimą praėjus nuo sprendimo datos ne daugiau kaip 2 mėnesiams tais atvejais, kai jį apskundžia ligonis, invalidas, motina, (tėvas, globėjas, rūpintojas), taip pat kai to reikalauja teismas, prokuratūra, pensiją mokanti įstaiga, valstybės kontrolės įstaiga, darbdavys, invalidų visuomeninė organizacija ir kiti įstatymų numatyti atvejai.

Respublikinė komisija priima sprendimą per mėnesį laiko nuo skundo, pareiškimo gavimo išskyrus atvejus, kai reikalingi papildomi tyrimo duomenys.

11. Ligonis, invalidas privalo kviečiamas atvykti į Respublikinės komisijos posėdį. Neatvykus po antro kvietimo, komisija priima sprendimą neakivaizdiniu būdu.

12. Respublikos vyriausiasis medicininės socialinės ekspertizės ekspertas asmeniškai sprendžia klausimą dėl konfliktinės komisijos sušaukimo.

Konfliktinė komisija šaukiama teismo, invalidų visuomeninių organizacijų, jų respublikinių organų reikalavimu ir kitais įstatymų numatytais atvejais. Tokiais atvejais konfliktinė komisija šaukiama per 10 dienų. Konfliktinės komisijos sprendimas yra galutinis.

13. Asmenys, galintys dalyvauti komisijos posėdyje su patariamojo balso teise, patys susitaria dėl dalyvavimo posėdyje arba esant reikalui juos pakviečia į posėdį komisijos pirmininkas. Komisija negali atsisakyti priimti į posėdį asmens, turinčio teisę jame dalyvauti.

14. Nuo 1992 m. liepos 1 d. medicininių požymių specialiam automobiliui įsigyti ekspertizę atlieka teritorinės komisijos. Respublikinė komisija iki 1992 m. birželio 1 d. perduoda teritorinėms komisijoms ekspertizės aktus ir kitą reikalingą medžiagą, parengia metodines rekomendacijas bei surengia seminarą komisijų gydytojams.

 

 

MINISTRO PIRMASIS PAVADUOTOJAS                                                                   A. BLAŽYS

 

MINISTRO PAVADUOTOJAS                                                                                       A. VINKUS

______________