LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2000 M. RUGPJŪČIO 16 D. ĮSAKYMO NR. 172 DALINIO PAKEITIMO
2001 m. spalio 17 d. Nr. 220
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso (Žin., 1971, Nr. 20-142; 2001, Nr. 34-1127, Nr. 62-2229) 27, 29, 33, 41, 43, 451, 453, 471, 49, 50, 52, 581, 681, 72, 721, 73, 77, 79, 80, 81, 82 ir 831 straipsniais bei siekdamas tobulinti nuteistųjų laikymo laisvės atėmimo vietose sąlygas,
iš dalies pakeičiu Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisykles, patvirtintas teisingumo ministro 2000 m. rugpjūčio 16 d. įsakymu Nr. 172 „Dėl Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 72-2243; 2001, Nr. 19-628):
1. Išdėstau 48 punktą taip:
2. Išdėstau 65 punktą taip:
„65. Į viso pataisos darbų įstaigos personalo mokymo programą turi būti įtraukti Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos (Žin., 2000, Nr. 96-3016), Europos konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą (Žin., 1998, Nr. 86-2393) bei Europos kalinimo įstaigų taisyklių reikalavimai bei taikymo principai“.
3. Išdėstau 82 punktą taip:
„Priimtiems į pataisos darbų įstaigą nuteistiesiems daroma asmens krata, o jų turimi daiktai patikrinami. Daiktai, kuriuos nuteistiesiems gauti (turėti) draudžiama (3 priedas), paimami. Paėmus daiktus, surašomas protokolas (4 priedas), kurį pasirašo daiktus paėmęs pareigūnas ir nuteistasis. Protokolas surašomas ir tuo atveju, kai daiktus kartu su nuteistaisiais į pataisos darbų įstaigą pristato konvojus. Protokolą pasirašo pataisos darbų įstaigos direktoriaus budintysis padėjėjas ir konvojaus viršininkas. Vienas protokolo egzempliorius įteikiamas konvojaus viršininkui. Pataisos darbų įstaigos direktoriaus budintysis padėjėjas paimtus iš nuteistųjų daiktus registruoja žurnale (5 priedas)“.
4. Išdėstau 86 ir 87 punktus taip:
„86. Paimti iš nuteistųjų dokumentai (išskyrus įstatymų ir kitų teisės aktų, skelbiamų „Valstybės žiniose“, tekstus, teismų nuosprendžių, nutarčių ir nutarimų nuorašus, tarptautinių institucijų, kurių jurisdikciją priimti individualius pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, valstybės ir savivaldybių institucijų bei visuomeninių organizacijų atsakymus, adresuotus nuteistiesiems, atiduotų saugoti pinigų, vertingų daiktų kvitus) atiduodami pataisos darbų įstaigos įskaitos tarnybai, o valstybės apdovanojimai (ordinai, medaliai) ir pasižymėjimo ženklai – buhalterijai.
87. Nuteistiesiems draudžiami turėti daiktai, jeigu dėl jų laikymo neiškeliama baudžiamoji byla, nuteistiesiems raštiškai sutikus, sunaikinami (išskyrus pinigus, vertybinius popierius ir brangenybes) jų akivaizdoje. Pareigūnai surašo šių daiktų sunaikinimo aktą, kurį pasirašo nuteistasis. Vienas akto egzempliorius įdedamas į nuteistojo asmens bylą, o kitas atiduodamas priežiūros tarnybai.
Jeigu nuteistasis nesutinka, kad iš jo paimti nuteistiesiems draudžiami turėti daiktai būtų sunaikinti, šių daiktų saugojimas sprendžiamas Taisyklių 83 punkte nustatyta tvarka“.
6. Išdėstau 122.16 ir 122.17 punktus taip:
„122.16. laikyti gyvūnus, paukščius, žuvis ar auginti daržoves, uogas bei kitokius augalus be pataisos darbų įstaigos direktoriaus raštiško leidimo;
122.17. vadovaujantis Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo (Žin., 1996, Nr. 11-281) 10 ir 14 straipsniais, auklėjimo darbų kolonijose pirkti, kitaip įsigyti tabako gaminių ir rūkyti. Šis draudimas taip pat skirtas nepilnamečiams nuteistiesiems, atliekantiems bausmę kitose pataisos darbų įstaigose“.
8. Išdėstau 125 punktą taip:
10. Išdėstau 130 punktą taip:
„130. Maisto produktų, kuriuos pataisos darbų įstaigose leidžiama pirkti nuteistiesiems, sąrašas yra nustatytas Taisyklių 9 priede, o būtiniausių reikmenų, kuriuos pataisos darbų įstaigose leidžiama pirkti nuteistiesiems, sąrašas – Taisyklių 10 priede. Pataisos darbų įstaigos administracija privalo užtikrinti, kad maisto produktų ir būtiniausių reikmenų pardavimo kainos neviršytų šių prekių rinkos vidutinių kainų, nustatytų parduotuvėse toje miesto (rajono) teritorijoje, kurioje yra pataisos darbų įstaiga“.
11. Išdėstau 133 punktą taip:
„133. Išvesti nuteistuosius iš kalėjimų kamerų ir pataisos darbų kolonijų kamerų tipo patalpų įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų draudžiama. Jais nuteistuosius aprūpina pataisos darbų įstaigos personalas. Tam tikslui kiekvienam nuteistajam, turinčiam teisę įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų, išduodami blankai-prašymai (11 priedas), kuriuos užpildę, atiduoda personalui. Darbuotojas, gavęs blanką-prašymą, patikrina buhalterijoje asmeninėje sąskaitoje turimą pinigų sumą. Nupirktos prekės įteikiamos nuteistajam pasirašant blanke-prašyme, kuris įsiuvamas į pastarojo asmens bylą. Nuteistiesiems, esantiems kalėjimuose ir pataisos darbų kolonijų kamerų tipo patalpose, užtikrinama, kad jie galėtų maisto produktų ir būtiniausių reikmenų įsigyti ne mažiau kaip du kartus per mėnesį“.
12. Išdėstau XIX skyriaus pavadinimą taip:
13. Išdėstau 143 punktą taip:
14. Išdėstau 146 punktą taip:
„146. Maisto produktai, kurie nenurodyti Taisyklių 9 priede, ir daiktai, kuriuos nuteistiesiems draudžiama gauti (3 priedas), grąžinami juos perdavusiam asmeniui, nurodant grąžinimo priežastį. Jeigu biuro darbuotojas perdavime randa daiktų, gaminių ir medžiagų, kurių kilmė jam neaiški, jis šiuos daiktus, gaminius ir medžiagas su surašytu tarnybiniu pranešimu perduoda pataisos darbų įstaigos direktoriaus budinčiajam padėjėjui“.
15. Išdėstau 149 punktą taip:
„149. Siuntiniai ir perdavimai nuteistiesiems, atliekantiems laisvės atėmimo bausmę kalėjimuose griežtojo režimo sąlygomis, taip pat perkeltiems į pataisos darbų kolonijų kamerų tipo patalpas, uždarytiems į baudos arba drausmės izoliatorius ar karcerius, neįteikiami (išskyrus Taisyklių 153 punkte numatytą atvejį). Siuntiniai ir perdavimai jiems išduodami atlikus nuobaudą“.
16. Išdėstau 151 ir 152 punktus taip:
„151. Nuteistajam, neturinčiam sandėlyje sezoninių drabužių ir avalynės, pataisos darbų įstaigos administracija turi priimti jam perduotus drabužius ir avalynę. Tokia siunta nėra siuntinys arba perdavimas.
152. Asmenims, atvykusiems į pataisos darbų įstaigą perduoti nuteistiesiems maisto produktų arba būtiniausių reikmenų, personalas išaiškina, jog maisto produktų ir būtiniausių reikmenų jie taip pat gali įsigyti pataisos darbų įstaigos parduotuvėje. Šiuo atveju atvykę į įstaigą asmenys rašo dviem egzemplioriais prašymą, kuriame išvardija norimų perduoti nuteistajam maisto produktų ir būtiniausių reikmenų kiekį ir svorį, apmoka jų vertę. Nuteistajam gavus tokį perdavimą, pirmas prašymo egzempliorius atiduodamas asmenims, apmokėjusiems už perdavimą, o antras įdedamas į nomenklatūrinę bylą. Perdavimų svoris neturi viršyti įstatymo nustatyto svorio“.
17. Išdėstau 154 punktą taip:
„154. Nuteistiesiems, nepriklausomai nuo jiems paskirto pataisos darbų įstaigos režimo rūšies, leidžiama gauti neribotą kiekį banderolių su spauda. Suradus banderolėse daiktų, kuriuos nuteistiesiems draudžiama gauti, jeigu dėl jų laikymo neiškeliama baudžiamoji byla, sunaikinami nuteistojo, kuriam buvo adresuota banderolė, akivaizdoje, jam raštiškai sutikus, Taisyklių 87 punkte nustatyta tvarka. Rasti banderolėje pinigai, vertybiniai popieriai ir brangenybės atiduodamos saugoti į pataisos darbų įstaigos buhalteriją, o kiti daiktai, kurie nesunaikinami, – į pataisos darbų įstaigos sandėlį nuteistojo, kuriam buvo adresuota banderolė, vardu“.
18. Išdėstau 163, 164, 165 ir 166 punktus taip:
„163. Laiškus pašto vokuose nuteistieji įmeta į specialias jiems matomoje ir prieinamoje vietoje įrengtas pašto dėžes arba įteikia pataisos darbų įstaigos direktoriaus įsakymu paskirtam personalui.
164. Pataisos darbų įstaigos direktoriaus įsakymu paskirtas personalas nuteistojo vardu gautus laiškus jam įteikia, taip pat nuteistųjų įteiktus laiškus išsiunčia adresatams ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo tos dienos, kurią laiškas buvo gautas arba nuteistojo įteiktas. Siekiant, kad nuteistiesiems su laiškais nepatektų jiems draudžiamų turėti daiktų, gautas nuteistojo vardu laiško vokas prieš įteikiant jam atplėšiamas ir laiško turinio neskaitant patikrinamas to nuteistojo akivaizdoje.
165. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 41 straipsnio 2 dalimi, nuteistųjų siunčiami ir gaunami laiškai gali būti cenzūruojami tik prokuroro ar pataisos darbų įstaigos direktoriaus nutarimu, teismo (teisėjo) nutartimi.
19. Išdėstau 177, 178 ir 179 punktus taip:
„177. Trumpalaikio pasimatymo suteikimo procedūra pradedama gavus nuteistojo rašytinį prašymą. Jame pasimatymų biuro prižiūrėtojas įrašo, ar priklauso nuteistajam trumpalaikis pasimatymas. Leidimą suteikti trumpalaikį pasimatymą duoda pataisos darbų įstaigos direktorius arba jo pavaduotojai apsaugai ir priežiūrai ar auklėjamajam darbui, o poilsio ir švenčių dienomis – pataisos darbų įstaigos vadovybės budintysis atstovas arba pataisos darbų įstaigos direktoriaus budintysis padėjėjas. Pareigūnas, priėmęs sprendimą leisti pasimatyti, apie tai įrašo prašyme dėl trumpalaikio pasimatymo suteikimo, kuriame taip pat nurodo šio pasimatymo trukmę, o atsisakydamas suteikti trumpalaikį pasimatymą, nuteistojo prašyme daro motyvuotą įrašą. Atvykusieji į trumpalaikį pasimatymą su nuteistaisiais privalo pateikti pasą arba leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, arba vairuotojo pažymėjimą.
178. Ilgalaikio pasimatymo suteikimo procedūra pradedama gavus nuteistojo rašytinį prašymą. Prašymus dėl ilgalaikių pasimatymų suteikimo ateinantį mėnesį nuteistieji įteikia būrių viršininkams. Šie pareigūnai nuteistųjų prašymus, įrašę juose, kokios trukmės siūlo suteikti ilgalaikius pasimatymus, atiduoda pasimatymų biuro prižiūrėtojui. Šis pareigūnas kiekvieno nuteistojo prašyme įrašo, nuo kokios datos nuteistajam priklauso artimiausias ilgalaikis pasimatymas. Padaręs įrašus, pasimatymų biuro prižiūrėtojas nuteistųjų prašymus dėl ilgalaikių pasimatymų suteikimo atiduoda pataisos darbų įstaigos direktoriaus pavaduotojui apsaugai ir priežiūrai, o jo nesant, – jį pavaduojančiam pareigūnui. Pataisos darbų įstaigos direktoriaus pavaduotojas apsaugai ir priežiūrai arba jį pavaduojantis pareigūnas, atsižvelgęs į pasimatymų biuro prižiūrėtojo ir būrių viršininkų įrašus nuteistųjų prašymuose dėl ilgalaikių pasimatymų suteikimo bei įstaigoje turimų ilgalaikių pasimatymų kambarių skaičių, nustato kiekvienam nuteistajam ilgalaikio pasimatymo trukmę, sudaro ir pasirašo ateinančio mėnesio vieningą nuteistųjų ilgalaikių pasimatymų grafiką, kurį, suderinęs su pataisos darbų įstaigos direktoriaus pavaduotoju auklėjamajam darbui arba jį pavaduojančiu pareigūnu, pateikia tvirtinti pataisos darbų įstaigos direktoriui arba jį pavaduojančiam pareigūnui. Grafikas paskelbiamas nuteistiesiems. Jeigu visų nuteistųjų rašytinių prašymų dėl ilgalaikių pasimatymų suteikimo ateinantį mėnesį patenkinti nepavyko, tai jie patenkinami to mėnesio laikotarpiu, atsiradus laisviems ilgalaikių pasimatymų kambariams. Šiuose prašymuose rašytinius sprendimus dėl ilgalaikių pasimatymų suteikimo nuteistiesiems priima pataisos darbų įstaigos direktorius, o jo nesant, – jo pavaduotojas apsaugai ir priežiūrai.
Pareigūnas, atsisakydamas suteikti ilgalaikį pasimatymą, nuteistojo prašyme daro motyvuotą įrašą.
Atvykusieji į ilgalaikį pasimatymą su nuteistaisiais privalo pateikti pasą arba leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje ir gimimo liudijimą – kai reikia nustatyti tėvystės (motinystės) ryšį, bei santuokos liudijimą – kai reikia nustatyti atvykusio asmens šeimos teisinį santykį su nuteistuoju.
Kilus abejonėms dėl atvykusio į ilgalaikį pasimatymą asmens santuokos su nuteistuoju galiojimo, pataisos darbų įstaigos direktoriaus įsakymu paskirtas pareigūnas duomenis apie tai nedelsiant patikrina Gyventojų registro tarnyboje prie Vidaus reikalų ministerijos.
179. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 681 straipsniu, nuteistiesiems, atliekantiems laisvės atėmimo bausmę, jų socialiniams ryšiams su giminaičiais ir artimaisiais palaikyti pataisos darbų įstaigos direktoriaus nutarimu (14 priedas) gali būti suteikiami papildomi trumpalaikiai pasimatymai, o su artimais giminaičiais, nurodytais Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 25 straipsnyje, ir kitais asmenimis, su kuriais nuteistieji turi vaikų, – papildomi ilgalaikiai pasimatymai“.
20. Išdėstau 184 punktą taip:
22. Išdėstau 201, 202 ir 203 punktus taip:
„201. Nuteistiesiems teisę skambinti telefonu suteikia Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 453 straipsnis.
Nuteistųjų pasiūlymai, prašymai (pareiškimai) ir skundai telefonu neperduodami.
202. Nuteistieji, laikomi auklėjimo darbų kolonijose ir pataisos darbų kolonijose, turi teisę paskambinti telefonu. Šią teisę taip pat turi nuteistieji, palikti kalėjimuose arba tardymo izoliatoriuose ūkio darbams, bei nuteistieji, laikomi laisvės atėmimo vietų ligoninėse, išskyrus tuos, kurie gydytis į jas perkelti iš kalėjimų bendrojo ir griežtojo režimo sąlygų.
203. Pataisos darbų įstaigų administracija privalo sudaryti sąlygas, kad paskambinti telefonu kiekvieną dieną galėtų visi nuteistieji, išskyrus tuos, kurie nurodyti Taisyklių 206 punkte. Tam šių įstaigų direktoriai, atsižvelgdami į nuteistųjų, laikomų pataisos darbų įstaigose, skaičių ir telefoninių ryšių galimybes, savo įsakymais nustato maksimalią vieno telefoninio pokalbio trukmę. Telefono aparatų darbo laikas turi būti ne trumpesnis kaip 8 valandos per dieną“.
24. Išdėstau 218 punktą taip:
25. Išdėstau 228 ir 229 punktus taip:
„228. Pataisos darbų įstaigos direktorius arba jo įgalioti asmenys ne rečiau kaip kartą per dvi savaites tikrina, kaip vykdomi nuteistųjų asmeninio priėmimo metu priimti sprendimai.
26. Išdėstau XXVIII skyriaus pavadinimą taip:
27. Išdėstau 230, 231, 232 ir 233 punktus taip:
„230. Nuteistiesiems teisę kreiptis į valstybės ir savivaldybių institucijų pareigūnus ir tarnautojus bei visuomenines organizacijas su pasiūlymais, prašymais (pareiškimais) ir skundais suteikia Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 50 straipsnis.
231. Nuteistieji pasiūlymus, prašymus (pareiškimus) ir skundus pateikia raštu. Pasiūlymai, prašymai (pareiškimai) ir skundai, skirti išsiuntimui, pataisos darbų įstaigos personalui įteikiami pašto vokuose. Pasiūlymų, prašymų (pareiškimų) ir skundų išsiuntimo pašto išlaidas apmoka patys nuteistieji.
232. Jeigu nuteistasis nori prie pasiūlymo, pareiškimo ar skundo pridėti dokumentų ar kitos medžiagos, esamos jo asmens byloje, kopijas, pataisos darbų įstaigos administracija privalo nuteistajam padaryti prašomų dokumentų ar medžiagos kopijas. Šios paslaugos nuteistajam suteikiamos, jeigu jis tuo metu yra mokus, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. rugsėjo 1 d. nutarimu Nr. 1039 „Dėl Dokumentų kopijų parengimo išlaidų atlyginimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 75-2294).
233. Nuteistiesiems draudžiama siųsti anoniminius ar kolektyvinius skundus bei prašymus (pareiškimus). Nuteistiesiems draudžiama kreiptis į valstybės ir savivaldybių institucijų pareigūnus ir tarnautojus bei visuomenines organizacijas su pasiūlymais, prašymais (pareiškimais) ir skundais už kitus nuteistuosius arba ne per pataisos darbų įstaigos personalą“.
29. Išdėstau 235 ir 236 punktus taip:
„235. Valstybės ir savivaldybių institucijų pareigūnams ir tarnautojams bei tarptautinėms institucijoms, kurių jurisdikciją priimti individualius pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, nuteistųjų adresuoti pasiūlymai, prašymai (pareiškimai) ir skundai necenzūruojami ir išsiunčiami per vieną darbo dieną nuo jų gavimo momento. Tokia pačia tvarka išsiunčiama nuteistųjų korespondencija, adresuota visuomeninėms organizacijoms.
31. Išdėstau 238 ir 239 punktus taip:
„238. Būrių viršininkai gautus pašto vokuose nuteistųjų rašytinius pasiūlymus, prašymus (pareiškimus) ir skundus perduoda pataisos darbų įstaigos raštinei. Raštinės darbuotojai nuteistųjų pasiūlymus, prašymus (pareiškimus) ir skundus registruoja teisės aktų nustatyta tvarka.
239. Nuteistųjų rašytinių pasiūlymų, prašymų (pareiškimų) ir skundų registracijos žurnalai, prieš išduodant juos būrių viršininkams, registruojami pataisos darbų įstaigos raštinėje. Užpildytus ar toliau naudoti netinkamus žurnalus būrių viršininkai grąžina į raštinę, kurioje jie saugomi vienerius metus“.
33. Išdėstau 241 punktą taip:
„241. Pataisos darbų įstaigos administracija iš valstybės ir savivaldybių institucijų pareigūnų ir tarnautojų bei visuomeninių organizacijų gautus atsakymus į nuteistųjų pasiūlymus, prašymus (pareiškimus) ir skundus nuteistiesiems įteikia per tris darbo dienas nuo atsakymo gavimo momento. Tarptautinių institucijų, kurių jurisdikciją priimti individualius pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, atsakymai nuteistiesiems įteikiami ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo jų gavimo momento. Šiame punkte nurodytą korespondenciją cenzūruoti draudžiama. Ją nuteistiesiems įteikia, jiems pasirašius specialiame žurnale (47 priedas), pataisos darbų įstaigos direktoriaus įsakymu paskirti darbuotojai.
Tokia pačia tvarka, kuri numatyta šiame skyriuje, priimami ir perduodami nuteistųjų rašytiniai pasiūlymai, prašymai (pareiškimai) ir skundai, adresuoti pataisos darbų įstaigos direktoriui bei įteikiami gauti atsakymai į juos“.
34. Išdėstau 265 punktą taip:
35. Išdėstau 270 punktą taip:
„270. Nuteistųjų įtraukimą į darbą, darbo sąlygas, darbo apmokėjimą, kurio tvarką nustato Vyriausybės 1991 m. birželio 17 d. nutarimas Nr. 234 „Dėl nuteistųjų darbo apmokėjimo sąlygų bei tvarkos ir paleidžiamų iš laisvės atėmimo vietų asmenų aprūpinimo būtiniausiais reikmenimis“ (Žin., 1991, Nr. 20-532), išskaitas iš bendrojo darbo užmokesčio, atleidimą nuo išskaitų į pataisos darbų įstaigose sudaromą socialinės paramos nuteistiesiems fondą, kurio nuostatus Vyriausybė patvirtino 1998 m. sausio 10 d. nutarimu Nr. 24 „Dėl Socialinės paramos nuteistiesiems fondo naudojimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 5-97), įtraukimą į nemokamus darbus, netekusiųjų darbingumo bausmės atlikimo metu aprūpinimą pensijomis reglamentuoja Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 51-56 straipsniai. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 110-3207) 4 straipsniu, nuteistieji už jų darbo laiką privalomai draudžiami nelaimingų atsitikimų darbe socialiniu draudimu, kurio išmokų nuostatus Vyriausybė patvirtino 2000 m. gegužės 8 d. nutarimu Nr. 506 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 38-1065).
Pataisos darbų įstaigų direktoriai, atsižvelgdami į Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 55 straipsnio reikalavimus, savo įsakymais tvirtina nuteistųjų įtraukimo į nemokamus darbus tvarką“.
36. Išdėstau 310 punktą taip:
„310. Siekiant padėti pataisos darbų įstaigų personalui organizuoti ir vykdyti naujai atvykusių į pataisos darbų įstaigą nuteistųjų adaptacijos, nuteistųjų pataisos ir nuteistųjų integracijos į visuomenę programas, šiose įstaigose gali būti sudaromos nuteistųjų savaveiksmiškos organizacijos, kurių veiklą reglamentuoja Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 59 ir 60 straipsniai. Nuteistųjų visuomeninės organizacijos steigiamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos visuomeninių organizacijų įstatymu (Žin., 1995, Nr. 18-400; 1998, Nr. 59-1653)“.
37. Išdėstau 315 punktą taip:
„315. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatymo (Žin., 1995, Nr. 51-1245) 12 straipsnio 2 dalimi, nuteistiesiems turi būti organizuojamos bibliotekų paslaugos. Tam pataisos darbų įstaigose steigiamos bibliotekos arba sudaromos sutartys su viešosiomis bibliotekomis dėl bibliotekų paslaugų“.
38. Išdėstau 318 punktą taip:
„318. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatymo 24 straipsnio 2 dalimi, nuteistieji bibliotekų abonentai, praradę spaudinius ir kitus dokumentus iš bibliotekos fondų arba padarę jiems nepataisomą žalą, privalo juos pakeisti tokiais pat arba bibliotekos pripažintais lygiaverčiais, o jei pakeisti neįmanoma, – atlyginti dešimteriopą jų rinkos kainą. Jeigu jie to nepadaro savo noru, tai pagal Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 75 straipsnio 1 dalį ši materialinė žala išieškoma motyvuotu pataisos darbų įstaigos direktoriaus nutarimu“.
40. Išdėstau 351 ir 352 punktus taip:
„351. Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 71 straipsnis nurodo, kad pareigūnų, turinčių teisę skirti paskatinimo priemones ir nuobaudas, sąrašą, taip pat jų įgalinimus nustato Taisyklės.
Paskatinimo priemones ir nuobaudas, nustatytas Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 67 ir 69 straipsniuose, turi teisę skirti Kalėjimų departamento direktorius ir pataisos darbų įstaigų direktoriai, taip pat jų pavaduotojai apsaugai ir priežiūrai bei auklėjamajam darbui.
352. Pataisos darbų įstaigos direktoriaus pavaduotojai apsaugai ir priežiūrai bei auklėjamajam darbui, skirdami paskatinimo priemones arba nuobaudas, turi tokias pat teises kaip ir įstaigos direktorius, išskyrus teisę perkelti nuteistąjį į kamerų tipo patalpas, uždaryti į baudos arba drausmės izoliatorių ar karcerį, taip pat panaikinti pagerintas laikymo sąlygas, numatytas Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 23-25 ir 32 straipsniuose“.
41. Išdėstau 371 punktą taip:
„371. Nuteistiesiems, uždarytiems į baudos arba drausmės izoliatorius ar karcerius, draudžiama su savimi imti maisto produktus ir asmeninius daiktus, išskyrus rankšluostį, muilą, dantų pastą, dantų šepetėlį (moterims – būtinus higienos reikmenis), rūkalus, degtukus ir vienkartinius žiebtuvėlius (nuteistiesiems turėti rūkalų, degtukų ir vienkartinių žiebtuvėlių drausmės izoliatoriuose draudžiama). Šiems daiktams laikyti kamerose ant sienų įrengiamos lentynėlės. Įstaigos personalas užtikrina uždarytų nuteistųjų asmeninių daiktų saugumą per visą nuobaudos atlikimo laiką. Maisto produktai perduodami į sandėlį ir nuteistiesiems grąžinami atlikus nuobaudą. Personalas imasi priemonių maisto produktams išsaugoti. Jeigu dėl natūralių sąlygų šie produktai sugenda, jie, dalyvaujant nuteistajam, sunaikinami. Apie tai surašomas aktas ir įsiuvamas į nuteistojo asmens bylą“.
42. Išdėstau 402 punktą taip:
„402. Nuteistieji, laikomi pataisos darbų kolonijų kamerų tipo patalpose, išvedami kiekvieną dieną vieną valandą pasivaikščioti, o nuteistieji, kurie serga tuberkulioze ir laikomi pataisos darbų kolonijų, turinčių gydymo įstaigų statusą, kamerų tipo patalpose, išvedami kiekvieną dieną ne mažiau kaip dvi valandas pasivaikščioti“.
43. Išdėstau XLIX ir L skyrius taip:
„XLIX. TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ, UŽSIENIEČIŲ, LIETUVOS RESPUBLIKOS VISUOMENĖS INFORMAVIMO PRIEMONIŲ, VISUOMENINIŲ ORGANIZACIJŲ, RELIGINIŲ BENDRUOMENIŲ IR BENDRIJŲ ATSTOVŲ LANKYMOSI PATAISOS DARBŲ ĮSTAIGOSE TVARKA
421. Nurodymą leisti lankytis pataisos darbų įstaigose tarptautinių organizacijų, užsienio valstybių institucijų, visuomenės informavimo priemonių, visuomeninių organizacijų bei religinių bendruomenių ir bendrijų atstovams, Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo priemonių, visuomeninių organizacijų, religinių bendruomenių ir bendrijų atstovams pataisos darbų įstaigos direktoriui duoda teisingumo ministras, viceministras, Kalėjimų departamento direktorius arba jį pavaduojantis pareigūnas. Teisę leisti lankytis pataisos darbų įstaigoje Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo priemonių, visuomeninių organizacijų, religinių bendruomenių ir bendrijų atstovams taip pat turi pataisos darbų įstaigos direktorius arba jį pavaduojantis pareigūnas.
422. Užsienio valstybių visuomenės informavimo priemonių atstovai į pataisos darbų įstaigą gali būti įleisti, jeigu jie yra akredituoti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos.
423. Pataisos darbų įstaigose laikomi kitų valstybių piliečiai turi teisę per Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją palaikyti ryšius su savo valstybių diplomatinėmis atstovybėmis ir konsulinėmis įstaigomis.
Lietuvos Respublikoje esančių užsienio valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų darbuotojai gali pasimatyti su jų atstovaujamų valstybių atliekančiais laisvės atėmimo bausmę piliečiais pataisos darbų įstaigos direktoriui arba jį pavaduojančiam pareigūnui leidus.
424. Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo priemonių atstovai gali lankytis pataisos darbų įstaigoje tik pateikę kuriam nors vienam Taisyklių 421 punkte nurodytam Teisingumo ministerijos atstovui arba pareigūnui rašytinį prašymą, pasirašytą tos visuomenės informavimo priemonės, kuriai atstovauja, vadovo arba jo pavaduotojo. Tokia pat tvarka vadovaujasi ir Lietuvos Respublikos visuomeninių organizacijų, religinių bendruomenių ir bendrijų atstovai, kurie prie rašytinio prašymo prideda įstatus, registruotus Lietuvos Respublikos visuomeninių organizacijų įstatyme (Žin., 1995, Nr. 18-400; 1998, Nr. 59-1653) ir Lietuvos Respublikos religinių bendruomenių ir bendrijų įstatyme (Žin., 1995, Nr. 89-1985) nustatyta tvarka. Rašytiniame prašyme turi būti nurodyta, kas (vardas, pavardė, pareigos), kada (data, laikas), kokiu tikslu ir kokioje pataisos darbų įstaigoje nori lankytis.
425. Taisyklių 421 punkte nurodytus lankytojus pataisos darbų įstaigos teritorijoje lydi ir jų saugumą užtikrina šios įstaigos direktorius arba vienas iš jo pavaduotojų.
L. PATAISOS DARBŲ ĮSTAIGOS PERSONALO VEIKSMAI NUTEISTAJAM PAREIŠKUS APIE BADAVIMĄ
427. Nuteistajam rašytiniu pareiškimu paskelbus apie jo badavimą, pataisos darbų įstaigos direktorius arba jo pavaduotojas per 24 valandas privalo asmeniškai pasikalbėti su badaujančiuoju, išsiaiškinti badavimo priežastis ir apie tai raštu pranešti teritorinės prokuratūros prokurorui ir Kalėjimų departamento direktoriui. Paaiškėjus, kad badaujančio nuteistojo reikalavimai ar pretenzijos yra pagrįsti ir teisėti, pataisos darbų įstaigos personalas imasi neatidėliotinų priemonių šiems reikalavimams ar pretenzijoms patenkinti.
428. Pataisos darbų įstaigos personalas per 3 dienas nuo nuteistojo badavimo pradžios nusiunčia jį pasitikrinti sveikatos ir psichikos būklės. Jeigu badavimas nėra psichikos ligos padarinys, personalas kartu su psichologijos specialistu dar kartą privalo supažindinti badaujantį nuteistąjį su galimais padariniais jo sveikatai ir įtikinti jį atsisakyti badauti. Badaujantis nuteistasis, ir toliau atsisakantis valgyti, pagal motyvuotą pataisos darbų įstaigos direktoriaus arba jį pavaduojančio pareigūno nutarimą (42 priedas) gali būti laikomas atskirai nuo kitų nuteistųjų.
429. Esant badaujančio nuteistojo nusiskundimams dėl sveikatos, jo atleidimo nuo darbo bei kitų pareigų vykdymo medicininė ekspertizė atliekama Sveikatos apsaugos ministerijos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos laikinojo nedarbingumo dėl ligos ekspertizės organizavimo atlikimo tvarka.
430. Badaujantį nuteistąjį kasdien apžiūri sveikatos priežiūros specialistas, kuris duomenis apie jo sveikatos būklę įrašo to asmens sveikatos istorijoje (ambulatorinėje kortelėje). Badaujančiajam susirgus, jo sveikatos priežiūra organizuojama įstatymų nustatyta tvarka.
431. Badaujančiam nuteistajam, laikomam atskirai nuo kitų nuteistųjų, maistas patiekiamas laikantis maitinimo grafiko ir maisto normų, jam pasiūloma valgyti. Badaujančiajam atsisakius valgyti, maistas po 2 valandų paimamas ir apie tai įrašoma maisto pristatymo sąmoningai badaujančiam kalinamajam kortelėje (43 priedas).
432. Nuteistajam nutraukus badavimą, Taisyklių 428 ir 431 punktuose nurodytas nutarimas ir kortelė įsiuvami į jo asmens bylą.
433. Pagal medicininius parodymus pataisos darbų įstaigos sveikatos priežiūros tarnybos patalpose maitinami psichikos ligoniai, dėl sveikatos būklės negalintys įvertinti badavimo padarinių ir už juos atsakyti, taip pat kiti badaujantys nuteistieji, kai dėl jų badavimo atsiradę sveikatos pokyčiai sukelia sąmonės arba psichikos sutrikimus ir tiesioginį pavojų gyvybei. Sprendimą dėl šiame punkte nurodytų priverstinių gydymo priemonių priima gydytojų komisija, kurios bent vienas narys yra psichiatrijos specialistas.
44. Išdėstau 469 punktą taip:
„469. Planinei stacionarinei asmens sveikatos priežiūrai nuteistieji hospitalizuojami į laisvės atėmimo vietų ligonines pataisos darbų įstaigos sveikatos priežiūros tarnybos vadovo arba jį pavaduojančio gydytojo siuntimu.
Nuteistiesiems, atliekantiems laisvės atėmimo bausmę pataisos darbų kolonijose-gyvenvietėse, kuriems dėl sveikatos būklės yra būtina specializuota medicinos pagalba arba stacionarinis gydymas valstybės (savivaldybių) viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, rašytinį nukreipimą į jas duoda valstybės (savivaldybių) viešosios asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurių aptarnaujamoje teritorijoje veikia pataisos darbų kolonijos-gyvenvietės, specialistai. Leidimą nuteistajam išvykti į siuntime nurodytą valstybės (savivaldybės) viešąją asmens sveikatos priežiūros įstaigą duoda pataisos darbų kolonijos-gyvenvietės direktorius, vadovaudamasis Kalėjimų departamento direktoriaus nustatyta tvarka. Nuteistasis, sugrįžęs po gydymo (konsultacijos), privalo pateikti pataisos darbų kolonijos-gyvenvietės direktoriui arba jo įgaliotiems pareigūnams valstybės (savivaldybės) viešosios asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje buvo gydytas (konsultuotas), specialistų patvirtiną medicininį dokumentą, pateisinantį jo gydymo (konsultavimo) trukmę“.
45. Išdėstau LV skyriaus pavadinimą taip:
46. Išdėstau 480 punktą taip:
„480. Laisvės atėmimo vietų ligoninėse ir gydymo bei pataisos darbų kolonijose besigydantys nuteistieji laikomi kartu nepriklausomai nuo paskirtos pataisos darbų įstaigos režimo rūšies. Atskirai laikomi nepilnamečiai, moterys ir asmenys, nuteisti laisvės atėmimu iki gyvos galvos. Izoliuotai nuo kitų gali būti laikomi asmenys, pažeidžiantys laisvės atėmimo vietų ligoninių ir gydymo bei pataisos darbų kolonijų vidaus tvarkos taisykles, darantys neigiamą įtaką kitiems besigydantiems nuteistiesiems, jei dėl sveikatos būklės jų negalima išrašyti iš gydymo įstaigos“.
47. Išdėstau 487 punktą taip:
„487. Siuntiniai ir perdavimai nuteistiesiems, besigydantiems laisvės atėmimo vietų ligoninėse ir gydymo bei pataisos darbų kolonijose, priimami pagal normas, nustatytas Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 23-25, 32, 37 ir 38 straipsniuose. Besigydantiems laisvės atėmimo vietų ligoninėse ir gydymo bei pataisos darbų kolonijose nuteistiesiems, gydytojų išvados pagrindu, leidžiama papildomai gauti maisto produktų siuntinius arba perdavimus. Tokiais atvejais maisto produktų asortimentą nustato gydytojas. Vaisių ir daržovių (tinkamų vartoti be kulinarinio apdorojimo) siuntiniai ir perdavimai neribojami. Besigydantiems nuteistiesiems gydymo bei pataisos darbų kolonijose leidžiama, nepriklausomai nuo pataisos darbų įstaigos režimo rūšies, papildomai vieną kartą per 3 mėnesius gauti siuntinį arba perdavimą“.
48. Išdėstau 490 punktą taip:
„490. Laisvės atėmimo vietų ligoninės ir gydymo bei pataisos darbų kolonijos išrašus iš asmens ligos istorijos išduoda esant teismo, pareigūno, atliekančio parengtinį tyrimą, juridinės konsultacijos, socialinės rūpybos ar asmens sveikatos priežiūros įstaigos rašytiniam prašymui. Išduoti medicininę dokumentaciją nuteistiesiems ir jų giminaičiams bei kitiems asmenims draudžiama“.
49. Išdėstau 493 punktą taip:
„493. Nuteistąjį, kuriam padarytas kūno sužalojimas, apžiūri pataisos darbų įstaigos asmens sveikatos priežiūros tarnybos medicinos darbuotojai ir išrašo pažymėjimą apie nuteistojo kūno sužalojimo pobūdį, nurodo aplinkybes (pagal nuteistojo pasakojimą), esant kurioms buvo padarytas kūno sužalojimas, vietą ir laiką. Medicinos darbuotojas įrašo specialiame žurnale ir apie tai praneša pataisos darbų įstaigos direktoriaus pavaduotojui apsaugai ir priežiūrai, o jo nesant, – vidaus tyrimų tarnybos pareigūnui, kurie apie nuteistiesiems padarytus kūno sužalojimus privalo nedelsiant pranešti teritorinės prokuratūros prokurorui“.
50. Išdėstau 495 punktą taip:
„495. Nuteistiesiems padarytus kūno sužalojimų atvejus gamyboje pirmiausia nagrinėja žmonių saugos darbe specialistas, kuris, esant gamybinei traumai, dokumentinę medžiagą kartu su tarnybiniu pranešimu perduoda pataisos darbų įstaigos direktoriaus pavaduotojui apsaugai ir priežiūrai, o jo nesant, – vidaus tyrimų tarnybos pareigūnui, kurie apie nuteistiesiems padarytus kūno sužalojimus privalo nedelsiant pranešti teritorinės prokuratūros prokurorui“.
52. Išdėstau 528.2 punktą taip:
53. Išdėstau 532.1 punktą taip:
54. Išdėstau nurodytųjų Taisyklių 3 priedą taip:
„Pataisos darbų įstaigų
vidaus tvarkos taisyklių
3 priedas
DAIKTŲ, KURIUOS NUTEISTIESIEMS DRAUDŽIAMA GAUTI (TURĖTI), SĄRAŠAS
2. Visų rūšių šaunamieji ir nešaunamieji ginklai, šaudmenys ir sprogmenys bei šių ginklų, šaudmenų ir sprogmenų aprašymai, dujų balionėliai (išskyrus vienkartinius žiebtuvėlius).
6. Magnetofonai, kompiuteriai (išskyrus vaizdo magnetofonus ir kompiuterinių žaidimų aparatus), telefonai.
8. Visų rūšių alkoholiniai gėrimai, kvepalai, odekolonai ir kiti gaminiai, kurių sudėtyje yra spirito.
9. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos, jų pirmtakai (prekursoriai), toksinės medžiagos, stipriai veikiantys medikamentai, taip pat, nesant gydytojo leidimo, – medicininės paskirties daiktai.
11. Peiliai, skutimosi priemonės (išskyrus elektrines ir mechanines bei skutimosi aparatus su kasetėmis) ir kiti aštriabriauniai bei smailūs daiktai.
15. Dokumentai (išskyrus įstatymų ir kitų teisės aktų, skelbiamų „Valstybės žiniose“, tekstus, teismų nuosprendžių, nutarčių ir nutarimų nuorašus, tarptautinių institucijų, kurių jurisdikciją priimti individualius pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, valstybės ir savivaldybių institucijų bei visuomeninių organizacijų atsakymus, adresuotus nuteistiesiems, atiduotų saugoti pinigų, vertingų daiktų kvitus).
55. Išdėstau nurodytųjų taisyklių 7 priedą taip:
„Pataisos darbų įstaigų
vidaus tvarkos taisyklių
7 priedas
KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS
TEISINGUMO MINISTERIJOS
_____________________________________________________________
(pataisos darbų įstaigos pavadinimas)
__________________________________________
(nuteistojo artimo giminaičio vardas ir pavardė)
__________________________________________
(adresas)
PRANEŠIMAS
DĖL NUTEISTOJO KAI KURIŲ TEISIŲ
200___m.___________ _____d.
______________________________
(vietovė)
Pranešame, kad Jūsų_________________________________________________________
(giminystės ryšys, nuteistojo vardas ir pavardė)
nuo 200__m.___________ ____d. atlieka laisvės atėmimo bausmę___________________________
_______________________________________________________________________________ .
(pataisos darbų įstaigos pavadinimas, adresas)
Nuteistasis turi teisę:
4. Gauti:
4.1. per vienerius metus _____________ siuntinius arba perdavimus su maisto produktais ir
(skaičius)
daiktais;
4.3. maisto produktų siuntos (perdavimai) priimamos 5 dienas prieš Velykų ir Kalėdų šventes bei Naujuosius metus. Šios siuntos (perdavimai) į siuntinių ir perdavimų skaičių, nurodytą 4.1 punkte, neįskaitomos;
4.4. vieną perdavimą, pasibaigus ilgalaikiam pasimatymui, o tose pataisos darbų įstaigose, kuriose ilgalaikiai pasimatymai nesuteikiami, – pasibaigus trumpalaikiam pasimatymui. Šis perdavimas į siuntinių ir perdavimų skaičių, nurodytą 4.1 punkte, neįskaitomas.
PASTABA. Perdavimas neturi sverti daugiau kaip 10 kilogramų. Siuntinio svorį nustato
Lietuvos Respublikos pašto taisyklės.
5. Gauti per vienerius metus _________ trumpalaikius, iki 4 valandų trukmės, ir _________
(skaičius) (skaičius)
ilgalaikius, iki 2 parų trukmės, pasimatymus. Asmenys, atvykę į pasimatymą, gali vaišinti nuteistąjį maisto produktais. Ilgalaikiai pasimatymai leidžiami tiktai su artimais giminaičiais: tėvais, vaikais, tikraisiais broliais bei seserimis, senoliais, vaikaičiais, taip pat sutuoktiniu. Ilgalaikiai pasimatymai taip pat leidžiami su kitais asmenimis, su kuriais nuteistasis turi vaikų. Už naudojimąsi pasimatymų kambariais mokestis neimamas. Asmenys, atvykę pasimatyti, privalo turėti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus.
Nuteistiesiems, laikomiems auklėjimo darbų kolonijose ir pataisos darbų kolonijose, leidžiama paskambinti telefonu. Šią teisę taip pat turi nuteistieji, palikti kalėjimuose arba tardymo izoliatoriuose ūkio darbams, bei nuteistieji, laikomi laisvės atėmimo vietų ligoninėse, išskyrus tuos, kurie gydytis į jas perkelti iš kalėjimų bendrojo ir griežtojo režimo sąlygų. Skambinimo telefonu išlaidas apmoka patys nuteistieji.
Apie pasimatymo rūšį ir datą bei apie teisę gauti papildomus siuntinius (perdavimus) ir pasimatymus, nenumatytus 4.1 ir 5 punktuose, Jums praneš pats nuteistasis.
Maisto produktų, kuriuos galima perduoti arba siųsti nuteistajam, sąrašas:
5. Žuvies, mėsos, daržovių, vaisių konservai, kondensuotas pienas, sultys, sausas sultinys (tik pramoninės gamybos ir tik pramoninėje taroje).
Daiktų, kuriuos nuteistiesiems draudžiama gauti, sąrašas:
2. Visų rūšių šaunamieji ir nešaunamieji ginklai, šaudmenys ir sprogmenys bei šių ginklų, šaudmenų ir sprogmenų aprašymai, dujų balionėliai (išskyrus vienkartinius žiebtuvėlius).
6. Magnetofonai, kompiuteriai (išskyrus vaizdo magnetofonus ir kompiuterinių žaidimų aparatus), telefonai.
8. Visų rūšių alkoholiniai gėrimai, kvepalai, odekolonai ir kiti gaminiai, kurių sudėtyje yra spirito.
9. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos, jų pirmtakai (prekursoriai), toksinės medžiagos, stipriai veikiantys medikamentai, taip pat, nesant gydytojo leidimo, – medicininės paskirties daiktai.
11. Peiliai, skutimosi priemonės (išskyrus elektrines ir mechanines bei skutimosi aparatus su kasetėmis) ir kiti aštriabriauniai bei smailūs daiktai.
15. Dokumentai (išskyrus įstatymų ir kitų teisės aktų, skelbiamų „Valstybės žiniose“, tekstus, teismų nuosprendžių, nutarčių ir nutarimų nuorašus, tarptautinių institucijų, kurių jurisdikciją priimti individualius pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, valstybės ir savivaldybių institucijų bei visuomeninių organizacijų atsakymus, adresuotus nuteistiesiems, atiduotų saugoti pinigų, vertingų daiktų kvitus).
56. Išdėstau nurodytųjų taisyklių 9 ir 10 priedus taip:
„Pataisos darbų įstaigų
vidaus tvarkos taisyklių
9 priedas
MAISTO PRODUKTŲ, KURIUOS PATAISOS ĮSTAIGOSE LEIDŽIAMA
PIRKTI NUTEISTIESIEMS, SĄRAŠAS
5. Žuvies, mėsos, daržovių, vaisių konservai, kondensuotas pienas, sultys, sausas sultinys (tik pramoninės gamybos ir tik pramoninėje taroje).
PASTABOS:
1. Pataisos darbų įstaigos administracija privalo stengtis, kad parduotuvėje būtų didesnis maisto produktų, parduodamų nuteistiesiems, asortimentas, negu nurodytas šiame sąraše.
2. Parduoti arbatą, kavą bei kakavą nuteistiesiems, gydomiems laisvės atėmimo vietų ligoninėse ir pataisos darbų įstaigų stacionaruose, gydymo laikotarpiu draudžiama.
Pataisos darbų įstaigų
vidaus tvarkos taisyklių
10 priedas
BŪTINIAUSIŲ REIKMENŲ, KURIUOS PATAISOS DARBŲ ĮSTAIGOSE LEIDŽIAMA PIRKTI NUTEISTIESIEMS, SĄRAŠAS
6. Tualeto reikmenys (tualetinis, ūkiškas muilas, dantų šepetėlis, pasta, milteliai, skutimosi pasta, tualetinis popierius, plastmasinės šukos).
8. Kremas, vazelinas, šampūnas, kosmetinės priemonės, vata, marlė, higieniniai paketai moterims, prezervatyvai.
11. Rašomasis popierius, sąsiuviniai, pieštukai, automatiniai plunksnakočiai, rašikliai, tušinukai, šerdelės su rašalu arba tušu, rašalas, tušas, vokai, pašto ženklai, atvirukai.
57. Išdėstau nurodytųjų taisyklių 14 priedą taip:
„Pataisos darbų įstaigų
vidaus tvarkos taisyklių
14 priedas
KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS
TEISINGUMO MINISTERIJOS
___________________________________________________________
(pataisos darbų įstaigos pavadinimas)
NUTARIMAS
DĖL PAPILDOMO PASIMATYMO SUTEIKIMO NUTEISTAJAM PAGAL LIETUVOS RESPUBLIKOS PATAISOS DARBŲ KODEKSO 68 1 STRAIPSNĮ
200__m._____________ ___d.
_________________________
(vietovė)
Asmens bylos Nr.______
Nuteistajam laisvės atėmimu __________________________________________________
(vardas ir pavardė, gimimo metai, būrio Nr.)
____________________ socialiniams ryšiams su ________________________________________
(giminaičio arba artimojo vardas ir pavardė)
palaikyti, vadovaudamasis Pataisos darbų kodekso 68 1 straipsniu,
nutariau:
Suteikti papildomą _______________pasimatymą _____________________
(pasimatymo rūšis) (parų arba valandų skaičius)
Direktorius ___________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Nutarimas man paskelbtas
Nuteistasis __________________
(parašas)
200__m.________________ ____d.
Susipažinau
Siuntinių, perdavimų ir banderolių su
spauda priėmimo biuro darbuotojas _____________________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
200__m.________________ _____d.“
58. Išdėstau nurodytųjų taisyklių 26 priedą taip:
„Pataisos darbų įstaigų
vidaus tvarkos taisyklių
26 priedas
NUTEISTOJO, KURIS TURI TEISĘ VYKTI BE SARGYBOS (BE PALYDOVO), ELGESIO TAISYKLĖS
Asmens bylos Nr._________
1. Nuteistieji, gavę nustatyto pavyzdžio leidimą, kuriame nurodytas laikas ir maršrutas, turi teisę vykti už pataisos darbų įstaigos ribų be sargybos (be palydovo).
Nuteistojo išėjimo iš pataisos darbų įstaigos ir sugrįžimo į ją laikas nustatomas išėjimo į darbą paskirstymo tabelyje, kurį rengia pataisos darbų įstaigos direktoriaus paskirtas pareigūnas. Tabelį tvirtina šios įstaigos direktorius.
2. Laisvu nuo darbo laiku nuteistasis, kuris turi teisę vykti be sargybos (be palydovo), turi būti pataisos darbų įstaigos gyvenamojoje zonoje arba šiai įstaigai priklausančiose gyvenamosiose patalpose, esančiose šalia pataisos darbų įstaigos, ir laikytis visiems nuteistiesiems nustatytų elgesio taisyklių.
3. Nuteistasis, turintis teisę vykti be sargybos (be palydovo) ir būdamas už pataisos darbų įstaigos ribų, privalo:
būti tvarkingas, dėvėti sezoninius nustatyto pavyzdžio drabužius;
laikytis nustatyto maršruto ir viešosios tvarkos taisyklių;
po darbo laiku grįžti į gyvenamąją zoną ir apie tai informuoti būrio viršininką (auklėjamojo darbo tarnybos instruktorių);
pataisos darbų įstaigos pareigūnams pareikalavus, pateikti leidimą, o grįžtant į gyvenamąją zoną, atiduoti jį kontrolės ir praleidimo punkto sargybiniui.
4. Nuteistiesiems, turintiems teisę vykti be sargybos (be palydovo), draudžiama:
išeiti iš pataisos darbų įstaigos paskirstymo tabelyje nenustatytu laiku;
palikti darbo vietą;
lankytis parduotuvėse, organizacijose, įstaigose, privačių asmenų butuose;
užmegzti pažintis ir ryšius su pašaliniais asmenimis;
vartoti alkoholinius gėrimus, toksines, psichotropines ir narkotines medžiagas;
imti išsiųsti ar perduoti laiškus arba vykdyti kitokius nuteistųjų pavedimus;
atiduoti leidimą kitam nuteistajam.
5. Už elgesio taisyklių pažeidimą nuteistieji, kuriems suteikta teisė vykti be sargybos (be palydovo), baudžiami drausmine tvarka ir gali netekti tokios teisės.
Su elgesio taisyklėmis esu supažindintas
ir dėl atsakomybės už jų pažeidimą esu įspėtas:
___________________
(parašas)
____________________
(nuteistojo vardas ir pavardė)
200__m.___________ ___d.
PASTABA. Elgesio taisyklių tekstas su nuteistojo parašu ir nutarimu dėl teisės suteikimo nuteistajam vykti be sargybos (be palydovo) saugomi nuteistojo asmens byloje.“
59. Išdėstau 42 ir 43 priedus taip:
„Pataisos darbų įstaigų
vidaus tvarkos taisyklių
42 priedas
KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS
TEISINGUMO MINISTERIJOS
__________________________________________________________DIREKTORIUS
(pataisos darbų įstaigos pavadinimas)
NUTARIMAS
DĖL SĄMONINGAI BADAUJANČIO NUTEISTOJO
ATSKIRO LAIKYMO
200___m. __________ _____d. Nr.
________________________
(vietovė)
Asmens bylos Nr.__________
Nuteistasis _________________________________________________________________
(vardas ir pavardė, gimimo metai)
_____________ 200__m. _____________ ____d. rašytiniu pareiškimu paskelbė apie badavimą. Badavimą nuteistasis _____________________________________________________________
(vardas ir pavardė ) (motyvų turinys)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Vadovaudamasis Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklių 431 punktu,
nutariau:
Nuteistąjį __________________________________________________________________
(vardas ir pavardė)
laikyti atskirai nuo kitų nuteistųjų, uždarant į_____________________________________________
(nurodoma konkreti patalpa)
Direktorius __________________________________________________ .
(parašas) (vardas ir pavardė)
Nutarimas man paskelbtas:
Nuteistasis _____________
(parašas)
200___m. _________ ___d.
Pataisos darbų įstaigų
vidaus tvarkos taisyklių
43 priedas
MAISTO PRISTATYMO SĄMONINGAI BADAUJANČIAM NUTEISTAJAM,
LAIKOMAM ATSKIRAI NUO KITŲ NUTEISTŲJŲ, APSKAITOS KORTELĖ
Nuteistasis ______________________________________________________________________
(vardas ir pavardė, gimimo metai)
Data |
Pusryčiai |
Pietūs |
Vakarienė |
||||||
atnešta (val.) |
išnešta (val.) |
prižiūrėtojo parašas, vardas ir pavardė |
atnešta (val.) |
išnešta (val.) |
prižiūrėtojo parašas, vardas ir pavardė |
atnešta (val.) |
išnešta (val.) |
prižiūrėtojo parašas, vardas ir pavardė |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
______________
60. Papildau nurodytąsias taisykles 46 ir 47 priedais:
„Pataisos darbų įstaigų
vidaus tvarkos taisyklių
46 priedas
KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS
TEISINGUMO MINISTERIJOS
____________________________________________________________
(pataisos darbų įstaigos pavadinimas)
Bylos indeksas_______________tomas Nr.________
NUTEISTŲJŲ RAŠYTINIŲ PASIŪLYMŲ, PRAŠYMŲ (PAREIŠKIMŲ) BEI SKUNDŲ
REGISTRACIJOS ŽURNALAS
Pradėta 200___m. __________ ___d.
Baigta 200___m.____________ ___d.
Lapų __________________________
Saugoti ________________________
Eil. Nr. |
Įteikusio rašytinį pasiūlymą, prašymą (pareiškimą) ar skundą nuteistojo vardas ir pavardė |
Būrio (kameros) Nr. |
Įteikimo data ir įteikusiojo parašas |
Kam adresuotas |
Raštinės darbuotojo, gavusio išsiųsti rašytinį pasiūlymą, prašymą (pareiškimą) ar skundą, parašas, vardas ir pavardė, data |
Pastabos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pataisos darbų įstaigų
vidaus tvarkos taisyklių
47 priedas
KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS
TEISINGUMO MINISTERIJOS
_________________________________________________________
(pataisos darbų įstaigos pavadinimas)
Bylos indeksas________________tomas Nr.___________
ATSAKYMŲ ĮTEIKIMO NUTEISTIESIEMS Į JŲ RAŠYTINIUS
PASIŪLYMUS, PRAŠYMUS (PAREIŠKIMUS)
IR SKUNDUS REGISTRACIJOS ŽURNALAS
Pradėta 200___m. __________ ___d.
Baigta 200___m.____________ ___d.
Lapų __________________________
Saugoti ________________________
Eil. Nr. |
Nuteistojo, kuriam adresuotas atsakymas, vardas ir pavardė |
Būrio Nr. |
Institucijos, davusios atsakymą, pavadinimas ir atsakymo gavimo data |
Atsakymo įteikimo nuteistajam data ir jo parašas |
Pastabos |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|