LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL BITYNŲ, BIČIŲ PRODUKTŲ IR BIČIŲ UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ KONTROLĖS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO
2003 m. birželio 13 d. Nr. B1-536
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15), siekdamas sustiprinti bičių užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonių įgyvendinimą:
2. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriui.
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir
veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2003 m. birželio 13 d.
įsakymu Nr. B1-536
BITYNŲ, BIČIŲ PRODUKTŲ IR BIČIŲ UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ KONTROLĖS REIKALAVIMAI
Bitynų, bičių produktų ir bičių užkrečiamųjų ligų kontrolės reikalavimai paruošti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15), atsižvelgiant į bičių užkrečiamųjų ligų kontrolės nuostatas, nurodytas Tarptautinio epizootijų biuro Tarptautiniame gyvūnų sveikatos kodekse ir Europos Sąjungos teisės aktuose.
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Reikalavimų tikslas – nustatyti bitynų, bičių produktų ir bičių užkrečiamųjų ligų priežiūros ir kontrolės tvarką, atsižvelgiant į epizootinę užkrečiamųjų ligų situaciją, rizikos veiksnių analizę, prevencijos priemones ir bičių šeimų sveikatos būklę.
2. Vartojamos sąvokos:
Bičių šeima – bitės (bitės darbininkės, bitė motinėlė, tranai), gyvenančios viename bičių avilyje.
Bičių avilys – avilys arba kita vieta, tinkama bičių šeimai.
Bitynas – produkcinės ir (arba) veislinės bičių šeimos, laikomos vienoje geografinėje teritorijoje ir sudarančios vieną epizootinį vienetą.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.
Valstybinis veterinarijos gydytojas – VMVT paskirtas ar įgaliotas veterinarijos gydytojas.
II. REIKALAVIMAI BITYNAMS
3. Bitynai turi būti:
3.1. atokiau, bet ne mažiau kaip 3 kilometrų atstumu nuo ne žemės ūkio paskirties objektų, miestų, pagrindinių kelių, pramonės objektų, sąvartynų, atliekų valymo, surinkimo, perdirbimo ir naikinimo objektų, užterštų vandens telkinių ir kitų užterštų teritorijų (pievų, miškų); šis reikalavimas netaikomas, kai bitės žiemoja;
3.2. teritorijoje, kurioje bitės galėtų surinkti pakankamą kiekį nektaro, lipčiaus, žiedadulkių ir gauti švaraus vandens;
3.3. jei tai ekologiniai bitynai, teritorijoje, kurioje aplink bityną 3 kilometrų spinduliu vykdoma organinė žemės ūkio produkcijos gamyba (nenaudojami pesticidai augalų žydėjimo metu);
5. Bityne turi būti bityno registracijos kortelė, kurioje turi būti registruojami šie duomenys:
5.4. laboratorinių tyrimų rezultatai dėl:
5.5. taikytos gydymo ir profilaktikos priemonės, nurodant veterinarinių vaistų pavadinimą, paskyrimo datą, dozę, karencijos laikotarpį, gydytas bičių šeimas, veterinarijos gydytojo vardą, pavardę;
5.6. taikytos valymo ir dezinfekcijos priemonės, nurodant atlikimo datą, naudotų medžiagų pavadinimą, koncentraciją, bičių avilius;
5.7. taikytos dezinsekcijos ir deratizacijos priemonės, nurodant paskyrimo datą, naudotų medžiagų pavadinimą, dozę, apdorotus avilius;
6. Pasibaigus bitininkystės produktų gamybos laikotarpiui, koriuose turi būti paliekamas pakankamas kiekis medaus, kad bitės galėtų maitintis žiemą.
7. Bites galima papildomai maitinti bičių mitybai tinkančiais dirbtiniais produktais (pvz., cukraus sirupu), kai dėl klimatinių sąlygų bitėms nepakanka medaus arba medus kristalizuojasi.
III. VETERINARINĖ BITYNŲ PRIEŽIŪRA
9. Valstybinis veterinarijos gydytojas turi aplankyti bitynus palankiausiu bitynų apžiūrai laikotarpiu, kad apžiūrėtų bičių šeimas, įvertintų jų sveikatos būklę ir, jeigu bitės serga arba įtariama, kad serga, paimtų mėginį laboratoriniams tyrimams dėl užkrečiamųjų ligų. Tyrimo rezultatai nurodomi bityno registracijos kortelėje.
11. Įtarus užkrečiamąją ligą, turi būti imami mėginiai ir siunčiami į VMVT patvirtintą laboratoriją tyrimui. Tyrimų rezultatai nedelsiant pristatomi VMVT.
12. Nustačius užkrečiamąją ligą, bičių šeimos turi būti nedelsiant gydomos VMVT patvirtintais vaistais, o esant reikalui – karantinuojamos.
13. Bitėms turi būti naudojami veiksmingai gydantys vaistai. Ekologiniuose bitynuose gali būti naudojami fitoterapiniai arba homeopatiniai produktai, nurodyti Ekologinio žemės ūkio taisyklėse (Žin., 2002, Nr. 84-3658). Kai dėl užkrečiamosios ligos bitės gali mirti, veterinarijos gydytojas gali leisti naudoti bet kokius bičių gydymui skirtus vaistus. Susirgimų prevencijai bitėms draudžiama naudoti chemiškai susintetintus vaistus.
14. Ekologiniuose bitynuose varoozei gydyti, nepažeidžiant 12 punkto, leidžiama naudoti skruzdžių, pieno, acto ir oksalo rūgštis, mentolį, timolą, eukaliptą arba kamparą.
IV. VEISLINIŲ BITYNŲ VETERINARINIS PATVIRTINIMAS
17. Norintys gauti veterinarinį patvirtinimą veisliniai bitynai turi būti:
17.1. teritorijoje, kurioje:
17.1.1. 10 km spinduliu aplink veislinį bityną esančiuose bitynuose ne mažiau kaip 2 metus nediagnozuojama varoozė,
18. Bitynų savininkai arba atsakingi asmenys turi:
18.1. nedelsdami pranešti VMVT apie užkrečiamosios ligos įtarimą veisliniame bityne arba kituose apink šį bityną esančiuose bitynuose;
18.2. neįsivežti į bityną kitų bičių (įskaitant perus) arba bičių produktų, kilusių kituose bitynuose, jei jų statusas dėl užkrečiamųjų ligų nežinomas;
V. BIČIŲ SVEIKATOS REIKALAVIMAI IR BITYNŲ STATUSAS
19. Bitynams, atsižvelgiant į bičių užkrečiamųjų ligų epizootinę situaciją ir tyrimų rezultatus, suteikiamas neapimto užkrečiamųjų ligų, nurodytų 31–32 punktuose, bityno statusas, kuris nurodomas bityno registracijos kortelėje.
20. Esant reikalui, VMVT gali nustatyti bityno statusą dėl kitų bičių užkrečiamųjų ligų, nenurodytų 31–32 punktuose.
21. Į bityną, turintį neapimto užkrečiamųjų ligų bityno statusą, gali būti įvežtos bitės, kilusios iš tokio paties statuso bityno.
22. Bitynui suteikiamas neapimto užkrečiamųjų ligų bityno statusas, jeigu:
VI. PREKYBOS BITĖMIS REIKALAVIMAI
23. Bitėmis (Apis melifera) galima prekiauti, jeigu jos:
23.1. kilusios iš bityno:
23.2. nėra kilusios iš teritorijos, kurioje paskelbti apribojimai dėl amerikinio puvinio arba kurioje per 30 dienų nuo ligos pasireiškimo visi aviliai su bitėmis buvo sudeginti arba bičių šeimos buvo gydomos ir VMVT pripažintos sveikomis;
23.3. kilusios iš šeimų, kurių mirusių bičių mėginiai per paskutines 30 dienų ištirti dėl amerikinio puvinio, kaip nurodyta Tarptautinio epizootijų biuro diagnostinių tyrimų ir vakcinų standartų vadovo paskutiniame leidime, ir gauti neigiami tyrimo rezultatai;
24. Pakuotė ir kitos siuntos dalys turi būti vežamos tiesiai iš bityno, kuriame bitės yra kilusios, be sąlyčio su kitų bitynų sergančiomis bitėmis ar perais, užkrėstais bitininkystės produktais ar priemonėmis.
VII. BITYNŲ DEZINFEKCIJA
26. Aviliai ir bitininkystės priemonės, per kurias gali plisti bičių užkrečiamosios ligos, turi būti dezinfekuojami.
27. Aviliai ir bitininkystės priemonės, kurių negalima dezinfekuoti, siekiant neišplatinti užkrečiamosios ligos, turi būti sudeginti. Pasenę aviliai ir kitos menkavertės arba susidėvėjusios bitininkystės priemonės, koriai, užkrėsti varooze, amerikiniu puviniu ir europiniu puviniu, turi būti sudeginti.
28. Dezinfekcija turi būti atliekama VMVT patvirtintais dezinfekantais. Dezinfekuojama tokiu būdu, kad nebūtų pakenkta bičių sveikatai ir bičių produktų saugai.
29. Dezinfekantai turi būti laikomi patalpose, kuriose nelaikomos bitininkystės priemonės ir bičių produktai.
VIII. BIČIŲ LIGOS
31. Privalomos registruoti bičių ligos yra šios: akarozė, amerikinis puvinys, europinis puvinys, nozematozė, varoozė, askosferozė.
IX. BIČIŲ LIGŲ DIAGNOZAVIMAS
33. Nacionalinė veterinarijos laboratorija yra bičių ligų kontrolinė laboratorija Lietuvos Respublikoje. Ji kontroliuoja ir koordinuoja bičių užkrečiamųjų ligų tyrimo metodų ir metodikos diegimą Lietuvos Respublikoje, atlieka mėginių tyrimus, patvirtina tyrimų rezultatus, gautus kitose laboratorijose, organizuoja kvalifikacinius profesionalumo tyrimus.
X. PREKYBA BITININKYSTĖS PRODUKTAIS, SKIRTAIS NAUDOTI BITININKYSTĖJE
35. Bitininkystės produktais, skirtais naudoti bitininkystėje, leidžiama prekiauti, jeigu jie:
36. Bitininkystės produktams, skirtiems naudoti bitininkystėje, išduodamas prekybos dokumentas (Žin., 2002, Nr. 14-534).
XI. BITININKYSTĖS IR BITININKYSTĖS PRODUKTŲ TVARKYMAS
37. Draudžiama:
37.2. nukirpti sparnus bitei motinėlei; keičiant bitę motinėlę, senoji bitė motinėlė gali būti nužudoma;
38. Aviliai ir korių rėmai turi būti pagaminti iš medžiagų, kurios neteršia aplinkos ir bitininkystės produktų.
40. Patalpų, avilių, bitininkystės priemonių ir bitininkystės produktų reikmenų valymui ir dezinfekcijai gali būti naudojamas kalio ir natrio šarmas, vanduo ir vandens garai, kalkių pienas, kalkės, negesintos kalkės, natrio hipochloritas, natrio hidrokarbonatas, kalio karbonatas, vandenilio peroksidas, natūralūs augalų ekstraktai, citrinos, acto, skruzdžių, pieno ir oksalo rūgštys, alkoholis, formaldehidas, natrio karbonatas.
41. Bitininkystės produktai turi būti gaunami, perdirbami, laikomi pagal reikalavimus, nurodytus Lietuvos higienos normoje HN15:2001 „Maisto higiena“ (Žin., 2001, Nr. 9-324).
42. Medus turi būti tiriamas patvirtintais Medaus analizės metodais (Žin., 2000, Nr. 4-116).
43. Medus turi atitikti medaus standartą LST 1466:1997 „Medus (techninės sąlygos)“ (Žin., 1997, Nr. 13-287).
XII. BITININKŲ IR JŲ VISUOMENINIŲ ORGANIZACIJŲ VAIDMUO
45. Lietuvos bitininkų sąjungą ir kitos bitininkų visuomeninės organizacijos turi aktyviai dalyvauti įgyvendinant šiuos Reikalavimus, rūpintis savo narių mokymu ir švietimu.
46. Bitininkai gali:
46.1. imti mėginius bičių užkrečiamųjų ligų ir kenksmingų medžiagų ir jų likučių tyrimams, išskyrus inspekcinius mėginius;