Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. BIRŽELIO 14 D. NUTARIMO NR. 647 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2010 m. vasario 10 d. Nr. 124

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 647 (Žin., 2005, Nr. 75-2725; 2008, Nr. 55-2081; 2009, Nr. 62-2479, Nr. 158-7170):

1. Įrašyti 20.7 punkto pirmajame sakinyje po žodžio „įmokas“ žodį „ir“, išbraukti žodžius „ir sveikatos draudimo įmokas“.

2. Išbraukti 20.13.1 punkto paskutiniame sakinyje žodį „avansu“.

3. Papildyti 261 punktą šia antrąja pastraipa:

„Asmenys, gaunantys pajamas pagal autorines sutartis, privalo pateikti draudėjui informaciją, reikalingą valstybinio socialinio draudimo įmokų apskaičiavimui, ir atsako už jos teisingumą įstatymų nustatyta tvarka.“

4. Išdėstyti 27 punktą taip:

27. Individualių įmonių savininkų, ūkinių bendrijų tikrųjų narių, taip pat ūkininkų ir jų partnerių socialinio draudimo įmokos turi būti mokamos kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Individualių įmonių savininkų, ūkinių bendrijų tikrųjų narių socialinio draudimo įmokos mokamos nuo jų išsiimamos individualios įmonės savininko ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams sumos, kuri kalendorinių metų mėnesį negali būti mažesnė kaip minimalioji mėnesinė alga ir didesnė kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 4 dydžių suma per mėnesį. Asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis, turi teisę skaičiuoti ir mokėti socialinio draudimo įmokas avansu kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, o sveikatos draudimo įmokas – Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatyme nustatytais terminais nuo jų pačių pasirinktos sumos, bet ne didesnės kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 4 dydžių suma per mėnesį. Socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokos, kai jų bazė priklauso nuo asmens pajamų, gautų praėjusiais metais, metinės sumos (sumokėtos ir mokėtinos socialinio draudimo įmokų sumos skirtumas), turi būti sumokėtos iki metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai termino paskutinės dienos.“

5. Išdėstyti 28 punkto pirmąją pastraipą taip:

28. Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis), ūkininkų ir jų partnerių, kai žemės ūkio valdos ekonominis dydis praėjusių metų mokestiniu laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. – daugiau kaip 14 europinio dydžio vienetų, socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokos mokamos nuo praėjusiais metais gautų pajamų metinės sumos. Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų) sumos. Ūkininkų ir jų partnerių, kai žemės ūkio valdos ekonominis dydis praėjusių metų mokestiniu laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. yra daugiau kaip 14 europinio dydžio vienetų, socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų bazę sudaro Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotų kiekvieno asmens žemės ūkio veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų) suma, tačiau ne mažesnė kaip 12 minimaliųjų mėnesinių algų ir ne didesnė kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 12 dydžių suma per metus. Pajamų metinė suma apskaičiuojama pasibaigus mokestiniams metams pagal metinę pajamų mokesčio deklaraciją.“

6. Išdėstyti 29 punktą taip:

29. Ūkininkų ir jų partnerių, kai žemės ūkio valdos ekonominis dydis už praėjusių metų mokestinį laikotarpį nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. yra ne mažesnis kaip 4 europinio dydžio vienetai ir ne didesnis kaip 14 europinio dydžio vienetų, mėnesio socialinio draudimo įmokos turi būti apskaičiuojamos ir privalomai sumokamos nuo minimaliosios mėnesinės algos už kiekvieną iš nurodytų asmenų kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Ūkininkų ir jų partnerių, kai žemės ūkio valdos ekonominis dydis už praėjusių metų mokestinį laikotarpį nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. yra didesnis kaip 14 europinio dydžio vienetų, mėnesio socialinio draudimo įmokos turi būti apskaičiuojamos ir privalomai sumokamos už kiekvieną iš nurodytų asmenų kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, nuo jų pačių pasirinktos pajamų sumos, bet ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga ir ne didesnės kaip einamųjų metų draudžiamosios pajamos per mėnesį.“

7. Išbraukti 34 punkte žodžius „ir sveikatos draudimo įmokas“.

8. Išdėstyti 482 punktą taip:

482. Individualių įmonių savininkai, ūkinių bendrijų tikrieji nariai socialinio draudimo įmokų gali nemokėti, kai individuali įmonė ar ūkinė bendrija veiklos laikinai nevykdo ir yra tai deklaravusi Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka. Individuali įmonė ar ūkinė bendrija taip pat laikoma nevykdančia veiklos, jei iki 2008 m. gruodžio 31 d. jai buvo suteiktas likviduojamos įmonės statusas, o visi jos darbuotojai atleisti iš darbo.“

9. Išdėstyti 75 punktą taip:

75. Už pavėluotai dėl savo kaltės pervestas kaupiamąsias pensijų įmokas Fondo valdyba pensijų kaupimo bendrovėms moka delspinigius. Delspinigių dydis nustatomas pagal finansų ministro nustatytą normą, taikomą už pavėluotą mokesčių mokėjimą.“

10. Išbraukti 90 punkte žodžius „patikslintas ataskaitas“.

11. Įrašyti 130 punkte vietoj žodžio „ketvirtį“ žodį „mėnesį“.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS             DONATAS JANKAUSKAS