LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL KLIENTŲ VERTYBINIŲ POPIERIŲ IR PINIGŲ SĄSKAITŲ TVARKYMO FINANSŲ MAKLERIO ĮMONĖS LICENCIJOS PANAIKINIMO ATVEJU TAISYKLIŲ

 

1999 m. gruodžio 22 d. Nr. 25

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

Patvirtinti Klientų vertybinių popierių ir pinigų sąskaitų tvarkymo finansų maklerio įmonės licencijos panaikinimo atveju taisykles.

 

 

PIRMININKAS                                                                                                              V. PODERYS

______________


PATVIRTINTA

Vertybinių popierių komisijos

1999 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. 25

 

Klientų vertybinių popierių ir pinigų sąskaitų tvarkymo finansų maklerio įmonės licencijos panaikinimo atveju taisyklės

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Klientų vertybinių popierių ir pinigų sąskaitų tvarkymo finansų maklerio įmonės licencijos panaikinimo atveju taisyklių (toliau – taisyklės) teisinis pagrindas yra Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 18 str. 7 dalis.

2. Šios taisyklės reglamentuoja finansų maklerio įmonių ir komercinių bankų, turinčių teisę vykdyti vertybinių popierių operacijas (šiose taisyklėse vadinamų finansų maklerio įmonėmis) klientų vertybinių popierių sąskaitų tvarkymą ir uždarymą, nematerialių vertybinių popierių judėjimą iš vieno sąskaitų tvarkytojo apskaitomų vertybinių popierių sąskaitos į kito sąskaitų tvarkytojo vertybinių popierių sąskaitą, ataskaitų Vertybinių popierių komisijai pateikimą, pranešimų klientams pateikimą, pavedimų atšaukimą tuo atveju, kai viešosios apyvartos tarpininkui panaikinamas licencijos galiojimas ar netekus teisės užsiimti veikla, numatyta Lietuvos Respublikos Vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 12 str. 2 d. 4 ir 5 punktuose.

3. Šiose taisyklėse finansų maklerio įmonė, kuriai panaikintas licencijos galiojimas ar kuri yra netekusi teisės verstis Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 12 str. 2 d. 4 ir 5 punktuose numatyta veikla, toliau vadinama įmone.

4. Šiose taisyklėse licencijos galiojimo panaikinimas ar teisės verstis Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 12 str. 2 d. 4 ir 5 punktuose numatyta veikla netekimas toliau vadinamas licencijos panaikinimu.

5. Šios taisyklės yra taikomos tol, kol įmonė iki galo įvykdo savo prievoles dėl vertybinių popierių ir piniginių lėšų.

6. Vertybinių popierių ir jų cirkuliacijos apskaitos taisyklės bei kitos vertybinių popierių apskaitą reglamentuojančios taisyklės yra taikomos, jei neprieštarauja šioms taisyklėms.

 

II. klientų vertybinių popierių ir piniginių lėšų tvarkymo Reikalavimai

 

7. Įmonė gali atlikti tik veiksmus, susijusius su vertybinių popierių pervedimu iš savo tvarkomų sąskaitų į kito sąskaitų tvarkytojo vertybinių popierių sąskaitas bei veiksmus, susijusius su sandorių, nurodytų 11 punkte, vykdymu.

8. Klientų piniginės lėšos privalo būti nedelsiant grąžintos klientams finansų maklerio įmonės ir klientų sutartyse nustatyta tvarka ir terminais.

9. Klientui nesant, taip pat jam vengiant priimti įvykdymą ar kitaip jam praleidžiant terminą, taip pat ir nesant veiksnaus kliento atstovo, pinigines prievoles įmonė privalo nedelsdama įvykdyti įnešdama klientams priklausančias pinigines lėšas į notarinės kontoros depozitą.

10. Jei pavedimai atlikti veiksmus su vertybiniais popieriais (išskyrus pavedimus pervesti vertybinius popierius kitam sąskaitų tvarkytojui) yra nevisiškai įvykdyti, įmonė, netekusi teisės verstis Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 12 str. 2 d. 4 ir 5 punktuose numatyta veikla, kai šios teisės netekimas reiškia ir teisės vykdyti pavedimus netekimą, privalo nedelsdama atšaukti neįvykdytos pavedimo dalies vykdymą.

11. Sandoriai, sudaryti, bet nevisiškai įvykdyti iki licencijos panaikinimo, gali būti įvykdyti, išskyrus atvejus, numatytus 10 punkte ar kai sulygta dėl veiksmų, kuriems pagal Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymą yra reikalinga atitinkama licencija.

12. Įmonė sutartyje su klientu nustatytas savo teises ir pareigas gali perduoti kitoms įmonėms tik gavusi išankstinį rašytinį kliento sutikimą.

13. Po to, kai sutartyse su klientais nustatyta tvarka bei terminais sutartys yra nutraukiamos ir kai klientai nėra pateikę pavedimo pervesti vertybinius popierius kitiems sąskaitų tvarkytojams, taip pat kai vertybiniai popieriai kitais teisėtais pagrindais nėra pervesti naujiems sąskaitų tvarkytojams, įmonė privalo nedelsdama pateikti Centriniam depozitoriumui Vertybinių popierių ir jų cirkuliacijos apskaitos taisyklių (Žin., 1999, Nr. 42-1352) 9.2 punkte reikalaujamą informaciją iš finansų maklerio įmonės tvarkomų asmeninių ir kitų vertybinių popierių sąskaitų.

14. Iki 13 punkte nustatyto momento įmonė gali baigti vykdyti visus 11 punkte numatytus sandorius, ir tuo pagrindu asmeninėse vertybinių popierių sąskaitose padaryti įrašai yra laikomi nuosavybės teisės į vertybinius popierius įrodymais.

 

III. Pranešimų tvarka

 

15. Apie licencijos panaikinimą įmonė turi nedelsdama raštiškai pranešti vienu iš įmonės ir kliento sutartyje nustatytu būdų (įteikti pranešimą asmeniškai, per atstovą arba registruotu laišku) visiems klientams, kurių piniginės lėšos apskaitomos įmonėje, ir tiems, kurie sudarę su ja portfelio valdymo sutartis, taip pat tiems, kurie yra pateikę pavedimus atlikti operacijas su vertybiniais popieriais. Kartu su pranešimu įmonė privalo klientui pateikti:

15.1. informaciją apie jo vertybinių popierių ir piniginių lėšų sąskaitų būklę;

15.2. informaciją, numatytą Klientų pavedimų priėmimo ir vykdymo taisyklių (Žin., 1998, Nr. 69-2033) 9.4.1–9.4.5 punktuose, jei yra pateikti klientų pavedimai ir jie nevisiškai įvykdyti;

15.3. kitą informaciją, susijusią su tinkamu sutartinių prievolių vykdymu.

16. Apie teisės verstis Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 12 str. 2 d. 4 ir 5 punktuose numatyta veikla netekimą įmonė jos sutartyse su emitentais nustatytais būdais ir terminais turi pranešti visiems emitentams, iš kurių pagal Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 28 str. 3 dalį yra perėmusi sąskaitų tvarkymą. Jei emitento ir įmonės sutartyse nėra sulygta dėl tokių pranešimų pateikimo būdų ir terminų, tuo atveju įmonė privalo nedelsdama išsiųsti emitentui registruotą laišką su pranešimu apie minėtos teisės netekimą.

17. 15 ir 16 punkte nepaminėtiems asmenims apie licencijos panaikinimą, taip pat apie teisę nutraukti sutartį ar jos nutraukimą įmonė privalo nedelsdama pranešti bent per vieną šalies žiniasklaidos priemonę.

 

IV. Įmonės ataskaitos Vertybinių popierių komisijai

 

18. Po licencijos panaikinimo įmonė per 15 dienų privalo pateikti Vertybinių popierių komisijai ataskaitą. Paskui, kol iki galo ir tinkamai neįvykdys visų piniginių prievolių ir prievolių, susijusių su vertybiniais popieriais, įmonė turi kas 30 dienų pateikti Vertybinių popierių komisijai ataskaitą:

18.1. apie piniginių prievolių vykdymą:

18.1.1. su kiek klientų atsiskaityta;

18.1.2. kokiais būdais įvykdytos piniginės prievolės;

18.1.3. kokia bendra įvykdytų piniginių prievolių suma;

18.1.4. kokiomis sumomis ir kokiems klientams (nurodyti tik klientų identifikavimo kodus) įvykdytos piniginės prievolės įnešant pinigus į notarinės kontoros depozitą;

18.1.5. su kuriais klientais (nurodyti tik klientų identifikavimo kodus) neatsiskaityta;

18.1.6. neatsiskaitymo priežastys kiekvienam klientui atskirai;

18.2. apie vertybinius popierius:

18.2.1. kitiems sąskaitų tvarkytojams pervestų vertybinių popierių skaičius pagal atskiras vertybinių popierių emisijas;

18.2.2. kitiems sąskaitų tvarkytojams nepervestų vertybinių popierių skaičius ir nepervedimo priežastys pagal atskiras vertybinių popierių emisijas ir kiekvienam klientui atskirai (nurodyti tik kliento identifikavimo kodą);

18.3. apie likusius vykdytinus sandorius:

18.3.1. pagal rūšis suskirstytų sandorių skaičius ir kiekvienam klientui atskirai;

18.3.2. kiekvieno atlygintino sandorio vertė atskirai ir vertybinių popierių skaičius (nurodyti vertybinių popierių pavadinimą ir emisijos numerį);

18.3.3. iš sandorių kylančių prievolių visiško įvykdymo terminai, nurodyti kiekvienam vykdytinam sandoriui atskirai.

19. Ataskaita Vertybinių popierių komisijai turi būti pateikiama asmeniškai, registruotu laišku arba elektroniniu paštu, įteisinus elektroninį parašą.

 

V. Baigiamosios nuostatos

 

20. Vertybinių popierių komisija priklausomai nuo įmonės vykdytos veiklos pobūdžio ir kitų aplinkybių gali įpareigoti įmonę atlikti šiose taisyklėse nenustatytus veiksmus ar pareikalauti papildomos informacijos.

______________