LIETUVOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSYBĖS VERTYBINIŲ POPIERIŲ EMISIJOS BANKAMS RESTRUKTŪRIZUOTI

Į S T A T Y M A S

 

1996 m. birželio 18 d. Nr. I-1386

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo tikslas

Šio įstatymo tikslas – sudaryti prielaidas Lietuvos Respublikos Vyriausybei dalyvauti bankų, kurių finansinė būklė kelia grėsmę visos bankinės ir mokėjimų sistemos stabilumui ir funkcionavimui, kapitalų ir paskolų portfelio bei kito turto restruktūrizavime, panaudojant tam valstybės vardu išleidžiamus Vyriausybės vertybinius popierius (toliau – VVP).

 

2 straipsnis. Vyriausybės vertybinių popierių išleidimas

1. Šio įstatymo 1 straipsnyje numatytiems tikslams įgyvendinti Vyriausybė savo nustatyta tvarka ir sąlygomis gali išleisti VVP, kurių antrinė apyvarta draudžiama.

2. VVP gali būti išleidžiami:

iki 1 000 mln. Lt – bankų, kurių aktyvai viršija 400 mln. Lt, aktyvų daliai restruktūrizuoti ir(ar) kapitalui atkurti;

valstybės steigiamos akcinės bendrovės Turto bankas kapitalui formuoti, iki šis bankas pasieks nuo 5 iki 10 procentų kapitalo pakankamumo normatyvą.

3. VVP gali būti išleidžiami ne ilgesniam kaip dešimties metų laikotarpiui, numatant galimybę juos išpirkti anksčiau laiko. Už šiuos VVP Vyriausybė, atsižvelgdama į indėlių Lietuvos bankuose vidutinių metinių palūkanų dydį, nustato ir moka kintamas palūkanas, taip pat moka ne didesnę kaip 2 procentų maržą. Palūkanos mokamos kiekvieną mėnesį iš tam tikslui numatytų Valstybės biudžeto asignavimų.

4. Bankų aktyvų daliai restruktūrizuoti Vyriausybės išleisti VVP perduodami valstybės įsteigtai turto valdymo įmonei, kuri nustatyta tvarka mainais už šiuos VVP perima bankų aktyvus, juos valdo, jais disponuoja, taip pat organizuoja šių VVP išpirkimą bei palūkanų išmokėjimą.

 

3 straipsnis. Bankų neveiksnių aktyvų išpirkimas

1. Pagal šį įstatymą išleisti VVP gali būti naudojami bankų, kurie nevykdo Lietuvos banko nustatyto kapitalo pakankamumo normatyvo, neveiksniems aktyvams (paskoloms ir kitam turtui) išpirkti.

2. Banko neveiksnūs aktyvai – tai dalis banko rizikingų aktyvų (paskolų ir kito turto), kurie neigiamai veikia banko veiklos rezultatus arba Lietuvos banko nustatytų riziką ribojančių normatyvų vykdymą.

3. Kriterijus, pagal kuriuos nustatomi išpirktini neveiksnūs aktyvai (paskolos ir kitas turtas), nustato Vyriausybė ir Lietuvos bankas.

4. Banko neveiksnūs aktyvai mainais į VVP, išskyrus šio straipsnio 5 dalyje nustatytus atvejus, išperkami sutartyje su banku nustatytomis sąlygomis ir kaina. Bankų neveiksnių aktyvų kainos ekspertinį vertinimą atlieka nepriklausomas auditorius ar turto vertintojas. Įvertinimo išlaidas apmoka bankas.

5. Bankų, kurių visos akcijos nuosavybės teise priklauso valstybei, neveiksnūs aktyvai išperkami pagal jų realią vertę, atsižvelgiant į bankui užstatyto turto rinkos kainą.

 

4 straipsnis. Banko akcijų įsigijimas už VVP

1. Vyriausybė už VVP įstatymų nustatyta tvarka gali įsigyti bankų, kurie atitinka šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalies reikalavimus, naujai išleistų akcijų.

2. Banko akcijos už VVP įsigyjamos visuotiniam akcininkų susirinkimui nustatyta tvarka priėmus sprendimą dėl banko akcinio kapitalo didinimo papildomais įnašais bei pritarus galimybei apmokėti už šias akcijas VVP.

3. Jeigu banko metų ir ketvirčių finansinėse ataskaitose nurodyta nuostolių suma yra lygi arba didesnė už banko pagrindinio ir papildomo kapitalo vertę, banko akcijos už VVP gali būti įsigyjamos tik po to, kai bankas įstatymų nustatyta tvarka sumažino akcinį kapitalą.

4. Vyriausybė gali nustatyti papildomus reikalavimus bankui, kurio akcijų numatoma įsigyti už VVP. Šie reikalavimai išdėstomi sutartyje su banko valdyba ir taryba.

 

5 straipsnis. VVP išpirkimas

VVP išperkami panaudojant:

lėšas, gautas realizavus ar išieškojus perimtus neveiksnius aktyvus;

pajamas, gautas nustatyta tvarka pardavus vertybinių popierių rinkose valstybei priklausančias šio įstatymo nustatyta tvarka restruktūrizuotų bankų akcijas;

naujus Vyriausybės išleistus ilgalaikius apyvartinius vertybinius popierius;

valstybės biudžete tam tikslui numatytus asignavimus;

dividendus, gautus iš pagal šį įstatymą restruktūrizuotų bankų;

kitus abiem šalims priimtinus šaltinius.

 

6 straipsnis. Restruktūrizuoto banko valstybės vardu įsigytų akcijų pardavimas

Kai pagal šį įstatymą restruktūrizuotas bankas, remdamasis nepriklausomo auditoriaus patvirtintomis banko finansinėmis ataskaitomis, vykdo visus Lietuvos banko nustatytus banko veiklos riziką ribojančius normatyvus, Vyriausybė gali skelbti akcijų, įsigytų šio įstatymo nustatyta tvarka, pardavimą. Akcijų pardavimo tvarką ir sąlygas nustato Vyriausybė.

 

7 straipsnis. Įstatymo taikymas

Įgyvendinant šį įstatymą, netaikomos Valstybės investicijų į banko akcijas įstatymo 3 straipsnio 2 dalies bei Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymo nuostatos.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________