LIETUVOS RESPUBLIKOS
ĮMONIŲ ĮSTATYMO 1, 2, 12, 24 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO BEI PAPILDYMO 25 STRAIPSNIU
Į S T A T Y M A S
1999 m. gruodžio 7 d. Nr. VIII-1465
Vilnius
(Žin., 1990, Nr. 14-395; 1994, Nr. 8-119, Nr. 55-1047, Nr. 59-1163; 1995, Nr. 10-207, Nr. 60-1503, Nr. 107-2395; 1996, Nr. 8-195, Nr. 35-859, Nr. 100-2267; 1997, Nr. 96-2419; 1998, Nr. 109-2994; 1999, Nr. 66-2122)
1 straipsnis. 1 straipsnio 1 dalies papildymas
Papildyti 1 straipsnio 1 dalį antruoju sakiniu ir visą dalį išdėstyti taip:
„Šis įstatymas nustato subjektus, turinčius teisę savo firmos vardu užsiimti nuolatine komercine-ūkine veikla Lietuvos Respublikoje, jų steigimo ir veiklos teisinius pagrindus. Šis įstatymas taip pat taikomas Lietuvos Respublikoje veikiančioms užsienio valstybių įmonėms, jų filialams ir atstovybėms.“
2 straipsnis. 2 straipsnio papildymas 3 dalimi
Papildyti 2 straipsnį 3 dalimi:
3 straipsnis. 12 straipsnio papildymas 7 dalimi
Papildyti 12 straipsnį 7 dalimi:
„Užsienio valstybės įmonė gali veikti Lietuvos Respublikoje, įsteigusi filialą ir (ar) atstovybę, taip pat sudarydama sandorius su Lietuvos Respublikos asmenimis. Užsienio valstybės įmonės iš šios veiklos gautas pelnas (pajamos) apmokestinamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais ir Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis.“
4 straipsnis. 24 straipsnio pakeitimas ir papildymas
Pakeisti 24 straipsnio 1, 2, 3 dalis, papildyti 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 dalimis ir visą straipsnį išdėstyti taip:
„24 straipsnis. Įmonės filialai ir atstovybės
Lietuvos Respublikos įmonių rejestre įregistruota įmonė gali steigti filialus ir atstovybes šio ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka. Įmonės filialų ir atstovybių skaičius neribojamas. Banko filialai (skyriai) ir banko atstovybės steigiami ir veikia Lietuvos Respublikos komercinių bankų įstatymo ir šio įstatymo nustatyta tvarka. Banko filialai (skyriai) ir atstovybės steigiami ir veikia pagal šį įstatymą, jei Komercinių bankų įstatymas nenustato ko kita.
Filialas yra buveinę turintis įmonės padalinys, kuris gali užsiimti komercine - ūkine veikla, sudaryti sandorius bei prisiimti įsipareigojimus tik pagal jį įsteigusios įmonės suteiktus įgaliojimus. Už filialo prievoles įmonė atsako visu savo turtu. Filialas nėra juridinis asmuo. Filialo veiklą organizuoja ir vykdo filialo vadovas, kuris įgyja teisę atstovauti filialui palaikant santykius su trečiaisiais asmenims tik filialą įregistravus. Jeigu filialo vadovas sudarydamas sandorius viršija jam suteiktus įgaliojimus, tai nepanaikina įmonės atsakomybės už šiuos sandorius.
Atstovybė yra buveinę turintis įmonės padalinys, kuris negali užsiimti komercine-ūkine veikla, tačiau jį įsteigusios įmonės vardu gali sudaryti sandorius pagal suteiktus įgaliojimus. Už atstovybės prievoles įmonė atsako visu savo turtu. Atstovybė nėra juridinis asmuo. Atstovybės veiklą organizuoja ir vykdo atstovybės vadovas, kuris įgyja teisę atstovauti atstovybei palaikant santykius su trečiaisiais asmenimis tik atstovybę įregistravus.
Filialo ir atstovybės pavadinime privalo būti įmonės pavadinimas ir žodis „filialas“ arba „atstovybė“.
Sprendimų dėl įmonės filialų ir atstovybių steigimo bei jų veiklos nutraukimo priėmimo tvarką nustato įmonės įstatai ar kiti steigimo dokumentai.
Filialas veikia pagal įmonės įstatų ar kitų steigimo dokumentų nustatyto įmonės valdymo organo patvirtintus filialo nuostatus. Juose turi būti nurodyta:
Filialas ir atstovybė registruojami Lietuvos Respublikos įmonių rejestre ir laikomi įsteigtais nuo jų įregistravimo dienos. Filialas komercinę-ūkinę veiklą gali pradėti tik jį įregistravus. Dokumentus, kuriuos reikia pateikti norint įregistruoti filialą ar atstovybę, nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Filialo turtas bei jo ūkinės operacijos įtraukiami į atskirą filialo apskaitą bei balansą ir į įmonės apskaitą bei finansinę atskaitomybę. Atstovybės turtas įtraukiamas į įmonės apskaitą bei finansinę atskaitomybę.
Filialo veikla gali būti nutraukta, kai:
Įmonės valdymo organas, kuriam įstatai ar kiti steigimo dokumentai suteikė teisę priimti sprendimus nutraukti filialo ar atstovybės veiklą, priėmęs tokį sprendimą, paskiria atsakingą asmenį veiklos nutraukimo procedūrai atlikti. Apie sprendimą nutraukti filialo ar atstovybės veiklą įmonė viešai skelbia vietos ir šalies spaudoje. Veiklos nutraukimo procedūra gali būti užbaigta ne anksčiau kaip po 15 dienų nuo paskelbimo. Atsakingas asmuo, užbaigęs filialo ar atstovybės veiklos nutraukimo procedūrą, surašo veiklos nutraukimo aktą ir pateikia dokumentus, reikalingus filialui ar atstovybei išregistruoti.
5 straipsnis. Įstatymo papildymas 25 straipsniu
Papildyti Įstatymą 25 straipsniu:
„25 straipsnis. Užsienio valstybės įmonės filialai ir atstovybės
Užsienio valstybės įmonė gali steigti filialus ir atstovybes Lietuvos Respublikoje, jeigu įstatymas, pagal kurį įsteigta ir veikia ši įmonė, nedraudžia steigti filialo ar atstovybės. Užsienio valstybės įmonės filialų ir atstovybių skaičius neribojamas. Užsienio banko filialai (skyriai) ir užsienio banko atstovybės steigiami ir veikia Lietuvos Respublikos komercinių bankų įstatymo ir šio įstatymo nustatyta tvarka. Užsienio banko filialai (skyriai) ir atstovybės steigiami ir veikia pagal šį įstatymą, jei Komercinių bankų įstatymas nenustato ko kita.
Užsienio valstybės įmonės filialas yra buveinę Lietuvoje turintis užsienio valstybės įmonės padalinys, kuris gali užsiimti komercine-ūkine veikla, sudaryti sandorius bei prisiimti įsipareigojimus tik pagal jį įsteigusios įmonės suteiktus įgaliojimus. Už filialo prievoles užsienio valstybės įmonė atsako visu savo turtu. Užsienio valstybės įmonės filialas nėra juridinis asmuo. Užsienio valstybės įmonės filialo veiklą organizuoja ir vykdo užsienio valstybės įmonės filialo vadovas, kuris įgyja teisę atstovauti filialui palaikant santykius su trečiaisiais asmenims tik filialą įregistravus. Jeigu užsienio valstybės įmonės filialo vadovas sudarydamas sandorius viršija jam suteiktus įgaliojimus, tai nepanaikina užsienio valstybės įmonės atsakomybės už šiuos sandorius.
Užsienio valstybės įmonės atstovybė yra buveinę Lietuvoje turintis užsienio valstybės įmonės padalinys, kuris negali užsiimti komercine-ūkine veikla. Už atstovybės prievoles užsienio valstybės įmonė atsako savo turtu. Užsienio valstybės įmonės atstovybė nėra juridinis asmuo. Užsienio valstybės įmonės atstovybė ją įsteigusios įmonės vardu gali sudaryti sandorius tik savo reikmėms tenkinti pagal suteiktus įgaliojimus. Eksporto ir importo operacijos gali būti atliekamos tik tarp užsienio valstybės įmonės atstovybės ir ją įsteigusios įmonės arba šios įmonės įgalioto užsienio ūkio subjekto. Eksporto ir importo muitinės procedūros įforminamos Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka pagal atstovybės buveinės vietą. Užsienio valstybės įmonės atstovybės veiklą organizuoja ir vykdo užsienio valstybės įmonės atstovybės vadovas, kuris įgyja teisę atstovauti užsienio valstybės įmonės atstovybei palaikant santykius su trečiaisiais asmenimis tik atstovybę įregistravus.
Užsienio valstybės įmonės filialas ir atstovybė vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais. Užsienio valstybės įmonės filialo ir atstovybės vadovo įgaliojimai negali prieštarauti Lietuvos Respublikos įstatymams.
Užsienio valstybės įmonės filialo ir atstovybės pavadinime privalomas įmonės pavadinimas ir žodis „filialas“ arba „atstovybė“.
Užsienio valstybės įmonės filialas veikia pagal įmonės patvirtintus filialo nuostatus. Juose turi būti nurodyta:
Užsienio valstybės įmonės filialo nuostatuose gali būti ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymams neprieštaraujančių nuostatų.
Užsienio valstybės įmonės filialas ir atstovybė registruojami Lietuvos Respublikos įmonių rejestre ir laikomi įsteigtais nuo jų įregistravimo dienos. Užsienio valstybės įmonės filialas komercinę-ūkinę veiklą gali pradėti tik jį įregistravus. Dokumentus, kuriuos reikia pateikti norint įregistruoti filialą ar atstovybę, nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Užsienio valstybės įmonės filialas ir atstovybė raštvedybą, apskaitą, atskaitomybę, finansinius bei techninius dokumentus tvarko lietuvių kalba, o jeigu reikia, – ir užsienio kalba.
Užsienio valstybės įmonės filialas ir atstovybė privalo tvarkyti apskaitą bei teikti valstybės institucijoms informaciją Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
Užsienio valstybių įmonės filialo ir atstovybės veiklą tikrinti leidžiama šio įstatymo 15 straipsnio antrosios ir trečiosios dalių nustatyta tvarka.
Užsienio valstybės filialo raštuose ir dokumentuose, kuriais pateikiami užsakymai, turi būti nurodyta:
7) registro tvarkytojo, kuris tvarko užsienio valstybės įmonės dokumentų bylą, pavadinimas ir buveinės adresas;
Kai užsienio valstybės įmonės filialo raštuose ir dokumentuose, kuriais pateikiami užsakymai, minimas užsienio valstybės įmonės kapitalas, papildomai turi būti nurodomas pasirašyto kapitalo dydis ir apmokėto kapitalo dydis.
Šio straipsnio dvyliktojoje ir tryliktojoje dalyse nustatytai informacijai pateikti užsienio valstybės įmonės filialas gali naudoti firminį blanką.
Užsienio valstybės įmonės filialo ir atstovybės veikla nutraukiama šio įstatymo 24 straipsnio dešimtojoje dalyje filialams nustatytais atvejais ar teismo sprendimu už Lietuvos Respublikos įstatymų pažeidimus. Jų veiklos nutraukimo procedūrai taikoma šio įstatymo 23 straipsnyje nustatyta įmonių likvidavimo tvarka. Apie sprendimą nutraukti filialo ir atstovybės veiklą viešai skelbiama vietos ir šalies spaudoje.