LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1999 M. GRUODŽIO 20 D. NUTARIMO NR. 1446 „DĖL LAUKINĖS AUGALIJOS ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO“ 3.4 PUNKTO VYKDYMO
2000 m. gegužės 3 d. Nr. 199
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gruodžio 20 d. nutarimo Nr. 1446 „Dėl Lietuvos Respublikos laukinės augalijos įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 1999, Nr. 109-3189) 3.4 punktą:
1. Tvirtinu Atskirų rūšių laukinių augalų ar grybų, kenksmingų žmonėms, naminiams gyvuliams, taip pat vertingoms laukinių augalų rūšims, naikinimo tvarką (pridedama).
2. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais: „augalija“, „valdymo sistema“.
APLINKOS Ministras Danius Lygis
SUDERINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos viceministras V. Kriauza
Lietuvos Respublikos ūkio viceministras O. Čiukšys
Lietuvos Respublikos žemės ūkio viceministras V. Grušauskas
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2000 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. 199
Atskirų rūšių laukinių augalų ar grybų, kenksmingų žmonėms,
naminiams gyvuliams, taip pat vertingoms laukinių augalų rūšims,
naikinimo tvarka
1. Ši Tvarka reglamentuoja atskirų rūšių laukinių augalų ar grybų, kenksmingų žmonėms, naminiams gyvuliams taip pat vertingoms laukinių augalų rūšims, naikinimo reikalavimus Lietuvos Respublikoje.
2. Atskirų rūšių laukiniai augalai ar grybai gali būti pripažįstami ir skelbiami naikintinais Lietuvos Respublikoje, nustačius jų didelį kenksmingumą:
2.1. žmonėms bei naminiams gyvuliams. Šiai kategorijai priskirtini laukiniai augalai (jų dalys – vaisiai, sėklos, žiedai, lapai, stiebagumbiai, šakniastiebiai, svogūnai, šakniagumbiai, augalų audinių kultūros) ir grybai (vaisiakūniai, grybiena), taip pat gaminiai iš jų, kurie pasižymi stipriu toksiškumu ir gali sukelti žmonių sveikatos ir psichikos sutrikimus, naminių gyvulių apsinuodijimus ir ligas;
2.2. kai kurioms vertingoms (retoms ir nykstančioms, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytoms, maistinėms, vaistinėms, techninėms, dekoratyvinėms ir kt. taikomąją vertę turinčioms) laukinių augalų rūšims, laukinės augalijos bendrijoms bei natūralioms jų augavietėms. Šiai kategorijai priskirtini laukiniai augalai ir grybai, kurie stelbia, išstumia iš natūralių augaviečių saugomų rūšių augalus, mažina taikomąją vertę turinčių augalų sąžalynų produktyvumą, kenkia jų natūralioms augavietėms.
3. Atskirų kenksmingų ir naikintinų laukinių augalų ar grybų rūšių sąrašą sudaro komisija. Komisijos sudėtį ir veiklos nuostatus tvirtina aplinkos ministras.
4. Galimus atskirų rūšių laukinių augalų ar grybų, kenksmingų žmonėms, naminiams gyvuliams, taip pat vertingoms laukinių augalų rūšims, naikinimo būdus tvirtina aplinkos ministras.
5. Už tinkamą kenksmingų augalų ir grybų rūšių naikinimą atsakingi žemės savininkai, valdytojai bei naudotojai, kurių žemės naudmenose šios augalų ir grybų rūšys auga.
6. Atskirų rūšių laukinių augalų ar grybų, kenksmingų žmonėms, naminiams gyvuliams, taip pat vertingoms laukinių augalų rūšims sunaikinimą kontroliuoja Aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentai.
7. Į naikintinų laukinių augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytų augalų ir grybų platinimas yra draudžiamas.