LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PIENO SUPIRKIMO IMANT MĖGINIUS IŠ KIEKVIENOS PIENO SIUNTOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. gruodžio 23 d. Nr. 3D-547

Vilnius

 

 

Atsižvelgdamas į Laikinosios pieno supirkimo iš gamintojų, turinčių melžimo ir šaldymo įrangą ir parduodančių ne mažiau kaip 500 kg pieno per dieną, tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2002 m. lapkričio 20 d. įsakymu Nr. 450 (Žin., 2002, Nr. 112-5023), taikymo rezultatus ir siekdamas objektyvesnio superkamo pieno sudėties ir kokybės įvertinimo:

1. Tvirtinu Pieno supirkimo imant mėginius iš kiekvienos pieno siuntos taisykles (pridedama).

2. Nustatau, kad pieno gamintojai, turintys melžimo ir šaldymo įrangą ir pageidaujantys parduoti pieną pagal šio įsakymo 1 punktu patvirtintas taisykles, raštiškai kreipiasi į VĮ „Pieno tyrimai“ ir apie tai informuoja pieno supirkėjus.

3. Pripažįstu netekusiais galios:

3.1. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2002 m. lapkričio 20 d. įsakymą Nr. 450 „Dėl Laikinosios pieno supirkimo tvarkos taikymo“ (Žin., 2002, Nr. 112-5023);

3.2. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. vasario 26 d. įsakymo Nr. 3D-63 „Dėl žemės ūkio ministro 2001 m. gegužės 9 d. įsakymo Nr. 146 „Dėl naujos pieno supirkimo taisyklių redakcijos patvirtinimo“ ir žemės ūkio ministro 2002 m. lapkričio 20 d. įsakymo Nr. 450 „Dėl Laikinosios pieno supirkimo tvarkos taikymo“ pakeitimo (Žin., 2003, Nr. 22-933) 2 punktą ir 3 punktą tiek, kiek jis susijęs su Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. lapkričio 20 d. įsakymu Nr. 450;

3.3. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. kovo 20 d. įsakymą Nr. 3D-106 „Dėl Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2002 m. lapkričio 20 d. įsakymo Nr. 450 „Dėl Laikinosios pieno supirkimo tvarkos taikymo“ pakeitimo (Žin., 2003, Nr. 29-1209).

4. Šis įsakymas įsigalioja nuo 2004 m. sausio 1 d.

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2003 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 3D-547

 

pieno supirkimo IMANT MĖGINIUS IŠ KIEKVIENOS PIENO SIUNTOS tAISYKLĖS

 

1. Šios taisyklės taikomos superkant pieną iš pageidaujančių parduoti pieną pagal šias taisykles gamintojų, turinčių melžimo ir šaldymo įrangą (toliau – gamintojai).

2. Šių taisyklių tikslas – užtikrinti tikslesnius stambiųjų gamintojų parduodamo pieno sudėties ir kokybės įvertinimo rezultatus, taikant kitokį nei numatyta Pieno supirkimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2001 m. gegužės 9 d. įsakymu Nr. 146 (Žin., 2001, Nr. 40-1406; 2003, Nr. 60-2739) (toliau – Pieno supirkimo taisyklės), mėginių tyrimo dažnumą bei mėginių pristatymą į VĮ „Pieno tyrimai“.

3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos turi tą pačią reikšmę kaip Pieno supirkimo taisyklėse. Papildoma sąvoka:

Atsarginis mėginys – mėginys su konservantu, paimtas pieno supirkėjo (toliau – supirkėjas) tuo pačiu metu ir iš tos pačios pieno siuntos, iš kurios paimtas mėginys, siunčiamas pieno sudėties ir somatinių ląstelių tyrimui į VĮ „Pieno tyrimai“ laboratoriją. Atsarginis mėginys gali būti imamas gamintojo ar supirkėjo iniciatyva. Atsarginis mėginys užplombuojamas ir laikomas nustatytoje mėginių laikymo temperatūroje pas pieno gamintoją bei siunčiamas pieno sudėties ir somatinių ląstelių tyrimui į VĮ „Pieno tyrimai“ laboratoriją, jeigu gamintojas ar supirkėjas suabejoja pieno tyrimo rezultatais.

4. Pienas iš gamintojų superkamas vadovaujantis Pieno supirkimo taisyklėmis, taikant toliau nurodytas papildomas nuostatas.

5. Gamintojai:

5.1. savo brūkšniniu kodu užklijuoja mėginių tarą (indelius);

5.2. paruoštus išsiųsti konteinerius su pieno mėginiais registruoja apskaitos žurnaluose ir iki perdavimo į VĮ „Pieno tyrimai“ laboratorijos transportą laiko teigiamoje, bet ne aukštesnėje kaip +8 oC temperatūroje;

5.3. pieno mėginius ne rečiau kaip 8 kartus per mėnesį į sutartas su VĮ „Pieno tyrimai“ vietas pristato savo transportu, nepažeisdami 5.2 punkte nurodyto mėginių laikymo temperatūrinio režimo, jeigu nėra sutarę su VĮ „Pieno tyrimai“ dėl pieno mėginių surinkimo tuo pačiu periodiškumu tiesiogiai iš ūkio;

5.4. pageidaujantieji imti atsarginį mėginį, apie tai informuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) teritorinį padalinį ir supirkėją. Atsarginis mėginys, užplombuotas pagal nustatytus reikalavimus, laikomas ne aukštesnėje kaip 8 oC temperatūroje.

6. Supirkėjas paima vienkartinius pieno mėginius (vieną konservuotą ir vieną nekonservuotą) iš kiekvienos superkamo pieno siuntos ir, dalyvaujant gamintojui ar jo įgaliotam atstovui, paruošia išsiųsti konteinerius su pieno mėginiais, kurie tiriami ne rečiau kaip:

6.1. iš kiekvienos pieno siuntos – pieno sudėčiai ir somatinių ląstelių skaičiui nustatyti;

6.2. ne rečiau kaip keturis kartus per mėnesį – bendram bakteriniam užterštumui nustatyti (iš tos pačios siuntos, kaip ir inhibitorinių medžiagų tyrimui);

6.3. ne rečiau kaip keturis kartus per mėnesį – inhibitorinėms medžiagoms nustatyti;

6.4. ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį – pieno užšalimo temperatūrai nustatyti.

7. Nutraukus pieno supirkimą dėl inhibitorinių medžiagų, tiriamas kitos dienos po nerūšinio pieno nustatymo papildomas mėginys. Pastarąjį mėginį į laboratoriją, nepažeisdamas mėginių laikymo temperatūrinio režimo, gali pristatyti gamintojas arba atsiųsti per pieno supirkėją. Nustačius nerūšinį pieną dėl kitų rodiklių, dėl pieno supirkimo atsatymo gamintojas kreipiasi į VMVT.

Jeigu papildomas tyrimas parodo, kad pienas yra rūšinis, pieno supirkimas, gavus informaciją iš laboratorijos ir VMVT išvadas, atnaujinamas.

8. Už papildomus pieno tyrimus po pieno supirkimo nutraukimo, pieno mėginių paruošimo papildomiems tyrimams ir jų pristatymo į laboratoriją, papildomai tiriamų pieno mėginių taros, konservantų išlaidas apmoka gamintojai.

9. Mėginį paėmęs supirkėjas užpildo nustatytos formos lydraštį 3 egzemplioriais (po vieną supirkėjui, gamintojui ir laboratorijai) ir pasirašo. Lydraštyje nurodoma mėginio temperatūra, jo paėmimo data, laikas, konteinerio plombos numeris, pažymima, jei yra paliktas atsarginis mėginys, nurodant konteinerio, į kurį jis įdėtas, plombos numerį bei, jeigu pageidauja gamintojas, įrašomas parduoto pieno, iš kurio paimtas mėginys, kiekis. Pieno mėginių paėmimo metu dalyvaujantis gamintojas ar jo įgaliotas atstovas privalo pasirašyti lydraštyje, nurodydamas pareigas, vardą, pavardę ir datą. Jei nėra parašų ar neįrašyta pieno mėginio paėmimo data, pieno mėginiai laboratorijoje netiriami, o mėginį paėmęs supirkėjas kompensuoja laboratorijai išlaidas, lygias pieno mėginio tyrimo įkainiui.

Mėginiai su užklijuotais gamintojo brūkšniniais kodais ir lydraštis dedami į konteinerį, kuris, dalyvaujant gamintojui, užplombuojamas mechaniniam poveikiui atspariomis plombomis su aiškiai skeneriu nuskaitomais kodais.

10. Supirkėjai, pageidaujantys imti atsarginį mėginį, apie tai informuoja VMVT teritorinį padalinį ir gamintoją.

11. VĮ „Pieno tyrimai“:

11.1. aprūpina gamintojus brūkšniniais kodais;

11.2. paima pieno mėginius ne rečiau kaip 8 kartus per mėnesį tiesiogiai iš ūkių pagal laboratorijai ir supirkėjui žinomą grafiką arba su gamintojais sutartų vietų ir gabena savo transportu su šaldymo įranga teigiamoje, bet ne aukštesnėje kaip +8 oC temperatūroje;

11.3. perduoda tyrimo duomenis atsiskaitymui už pieną supirkėjams ir tiesiogiai – elektroniniu paštu arba SMS žinutėmis, arba faksu – gamintojams arba jų įgaliotiesiems atstovams ne vėliau kaip per vieną parą nuo darbo dienomis paimtų mėginių atvežimo į laboratoriją. Radus piene inhibitorinių medžiagų arba nustačius nerūšinį pieną dėl kitų rodiklių, supirkėjai ir gamintojai informuojami nedelsiant (elektroniniu paštu ar SMS žinutėmis, arba faksu);

11.4. pateikia gamintojams įgaliotos laboratorijos techninius reikalavimus, atitinkančius mažus konteinerius pieno mėginiams pervežti bei vienkartinius pieno mėginių indelius;

11.5. vykdo nuolatinę tyrimo duomenų analizę ir, esant netipiniams tyrimų rezultatams, nedelsiant informuoja apie juos VMVT ir arbitražinę komisiją.

12. Už tyrimus, išskyrus privalomuosius – numatytus LST 1137, pagal Žemės ūkio ministerijos patvirtintus įkainius lygiomis dalimis moka gamintojai ir supirkėjai, išskyrus šių taisyklių 8 ir 14 punktuose numatytus atvejus.

13. Už konteinerius moka gamintojai, išskyrus šių taisyklių 14 punkte numatytą atvejį, o už konservantą ir vienkartinius pieno mėginių indelius – supirkėjai, išskyrus šių taisyklių 8 ir 14 punktuose numatytus atvejus.

14. Visas išlaidas, susijusias su atsarginio mėginio paėmimu ir laikymu (mėginių indeliai, konteineriai ir kt.), apmoka atsarginio mėginio ėmimą inicijavusi pusė.

______________