LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS HIGIENOS NORMOS hn 128:2013 „KELEIVINiai Geležinkelių riedmenys. SVEIKATOS SAUGOS REIKALAVIMAI“ PATVIRTINIMO
2013 m. birželio 14 d. Nr. V-628
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo (Žin., 2002, Nr. 56-2225; 2007, Nr. 64-2455) 16 straipsnio 1 dalimi ir siekdamas užtikrinti keleivinių geležinkelio transporto priemonių visuomenės sveikatos saugą:
1. T v i r t i n u Lietuvos higienos normą HN 128:2013 „Keleiviniai geležinkelių riedmenys. Sveikatos saugos reikalavimai“ (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. birželio 14 d. įsakymu Nr. V-628
LIETUVOS HIGIENOS NORMA HN 128:2013 „KeleivinIAI Geležinkelių RIEDMENYS.
SVEIKATOS SAUGOS REIKALAVIMAI“
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ši higienos norma nustato pagrindinius Lietuvos Respublikoje įregistruotų keleivinių geležinkelių riedmenų, išskyrus funikulierius, sveikatos saugos reikalavimus.
2. Ši higienos norma privaloma keleivinius geležinkelių riedmenis eksploatuojantiems, prižiūrintiems asmenims, keleivius aptarnaujantiems darbuotojams bei kontroliuojančioms institucijoms.
3. Keleiviniuose geležinkelių riedmenyse keleivius aptarnaujantys darbuotojai turi būti teisės akto [9.1] nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą ir turėti asmens medicinines knygeles (forma Nr. F.048/a). Asmens medicininė knygelė laikoma darbuotojo darbo vietoje.
4. Keleiviniuose geležinkelių riedmenyse keleivius aptarnaujantys darbuotojai teisės akto [9.5] nustatyta tvarka turi būti išklausę privalomuosius pirmosios pagalbos mokymo ir privalomuosius higienos įgūdžių mokymo kursus ir turėti sveikatos žinių atestavimo pažymėjimus. Sveikatos žinių atestavimo pažymėjimas laikomas darbuotojo darbo vietoje.
5. Keleiviniuose geležinkelių riedmenyse turi būti kelių motorinės transporto priemonės pirmosios pagalbos rinkinys, kurio sudėtis ir apimtis turi atitikti teisės akto [9.3] reikalavimus.
6. Geriamasis vanduo, naudojamas keleiviniuose geležinkelių riedmenyse, turi atitikti teisės akto [9.4] reikalavimus. Geriamojo vandens talpyklos ne rečiau kaip vieną kartą per metus išvalomos ir dezinfekuojamos. Geriamojo vandens talpyklų valymo ir dezinfekcijos darbai turi būti registruojami. Vandens talpyklų dezinfekcijai turi būti naudojamos teisės akto [9.2] nustatyta tvarka leidžiamos naudoti priemonės (4 tipo biocidai).
7. Keleiviniuose geležinkelių riedmenyse šildymo prietaisų (įrenginių) paviršiaus temperatūra taškuose, kuriuose jie pasiekiami keleiviams, neturi viršyti 65°C. Jeigu šildymo prietaiso (įrenginio) eksploatacijos metu (šaltuoju metų laikotarpiu) jo paviršiaus temperatūra yra aukštesnė nei 65°C, siekiant apsaugoti keleivius nuo galimų nudegimų, būtina įrengti nuo tiesioginio kontakto su šildymo prietaisu (įrenginiu) apsaugančias priemones.
II. NUORODOS
9. Teisės aktai, į kuriuos pateiktos nuorodos šioje higienos normoje:
9.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimas Nr. 544 „Dėl Darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 41-1294; 2002, Nr. 73-3127);
9.2. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. liepos 8 d. įsakymas Nr. 358 „Dėl Biocidų autorizacijos ir registracijos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 79-3361);
9.3. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 11 d. įsakymas Nr. V-450 „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlių ir pirmosios pagalbos rinkinių“ (Žin., 2003, Nr. 79-3605);
9.4. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 23 d. įsakymas Nr. V-455 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 79-3606);
9.5. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 28 d. įsakymas Nr. V-69 „Dėl Privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programos, Privalomojo higienos įgūdžių mokymo programos ir Privalomojo mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai mokymo programos patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 14-490).
III. Sąvokos IR APIBRĖŽTYS
10. Šioje higienos normoje vartojamos sąvokos ir jų apibrėžtys:
Keleiviniai geležinkelių riedmenys – traukos priemonės (lokomotyvai), vagonai, automotrisės, dyzeliniai ir elektriniai traukiniai, skirti keleiviams vežti.
Vagonas – keleivinių geležinkelių riedmenų sudedamoji dalis, skirta keleiviams vežti.
Vagono salonas – sudedamojoje keleivinių geležinkelių riedmenų keleiviams vežti skirtoje dalyje (vagone) keleiviams skirta vieta.
Šaltasis metų laikotarpis – metų laikotarpis, kuriuo lauko oro vidutinė paros temperatūra yra ne aukštesnė kaip 10°C. Ji nustatoma pagal trijų iš eilės parų lauko oro vidutinę paros temperatūrą.
Šiltasis metų laikotarpis – metų laikotarpis, kuriuo lauko oro vidutinė paros temperatūra yra aukštesnė kaip 10°C. Ji nustatoma pagal trijų iš eilės parų lauko oro vidutinę paros temperatūrą.
IV. KELEIVINių GeležinkeliŲ RIEDMENŲ eksploatavimo HIGIENOS REIKALAVIMAI
11. Keleivinių geležinkelių riedmenų vagono salono reikalavimai:
11.1. oro temperatūra 1,10 m aukštyje virš grindų turi būti ne žemesnė kaip 18°C, išskyrus keleivinius geležinkelių riedmenis, kurių konstrukcija neleidžia užtikrinti tokios temperatūros (tokio tipo keleiviniuose geležinkelių riedmenyse turi būti užtikrinta maksimali gamintojo konstrukcijoje numatyta temperatūra);
11.2. oro temperatūra 1,10 m aukštyje virš grindų turi būti ne aukštesnė kaip 27°C (taikoma tik vagono salonui su įrengta vėsinimo (kondicionavimo) sistema);
11.3. oro judėjimo greitis šaltuoju metų laikotarpiu turi būti ne mažesnis kaip 0,05 m/s ir ne didesnis kaip 0,2 m/s, o šiltuoju metų laikotarpiu – ne didesnis kaip 0,9 m/s;
11.5. bendras dirbtinio apšvietimo lygis ant staliuko paviršiaus, o kur jo nėra – ant keleiviui sėdėti ar miegoti skirtos vietos paviršiaus, turi būti ne mažesnis kaip 100 lx;
11.6. bendras dirbtinio apšvietimo lygis ant grindų paviršiaus tarp sėdimų vietų, perėjimo tarp vagonų aikštelėje, tualete turi būti ne mažesnis kaip 30 lx, o ant įlipimo į vagoną laiptelių ne mažesnis kaip 20 lx matuojant 80 % laiptelio pločio;
11.7. keleiviniams geležinkelių riedmenims riedant, ekvivalentinis garso slėgio lygis vagono salone neturi viršyti 70 dBA;
12. Vagono tualete oro temperatūra 1,10 m aukštyje virš grindų turi būti ne žemesnė kaip 16°C, išskyrus geležinkelių riedmenis, kurių konstrukcija neleidžia užtikrinti tokios temperatūros (tokio tipo keleiviniuose geležinkelių riedmenyse turi būti užtikrinta maksimali gamintojo konstrukcijoje numatyta temperatūra).
13. Vagono salonas ir tualetas turi būti švarūs viso reiso metu. Tualetai ir juose esantys įrenginiai turi būti valomi ir dezinfekuojami paslaugų teikėjo nustatyta tvarka.
14. Kiekvienas vagono salono su įrengtomis miegamosiomis vietomis keleivis aprūpinamas švariu čiužiniu (jei jie naudojami), pagalve, antklode, patalynės komplektu ir rankšluosčiais.
16. Nešvarūs skalbiniai (patalynė, rankšluosčiai, jeigu jais aprūpinama) jų susidarymo vietose sudedami į maišus ir juose transportuojami, laikomi tam skirtose vietose atskirai nuo švarių skalbinių.
17. Vagonų valymo ir dezinfekavimo priemonės, valymo inventorius turi būti laikomas specialiai pažymėtose pakuotėse, taroje, specialioje tam skirtoje ir neprieinamoje keleiviams vietoje.
18. Vagonų salonams ir tualetams valyti turi būti naudojamas atskiras valymo inventorius (šluostės, kibirai, šepečiai). Tualetų valymo inventorius turi būti laikomas atskirai nuo kito valymo inventoriaus, o vagonų salonų valymo inventorius neturi būti laikomas vagono salone ar kartu su minkštuoju inventoriumi (čiužiniais, pagalvėmis, antklodėmis).
19. Vagonų salonuose su įrengtomis miegamosiomis vietomis turi būti įrengtos apsaugos nuo tiesioginių saulės spindulių priemonės (užuolaidos, žaliuzės ir pan.).
21. Vagonų tualetuose turi būti praustuvė, skysto muilo dozatorius su skystu muilu, kabykla (kabliukas (-ai)) drabužiams, tualetinio popieriaus, popierinių rankšluosčių, servetėlių, atliekų surinkimo talpykla. Vagonų su įrengtomis miegamosiomis vietomis tualetuose turi būti po tualeto reikmenų spintelę (lentynėlę).
22. Komunalinės atliekos surenkamos į tam skirtas talpyklas. Pripildytos atliekų surinkimo talpyklos ištuštinamos, joms užsiteršus – plaunamos vandeniu ir dezinfekuojamos.