LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL FINANSINIŲ ATASKAITŲ KONSOLIDAVIMO IR KONSOLIDUOTOS PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PAKEITIMO

 

2001 m. kovo 29 d. Nr. 44

Vilnius

 

 

Lietuvos banko valdyba nutaria:

1. Iš dalies pakeisti Lietuvos banko valdybos 1997 m. liepos 31 d. nutarimu Nr. 179 patvirtintas Finansinių ataskaitų konsolidavimo ir konsoliduotos priežiūros taisykles (Žin., 1997, Nr. 78-2004; 1999, Nr. 71-2239; 2000, Nr. 44-1285):

1.1. 1 punkte vietoj žodžių „92/30/EEC“ įrašyti žodžius „2000/12/EC“ ir šį punktą išdėstyti taip:

1. Taisyklės parengtos atsižvelgus į Tarptautinius apskaitos standartus, Europos Tarybos direktyvų 83/349/EEC, 86/635/EEC ir 2000/12/EC nuostatas bei Bazelio bankų priežiūros komiteto patvirtintus „Pagrindinius bankų priežiūros principus“. Šiomis taisyklėmis nustatoma kredito įstaigų konsoliduotų finansinių ataskaitų rengimo, ataskaitų konsolidavimo procedūros bei konsoliduotos priežiūros tvarka.“

1.2. Pakeisti 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

7. Bendrai kontroliuojama įmonė – tai kredito įstaiga ar įmonė, kurios ekonominę veiklą arba turtą pagal sutartį kontroliuoja dvi ar daugiau sutarties šalių (toliau – dalyviai).“

1.3. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8. Konsoliduotų ataskaitų rengimo metodai:

8.1. Pilnas konsolidavimas – tai patronuojančio banko ir kontroliuojamų kredito įstaigų ar įmonių finansinių ataskaitų pilnas (100 proc.) sujungimas, sudėjus turto, įsipareigojimų, nuosavybės, pajamų, išlaidų, pelno, nuostolio straipsnius ir eliminavus grupės narių tarpusavio turto, įsipareigojimų, nuosavybės, pajamų, išlaidų, pelno ir nuostolio sumas.

8.2. Nuosavybės metodas – tai apskaitos metodas, kai investicija į akcijas (pajus ar kitokias kapitalo dalis) apskaitoje įrašoma nurodant įsigijimo kaštus, po to jos apskaitinė vertė padidinama arba sumažinama, kad būtų galima pripažinti ir konsoliduotose finansinėse ataskaitose parodyti po įsigijimo datos susidariusią pelno ar nuostolio dalį, t. y. kiekvieną ataskaitinę datą pridedamas bankui tenkantis kredito įstaigos ar įmonės pelnas arba atimami nuostoliai.

8.3. Proporcinis konsolidavimas – tai apskaitos ir atskaitomybės metodas, kai vieno bendrai kontroliuojamos įmonės dalyvio turto, įsipareigojimų, pajamų ir sąnaudų straipsnių bendrai kontroliuojamoje įmonėje dalis sudedama su panašiais kito dalyvio finansinės atskaitomybės straipsniais.“

1.4. 9.1 punkte išbraukti žodžius „(išskyrus draudimo įmones)“ ir šį punktą išdėstyti taip:

9.1. Kai patronuojantis bankas kontroliuoja kredito įstaigas ar įmones, finansinės ataskaitos konsoliduojamos taikant pilno konsolidavimo metodą.“

1.5. Pakeisti 9.3 punktą ir jį išdėstyti taip:

9.3. Bendrai kontroliuojamų įmonių finansinės ataskaitos konsoliduojamos taikant proporcinio konsolidavimo metodą.“

1.6. 14.4 punkte po žodžio „skolininkui“ įrašyti žodžius „ir didelių paskolų“ ir šį punktą išdėstyti taip:

14.4. Maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų ataskaita.“

1.7. 16 punkto antrajame sakinyje po žodžio „tvarka“ įrašyti žodžius „ir toks pats normatyvo dydis“ ir šį punktą išdėstyti taip:

16. Kapitalo pakankamumo normatyvo vykdymo skaičiavimas atliekamas konsoliduotų ataskaitų pagrindu, vadovaujantis Lietuvos banko teisės aktais. Grupei taikoma ta pati kapitalo pakankamumo normatyvo skaičiavimo tvarka ir toks pats normatyvo dydis kaip ir patronuojančiam tos grupės bankui. Lietuvos bankas savo nuožiūra grupėje gali nustatyti skirtingą kapitalo pakankamumo normatyvo dydį atskiroms kredito įstaigoms, atsižvelgdamas į tokius veiksnius:“.

1.8. Pakeisti 17 punktą ir jį išdėstyti taip:

17. Vertindamas kitų veiklos riziką ribojančių normatyvų vykdymą konsoliduotų ataskaitų pagrindu (likvidumo, maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui, didelių paskolų, maksimalios atviros pozicijos užsienio valiuta ir tauriaisiais metalais), Lietuvos bankas grupei taiko tą pačią normatyvų skaičiavimo tvarką ir tuos pačius normatyvų dydžius kaip ir patronuojančiam tos grupės bankui, vadovaudamasis atitinkamais Lietuvos banko valdybos nutarimais dėl veiklos riziką ribojančių normatyvų ir atsižvelgdamas į Europos Parlamento ir Tarybos 2000/12/EC direktyvos „Dėl kredito įstaigų steigimosi ir veiklos“ nuostatas.“

1.9. Pakeisti 18 punktą ir jį išdėstyti taip:

18. Lietuvos bankas, vertindamas maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų normatyvų vykdymą, grupės narių tarpusavio skolinimąsi riboja vadovaudamasis Lietuvos banko valdybos 2000 m. gegužės 18 d. nutarimu Nr. 76 patvirtintos Maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų normatyvų apskaičiavimo metodikos 14.12 punkto nuostatomis.“

1.10. 20 punktą papildyti nauju 20.3 papunkčiu, o 20.3 ir 20.4 papunkčius laikyti atitinkamai 20.4 ir 20.5 papunkčiais ir visą 20 punktą išdėstyti taip:

20. Publikuojamas konsoliduotas metines finansines ataskaitas sudaro:

20.1. Balansinė ataskaita,

20.2. Pelno (nuostolio) ataskaita,

20.3. Nuosavybės pokyčių ataskaita,

20.4. Paaiškinamasis raštas,

20.5. Audito išvada.“

1.11. 28.5 punkte išbraukti žodžius „(įvykdžius 6.6.2 punkto reikalavimą)“ ir šį punktą išdėstyti taip:

28.5. patronuojančio banko ir kontroliuojamų kredito įstaigų ar įmonių turtas ir įsipareigojimai sumuojami, kad būtų sudarytas konsoliduotas balansas.“

1.12. Pakeisti 29 punktą ir jį išdėstyti taip:

29. Kitų konsoliduotų ataskaitų rengimo metodų taikymas:

29.1. Taikant nuosavybės metodą, iš pradžių investicija į akcijas (pajus ar kitokias kapitalo dalis) apskaitoje įrašoma nurodant įsigijimo kaštus, po to jos apskaitinė vertė padidinama arba sumažinama, kad būtų galima pripažinti po įsigijimo datos susidariusią pelno ar nuostolio dalį, t. y. kiekvieną ataskaitinę datą pridedamas bankui tenkantis kredito įstaigos ar įmonės pelnas arba atimami nuostoliai.

29.2. Taikant proporcinio konsolidavimo metodą, atsižvelgiant į tai, kad yra bendrai kontroliuojama ekonominė veikla arba turtas, tiek konsoliduotas, tiek ir atskiras įmonės dalyvio balansas apima tik tą turto dalį, kurią jis bendrai kontroliuoja, ir įsipareigojimų dalį, už kurią jis yra bendrai atsakingas. Bendrai kontroliuojamos įmonės dalyvio konsoliduotoji pelno (nuostolio) ataskaita apima jo pajamų ir sąnaudų dalį bendrai kontroliuojamoje įmonėje.“

1.13. 34 punkte vietoj žodžių „turi sudaryti galimybę Lietuvos bankui gauti“ įrašyti žodžius „Lietuvos banko Kredito įstaigų priežiūros departamento reikalavimu pateikia“ ir šį punktą išdėstyti taip:

34. Bankai privalo turėti gerą vidaus kontrolės mechanizmą, užtikrinantį priėjimą prie visų grupės narių informacijos, reikalingos konsoliduotoms ataskaitoms sudaryti. Patronuojantis bankas Lietuvos banko Kredito įstaigų priežiūros departamento reikalavimu pateikia kredito įstaigų priežiūrai būtiną informaciją apie atskirų grupės narių veiklą (kontroliuojamų įmonių finansines ataskaitas).“

1.14. 36 punkte išbraukti žodžius „kai kuriais atvejais“ ir šį punktą išdėstyti taip:

36. Konsoliduota priežiūra vykdoma patronuojančiam bankui, jo kontroliuojamoms kredito įstaigoms ir įmonėms. Lietuvos bankas per patronuojantį banką savo nuožiūra gali prašyti finansinės informacijos iš šių įmonių apie jų veiklą.“

1.15. 41 punkte vietoj žodžio „ketvirtį“ įrašyti žodį „mėnesį“ ir šį punktą išdėstyti taip:

41. Patronuojantis bankas kas mėnesį nustatyta tvarka pateikia Lietuvos banko Kredito įstaigų priežiūros departamentui informaciją apie visas, didesnes kaip 10 procentų investicijas į akcijas (pajus ar kitokias kapitalo dalis) (6003 forma „Informacija apie investicijas į akcijas ir kapitalą“).“

2. Iš dalies pakeisti Lietuvos banko valdybos 1997 m. liepos 31 d. nutarimu Nr. 179 „Dėl Finansinių ataskaitų konsolidavimo ir konsoliduotos priežiūros taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 78-2004; 1999, Nr. 71-2239; 2000, Nr. 44-1285) patvirtintą ataskaitos „Informacija apie investicijas į akcijas ar kapitalą“ formą Nr. 6003 ir išdėstyti ją nauja redakcija (pridedama).

3. Leisti komerciniams bankams savo apskaitos politikoje patikslinti finansinių ataskaitų konsolidavimo tvarką, atsižvelgiant į Finansinių ataskaitų konsolidavimo ir konsoliduotos priežiūros taisyklių pakeitimus.

4. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko valdybos 1997 m. lapkričio 6 d. nutarimą Nr. 234 „Dėl bankų, kurie privalo teikti konsoliduotas finansines ataskaitas, sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 102-2584).

5. Nustatyti, kad šio nutarimo 1 punktas įsigalioja nuo 2001 m. liepos 1 d.

 

 

 

PIRMININKAS                                                                                                            R. ŠARKINAS

 

Apsaugos laipsnis                                                     

Pateikėjo kodas:

 

Banko pavadinimas

 

Banko adresas

Tel./faks. XX XX XX

 

Gavėjo kodas:                     1200

 

Lietuvos banko

Kredito įstaigų priežiūros departamentas

Vilnius, Jogailos g. 14

INFORMACIJA APIE INVESTICIJAS Į

AKCIJAS AR KAPITALĄ

forma Nr. 6003

200                  m.                mėn.

Patvirtinta

Lietuvos banko valdybos

2001 m. kovo 29 d. nutarimu Nr. 44

pateikimo data

pateikimo terminas                         iki mėnesio 10 d.

periodiškumas                                  kas mėnesį

mato vienetas, tikslumas               tūkst. Lt

 

 

 

 

 

Investicijos į akcijas ir kapitalą

Eil.

Nr.

Kredito įstaigos ar įmonės

pavadinimas

Kodas

 

 

Investicijos suma

 

Santykis procentais

 

 

 

 

 

 

Investicijos

data

 

Nominalioji

vertė

 

 

Balanse parodyta vertė

 

Balanse parodytos investicijų vertės ir banko kapitalo

 

Nominaliosios investicijų vertės ir įmonės, į kurią investuota, kapitalo

Kredito įstaigos ar įmonės veiklos charakteristika

 

Kokiu tikslu įsigytos akcijos*

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vadovas                                                                        ____________________                                                                        

                                                                                                         (parašas)                                              (vardo raidė, pavardė)

Vyr. finansininkas                                                       _____________________                                                                       

                                                                                                          (parašas)                                               (vardo raidė, pavardė)

Vykdytojas                                                                   ____________________                                 _________________

                                                                                                        (parašas)                                                (vardo raidė, pavardė)

 

Telefonas

 

Data                                                                                                                                                                                  * – dalyvavimas valdant,

                                                                                                                                                                                                     perpardavimo tikslu

__________________