LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL KENKSMINGŲ MEDŽIAGŲ KIEKIŲ PAKUOTĖSE KONTROLĖS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. birželio 27 d. Nr. 227

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymu (Žin., 2001, Nr. 85-2968) ir vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gruodžio 21 d. nutarimo Nr. 1574 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą“ (Žin., 2001, Nr. 108-3936) 2 punktą:

1. Tvirtinu Kenksmingų medžiagų kiekių pakuotėse kontrolės tvarką (pridedama).

2. Pavedu Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai prie Ūkio ministerijos vykdyti kenksmingų medžiagų kiekių pakuotėse kontrolę.

3. Kenksmingų medžiagų kiekių pakuotėse kontrolės tvarka ir šio įsakymo 2 punktas įsigalioja nuo 2005 m. sausio 1 d.

 

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                                  PETRAS ČĖSNA


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 227

 

KENKSMINGŲ MEDŽIAGŲ KIEKIŲ PAKUOTĖSE kontrolės tvarka

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja kenksmingų medžiagų kiekių pakuotėse kontrolės (toliau vadinama – kontrolė) atlikimą Lietuvos Respublikoje, siekiant išvengti pakuočių atliekų neigiamo poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai.

2. Šios kontrolės pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad į Lietuvos Respublikos rinką tiekiamose pakuotėse ir jų komponentuose nebūtų viršijami ribiniai leistini kenksmingų medžiagų kiekiai, nustatyti Aplinkos ministerijos patvirtintose Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo taisyklėse.

3. Kontrolę vykdo Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos.

 

II. TAIKYMO SRITIS

 

4. Kontrolė taikoma pakuočių gamintojams, gamintojams ir importuotojams.

 

III. Pagrindinės sąvokos

 

5. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

Pakuotė – gaminys, pagamintas iš bet kokių medžiagų ir skirtas gaminiams pakuoti, apsaugoti, gabenti bei pateikti vartotojams ar gaminių naudotojams.

Pakuotės komponentas – bet kuri pakuotės dalis, kuri gali būti atskirta rankomis arba naudojant paprastas fizines priemones.

Kontrolė – valstybinės kontrolės institucijos atliekama kontrolė, ar į rinką tiekiamose pakuotėse ir jų komponentuose neviršijami ribiniai leistini kenksmingų medžiagų kiekiai.

Pakuočių gamintojas – Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs savo veiklą asmuo, gaminantis ir (ar) importuojantis pakuotes.

Gamintojas (pakuočių naudotojas) – Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs savo veiklą asmuo, naudojantis pakuotes savo gaminiams pakuoti.

Importuotojas – Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs savo veiklą asmuo, importuojantis supakuotus gaminius.

 

IV. KENKSMINGŲ MEDŽIAGŲ KIEKIŲ PAKUOTĖSE KONTROLĖS TVARKOS PARENGIMO TEISINIAI PAGRINDAI

 

6. Ši kontrolės tvarka parengta vadovaujantis:

6.1. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 94/62/EB dėl pakuočių ir pakuočių atliekų (Directive 94/62/EC of the European Parliament and of the Council of 20 December 1994 on packaging and packaging waste);

6.2. Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymu (Žin., 2001, Nr. 85-2968);

6.3. Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo taisyklėmis;

6.4. Valstybinės produktų saugos ekspertizės atlikimo ir apmokėjimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 21 d. nutarimu Nr. 1150 (Žin., 2001, Nr. 83-2888);

6.5. Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 1103 (Žin., 2001, Nr. 80-2792);

6.6. Lietuvos standartu LST 1655. Pakuotė. Keturių sunkiųjų metalų ir kitų pavojingų medžiagų, esančių pakuočių sudėtyje, bei jų išsiskyrimo į aplinką nustatymo ir matavimo reikalavimai. 1 dalis. Keturių sunkiųjų metalų, esančių pakuočių sudėtyje, nustatymo ir matavimo reikalavimai (CR 13695-1:2000).

 

V. kontrolės TVARKA

 

7. Kontrolė apima:

7.1. tikrinimus, atliekamus kontrolės institucijos iniciatyva;

7.2. tikrinimus, atliekamus pagal kitų suinteresuotų įstaigų ir organizacijų (Aplinkos ministerijos regioninių aplinkos apsaugos departamentų, atliekas naudojančių ir šalinančių įmonių ir kt.) pranešimus;

7.3. administracinės atsakomybės už pažeidimus nustatymą;

7.4. kontrolės duomenų analizę ir metinių ataskaitų Ūkio ir Aplinkos ministerijoms teikimą.

8. Kontrolę atliekantys pareigūnai turi teisę:

8.1. reikalauti, kad pakuočių gamintojai, gamintojai ir importuotojai per nustatytą laikotarpį (ne daugiau kaip 60 kalendorinių dienų) pateiktų dokumentus, įrodančius, kad pakuotėse ir jų komponentuose neviršijami ribiniai leistini kenksmingų medžiagų kiekiai;

8.2. atlikti valstybinę pakuočių ekspertizę, remiantis Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka (6.4 ir 6.5 punktai).

9. Pakuočių gamintojams, gamintojams ir importuotojams rengiant dokumentus, įrodančius, kad pakuotėse ir jų komponentuose neviršijami ribiniai leistini kenksmingų medžiagų kiekiai, rekomenduotina remtis Lietuvos standartais (6.6 punktas).

10. Ekspertizei atrinktų bandinių laboratorinius tyrimus atlieka akredituotos arba įgaliotos bandymų laboratorijos.

11. Pakuočių gamintojai, gamintojai ir importuotojai gali pateikti ir Europos Sąjungoje akredituotos laboratorijos protokolą, nurodantį sunkiųjų metalų kiekius pakuotėse ir jų komponentuose.

 

VI. KONTROLĖS TVARKOS PAKEITIMO SĄLYGOS

 

12. Ši kontrolės tvarka gali būti pakeista:

12.1. Vyriausybės nutarimu ar jos įgaliotos institucijos įsakymu, paskyrus instituciją, atsakingą už Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme (Žin., 2001, Nr. 85-2968) nustatytų visų pagrindinių pakuočių reikalavimų įgyvendinimo kontrolę;

12.2. atsižvelgus į Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 94/62/EB dėl pakuočių ir pakuočių atliekų pakeitimus ar priėmus naują direktyvą dėl pakuočių ženklinimo ir pakuočių atitikties įvertinimo procedūrų (Proposal for a European Parliament and Council Directive on marking of packaging and on establishment of a conformity assessment procedure for packaging; Nr. 596PC0191).

 

VII. ATSAKOMYBĖ PAŽEIDUS kontrolės TVARKOS REIKALAVIMUS

 

13. Juridiniai ir fiziniai asmenys, pažeidę šios tvarkos reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________