LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL NUTEISTŲJŲ INVALIDŲ, PENSINIO AMŽIAUS IR RIBOTAI PAKALTINAMŲ ASMENŲ DARBINGUMO ĮVERTINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
2003 m. balandžio 28 d. Nr. V-246
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. spalio 29 d. nutarimo Nr. 1703 „Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso ir Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 104-4661) 1.3.2 punktą,
Tvirtinu Nuteistųjų invalidų, pensinio amžiaus ir ribotai pakaltinamų asmenų darbingumo įvertinimo tvarką (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos
ministro 2003 m. balandžio 28 d.
įsakymu Nr. V-246
NUTEISTŲJŲ INVALIDŲ, PENSINIO AMŽIAUS IR RIBOTAI PAKALTINAMŲ ASMENŲ DARBINGUMO ĮVERTINIMO TVARKA
1. Ši tvarka reglamentuoja nuteistųjų invalidų, pensinio amžiaus asmenų ir ribotai pakaltinamų asmenų darbingumo įvertinimą prieš juos įtraukiant į darbą areštinėse, pataisos įstaigose ir valstybės įmonėse prie pataisos įstaigų, ne pataisos įstaigose ir ne valstybės įmonėse prie pataisos įstaigų.
2. Areštinės, pataisos įstaigos administracija, pasiūlydama nuteistajam invalidui, pensinio amžiaus ar ribotai pakaltinamam asmeniui darbą, privalo gauti neprieštaraujančią gydytojų išvadą.
3. Gydytojas, atsižvelgdamas į nuteistojo invalido sveikatos būklę ir Valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos sprendimą dėl nuteistojo invalido darbo pobūdžio ir sąlygų, individualiai įvertina jo gebėjimą ir galimybę dirbti.
4. Nuteistajam I ir II grupės invalidui darbas gali būti pasiūlytas tik esant Valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos išvadai, kad nuteistasis invalidas gali dirbti specialiomis darbo sąlygomis, jeigu yra galimybė pritaikyti jam darbo vietą, aprūpinti kompensacine technika, skirti pagalbininką arba taikyti įvairias užimtumo ir darbo terapijos priemones.
5. Nuteistojo pensinio amžiaus asmens gebėjimą ir galimybę dirbti nustato gydytojas, atsižvelgdamas į asmens sveikatos būklę, amžių, pageidavimus, išsilavinimą, kvalifikaciją ir įgūdžius.
6. Nuteistojo ribotai pakaltinamo asmens gebėjimą ir galimybę dirbti nustato gydytojas psichiatras (psichoterapeutas) ir vidaus ligų arba bendrosios praktikos gydytojas. Jei areštinėje, pataisos įstaigoje gydytojo psichiatro (psichoterapeuto) nėra, jis kviečiamas iš kitų asmens sveikatos priežiūros įstaigų konsultacijai. Pateikdami išvadą, gydytojai turi atsižvelgti į psichikos būklę, nuteistojo adaptaciją naujoje aplinkoje, darbinius sugebėjimus, siūlomo darbo pobūdį ir sąlygas.
7. Nuteistieji invalidai, pensinio amžiaus ir ribotai pakaltinami asmenys, kurie pagal gydytojų rekomendacijas gydosi laisvės atėmimo vietų gydymo įstaigose, gali būti įdarbinami gydomosiose darbo terapijos dirbtuvėse.
8. Vertinant nuteistojo invalido, pensinio amžiaus asmens ir ribotai pakaltinamo asmens darbingumą, jei yra galimybė, dalyvauja areštinėje, pataisos įstaigoje už socialinę reabilitaciją atsakingas ir (ar) psichologinėje tarnyboje dirbantis asmuo.
9. Pakartotinai nuteistojo invalido, pensinio amžiaus asmens ir ribotai pakaltinamo asmens darbingumas vertinamas po kiekvieno profilaktinio sveikatos patikrinimo, taip pat po kiekvieno laikinojo nedarbingumo dėl ligos, ligos atkryčio ar paūmėjimo.