LIETUVOS RESPUBLIKOS STATYBOS IR URBANISTIKOS MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL STATYBOS TECHNINIO REGLAMENTO STR 1.03.01:1996 PATVIRTINIMO

 

1996 m. lapkričio 18 d. Nr. 166

Vilnius

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 04 25 nutarimo Nr. 499 „Dėl Lietuvos Respublikos statybos įstatymo įgyvendinimo“ 1, 1.1, 1.2 ir 1.4 punktus,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti organizacinį tvarkomąjį statybos techninį reglamentą Statybinių medžiagų, dirbinių, gaminių ir įrenginių sertifikavimas, STR 1.03.01:1996 (pridedama).

2. Nustatyti, kad STR 1.03.01:1996 įsigalioja nuo 1997 m. sausio 1 d.

 

 

Statybos ir urbanistikos ministrė                              Aldona Baranauskienė

______________

 


PATVIRTINTA

Statybos ir urbanistikos ministerijos

1996 11 18 įsakymu Nr. 166

 

ORGANIZACINIS TVARKOMASIS STATYBOS TECHNINIS REGLAMENTAS

STATYBINIŲ MEDŽIAGŲ, DIRBINIŲ, GAMINIŲ IR ĮRENGINIŲ SERTIFIKAVIMAS

STR 1.03.01:1996

 

1. TAIKYMO SRITIS IR BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.1. Šis statybos organizacinis tvarkomasis reglamentas (toliau – reglamentas) nustato statybinių medžiagų, dirbinių, gaminių ir įrenginių (toliau – statybos produkcijos) sertifikacijos sistemos struktūrą, apibrėžia sistemos dalyvių funkcijas, reglamentuoja sertifikavimo bendruosius reikalavimus.

1.2. Reglamentas taikomas visiems sertifikacijos sistemos dalyviams ir kitiems juridiniams bei fiziniams asmenims, susijusiems sertifikavimo objektais, skirtais realizuoti Lietuvos Respublikoje arba už jos ribų, jeigu tai numatyta šalių susitarimuose.

1.3. Svarbiausiasis uždavinys – sukurti tarptautiniais ir Europos standartais reglamentuotą ir Europos direktyvą 89/106/EEC atitinkančią statybinių medžiagų, dirbinių, gaminių ir įrenginių sertifikacijos sistemą, siekiant sertifikavimo rezultatų pripažinimo užsienio valstybėse tarptautinėje praktikoje priimtais būdais. Ši sistema, iki bus įteisinti Lietuvoje reikiami Europos standartai, turi neprieštarauti dabartiniu metu Lietuvoje galiojantiems standartams ir normatyviniams dokumentams.

1.4. Svarbiausieji tikslai:

1) apsaugoti vartotoją nuo pavojingos gyvybei, kenksmingos sveikatai ir žalingos aplinkai produkcijos;

2) šalinti technines kliūtis prekyboje;

3) didinti Lietuvoje gaminamos produkcijos konkurencingumą Lietuvos ir užsienio rinkose;

4) informuoti visuomenę apie statybos produkcijos kokybę;

5) užtikrinti vartotojams tiekiamos informacijos apie statybos produkcijos rodiklius objektyvumą.

1.5. Statybos produkcijos sertifikavimas gali būti:

1) privalomasis – produkto atitikties standarte ar kitame normatyviniame dokumente nustatytiems reikalavimams, užtikrinantiems nepavojingumą žmogaus gyvybei, nekenksmingumą sveikatai ir gamtai, patvirtinimas. Statybinių medžiagų, gaminių, dirbinių ir įrenginių privalomąjį sertifikavimą nustato Statybos ir urbanistikos ministerija;

2) savanoriškas – produkto atitikties standarto ar kito normatyvinio dokumento reikalavimams patvirtinimas.

Šiuo atveju produktai sertifikuojami gamintojo (tiekėjo) iniciatyva.

1.6. Statybinių medžiagų, dirbinių, gaminių ir įrenginių sertifikacijos sistema yra sudedamoji Lietuvos atitikties įvertinimo sistemos dalis.

 

2. NUORODOS

 

2.1. Lietuvos Respublikos statybos įstatymas (Žin., 1996, Nr. 32-788).

2.2. Europos Bendrijos Tarybos 1988 m. gruodžio 21 d. direktyva „Dėl valstybių narių statybos produktų teisinių ir administracinių nuostatų suvienodinimo“ (89/106/EEC).

2.3. SD5.1-92 Produkcijos sertifikavimas. Laikinieji nuostatai.

2.4. SD5.4-1993 Produkcijos sertifikacijos įstaigų akreditavimas. Nuostatai.

2.5. LST EN 45001:1993 Bendrieji bandymų laboratorijoms keliami reikalavimai.

2.6. LST EN 45002:1993 Bendrieji bandymų laboratorijų įvertinimo kriterijai.

2.7. LST EN 45003:1993 Bendrieji laboratorijų akreditavimo įstaigoms keliami reikalavimai.

2.8. LST EN 45011:1993 Bendrieji produkcijos sertifikacijos įstaigoms keliami reikalavimai.

2.9. LST EN ISO 8402:1995 Kokybės vadyba ir kokybės užtikrinimas. Terminai ir apibrėžimai.

 

3. TERMINAI IR APIBRĖŽIMAI

 

Šiame reglamente naudojamos sąvokos atitinka Lietuvos dokumentų, parengtų pagal analogiškus tarptautinius ir Europos dokumentus, sąvokas bei apibrėžimus.

Atitiktis – gaminio, proceso ar paslaugos ir nustatytų reikalavimų atitikimas.

Atitikties įvertinimas – bet kokia veikla, susijusi su tiesioginiu ar netiesioginiu nustatymu, kaip vykdomi atitinkami reikalavimai.

Atitikties užtikrinimas – procedūra, kuri baigiasi pareiškimu, suteikiančiu pasitikėjimą, kad gaminys, procesas ar paslauga tenkina apibrėžtus reikalavimus.

Akreditavimas – procedūra, kuria valdžios įgaliota įstaiga oficialiai pripažįsta, kad įstaiga ar asmuo kompetentingi atlikti tam tikrus darbus.

Atitikties sertifikatas – dokumentas, išduotas pagal sertifikacijos sistemos taisykles, liudijantis, kad reikiamu būdu identifikuotas gaminys, procesas ar paslauga atitinka standarto ar kito normatyvinio dokumento reikalavimus.

Atitikties (sertifikacijos) ženklas – tam tikru būdu apsaugotas ženklas, naudojamas ar išduotas pagal sertifikacijos taisykles; juo parodoma, kad gaminys, procesas ar paslauga tenkina atitinkamo standarto ar kito normatyvinio dokumento reikalavimus.

Bandymas – techninis veiksmas, kai naudojantis nurodyta metodika, nustatoma konkretaus gaminio, proceso ar paslaugos viena ar keletas charakteristikų.

Priežiūra – nuolatinis objekto būklės tikrinimas ir patikrinimas siekiant laiduoti nustatytų reikalavimų tenkinimą.

Sertifikavimas – procedūra, kuria trečioji šalis pateikia raštišką garantiją, kad gaminys, procesas ar paslauga tenkina nustatytus reikalavimus.

Sertifikacijos įstaiga – įstaiga, patvirtinanti atitiktį.

Tiekėjas – šalis, kuri atsako už gaminį ir užtikrina jo kokybę. Šį apibrėžimą galima taikyti gamintojams, importuotojams, platintojams, pardavėjams, montuotojams ir pan.

 

4. STATYBOS PRODUKCIJOS SERTIFIKACIJOS SISTEMOS STRUKTŪRA

 

4.1. Sistemos objektai:

1) Lietuvos įmonių pagaminta statybos produkcija, realizuojama Lietuvoje;

2) Lietuvos įmonių pagaminta statybos produkcija, eksportuojama į užsienio valstybes;

3) importuojama į Lietuvą statybos produkcija.

4.2. Sistemos dalyviai (A priedas):

1) Vyriausybės įgaliotos valstybės valdžios institucijos;

2) nacionalinė akreditacijos įstaiga;

3) akredituota gaminių sertifikacijos įstaiga;

4) akredituotos bandymų laboratorijos;

5) tiekėjai (gamintojai).

Sistemos dalyviai vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, sertifikacijos sistemos normatyviniais dokumentais, atitinkančiais tarptautinių ir Europos EN 45000 serijos standartų reikalavimus, bei kitais su šia veikla susijusiais normatyviniais dokumentais, Lietuvoje galiojančiais standartais ir nustatyta tvarka patvirtintais nuostatais.

4.3. Sistemos dalyvių veiksmai:

1) akreditavimas;

2) statybos produkcijos bandymai;

3) statybos produkcijos sertifikavimas;

4) tiekėjo deklaravimas.

 

5. SISTEMOS DALYVIŲ FUNKCIJOS

 

5.1. Vyriausybės įgaliotos valstybės valdžios institucijos funkcijas vykdo Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerija.

5.1.1. Statybos ir urbanistikos ministerija, atstovaujanti Lietuvos valstybės interesams statybos srityje ir siekdama apsaugoti vartotojus nuo žmogaus gyvybei pavojingų, sveikatai kenksmingų bei aplinkai žalingų gaminių, nustato privalomai sertifikuojamų objektų ir jų rodiklių sąrašą, leidžia su tuo susijusius normatyvinius dokumentus.

5.2. Nacionalinės akreditacijos įstaigos funkcijas vykdo Lietuvos standartizacijos departamento prie Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos Lietuvos nacionalinis akreditacijos biuras.

5.2.1. Nacionalinė akreditacijos įstaiga:

1) rengia pamatinių atitikties įvertinimo sistemos normatyvinių ir kitų dokumentų projektus ir derina juos su suinteresuotomis institucijomis, asociacijomis, laboratorijomis, sertifikacijos bei kontrolės ir kitomis įstaigomis;

2) akredituoja pagal jų prašymą gaminių, kokybės sistemų ir darbuotojų sertifikacijos įstaigas, bandymų laboratorijas ir kontrolės įstaigas ir išduoda akreditavimo pažymėjimus;

3) veda akredituotų bandymo laboratorijų ir įstaigų rejestrą;

4) prižiūri akredituotų įstaigų ir bandymo laboratorijų veiklą;

5) anuliuoja akreditavimo pažymėjimus arba sustabdo jų galiojimą, jeigu akredituota įstaiga ar bandymų laboratorija laiku nepašalina nurodytų trūkumų ir nesilaiko nustatytų reikalavimų;

6) siekia akreditavimo rezultatų ir akredituotų įstaigų bei bandymų laboratorijų veiklos tarptautinio pripažinimo;

7) atstovauja sulig savo kompetencija Lietuvos Respublikos interesams atitikties įvertinimo klausimais tarptautinėse organizacijose ir užsienio valstybėse.

5.3. Akredituotos statybos produkcijos sertifikacijos įstaigos funkcijas vykdo valstybės įmonė Statybos produkcijos sertifikavimo centras.

5.3.2. Statybos produkcijos sertifikacijos įstaiga:

1) pagal tiekėjo prašymą sertifikuoja statybos produkciją, įformina ir išduoda atitikties sertifikatus, leidžia tiekėjui naudoti atitikties ženklą, sprendžia apie sertifikato galiojimo laiką;

2) pripažįsta užsienio valstybių atitikties sertifikatus vadovaudamasi tarpvalstybiniais tarpusavio pripažinimo susitarimais bei nustatyta tvarka;

3) organizuoja sertifikuotos statybos produkcijos priežiūrą;

4) anuliuoja atitikties sertifikatus arba sustabdo jų galiojimą ar atitikties ženklo naudojimą, jei tiekėjas nesilaiko nustatytų reikalavimų;

5) rengia organizacinius metodinius ir normatyvinius techninius dokumentus, reglamentuojančius statybos produkcijos sertifikavimo tvarką;

6) skelbia informaciją apie išduotus atitikties sertifikatus, jų galiojimo sustabdymą ir panaikinimą;

7) teikia informaciją juridiniams ir fiziniams asmenims, ar konkreti įmonė ir produkcija turi atitikties sertifikatą ir ar šis sertifikatas galioja.

5.3.3. Prie statybos produkcijos sertifikacijos įstaigos veikia koordinacinė taryba, kurios funkcijos:

1) formuoti statybos produkcijos sertifikacijos įstaigos politiką ir analizuoti jos įgyvendinimą;

2) teikti sertifikacijos įstaigai rekomendacijas, kai trūksta normatyvinės dokumentacijos, kai rinkoje pasirodo nauja statybos produkcijos rūšis ir pan.;

3) spręsti ginčus, kilusius tarp sertifikacijos sistemos dalyvių;

4) stebėti sertifikacijos įstaigos finansinių lėšų formavimą.

5.4. Akredituota bandymų laboratorija:

1) pagal sistemos dalyvių užsakymą atlieka statybos produkcijos bandymus ir išduoda bandymų protokolus;

2) sistemos dalyvių užsakymu analizuoja kitų šalių bandymų laboratorijų statybos produkcijos bandymų protokolus (ataskaitas) ir pateikia išvadas apie panaudotų bandymo metodų atitiktį šalies normatyvinių dokumentų reikalavimams.

5.5. Tiekėjas (gamintojas):

1) deklaruoja produkto ir nustatytų reikalavimų atitiktį valdydamas visus veiksmus, užtikrinančius, jog tenkinami standartų ar kitų normatyvinių dokumentų reikalavimai, į kuriuos pateikiamos nuorodos deklaracijoje;

2) užtikrina sertifikuotos produkcijos kokybės stabilumą.

 

6. sistemos DALYVIŲ ATSAKOMYBĖ

 

6.1. Tiekėjas (gamintojas) atsako už produkcijos rodiklių, kurie tikrinami sertifikuojant produkciją, ir normatyvinių dokumentų atitiktį, atitikties ženklo naudojimo teisingumą.

6.2. Akredituota bandymų laboratorija atsako už atliekamų bandymų atitiktį normatyviniams dokumentams, gautų rezultatų teisingumą ir objektyvumą.

6.3. Akredituota statybos produkcijos sertifikacijos įstaiga atsako už atitikties sertifikatų išdavimo teisingumą ir jų galiojimo patvirtinimą.

6.4. Nacionalinė akreditacijos įstaiga atsako už veiklą, nustatytą jos nuostatuose.

6.5. Statybos ir urbanistikos ministerijos atsakomybę nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinti nuostatai.

6.6. Visos sertifikacijos sistemoje dalyvaujančios įstaigos atsako už joms patikėtų tiekėjų komercinių ir gamybinių paslapčių išsaugojimą.

 

7. SISTEMOS DALYVIAMS KELIAMI REIKALAVIMAI

 

7.1. Nacionalinei akreditacijos įstaigai keliami reikalavimai nustatyti Lietuvos standarte LST EN 45003:1993 Bendrieji laboratorijų akreditavimo įstaigoms keliami reikalavimai.

7.2. Statybos produkcijos sertifikacijos įstaigai keliami reikalavimai nustatyti Lietuvos standarte LST EN 45011:1993 Bendrieji produkcijos sertifikacijos įstaigoms keliami reikalavimai.

7.3. Akredituotai bandymų laboratorijai keliami reikalavimai nustatyti Lietuvos standarte LST EN 45001:1993 Bendrieji bandymų laboratorijoms keliami reikalavimai.

7.4. Tiekėjas (gamintojas) turi:

1) deklaruoti gaminio ir jam nustatytų reikalavimų atitiktį;

2) turėti atitikties sertifikatą realizuojamai statybos produkcijai, jeigu tai produkcijai arba atskiriems jos rodikliams Statybos ir urbanistikos ministerija nustatė privalomąjį sertifikavimą;

3) užtikrinti sertifikuotos produkcijos kokybės stabilumą;

4) nedelsdamas pranešti sertifikacijos įstaigai apie sertifikuotos produkcijos konstrukcijos, sudėties, gamybos technologijos pakeitimus, jei jie gali daryti poveikį produkcijos charakteristikoms.

 

8. STATYBOS PRODUKCIJOS SERTIFIKAVIMAS

 

8.1. Lietuvoje gaminamos ir importuojamos statybos produkcijos sertifikavimo tvarka nustatoma vadovaujantis SD 5.4-1993.

Tvarka skelbiama „Valstybės žiniose“, LR statybos ir urbanistikos ministerijos „Informaciniame laiške“ bei Lietuvos standartizacijos departamento „Standartizacijos biuletenyje“.

Be to, su šia tvarka sertifikacijos įstaiga supažindina kiekvieną tiekėją, norintį sertifikuoti savo produkciją.

8.2. Apie atitikties sertifikato galiojimo laiką, reikalingą bandymų periodiškumą bei bandymų apimtį sprendžia statybos produkcijos sertifikacijos įstaiga ir nurodo tai licencinėje sutartyje su tiekėju.

8.3. Statybos produkcijos sertifikacijos įstaiga teikia informaciją juridiniams ir fiziniams asmenims apie tai, ar konkrečios įmonės konkreti produkcija turi galiojantį atitikties sertifikatą.

8.4. Sertifikuojant statybos produkciją bandymus atlieka akredituotos techninei kompetencijai ir nepriklausomumui arba tik techninei kompetencijai bandymų laboratorijos. Dėl bandymų objektyvumo užtikrinimo būdų sprendžia sertifikacijos įstaiga.

8.5. Remdamasi bandymų rezultatais bei išvadomis apie gamybos sąlygų įvertinimą, statybos produkcijos sertifikacijos įstaiga sprendžia apie atitikties sertifikato (B priedas) išdavimą.

8.6. Sertifikuotos produkcijos kokybės stabilumą tikrina sertifikacijos įstaiga licencinėse sutartyse ir kituose dokumentuose nustatyta tvarka.

 

9. SERTIFIKAVIMO DARBŲ APMOKĖJIMAS

 

9.1. Statybos produkcijos sertifikavimo, sertifikuotos produkcijos kokybės stabilumo, jos gamybos sąlygų ir kokybės sistemų funkcionavimo tikrinimo išlaidas statybos produkcijos sertifikacijos įstaigai apmoka tiekėjas.

Įstaiga atsiskaito su bandymo laboratorijomis ir gamybos sąlygų įvertinimą atlikusia organizacija pagal jų pateiktus paslaugų įkainius, kurie iš anksto kartu su tikslia atsiskaitymo tvarka suderinami sutartyse tarp bandymo laboratorijų ir sertifikacijos įstaigos.

9.2. Sertifikavimo įkainius nustato statybos produkcijos sertifikacijos įstaiga, suderinusi su LR statybos ir urbanistikos ministerija bei Kainų ir konkurencijos tarnyba.

 

10. SKUNDŲ IR GINČŲ NAGRINĖJIMAS

 

10.1. Skundus nagrinėja (eilės tvarka privaloma):

1) statybos produkcijos sertifikacijos įstaiga. Skundų nagrinėjimo tvarką parengia Statybos produkcijos sertifikacijos įstaiga ir įteisina savo „Kokybės vadove“;

2) koordinacinė taryba prie statybos produkcijos sertifikacijos įstaigos. Skundų nagrinėjimo tvarką nusako tarybos veiklos nuostatai;

3) apeliacinė komisija prie Lietuvos standartizacijos departamento. Skundų nagrinėjimo tvarką nustato šios komisijos veiklos nuostatai.

10.2. Ginčus tarp apeliacinės komisijos ir sertifikacijos sistemos dalyvių nagrinėja teismas.

______________

 

 

STATYBOS PRODUKCIJOS SERTIFIKAVIMO SISTEMOS STRUKTŪRA

 

STATYBOS IR URBANISTIKOS MINISTERIJA
(Vyriausybės įgaliota valstybės valdžios institucija)
AKREDITAVIMO BIURAS 
LIETUVOS STANDARTIZACIJOS DEPARTAMENTAS
(Nacionalinė akreditacijos įstaiga)
,APELIACINĖ KOMISIJA
,KOORDINACINĖ TARYBA,STATYBOS PRODUKCIJOS SERTIFIKAVIMO CENTRAS
	(Akredituota statybos produkcijos sertifikacijos įstaiga)
,AKREDITUOTOS BANDYMO LABORATORIJOS

,TIEKĖJAS (GAMINTOJAS)
,RINKA
,Privalomai sertifikuota 
produkcija
,Savanoriškai sertifikuota 
produkcija
,Nesertifikuota 
produkcija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                 – abipusis funkcinis ryšys                                 – vienpusis funkcinis ryšys                                           – ginčų, skundų sprendimo kelias

______________

 

 

B priedas (Privalomas)

 

Sertifikacijos įstaigos pavadinimas

 

Statybos produkcijos
Sertifikavimo ženklas
 

 

 

 


ATITIKTIES SERTIFIKATAS

 

19_______                          Nr. ___

 


Galioja iki                                       

 

________________________________________________________________________________

 

Išduotas (įmonės pavadinimas, adresas)

________________________________________________________________________________

Šis atitikties sertifikatas liudija, kad (statybos produkcijos pavadinimas)

tipas (statybos produkcijos tipas)

pagamintas (įmonės pavadinimas)

atitinka (normatyvinio dokumento žymuo)                                         reikalavimus

 

Atitikties sertifikatas išduotas remiantis

 

(nurodomi bandymų protokolai, kokybės sistemos sertifikatas arba kvalifikacijos atestatas ir kt., bei juos išdavusios įstaigos)

 

________________________________________________________________________________

 

Šis atitikties sertifikatas suteikia teisę ženklinti produkciją statybos produkcijos atitikties sertifikavimo ženklu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________________             __________________________________________________

                        (pareigos)                                               (parašas)                                                        (vardas, pavardė)

                                         A. V.

______________