LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL UŽSIENIEČIŲ LAIKINO ĮSIDARBINIMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE LAIKINOSIOS TVARKOS PATVIRTINIMO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1994 M. LAPKRIČIO 11 D. NUTARIMO NR. 1123 „DĖL ŽYMINIO MOKESČIO TARIFŲ BEI ŽYMINIO MOKESČIO MOKĖJIMO IR GRĄŽINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAPILDYMO

 

1995 m. vasario 13 d. Nr. 237

Vilnius

 

Siekdama teisiškai reguliuoti užsienio valstybių piliečių ir asmenų be pilietybės, neturinčių leidimų nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, laikino įsidarbinimo Lietuvos Respublikoje tvarką, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Užsieniečių laikino įsidarbinimo Lietuvos Respublikoje laikinąją tvarką (pridedama).

2. Papildyti 1994 m. lapkričio 11 d. nutarimu Nr. 1123 „Dėl žyminio mokesčio tarifų bei Žyminio mokesčio mokėjimo ir grąžinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1994, Nr. 89-1732) patvirtintų žyminio mokesčio tarifų 3 punktą šiuo 3.17 papunkčiu:

„3.17. už išduodamus dokumentus dėl užsienio valstybių piliečių ir asmenų be pilietybės, neturinčių leidimų nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, įdarbinimo:

 

licencijos laikinai įdarbinti užsieniečius išdavimą (vieniems metams)

250 litų už kiekvieną asmenį

leidimo dirbti išdavimą:

 

laikotarpiui iki vienų metų

100 litų už kiekvieną leidimą

laikotarpiui, ilgesniam kaip vieni metai

150 litų už kiekvieną leidimą“.

3. Nustatyti, kad užsienio valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės, neturintys leidimų nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje ir įsidarbinę Lietuvos Respublikoje iki šio nutarimo įsigaliojimo, privalo iki 1995 m. gegužės 1 d. įforminti reikiamus dokumentus.

Įforminant jų dokumentus, laikomasi šiuo nutarimu patvirtintos Užsieniečių laikino įsidarbinimo Lietuvos Respublikoje laikinosios tvarkos.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS                          MINDAUGAS MIKAILA

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. vasario 13 d. nutarimu

Nr. 237

 

UŽSIENIEČIŲ LAIKINO ĮSIDARBINIMO LIETUVOS

RESPUBLIKOJE LAIKINOJI TVARKA

 

BENDROJI DALIS

 

1. Ši tvarka taikoma užsienio valstybių piliečiams ir asmenims be pilietybės, neturintiems leidimų nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje ir atvykstantiems laikinai dirbti į Lietuvos Respubliką (toliau vadinama – užsieniečiai).

2. Užsienietis gali atvykti laikinai dirbti Lietuvos Respublikoje tik turėdamas Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Lietuvos darbo birža) išduotą leidimą dirbti ir specialiąją vizą, kurią išduoda Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos užsienyje, gavusios Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau vadinama – Migracijos departamentas) leidimą, o Lietuvos Respublikoje – Migracijos departamentas.

3. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:

3.1. „užsieniečių įdarbinimo kvota“ – įdarbinamų užsieniečių skaičius, kurį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikimu kasmet nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė, atsižvelgdama į Lietuvos darbo rinkos būklę;

3.2. „licencija įdarbinti užsieniečius“ – darbdaviui suteikiama teisė atitinkamais metais įdarbinti tam tikrą užsieniečių skaičių.

4. Darbdaviai gali kviestis užsieniečius laikinai įsidarbinti tik turėdami licencijas.

5. Lietuvos darbo birža išduoda užsieniečiams leidimus dirbti Lietuvos Respublikoje, laikydamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytos užsieniečių įdarbinimo kvotos.

6. Ši tvarka taikoma atvykstantiems laikinai dirbti užsieniečiams tais atvejais, kai Lietuvos Respublikos tarpvalstybiniuose ir tarpvyriausybiniuose susitarimuose nenumatyta kitaip.

7. Už Lietuvos darbo biržos veiksmus išduodant licencijas įdarbinti užsieniečius bei leidimus dirbti Lietuvos Respublikoje imami nustatyto dydžio žyminiai mokesčiai.

8. Ginčai tarp Lietuvos darbo biržos, darbdavių bei laikinai dirbančių užsieniečių sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

UŽSIENIEČIAI, KURIEMS NETAIKOMA ŠI TVARKA

 

9. Ši tvarka netaikoma atvykstantiems užsieniečiams:

9.1. Lietuvos Respublikoje esamų diplomatinių atstovybių bei konsulinių įstaigų, taip pat tarptautinių organizacijų, kurių narė yra Lietuvos Respublika, akredituotiems darbuotojams;

9.2. užsienio valstybių masinės informacijos priemonių akredituotiems atstovams;

9.3. įsidarbinantiems, kaip antrosios šalies atstovai, vykdyti bendras su užsienio valstybėmis vyriausybines programas;

9.4. užsienio valstybės įmonės, įstaigos ar organizacijos (toliau vadinama – įmonės), užmezgusios ekonominius ar prekybinius ryšius su atitinkama Lietuvos Respublikos įmone, vadovui arba jo įgaliotam atstovui;

9.5. bendros su užsienio valstybe įmonės vadovui arba jo įgaliotam atstovui;

9.6. keliantiems kvalifikaciją (kaip aspirantai, adjunktai, ordinatoriai, kursų klausytojai arba stažuotojai) Lietuvos Respublikos mokslo ir mokymo įstaigose;

9.7. Lietuvos Respublikoje esamų registruotų religinių konfesijų ir jų organizacijų atstovams (tik veiklai, susijusiai su religinėmis apeigomis);

9.8. jūreiviams, sportininkams profesionalams, aktoriams ir kitų kūrybinių profesijų asmenims, kurie atvyksta dirbti ne ilgesniam kaip 2 mėnesių laikotarpiui.

 

LICENCIJŲ ĮDARBINTI UŽSIENIEČIUS IŠDAVIMAS

 

10. Darbdaviai, norintys įdarbinti užsieniečius, kasmet, iki gruodžio 1 d., turi pateikti Lietuvos darbo biržai prašymus, kad būtų išduotos licencijos. Licencijų įdarbinti užsieniečius išdavimo tvarką ir sąlygas nustato Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymais ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės normatyviniais aktais.

11. Darbdaviai, nutarę įdarbinti mažesnį užsieniečių skaičių, negu numatyta gautoje licencijoje, apie tai informuoja Lietuvos darbo biržą.

 

UŽSIENIEČIŲ ĮSIDARBINIMAS

 

12. Darbdavys, gavęs licenciją įdarbinti užsieniečius, sudaro su norinčiais įsidarbinti užsieniečiais darbo sutartis, kurios rengiamos vadovaujantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtinta tipine darbo sutartimi.

13. Darbo sutartyje kaip privalomos vykdyti sąlygos turi būti įrašyti užsieniečių įsipareigojimai dirbti tik darbo sutartyje numatytą darbą ir išvykti iš Lietuvos Respublikos, pasibaigus darbo sutartyje numatytam laikui.

14. Darbdavio ir užsieniečio pasirašyta darbo sutartis pateikiama Lietuvos darbo biržai, kuri per dvi savaites turi patikrinti, ar nėra kliūčių užsieniečiui įsidarbinti Lietuvos Respublikoje, ir paskutiniame darbo sutarties lape deda spaudą „Leidimas dirbti“. Darbo sutartis registruojama.

15. Darbo sutartis su spaudu „Leidimas dirbti“ užsieniečiui yra pagrindas kreiptis dėl specialiosios vizos į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą užsienyje, o Lietuvos Respublikoje – į Migracijos departamentą.

16. Darbo sutartis įsigalioja užsieniečiui pradėjus dirbti Lietuvos Respublikoje, jeigu sutartyje nenumatyta kitaip.

17. Darbo sutartis sudaroma dviem egzemplioriais, lietuvių ir kita, užsieniečiui suprantama kalba.

18. Įsidarbinant darbdavio pasiūlymu, darbo sutartis sudaroma ne ilgesniam kaip 12 mėnesių laikotarpiui. Prireikus ir užsieniečiui sutikus, šis laikotarpis, išimties būdu, gali būti pratęstas dar 6 mėnesiams.

19. Pagal Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybės įmonių ūkinės veiklos sutartis į Lietuvos Respubliką užsieniečiai gali atvykti dirbti tik joms įsigaliojus. Šiose sutartyse nurodomi visi numatyti įdarbinti darbuotojai, jų profesija bei kvalifikacija.

20. Užsieniečiai pagal įmonių ūkinės veiklos sutartis gali atvykti ne ilgesniam kaip 24 mėnesių laikotarpiui dirbti darbus, kuriems atlikti reikia specialiojo profesinio pasirengimo. Jeigu pasirašytoje ūkinės veiklos sutartyje numatytas ilgesnis darbo laikotarpis, darbo laikas užsieniečių sutikimu gali būti pratęstas dar 6 mėnesiams.

21. Norėdamas pratęsti darbo sutarties terminą, darbdavys ne mažiau kaip mėnesį iki sutarties galiojimo pabaigos privalo kreiptis į Lietuvos darbo biržą su prašymu pratęsti leidimą dirbti, nurodydamas priežastis. Kartu pateikiamas užsieniečio raštiškas sutikimas tęsti darbą. Lietuvos darbo birža atsakymą duoda per 7 dienas. Žyminis mokestis už leidimo dirbti pratęsimą imamas tokio pat dydžio, kaip ir už jo išdavimą.

22. Gavęs leidimą tęsti darbą, užsienietis turi nustatytąja tvarka kreiptis į Migracijos departamentą ir gauti naują specialiąją vizą.

 

UŽSIENIEČIŲ REGISTRAVIMAS

 

23. Darbdaviai, įdarbinę užsieniečius, per 3 dienas apie tai raštu informuoja miesto (rajono) policijos komisariato migracijos tarnybą.

 

ATSISAKYMAS IŠDUOTI LICENCIJAS ĮDARBINTI UŽSIENIEČIUS

BEI LEIDIMUS DIRBTI LIETUVOS RESPUBLIKOJE,

ŠIŲ LICENCIJŲ IR LEIDIMŲ PANAIKINIMAS

 

24. Darbadaviams licencijos įdarbinti užsieniečius neišduodamos, jeigu:

24.1. užsieniečio įdarbinimas Lietuvos Respublikoje neatitinka Lietuvos darbo rinkos poreikių;

24.2. darbdavys negali užtikrinti reikiamų gyvenimo sąlygų, kitų socialinių garantijų, numatytų Lietuvos Respublikos įstatymuose ir dvišaliuose valstybių susitarimuose.

25. Lietuvos darbo birža gali panaikinti darbdaviui išduotą licenciją įdarbinti užsieniečius, jeigu:

25.1. pažeidžiama užsieniečių įdarbinimo tvarka;

25.2. užsieniečiams suteiktos gyvenimo sąlygos ir kitos socialinės garantijos neatitinka numatytų Lietuvos Respublikos įstatymuose ir dvišaliuose valstybių susitarimuose.

26. Užsieniečiui leidimas dirbti neišduodamas, jeigu jo profesija (specialybė) ir kvalifikacija neatitinka būsimo darbo pobūdžio ir kvalifikacijos reikalavimų.

27. Lietuvos darbo birža gali panaikinti užsieniečio leidimą dirbti nepasibaigus jo galiojimo laikui, jeigu:

27.1. užsienietis leidimą dirbti gavo pateikęs suklastotus asmens dokumentus;

27.2. pasikeitė darbo pobūdis, užsieniečio kvalifikacija nebeatitinka naujų reikalavimų;

27.3. užsienietis imasi papildomos darbinės veiklos, kuriai taip pat reikia leidimo dirbti;

27.4. užsienietis pažeidė nustatytą atvykimo ir buvimo Lietuvos Respublikoje tvarką;

27.5. užsienietis išvyko iš Lietuvos Respublikos pirma numatyto darbo sutartyje laiko.

28. Lietuvos darbo birža gali nepanaikinti leidimo dirbti Lietuvos Respublikoje, jeigu užsieniečio pateikti apie jį duomenys neturi įtakos anksčiau priimtam sprendimui išduoti leidimą dirbti arba yra pateisinamų priežasčių.

29. Lietuvos darbo birža, priėmusi sprendimą panaikinti leidimą dirbti Lietuvos Respublikoje nepasibaigus jo galiojimo laikui, apie tai per 7 dienas raštu informuoja darbdavį, užsienietį, Migracijos departamentą ir policijos komisariato migracijos tarnybą pagal užsieniečio buvimo vietą Lietuvos Respublikoje.

Panaikinus specialiąją vizą Lietuvos Respublikos įstatymų numatyta tvarka, kartu netenka galios ir leidimas dirbti Lietuvos Respublikoje.

30. Užsienietis, gavęs pranešimą apie leidimo dirbti ir specialiosios vizos panaikinimą, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka privalo išvykti iš Lietuvos Respublikos kaip praradęs teisę būti Lietuvos Respublikos teritorijoje.

______________