LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJA

 

R A Š T A S

DĖL JURIDINIŲ ASMENŲ PELNO MOKESČIO APYSKAITOS SUDARYMO

 

1991 m. liepos 5 d. Nr. 83N

Vilnius

 

1. Atsižvelgiant į 1991 06 28 raštą Nr. 80N „Dėl finansinės atskaitomybės“ bei 1991 06 11 raštą Nr. 74N „Dėl juridinių asmenų pelno mokesčio tarifo pakeitimo ir taikymo“, nustatoma tokia juridinių asmenų 1991 m. I pusmečio pelno mokesčio apyskaitos sudarymo tvarka.

1.1. Valstybinės ir valstybinės akcinės įmonės sudaro š. m. II ketv. pelno mokesčio apyskaitą, neatsižvelgiant į tai, ar š. m. I ketvirčio pelno mokestis buvo apskaičiuotas pagal metų pradžioje patvirtintus mokesčio normatyvus, ar taikant 35 proc. tarifą, š. m. II ketv. finansinių rezultatų apyskaitą bei balansą š. m. liepos 1 d. Šių apyskaitų pateikimo tvarka nustatyta aukščiau minėtu 1991 06 28 raštu Nr. 80N.

Atkreiptinas dėmesys, kad šios apyskaitos 130 eil. turi būti apskaičiuota II ketvirčio pelno mokesčio suma, o 140 eil. – II ketvirtyje sumokėta avansinių mokėjimų suma. Atitinkamai turi būti atliekami apskaičiavimai ir sudarant juridinio asmens, mokančio pelno mokestį vidaus pinigais ir konvertuojama valiuta, pelno mokesčio apyskaitą (1991 04 25 rašto Nr. 08-17/18 5 priedas).

Tais atvejais, kai š. m. I ketv. įmonės gavo nuostolį, o II ketv. – pelną, apskaičiuojant pelno mokestį už II ketv., apmokestinamasis pelnas mažinamas I ketv. nuostolio suma ir pelno mokesčio suma apskaičiuojama pagal 35 proc. tarifą.

Tais atvejais, kai š. m. I ketv. įmonė gavo pelną, o II ketv. – nuostolį, turi būti patikslintas I ketv. pelno mokesčio apskaičiavimas pagal metų pradžioje patvirtintą normatyvą sumažinant apskaičiuotą apmokestinamąjį pelną II ketv. gauto nuostolio suma.

Be to, II ketvirčio pelno mokesčio suma turi būti apskaičiuota, atsižvelgus į riboto darbingumo darbuotojų skaičių, kurių dalis tarp visų darbuotojų nustatoma didėjančiai nuo metų pradžios.

1.2. Akcinės bendrovės, ir kitos įmonės, turinčios juridinio asmens teises, sudaro š. m. I pusmečio, t. y. didėjančiai nuo metų pradžios: finansinių rezultatų apyskaitą bei pelno mokesčio apskaičiavimą, o taip pat balansą š. m. liepos 1 d. Šios įmonės, išskyrus kolūkius, pateikia minėtas apyskaitas 2 egz. valstybinėms mokesčių inspekcijoms, kurių 1 egz. persiunčiamas Respublikos finansų ministerijai. Kolūkiai sudaro ir pateikia valstybinėms mokesčių inspekcijoms tiktai I pusmečio pelno mokesčio apyskaitą (1 egz.).

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. gegužės 23 d. nutarimo Nr. 207 „Dėl valstybinių ir valstybinių akcinių įmonių pelno dvigubo apmokestinimo sąlygų panaikinimo ir šių įmonių vadovų darbo apmokėjimo“ nustatyta, kad apskaičiuojant įmonių, turinčių juridinio asmens teises, apmokestinamąjį pelną, iš balansinio pelno atimamos tos nustatyta tvarka iš jo mokamos išmokos, kurios yra apmokestinamos fizinių asmenų pajamų mokesčiu.

Atsižvelgiant į tai, juridinių asmenų finansinių rezultatų atskaitomybės 130 eilutėje (išlaidos, mažinančios apmokestinamąjį pelną, iš viso) parodomas 81-Pelno panaudojimo sąskaitoje atvaizduotas iš pelno mokamas atlyginimas (tantjemos) valstybinių, valstybinių akcinių įmonių ir akcinių bendrovių valdybų ir stebėtojų tarybų nariams, premijos, mokamos kalendoriniams metams pasibaigus iš praėjusių metų pelno ir valstybinių bei valstybinių akcinių įmonių vadovams mokamas atlyginimas, didesnis negu Vyriausybės 1991 m. gegužės 23 d. nutarimu Nr. 207 nustatytos maksimalios pareiginės algos.

3. Išlaidos įmonių darbuotojų maitinimui, įskaitant ir kompensaciją darbuotojų maitinimui valgyklose ir bufetuose atpiginti, įskaitomos į produkcijos savikainą materialinių ir joms prilygintų sąnaudų sudėtyje, o analitinėje apskaitoje išskiriamos:

a) išlaidos Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų normatyvų ribose;

b) išlaidos didesnės už patvirtintus normatyvus, kurios apmokestinamos fizinių asmenų pajamų mokesčiu.

4. Lietuvos Respublikos 1991 06 27 d. įstatymu Nr. I-1516 „Dėl Lietuvos Respublikos juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 5,6 ir 8 straipsnių papildymo“ nustatyta, kad kūrybinių sąjungų (architektų, dailininkų, dizainerių, fotomenininkų, kompozitorių, kinematografininkų, mokslininkų, rašytojų, tautodailininkų, teatro, žurnalistų) ir jų įmonių bei organizacijų, kurios ne mažiau kaip 29 proc. balansinio pelno panaudoja kūrybinių sąjungų poreikiams, juridinių asmenų pelno mokesčio tarifas 1991–1992 metais 5 proc. apmokestinamojo pelno. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 06 27 d. nutarimu Nr. I-1517 nustatyta, kad ši tvarka taikoma nuo 1991 m. sausio 1 d. gautam pelnui. Be to, paminėtu nutarimu nustatyta, kad pelno mokesčio lengvata kūrybinėms sąjungoms, jų įmonėms bei organizacijoms 1991 metais teikiama tik tais atvejais, jeigu jų rentabilumas per apyskaitinį laikotarpį buvo ne didesnis kaip 15 proc. įmonės kapitalo.

Kūrybinės sąjungos ir jų įmonės bei organizacijos, atsižvelgiant į tai, o taip pat šio rašto 1.2. punktą ir vadovaujantis Finansų ministerijos 1991 06 23 raštu Nr. 80N pateikia atitinkamoms mokesčių inspekcijoms nustatytą finansinę atskaitomybę bei pelno mokesčio apskaičiavimą už š. m. I pusmetį.

Aukščiau paminėtu įstatymu (1991 06 27 Nr. I-1516), nutarimu (1991 06 27 Nr. I-1517) bei Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 06 27 nutarimu Nr. I-1518 numatyti kiti pakeitimai ir papildymai bus pranešti vėliau (paskelbti „Lietuvos aide“ 1991 07 03).

 

 

MINISTRĖ                                                                                                             E. KUNEVIČIENĖ

______________