LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTIEČIO ŪKIO MIŠKO TVARKYMO IR NAUDOJIMO

 

1990 m. balandžio 28 d. Nr. 137

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Valstiečio ūkio miško tvarkymo ir naudojimo nuostatus (pridedama).

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRĖ PIRMININKĖ                                    K. PRUNSKIENĖ

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS

REIKALŲ VALDYTOJAS                                                                                             A. MIKULIS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1990 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 137

 

Valstiečio ūkio miško tvarkymo ir naudojimo nuostatai

 

1. Valstiečio ūkio mišku laikoma apaugusi, taip pat neapaugusi mišku, bet skirta miškų ūkio reikmėms žemė, nurodyta valstybiniame žemės nuosavybės akte.

Teisė naudoti valstiečio ūkio žemėje esantį mišką atsiranda kartu su teise naudotis sklypu. Valstiečio ūkio miškas yra sudedamoji bendrojo valstybinio miško fondo dalis.

Medžiai ir medžių grupės, taip pat krūmai ir įvairi augalija, auganti kitose valstiečio ūkiui suteiktose žemės naudmenose, į valstiečio ūkio miško plotą neįeina ir tvarkoma bei naudojama Lietuvos TSR Ministrų Tarybos 1988 metų sausio 25 d. nutarime Nr. 22 „Dėl želdinių, nepriklausančių valstybiniam miškų fondui, apsaugos gerinimo“ nustatyta tvarka.

2. Valstiečio ūkio mišką saugo, prižiūri ir naudoja ūkininkas, laikydamasis įstatymų ir šių nuostatų.

3. Mišką paversti į kitas žemės ūkio naudmenas ūkininkas gali tik pateikęs rajono savivaldybės miškininkams pareiškimą ir nustatytąja tvarka gavęs šios savivaldybės valdybos ir miško įmonės leidimą.

4. Pagrindas ūkininkauti valstiečio ūkio miške yra miško tvarkymo ir naudojimo projektas. Ūkininkui užsakius, jį parengia Lietuvos miškotvarkos įmonė 10 metų laikotarpiui. Kol bus sudarytas toks projektas, ūkininkaujama pagal ankstesniajam žemės naudotojui parengtą projektą.

5. Pagrindiniams, ugdomiesiems, sanitariniams bei kitiems kirtimams biržės atrėžiamos, ruošiamos bei kertamos laikantis Stačiojo miško skyrimo taisyklių, Pagrindinio naudojimo ir atkuriamųjų kirtimų Lietuvos TSR miškuose taisyklių, Ugdomųjų kirtimų Lietuvos TSR miškuose nuostatų.

Biržes kirtimui gali atrėžti bei paruošti pagal sutartį asmuo, turintis miškininko išsilavinimą. Biržių atrėžimo bei paruošimo teisingumą tikrina ir miškui kirsti bilietą (orderį) duoda rajono savivaldybės miškininkai.

Miško kirtimas be bilieto (orderio) laikomas savavališku.

6. Ūkininkas, laikydamasis numatytų reikalavimų ir sąlygų, gali savo miške nemokamai ruošti medieną, sakus, antrines miško medžiagas (kelmus, žievę ir pan.), taip pat laikyti bites, rinkti laukinius vaisius, riešutus, grybus, uogas, ruošti sulą, vaistažoles ir technologinę žaliavą.

Mediena bei kita miško produkcija naudojama ūkininko nuožiūra.

Įmonės, įstaigos, organizacijos ir piliečiai valstiečio ūkio mišką gali naudoti tik ūkininkui sutikus.

7. Ūkininkas privalo dirbti miško atkūrimo, ugdymo, priešgaisrinės ir sanitarinės apsaugos darbus, numatytus miško tvarkymo ir naudojimo projekte, o išnykusius ar plynai iškirstus miško plotus išvalyti ir atsodinti per 2 metus pagal miškų ūkio specialistų rekomendacijas.

8. Ūkininkas privalo saugoti mišką nuo gaisrų, neteisėto kirtimo, nustatytos miškų naudojimo tvarkos pažeidimų ir kitų veiksnių, darančių žalą miškui, taip pat nuo kenkėjų ir ligų.

9. Ūkininkas turi teisę pateikti ieškinį teismui, kad būtų atlyginti nuostoliai už jo miškui padarytą žalą. Ieškinio pagrindas – ūkininko pareiškimas arba protokolas, surašytas įgalioto vietos savivaldybės darbuotojo, valstybinės ir žinybinės miškų apsaugos bei valstybinės miškų kontrolės tarnybos pareigūno, milicijos darbuotojo.

10. Rajono savivaldybės miškininkai bei miško įmonės nemokamai konsultuoja ūkininką miško tvarkymo, naudojimo bei apsaugos klausimais.

11. Valstiečio ūkio miško naudojimą, atkūrimą ir apsaugą kontroliuoja Miškų ūkio ministerijos kontrolės tarnybos ir atitinkamos gamtos apsaugos tarnybos.

Šių tarnybų nurodymus ūkininkas privalo vykdyti.

12. Įmonės, įstaigos, organizacijos ir piliečiai, tarp jų ir ūkininkas, pažeidę šiuos nuostatus, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, reguliuojančius miškų naudojimą ir apsaugą. Nuostolių suma, išieškota už miškų apsaugos ir naudojimo įstatymų pažeidimus, įskaitoma ūkininkui, išskyrus išieškotą nuostolių už paties ūkininko padarytus pažeidimus sumą, kuri įskaitoma į respublikinį biudžetą.

13. Jeigu ūkininkas nevykdo miško naudojimo, atkūrimo bei apsaugos priemonių, numatytų miško tvarkymo ir naudojimo projekte, nesaugo miško arba nuolat pažeidžia miškų apsaugos ir naudojimo įstatymus bei nesilaiko šių nuostatų, iš jo įstatymų nustatyta tvarka gali būti atimta teisė naudotis mišku.

______________