LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL UŽIMTUMO RĖMIMO BENDRŲJŲ PASLAUGŲ TEIKIMO SĄLYGŲ IR TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2006 m. rugpjūčio 3 d. Nr. A1-227

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. liepos 24 d. nutarimo Nr. 744 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos užimtumo rėmimo įstatymą“ (Žin., 2006, Nr. 82-3276) 1.3 punktu:

1. Tvirtinu Užimtumo rėmimo bendrųjų paslaugų teikimo sąlygų ir tvarkos aprašą (pridedama).

2. Šio įsakymo vykdymo kontrolę pavedu ministerijos sekretoriui Valdui Rupšiui.

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ

______________

 

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2006 m. rugpjūčio 3 d. įsakymu Nr. A1-227

 

UŽIMTUMO RĖMIMO BENDRŲJŲ PASLAUGŲ TEIKIMO SĄLYGŲ IR TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užimtumo rėmimo bendrųjų paslaugų teikimo sąlygų ir tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) nustato užimtumo rėmimo bendrųjų paslaugų teikimo principus, šių paslaugų teikimo sąlygas bei tvarką.

2. Užimtumo rėmimo bendrųjų paslaugų teikimo tikslas – padėti ieškantiems darbo asmenims planuoti profesinę karjerą, susirasti tinkamą darbą ir įsidarbinti, o darbdaviams – apsirūpinti tinkamais darbuotojais.

3. Užimtumo rėmimo bendrąsias paslaugas sudaro:

3.1. informavimo paslaugos, kurių tikslas – padėti ieškantiems darbo asmenims susirasti darbą ar įgyti paklausias darbo rinkoje profesines žinias;

3.2. konsultavimo paslaugos, kurių tikslas – padidinti ieškančių darbo asmenų motyvaciją įsidarbinti ar mokytis, padėti jiems pasirinkti profesiją ir planuoti profesinę karjerą, atsižvelgiant į asmenines savybes ir darbo rinkos poreikius;

3.3. tarpininkavimo įdarbinant paslaugos, kurių tikslas – padėti ieškantiems darbo asmenims susirasti tinkamą darbą, o darbdaviams – apsirūpinti tinkamais darbuotojais;

3.4. užimtumo rėmimo individualios veiklos planavimo paslaugų tikslas – padėti bedarbiams kryptingai planuoti užimtumo veiklą ir priemones, siekiant greitesnės integracijos į darbo rinką, sudarant individualius įsidarbinimo planus. Individualių įsidarbinimo planų rengimo tvarką nustato socialinės apsaugos ir darbo ministras.

4. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

Ieškantys darbo asmenys – bedarbiai ir įspėti apie atleidimą iš darbo darbuotojai, asmenys, nustatyta tvarka įsiregistravę teritorinėje darbo biržoje kaip ieškantys darbo, bei kiti asmenys, siekiantys užimtumo, norintys keisti darbą ar pasirinkti profesiją.

Informavimas apie darbo rinką – informacijos teikimas apie padėtį darbo rinkoje ir jos prognozuojamus pokyčius, laisvas darbo vietas bei pretendentams keliamus reikalavimus, aktyvios darbo rinkos politikos priemones ir dalyvavimo jose sąlygas.

Profesinis informavimas – informacijos teikimas apie profesinį mokymą, studijas, kvalifikacijų paklausą ir jų poreikių prognozes, profesijos pasirinkimą, jos keliamus reikalavimus.

Bendrasis konsultavimas – individualių asmens poreikių ir profesinių galimybių darbo rinkoje išsiaiškinimas ir aptarimas, pagalba pasirengiant konkuruoti darbo rinkoje, pasirenkant aktyvios darbo rinkos politikos priemones ir kitas užimtumo rėmimo bendrąsias paslaugas, individualaus įsidarbinimo plano sudarymas.

Profesinis konsultavimas – asmens gebėjimų ir savybių, profesinio kryptingumo, tinkamumo įgyti profesiją ar persikvalifikuoti įvertinimas, motyvavimas ir aktyvinimas mokytis ir (ar) dirbti, psichologinis konsultavimas ir švietimas, pagalba priimant sprendimą dėl dalyvavimo psichologinės, profesinės reabilitacijos ir socialinės adaptacijos priemonėse.

Paslaugų teikėjai – teritorinės darbo biržos, teritorinės darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnybos (toliau vadinama – teritorinės tarnybos), kiti juridiniai ir fiziniai asmenys.

Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos užimtumo rėmimo įstatymo (Žin., 2006, Nr. 73-2762) sąvokas.

 

II. UŽIMTUMO RĖMIMO BENDRŲJŲ PASLAUGŲ TEIKIMO PRINCIPAI

 

5. Užimtumo rėmimo bendrųjų paslaugų teikimo principai yra šie:

5.1. bendradarbiavimas – paslaugų teikėjai, ieškantys darbo asmenys ir darbdaviai glaudžiai bendradarbiauja, siekdami išlaikyti darbo rinkos pusiausvyrą, derina darbo pasiūlą ir paklausą bei darbo rinkos poreikius;

5.2. kompleksiškumas – teikiamos užimtumo rėmimo bendrosios paslaugos yra nukreiptos į kompleksinį užimtumo klausimų sprendimą, taikant visas asmeniui tinkamas ir aktualias priemones;

5.3. savarankiškumo skatinimas -užimtumo rėmimo bendrosios paslaugos sudaro sąlygas arba padeda ieškantiems darbo asmenims savarankiškai priimti motyvuotus sprendimus, siekiant užimtumo, stiprina jų motyvaciją aktyviai ieškoti darbo ar mokytis, lavina įgūdžius, padedančius įveikti sunkumus įsidarbinant;

5.4. racionalumas -užimtumo rėmimo bendrosios paslaugos teikiamos atsižvelgiant į individualius ieškančių darbo asmenų gebėjimus ir konkurencines galimybes, siekiant padėti pasirinkti veiksmingiausias priemones, padedančias greičiau integruotis į darbo rinką;

5.5. lygios galimybės ir nediskriminavimas – visiems visuomenės nariams, siekiantiems užimtumo, sudaromos vienodos sąlygos pasinaudoti užimtumo rėmimo bendrosiomis paslaugomis.

 

III. UŽIMTUMO RĖMIMO BENDRŲJŲ PASLAUGŲ TEIKIMO SĄLYGOS IR TVARKA

 

6. Šio Aprašo 3.1 ir 3.2 punktuose nurodytas paslaugas teikia teritorinės darbo biržos ir teritorinės tarnybos visiems besikreipiantiems ieškantiems darbo asmenims.

7. Šio Aprašo 3.3 punkte nurodytas paslaugas teikia teritorinės darbo biržos nustatyta tvarka įregistruotiems ir apskaitomiems ieškantiems darbo asmenims.

8. Šio Aprašo 3.1, 3.2 ir 3.3 punktuose nurodytas paslaugas gali teikti ir kiti juridiniai ir fiziniai asmenys.

9. Informavimo paslaugas sudaro:

9.1. informavimas apie darbo rinką;

9.2. profesinis informavimas.

10. Informavimą apie darbo rinką vykdo teritorinės darbo biržos Lietuvos darbo biržos direktoriaus nustatyta tvarka.

11. Profesinį informavimą vykdo teritorinės tarnybos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka.

12. Informavimo paslaugos ieškantiems darbo asmenims gali būti teikiamos individualiai ar grupėse, tiesiogiai ar nuotoliniu būdu.

13. Konsultavimo paslaugas sudaro:

13.1. bendrasis konsultavimas;

13.2. profesinis konsultavimas.

14. Bendrąjį konsultavimą vykdo teritorinės darbo biržos Lietuvos darbo biržos direktoriaus nustatyta tvarka.

15. Profesinį konsultavimą vykdo teritorinės tarnybos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka.

16. Konsultavimo paslaugos ieškantiems darbo asmenims gali būti teikiamos individualiai ar grupėse.

17. Jei ieškančiam darbo asmeniui reikalingas profesinis informavimas ir profesinis konsultavimas teritorinė darbo birža:

17.1. ne vėliau kaip prieš 1 mėnesį su teritorinėmis tarnybomis suderina konsultavimo datas, temas, trukmę bei dalyvių skaičių;

17.2. nukreipia į teritorinę tarnybą, užpildydama siuntimo konsultacijai kortelę, kurios formą tvirtina Lietuvos darbo biržos direktorius ir Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos direktorius bendru įsakymu.

18. Teritorinė tarnyba siuntimo konsultacijai kortelėje pateikia informaciją teritorinei darbo biržai apie ieškančiam darbo asmeniui suteiktas paslaugas.

19. Vietovėse, kuriose įsteigtos teritorinės tarnybos, profesinio informavimo ir profesinio konsultavimo paslaugos ieškantiems darbo asmenims teikiamos nuolat, o teritorinėms tarnyboms priskirtuose rajonuose – pagal išankstinį susitarimą ir poreikį tarp teritorinių tarnybų ir teritorinių darbo biržų, bet ne rečiau kaip 2 kartus per mėnesį.

20. Tarpininkavimo įdarbinant paslaugas teritorinės darbo biržos teikia Lietuvos darbo biržos direktoriaus nustatyta tvarka.

21. Nustatyta tvarka įregistruotiems ieškantiems darbo asmenims teikiamos specializuotos tarpininkavimo įdarbinant paslaugos, atsižvelgiant į darbo rinkos poreikius. Specializuotų tarpininkavimo įdarbinant paslaugų teikimo kryptis, įvertinus teritorinės darbo biržos aptarnaujamos teritorijos padėtį darbo rinkoje, nustato teritorinės darbo biržos direktorius.

22. Teikiant tarpininkavimo įdarbinant paslaugas nustatyta tvarka įregistruotiems ieškantiems darbo asmenims, teritorinės darbo biržos tarpininkas:

22.1. teikia informaciją apie esamas laisvas darbo vietas;

22.2. siūlo darbą, atitinkantį profesinį pasirengimą, darbinės veiklos praktiką, sveikatos būklę, taip pat, jeigu nuvykimo į darbovietę ir grįžimo iš jos trukmė neviršija 3 valandų, o neįgaliesiems ir asmenims, kurių užimtumo galimybes varžo šeimos aplinkybės (vaikų iki 3 metų, sergančių, pensinio amžiaus ar neįgaliųjų šeimos narių būtinoji slauga ar priežiūra), – 2 valandų arba pagal teritorinės darbo biržos patikslintos nuvykimo į darbovietę ir grįžimo iš jos trukmės reikalavimus (atsižvelgus į konkrečias aplinkybes ir motyvuotą bedarbio pageidavimą);

22.3. padeda parengti ieškančiam darbo asmeniui gyvenimo aprašymą (CV).

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Teritorinės darbo biržos ir teritorinės tarnybos, suderinusios su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, gali pavesti teikti užimtumo rėmimo bendrąsias paslaugas konkurso tvarka atrinktiems kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims.

24. Informavimo priemonių, konsultavimo programų, metodinės medžiagos informavimui ir konsultavimui parengimas ir įsigijimas gali būti finansuojamas iš Užimtumo fondo, valstybės biudžeto, Europos Sąjungos struktūrinių ir kitų fondų bei iš kitų šaltinių.

25. Ginčai, kylantys dėl užimtumo rėmimo bendrųjų paslaugų teikimo, sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.

______________