LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL GYVŲ DVIGELDŽIŲ MOLIUSKŲ AUGINIMO IR TIEKIMO Į RINKĄ REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. balandžio 2 d. Nr. B1-360

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir siekdamas įgyvendinti 1991 m. liepos 15 d. Tarybos direktyvą 91/492/EEB dėl gyvų dvigeldžių moliuskų auginimo ir jų tiekimo į rinką veterinarijos reikalavimų:

1. Tvirtinu pridedamus Gyvų dvigeldžių moliuskų auginimo ir tiekimo į rinką reikalavimus.

2. Laikau netekusiomis galios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2000 m. gruodžio 15 d. įsakymu Nr. 376 patvirtintas Gyvų dvigeldžių moliuskų paruošimo ir tiekimo į rinką taisykles (Žin., 2001 Nr. 16-517).

3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriui.

 

 

Direktoriaus pavaduotojas

l. e. direktoriaus pareigas                                                                 Darius Remeika

 


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2004 m. balandžio 2 d.

įsakymu Nr. B1-360

 

GYVŲ DVIGELDŽIŲ MOLIUSKŲ AUGINIMO IR TIEKIMO Į RINKĄ REIKALAVIMAI

 

Gyvų dvigeldžių moliuskų auginimo ir tiekimo į rinką reikalavimai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina 1991 m. liepos 15 d. Tarybos direktyvą 91/492/EEB, nustatančią gyvų dvigeldžių moliuskų auginimo ir tiekimo į rinką veterinarijos reikalavimus.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gyvų dvigeldžių moliuskų auginimo ir tiekimo į rinką reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato gyvų dvigeldžių moliuskų, skirtų tiesiogiai vartoti ar prieš vartojimą perdirbti, auginimo ir tiekimo į rinką tvarką.

2. Reikalavimai taikomi dygiaodžiams, tunikatams ir jūrų pilvakojams, išskyrus nuostatas, reglamentuojančias šių dvigeldžių valymą.

3. Vartojamos sąvokos:

Apsivalymo teritorija – jūros, upės žiočių, lagūnos teritorija, patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, kurios ribos aiškiai pažymėtos plūdurais, stulpais ar kitomis fiksuotomis priemonėmis, naudojama išimtinai tik natūraliam gyvų dvigeldžių moliuskų apsivalymui.

Auginimo teritorija – jūros, upės žiočių ar lagūnos teritorija, kurioje yra natūralūs dvigeldžių moliuskų telkiniai, arba teritorija, naudojama dvigeldžiams moliuskams auginti, iš kurios jie surenkami.

Dvigeldžiai moliuskaiBivalve klasės Lamellibranchia poklasio dvigeldžiai moliuskai, kurie maitinasi filtruodami iš vandens maisto medžiagas.

Escherichia coli (E. coli) – fekaliniai koliformai, kuriems skaldant triptofaną 44 o C ± 0,2 o C temperatūroje per 24 valandas susidaro indolas.

Fekaliniai koliformai – fakultatyvinės, aerobinės, gram neigiamos, sporų neformuojančios, citochromo oksidazei neigiamos, lazdelės pavidalo bakterijos, kurios 44 o C ± 0,2 o C temperatūroje per 24 val. gali skaldyti laktozę ir gaminti dujas, esant tulžies druskoms ar kitoms aktyvius paviršius veikiančioms medžiagoms su panašiomis augimą slopinančiomis savybėmis.

Importavimas – dvigeldžių moliuskų įvežimas iš trečiųjų šalių.

Jūriniai biotoksinai – nuodingos medžiagos, sukauptos dvigeldžių moliuskų organizme maitinantis toksinų turinčiu planktonu.

Laikymas – gyvų dvigeldžių moliuskų, kurių dėl kokybės nebūtina perkelti į apsivalymo teritoriją ar apdoroti valymo įmonėje, talpyklose arba bet kokiuose įrenginiuose su švariu jūros vandeniu, natūraliose teritorijose, norint iš jų pašalinti smėlį, dumblą ar purvą.

Pakavimas gyvų dvigeldžių moliuskų patalpinimas į pakavimui skirtą medžiagą.

Partija – tam tikras gyvų dvigeldžių moliuskų kiekis, surinktas auginimo teritorijoje ir skirtas gabenti į patvirtintą siuntimo centrą, valymo centrą, apsivalymo teritoriją arba perdirbimo įmonę.

Siunta tam tikras dvigeldžių moliuskų kiekis, tvarkomas siuntimo centre arba apdorojamas valymo centre ir skirtas vienam arba daugiau gavėjų.

Siuntimo centras patvirtintas įrenginys, įrengtas krante ar jūroje, skirtas gyvų dvigeldžių moliuskų, tinkančių žmonių maistui, priėmimui, laikymui, plovimui, valymui, rūšiavimui ir pakavimui.

Surinkėjas – fizinis ar juridinis asmuo, surenkantis dvigeldžius moliuskus bet kokiu būdu iš augimviečių, norint juos tvarkyti ir tiekti į rinką.

Švarus jūros vanduo – jūros ar sūrus vanduo, kuris naudojamas pagal Reikalavimus, kuriame nėra mikroorganizmų, nuodingų ir pašalinių medžiagų, natūraliai esančių vandenyje ar patenkančių iš aplinkos, nurodytų Jūros vandenų, kuriuose veisiasi vėžiagyviai, kokybės užtikrinimo tvarkoje (Žin., 2004 Nr. 52-1742), tokiais kiekiais, kurie gali neigiamai paveikti dvigeldžių moliuskų sveikatą bei skonį.

Tiekimas į rinką – gyvų dvigeldžių moliuskų laikymas arba išstatymas parduoti, siūlymas parduoti, pardavimas, pristatymas ar kitos tiekimo į rinką formos, siekiant vartoti jų neapdorojus arba perdirbti, išskyrus atvejus, kai pakrantės žvejai tiekia gyvus dvigeldžius moliuskus į šalies rinką nedideliais kiekiais arba tiesiogiai vartotojams; šiuo atveju gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti tikrinami pagal nacionalinių teisės aktų reikalavimus, reglamentuojančius prekybos mažmenomis tikrinimus.

Transporto priemonė – kelio, geležinkelio, oro transportas ir laivų triumai ar konteineriai, skirti gyviems dvigeldžiams moliuskams transportuoti žeme, jūra ar oru.

Valymo centras patvirtinta įmonė, turinti talpyklas, pripildytas natūraliai švariu arba tinkama įranga išvalytu jūros vandeniu, į kurias gyvi dvigeldžiai moliuskai patalpinami tokiam laikui, per kurį pašalinamas mikrobiologinis užterštumas ir jie tampa tinkami žmonių maistui.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

 

II. REIKALAVIMAI GYVIEMS DVIGELDŽIAMS MOLIUSKAMS

 

4. Į rinką tiekiami tiesioginiam žmonių vartojimui gyvi dvigeldžiai moliuskai turi atitikti šiuos reikalavimus:

4.1. jie turi būti kilę iš auginimo teritorijų, kurios atitinka reikalavimus, nurodytus priedo I skyriuje; dantytiesiems moliuskams turi būti taikomi tik 1991 m. liepos 22 d. Tarybos direktyvos 91/493/EEB, nustatančios žuvų produktų gamybos ir tiekimo į rinką reikalavimus, 2 straipsnio 2 punkte nurodyti reikalavimai;

4.2. jie turi būti surenkami ir gabenami iš auginimo teritorijos į siuntimo centrą, valymo centrą, apsivalymo teritoriją arba perdirbimo įmonę pagal reikalavimus, nurodytus priedo II skyriuje;

4.3. kaip nurodyta Reikalavimuose, jie turi būti laikomi tinkamoje ir tam tikslui patvirtintoje apsivalymo teritorijoje ir atitikti reikalavimus, nurodytus priedo III skyriuje;

4.4. jie turi būti tvarkomi laikantis higienos reikalavimų ir, kur tinka, turi būti valomi tam tikslui patvirtintoje įmonėje bei atitikti reikalavimus, nurodytus priedo IV skyriuje;

4.5. jie turi atitikti priedo V skyriaus reikalavimus;

4.6. jie turi būti patikrinti pagal priedo VI skyriaus reikalavimus;

4.7. jie turi būti įpakuoti pagal priedo VII skyriaus reikalavimus;

4.8. jie turi būti laikomi ir gabenami laikantis higienos reikalavimų, nurodytų priedo VIII ir IX skyriuose;

4.9. jie turi būti paženklinti sveikumo ženklu pagal priedo X skyriaus reikalavimus.

5. Gyvi dvigeldžiai moliuskai, skirti perdirbti, turi atitikti 4.1–4.9 punktų reikalavimus ir turi būti perdirbti pagal Tarybos direktyvos 91/493/EEB reikalavimus.

6. VMVT turi užtikrinti, kad asmenys, tvarkantys gyvus dvigeldžius moliuskus jų auginimo ir teikimo į rinką metu, laikytųsi Reikalavimų.

7. Už valymo ir siuntimo centrų veiklą atsakingi asmenys turi užtikrinti, kad:

7.1. būtų nuolat imamas reprezentacinis mėginių kiekis tyrimams ir atliekama tyrimo rezultatų analizė, siekiant surinkti informaciją apie teritorijas, iš kurių atvežamos dvigeldžių moliuskų partijos, jų sveikatos būklę prieš jų tvarkymą siuntimo arba valymo centre ir išgabenant iš jų;

7.2. būtų pildomas ir saugomas įvairių patikrinimų registravimo žurnalas, kuris pateikiamas VMVT pareikalavus.

8. VMVT turi patvirtinti valymo ir siuntimo centrus, jeigu jie atitinka Reikalavimus. Ji turi atsižvelgti į patikrinimų, nurodytų 15 punkte, rezultatus; VMVT turi imtis teisės aktuose numatytų poveikio priemonių, jei Reikalavimų nesilaikoma.

9. VMVT turi sudaryti patvirtintų valymo ir siuntimo centrų, kurie turi veterinarinio patvirtinimo numerį, sąrašą.

10. VMVT turi pateikti Europos Komisijai patvirtintų siuntimo ir valymo centrų sąrašą ir jo pakeitimus.

11. VMVT turi reguliariai tikrinti ir stebėti valymo ir siuntimo centrus, turi teisę patekti į visas centrų patalpas, siekdama užtikrinti Reikalavimų laikymąsi. Jeigu patikrinimų metu nustatoma, kad nesilaikoma Reikalavimų, VMVT turi teisę imtis atitinkamų poveikio priemonių.

12. VMVT turi parengti auginimo ir apsivalymo teritorijų, nurodant jų vietą ir ribas, iš kurių gyvi dvigeldžiai moliuskai gali būti surenkami pagal priedo I skyriaus reikalavimus, sąrašą. Šį sąrašą turi turėti dvigeldžių moliuskų surinkėjai ir valymo centrų bei siuntimo centrų savininkai.

13. VMVT turi atlikti auginimo ir apsivalymo teritorijų stebėseną pagal Reikalavimus. Jeigu atliekant stebėseną nustatoma, kad nesilaikoma Reikalavimų, VMVT gali sustabdyti auginimo ir apsivalymo teritorijų veiklą, kol bus sudarytos tinkamos sąlygos.

14. VMVT gali uždrausti dvigeldžių moliuskų auginimą, surinkimą teritorijose, kurios netinkamos naudoti dėl dvigeldžių moliuskų sveikatos reikalavimų.

15. Europos Komisijos ekspertai, bendradarbiaudami su VMVT, kad būtų užtikrintas vienodas Reikalavimų taikymas, gali atlikti patikrinimus Lietuvos Respublikoje. Ekspertai gali tikrinti, ar siuntimo ir auginimo centrai, auginimo ir apsivalymo teritorijos atitinka Reikalavimus. VMVT turi ekspertams suteikti visą būtiną pagalbą. Europos Komisija pateikia VMVT patikrinimų rezultatus.

16. Priemonės, skirtos 15 punktui įgyvendinti, turi būti patvirtintos pagal Veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktą.

17. Europos Komisija gali parengti rekomendacijas, kurias VMVT įgyvendina pagal Veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktą.

18. Reikalavimai, nurodyti Tarybos direktyvoje 89/662/EEB dėl Bendrijos vidaus prekybos veterinarinių patikrinimų, siekiant sukurti vidaus rinką, turi būti taikomi organizuojant kontrolę ir taikant priemones atlikus patikrinimus ir įgyvendinant saugos priemones.

 

III. REIKALAVIMAI IMPORTUI

 

19. Reikalavimai, taikomi gyvų dvigeldžių moliuskų importui, turi būti lygiavertiški reikalavimams, nurodytiems II skyriuje.

20. Siekiant užtikrinti vienodą reikalavimų, nurodytų 19 punkte, taikymą, turi būti:

20.1. Europos Komisijos ir VMVT ekspertų atlikti patikrinimai trečiose šalyse, siekiant nustatyti, ar dvigeldžių moliuskų auginimo ir tiekimo į rinką sąlygos gali būti laikomos lygiavertėmis toms sąlygoms, kurios taikomos ES; VMVT ekspertus, kuriems turi būti pavesta atlikti tokius patikrinimus, skiria Europos Komisija, remdamasi VMVT pasiūlymu; tokie patikrinimai atliekami Europos Komisijos vardu, kuri finansuoja patikrinimų atlikimą;

20.2. sprendžiant, ar dvigeldžių moliuskų auginimo ir tiekimo į rinką sąlygos trečiosiose šalyse yra lygiavertės ES sąlygoms, atsižvelgta į:

20.2.1. trečiosios šalies teisės aktų reikalavimus,

20.2.2. trečiosios šalies kompetentingos institucijos ir jos kontrolės tarnybų struktūrą, jų įgaliojimus ir atliekamą priežiūrą bei teisės aktų reikalavimų įgyvendinimą,

20.2.3. veterinarijos reikalavimus dėl gyvų dvigeldžių moliuskų auginimo ir tiekimo į rinką ir auginimo teritorijų stebėsenos dėl mikrobiologinės ir aplinkos taršos ir jūrinių biotoksinų,

20.2.4. reguliarią ir greitą trečiosios šalies teikiamą informaciją dėl auginimo teritorijose esančio toksinus gaminančio planktono, jo rūšių, kurios neaptinkamos ES vandenyse, ir jo keliamo pavojaus,

20.2.5. garantijas, kurias trečioji šalis gali suteikti, siekdama atitikti reikalavimus, nurodytus priedo V skyriuje.

21. Reikalavimai, nurodyti Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarkoje (Žin., 2003, Nr. 87-3972), turi būti taikomi organizuojant ir taikant kontrolės priemones, atlikus patikrinimus ir įgyvendinant saugos priemones.

______________

 


Gyvų dvigeldžių moliuskų auginimo

ir tiekimo į rinką reikalavimų

priedas

 

REIKALAVIMAI GYVIEMS DVIGELDŽIAMS MOLIUSKAMS, JŲ APDOROJIMUI IR PRIEŽIŪRAI

 

I SKYRIUS

REIKALAVIMAI AUGINIMO TERITORIJOMS

 

1. VMVT turi nustatyti auginimo teritorijų vietą ir ribas taip, kad būtų galima identifikuoti auginimo teritorijas, iš kurių gyvi dvigeldžiai moliuskai:

1.1. gali būti renkami žmonių maistui; šiose auginimo teritorijose surinkti gyvi dvigeldžiai moliuskai turi atitikti V skyriaus reikalavimus;

1.2. gali būti renkami ir tiekiami į rinką žmonių maistui tik po apdorojimo valymo centre, juos atvežus iš apsivalymo teritorijos; gyvų dvigeldžių moliuskų, gautų iš šių auginimo teritorijų, 100 g mėsos (atlikus penkių mėgintuvėlių trijų praskiedimų maksimalaus patogeninių bakterijų tyrimą) neturi būti daugiau kaip 6000 fekalinių koliformų arba 90 % paimtų tyrimui mėginių neturi būti daugiau kaip 4600 E. coli; išvalyti gyvi dvigeldžiai moliuskai turi atitikti V skyriaus reikalavimus;

1.3. gali būti renkami, tiekiami į rinką tik po ilgalaikio laikymo apsivalymo teritorijoje (ne trumpiau kaip du mėnesius), derinant arba nederinant su valymu, arba po intensyvaus ilgalaikio valymo periodo, nustatyto pagal Veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktą, kad jie atitiktų 1.1 punkto reikalavimus; tokių dvigeldžių moliuskų 100 g mėsos (atlikus penkių mėgintuvėlių trijų praskiedimų maksimalaus patogeninių bakterijų kiekio tyrimą) neturi būti daugiau kaip 60 000 fekalinių koliformų.

2. Apie bet kokius auginimo teritorijų ribų pasikeitimus, jų laikiną ar visišką uždarymą VMVT turi pranešti dvigeldžių moliuskų augintojams, valymo bei siuntimo centrų savininkams.

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI MOLIUSKŲ SURINKIMUI IR JŲ PARTIJŲ GABENIMUI Į SIUNTIMO AR VALYMO CENTRUS, APSIVALYMO TERITORIJAS ARBA PERDIRBIMO ĮMONES

 

3. Surenkant gyvus dvigeldžius moliuskus neturi būti pažeidžiamas jų kiautas ir audiniai.

4. Surinkti gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti tinkamai apsaugoti nuo sutraiškymo, pažeidimo arba kratymo ir jų neturi veikti pernelyg aukšta arba žema aplinkos temperatūra.

5. Renkami, gabenami, iškraunami ir tvarkomi gyvi dvigeldžiai moliuskai neturi būti papildomai užteršiami, neturi nukentėti jų kokybė ir jie turi būti tinkami valymui, perdirbimui ar perkėlimui į apsivalymo teritoriją.

6. Surinktų gyvų dvigeldžių moliuskų nuo jų surinkimo iki iškrovimo negalima laikyti vandenyje, kuriame jie gali būti papildomai užteršti.

7. Transporto priemonės gyviems dvigeldžiams moliuskams gabenti turi apsaugoti juos nuo papildomo užteršimo arba jų kiautų pažeidimo. Jos turi būti tinkamai drenuojamos ir valomos. Jeigu nesupakuoti gyvi dvigeldžiai moliuskai gabenami dideliu atstumu į siuntimo, valymo centrą, apsivalymo teritoriją ar perdirbimo įmonę, transporto priemonė turi būti įrengta taip, kad užtikrintų kuo geresnes sąlygas moliuskams išlikti gyviems ir atitiktų 28 punkto reikalavimus.

8. Registravimo dokumentą gyvų dvigeldžių moliuskų partijoms identifikuoti, kai jos iš auginimo teritorijos vežamos į siuntimo centrą, valymo centrą, apsivalymo teritoriją arba perdirbimo įmonę, dvigeldžių moliuskų surinkėjui pareikalavus, turi išduoti VMVT. Registravimo dokumente turi būti ši informacija:

8.1. surinkėjo tapatybė, duomenys ir adresai;

8.2. moliuskų surinkimo data;

8.3. moliuskų auginimo teritorija, nurodant kiek įmanoma tikslesnes teritorijos vietos detales ar kodo numerį;

8.4. auginimo teritorijos atitiktis reikalavimams, nurodytiems I skyriuje;

8.5. kiaukutinių rūšys ir kiekiai, nurodant kiek įmanoma tikslesnes detales,

8.6. patvirtinimo numeris ir moliuskų paskirties vieta.

9. Registravimo dokumente turi būti nurodyta data, jis turi būti pasirašytas surinkėjo. Registravimo dokumento puslapiai turi būti sunumeruoti eilės tvarka. VMVT turi pildyti žurnalą, kuriame nurodomi registravimo dokumentų numeriai ir vardas ir pavardė asmenų, surenkančių gyvus dvigeldžius moliuskus, kuriems buvo išduoti dokumentai. Kiekvienos gyvų dvigeldžių moliuskų partijos registravimo dokumentas turi būti antspauduojamas, nurodant datą, kai partija pristatoma į siuntimo centrą, valymo centrą, apsivalymo teritoriją arba perdirbimo įmonę. Šį dokumentą minėtų įmonių savininkai privalo saugoti ne trumpiau kaip 12 mėnesių. Surinkėjai šį dokumentą turi saugoti taip pat 12 mėnesių. Jeigu gyvus dvigeldžius moliuskus surenka tie patys asmenys, kurie valdo paskirties siuntimo centrą, valymo centrą, apsivalymo teritoriją arba perdirbimo įmonę, VMVT vietoje registravimo dokumento gali išduoti nuolatinį transportavimo leidimą. Jeigu moliuskų auginimo arba apsivalymo teritorija yra laikinai uždaromos, VMVT turi neišduoti registravimo dokumentų tai teritorijai ir nedelsdama sustabdyti visų jau išduotų dokumentų galiojimą.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI GYVŲ DVIGELDŽIŲ MOLIUSKŲ APSIVALYMUI

 

10. Būtina laikytis šių reikalavimų:

10.1. gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti renkami ir gabenami pagal II skyriaus reikalavimus;

10.2. gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti tvarkomi tokiu būdu, kad patalpinti į natūralius vandenis jie vėl pradėtų maitintis;

10.3. gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti laikomi tokiu tankumu, kad galėtų tinkamai apsivalyti;

10.4. gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti laikomi apsivalymo teritorijoje jūros vandenyje laiką, kurio pakaktų, kad fekalinių koliformų kiekis sumažėtų iki lygio, nurodyto Reikalavimuose ir V skyriuje;

10.5. minimalią vandens temperatūrą, reikalingą veiksmingam gyvų dvigeldžių moliuskų apsivalymui apsivalymo teritorijoje, kiekvienai gyvų dvigeldžių moliuskų rūšiai ir patvirtintai moliuskų apsivalymo teritorijai turi nustatyti VMVT;

10.6. moliuskų apsivalymo teritorijos tvirtinamos VMVT; šių teritorijų ribos turi būti aiškiai pažymėtos plūdurais, gairėmis arba kitomis stacionariomis priemonėmis; minimalus atstumas tarp moliuskų apsivalymo teritorijų ir atstumas nuo apsivalymo teritorijų iki auginimo teritorijų turi būti ne mažesnis kaip 300 metrų;

10.7. moliuskų apsivalymo teritorijos plotai turi būti vienas nuo kito patikimai atskirti, kad moliuskų partijos nesusimaišytų; dvigeldžių moliuskų partijos turi būti patalpinamos į apsivalymo teritoriją ir iš jos išimamos vienu metu, kad kita partija nepatektų į apsivalymo teritoriją tol, kol nesurinkta ankstesnė partija;

10.8. moliuskų apsivalymo teritorijų savininkai privalo nuolat registruoti duomenis, kuriuos galėtų patikrinti VMVT, apie gyvų dvigeldžių moliuskų kilmę, moliuskų laikymo apsivalymo teritorijoje trukmę, moliuskų apsivalymo teritorijų vietas ir moliuskų partijų paskirties vietas po apsivalymo;

10.9. iš apsivalymo teritorijų surinktas moliuskų partijas, vežamas į siuntimo centrus, valymo centrus arba perdirbimo įmones, turi lydėti 8 punkte nurodytas registravimo dokumentas, kuriame turi būti informacija, nurodyta 8.1–8.7 punktuose; turi būti nurodyta apsivalymo teritorijos vieta ir patvirtinimo numeris, apsivalymo trukmė ir kita informacija, reikalinga identifikuoti ir atsekti produktą. Šios informacijos neturi būti reikalaujama, jeigu tie patys asmenys valdo apsivalymo teritoriją ir siuntimo centrą, valymo centrą ir perdirbimo įmonę.

 

IV SKYRIUS

SIUNTIMO IR VALYMO CENTRŲ PATVIRTINIMO REIKALAVIMAI

 

I SKIRSNIS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI PASTATAMS IR ĮRENGINIAMS

 

11. Valymo centrai turi būti teritorijose, kurios yra toli nuo kvapus, dūmus, dulkes ar kitus teršalus skleidžiančių objektų. Šių teritorijų neturi veikti potvyniai ar atoslūgiai ar užlieti iš aplinkinių teritorijų nutekantys vandenys.

12. Siuntimo ir valymo centruose turi būti:

12. 1. pastatai, kuriuose gyvi dvigeldžiai moliuskai tvarkomi arba laikomi ir kuriuose yra:

12. 1. 1. patikimos konstrukcijos statiniai arba įrenginiai, suprojektuoti ir prižiūrimi taip, kad būtų galima gyvus dvigeldžius moliuskus apsaugoti nuo užteršimo visų rūšių atliekomis, nešvariu vandeniu, dūmais ar garais, purvu arba nuo patalpose esančių graužikų ar kitų gyvūnų,

12.1. 2. lengvai valomos patalpų grindys su įrengta drenažo sistema,

12. 1. 3. pakankamai gamybinio ploto visoms operacijoms tinkamai atlikti,

12. 1. 4. patvarios ir lengvai valomos sienos,

12. 1. 5. tinkamas natūralus arba dirbtinis apšvietimas;

12. 2. pakankamas kiekis persirengimo kambarių, tualetų, prie kurių privalo būti kriauklės rankoms nusiplauti;

12.3. atitinkama įranga įrankiams, talpykloms ir įrenginiams plauti;

12.4. įrenginiai, skirti geriamajam vandeniui tiekti ir prireikus laikyti, turi būti įrengti pagal Lietuvos higienos normą HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ (Žin., 2003, Nr. 79-3606); įmonėms, tiekiančioms negeriamą vandenį, gali būti išduotas leidimas naudoti negeriamą vandenį, tačiau tokiame vandenyje negalima laikyti gyvų dvigeldžių moliuskų, šiuo vandeniu negalima plauti ar dezinfekuoti talpyklų, mechanizmų ar įrenginių, besiliečiančių su gyvais dvigeldžiais moliuskais; vamzdžius ir išleidžiamąsias angas, kuriais teka negeriamas vanduo, būtina atskirti nuo vamzdžių, kuriais teka geriamasis vanduo;

12.5. įrenginiai ir instrumentai ar jų paviršiai, prie kurių liesis gyvi dvigeldžiai moliuskai, turi būti pagaminti iš korozijai atsparių medžiagų, kurias lengva plauti ir valyti.

 

II SKIRSNIS

BENDRIEJI HIGIENOS REIKALAVIMAI

 

13. Darbuotojams, patalpoms, įrenginiams ir darbo sąlygoms būtina taikyti griežtus higienos reikalavimus:

13.1. gyvus dvigeldžius moliuskus apdorojantys ir tvarkantys darbuotojai turi vilkėti švarius darbo drabužius, prireikus – mūvėti darbui tinkamas pirštines;

13.2. darbuotojai privalo laikytis asmens higienos reikalavimų, pvz., nespjaudyti, kad nebūtų užteršiami gyvi dvigeldžiai moliuskai; asmuo, susirgęs liga, kurią gali platinti gyvi dvigeldžiai moliuskai, turi būti laikinai nušalinamas nuo darbo su šiais produktais arba nuo jų tvarkymo, kol pasveiks;

13.3. būtina naikinti įvairius vabzdžius, graužikus ar kitus kenkėjus; į patalpas draudžiama įleisti naminių gyvūnų;

13.4. patalpas, įrangą ir įrankius gyviems dvigeldžiams moliuskams tvarkyti reikia tinkamai prižiūrėti; darbo dienos pabaigoje, o prireikus – ir bet kuriuo metu įranga ir įrankiai turi būti kruopščiai išvalomi;

13.5. neturint VMVT leidimo patalpų, instrumentų ir įrenginių negalima naudoti kitais tikslais, nesusijusiais su gyvų dvigeldžių moliuskų apdorojimu;

13.6. atliekos turi būti laikomos atskirose higienos reikalavimus atitinkančiose patalpose ir tam skirtose uždengtose talpyklose; nustatytais laiko tarpais atliekos iš įmonės turi būti išvežamos;

13.7. pagaminta produkcija turi būti laikoma uždengta patalpose, kuriose netvarkomi kiti gyvūnai, kiti moliuskai, pvz., vėžiagyviai.

 

III SKIRSNIS

REIKALAVIMAI VALYMO CENTRAMS

 

14. Be 11–13 punktuose išdėstytų reikalavimų būtina laikytis šių reikalavimų:

14.1. valymo talpyklų ir vandeniui laikyti skirtų talpyklų dugnai bei sienelės turi būti lygiais paviršiais, tvirti ir sandarūs; jie turi lengvai išsišveisti ir išsiplauti naudojant slėgiu tiekiamą vandenį; talpyklų dugnai turi būti pakankamo nuolydžio, su įrengta skysčių nuotekų sistema;

14.2. dvigeldžiai moliuskai prieš valymą turi būti nuplaunami slėgiu tiekiamu švariu jūros arba geriamuoju vandeniu; pirminį plovimą galima atlikti ir valymo talpyklose iki valymo pradžios, kai nuotekų vamzdžiai visą laiką, kol vyksta pirminis plovimas, yra atidaryti, kad prieš pradedant valymo procedūrą sistemą būtų galima švariai išplauti vandens srove;

14.3. į valymo talpyklas tonai apdorojamų gyvų dvigeldžių moliuskų kiekvieną valandą reikia prileisti pakankamą kiekį jūros vandens;

14.4. gyvų dvigeldžių moliuskų valymui turi būti naudojamas švarus ar išvalytas jūros vanduo; tarp jūros vandens paėmimo vietos ir panaudoto vandens išleidimo angų privalo būti pakankamas atstumas, kad būtų išvengta užteršimo; jeigu jūros vandenį būtina apdoroti, šiam veiksmui atlikti išduodamas leidimas, kai apdoroto vandens veiksmingumą patikrina VMVT; turi būti naudojamas geriamasis vanduo pagal Lietuvos higienos normą HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“;

14.5. valymo sistema turi veikti taip, kad gyvi dvigeldžiai moliuskai būtų apvalyti nuo teršalų, nebūtų iš naujo užteršti ir sugebėtų išlikti gyvi ir tokios būklės, kad juos po valymo, prieš tiekiant į rinką, būtų galima pakuoti, laikyti ir gabenti;

14.6. gyvų dvigeldžių moliuskų kiekis, skirtas valyti, neturi viršyti valymo įmonės pajėgumo; valymo procesas turi nenutrūkti ir atitikti mikrobiologinius rodiklius, nurodytus V skyriaus reikalavimuose; valymo laikas pradedamas skaičiuoti nuo tada, kai gyvus dvigeldžius moliuskus valymo talpyklose apsemia vanduo, ir baigiamas skaičiuoti, kai dvigeldžiai moliuskai išimami; valymo centrai privalo atsižvelgti į duomenis apie gyvus dvigeldžius moliuskus (dvigeldžių moliuskų tipą, moliuskų kilmės vietą, mikrobinį užterštumą ir kitką); esant būtinumui, galima valymo laikotarpį pailginti, kad moliuskų mikrobiologinis užterštumas atitiktų V skyriuje nurodytus reikalavimus;

14.7. jei valymo talpyklose laikoma keletas moliuskų partijų, gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti tos pačios rūšies ir iš tos pačios auginimo teritorijos arba iš skirtingų vienodo statuso auginimo teritorijų; apdorojimo trukmė apskaičiuojama pagal ilgiausią laiko tarpą, reikalingą kuriai nors talpykloje esančiai dvigeldžių moliuskų siuntai išvalyti;

14.8. valymo sistemos talpyklų konstrukcija dvigeldžiams moliuskams laikyti privalo būti įrengta taip, kad iš jos lengvai ištekėtų jūros vanduo; gyvų dvigeldžių moliuskų sluoksnis talpykloje turi būti toks, kad dvigeldžių moliuskų kiautas galėtų atsiverti valymo metu;

14.9. į valymo talpyklas, kuriose valomi gyvi dvigeldžiai moliuskai, negalima dėti vėžiagyvių, žuvų arba kitų rūšių jūros gyvūnų;

14.10. baigus valymą, gyvų dvigeldžių moliuskų kiautai turi būti kruopščiai išplauti švariu jūros ar geriamuoju vandeniu apliejant; tai galima atlikti valymo talpyklose; kiautams plauti naudoto vandens grąžinti į technologinį procesą negalima;

14.11. valymo centrai turi turėti savo laboratorijas ar naudotis kitų laboratorijų paslaugomis, kad galėtų mikrobiologiniais tyrimais patikrinti valymo veiksmingumą; ne valymo centruose esančios laboratorijos turi būti patvirtintos VMVT;

14.12. valymo centrai privalo nuolat registruoti žurnale tokius duomenis:

14.12.1. valymo sistemos vandens mikrobiologinius rodiklius (mikrobiologinio tyrimo rezultatus),

14.12.2. nevalytų gyvų dvigeldžių moliuskų mikrobiologinių tyrimų rezultatus,

14.12.3. išvalytų gyvų dvigeldžių moliuskų mikrobiologinių tyrimų rezultatus,

14.12.4. pristatomų į valymo centrą gyvų dvigeldžių moliuskų kiekius, pristatymo datas ir registravimo dokumentų numerius,

14.12.5. dvigeldžių moliuskų sudėjimo į valymo sistemą ir išėmimo iš jos laiką (valymo periodai),

14.12.6. išvalytų dvigeldžių moliuskų siuntų numerius ir realizacijos datas; šie duomenys turi būti išsamūs;

14.13. valymo centrai privalo priimti tik tas dvigeldžių moliuskų siuntas, kurios turi 9 punkte nurodytą registravimo dokumentą (nurodytas valymo centro patvirtinimo numeris ir adresas, valymo trukmė, produkto atvežimo į valymo centrą ir išvežimo iš jo datos ir kita informacija, reikalinga identifikuoti ir atsekti produktą);

14.14. prie kiekvienos pakuotės su gyvais dvigeldžiais moliuskais turi būti pritvirtinta etiketė, patvirtinanti, kad visi dvigeldžiai moliuskai išvalyti.

 

IV SKIRSNIS

REIKALAVIMAI SIUNTIMO CENTRAMS

 

15. Be 11–13 punktuose išdėstytų reikalavimų privaloma laikytis šių nurodymų:

15. 1. laikomi produktai neturi būti užteršiami; laikymo patalpos turi būti naudojamos pagal VMVT patvirtintą tvarką, kontroliuojama patalpose naudojamo jūros vandens bakteriologinė ir cheminė kokybė;

15.2. laikymo patalpose esantys įrenginiai ir talpyklos neturi būti taršos šaltinis;

15.3. skirstomi pagal dydį gyvi dvigeldžiai moliuskai neturi būti papildomai užteršiami arba pažeidžiami;

15.4. gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti plaunami arba valomi slėgiu tiekiamu jūros ar geriamuoju vandeniu; plovimui naudotas vanduo negali būti pakartotinai panaudotas.

16. Siuntimo centras gali priimti tik tas dvigeldžių moliuskų partijas, kurios atgabentos iš patvirtintų auginimo teritorijų, apsivalymo teritorijų ar valymo centrų ir kurios turi 8 punkte nurodytus registravimo dokumentus.

17. Siuntimo centras turi turėti savo laboratorijas arba naudotis kitų patvirtintų laboratorijų, kurios turi reikalingą įrangą nustatyti, ar dvigeldžiai moliuskai atitinka V skyriaus reikalavimus, paslaugomis; ne valymo centruose esančias laboratorijas turi būti patvirtinusi VMVT, tačiau šie reikalavimai netaikomi siuntimo centrams, moliuskus gaunantiems tiesiogiai tik iš valymo centrų, kuriuose moliuskai po išvalymo buvo patikrinti.

18. Siuntimo centrai privalo pildyti žurnalą, kuriame nurodoma:

18.1. gyvų dvigeldžių moliuskų, gautų iš patvirtintų auginimo teritorijų, apsivalymo teritorijų ar valymo centrų mikrobiologinių tyrimų rezultatai;

18.2. į siuntimo centrą pristatytų gyvų dvigeldžių moliuskų kiekiai, jų pristatymo data ir atitinkami registravimo dokumentai;

18.3. dvigeldžių moliuskų išsiuntimo (tiekimo) detalus aprašymas, nurodant vardus, pavardes ir adresus siuntos gavėjų, išsiųstų gyvų dvigeldžių moliuskų kiekius, išsiuntimo datas ir atitinkamus registravimo dokumentų numerius, kurie buvo išduoti atvežtiems moliuskams.

19. Žurnalas pildomas chronologine tvarka ir saugomas tiek, kiek nustato VMVT, tačiau ne trumpiau kaip dvylika mėnesių. Žurnalas pateikiamas tikrinti VMVT pareikalavus.

20. Laivuose įrengti siuntimo centrai turi atitikti 31.2, 31.3 ir 31.4 bei 33–34 punktuose nustatytus reikalavimus. Tokiems siuntimo centrams turi būti taikomi reikalavimai, nurodyti 11–13.7 punktuose, tačiau specialūs reikalavimai gali būti nustatyti pagal Veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktą.

 

V SKYRIUS

REIKALAVIMAI GYVIEMS DVIGELDŽIAMS MOLIUSKAMS

 

21. Gyvi dvigeldžiai moliuskai, skirti žmonių maistui, turi atitikti šiuos reikalavimus:

21.1. moliuskai turi būti gyvybingi ir švieži, jų kiautai – švarūs, reaguoti į stuksenimą, o jų vidinėje ertmėje turi būti pakankamai skysčio;

21.2. atlikus penkių mėgintuvėlių trijų praskiedimų maksimalaus patogeninių bakterijų kiekio nustatymo tyrimą arba bet kokį kitą tokio paties tikslumo bakteriologinį tyrimą, 100 gramų moliuskų mėsos ir moliusko vidinėje ertmėje esančio skysčio turi būti mažiau kaip 300 fekalinių koliformų arba mažiau kaip 230 E. coli;

21.3. 25 g moliusko mėsos neturi būti salmonelių;

21.4. moliuskuose neturi būti susikaupusių iš aplinkos nuodingų ar pašalinių medžiagų, nurodytų Jūros vandenų, kuriuose veisiasi vėžiagyviai, kokybės užtikrinimo tvarkoje (Žin., 2004, Nr. 52-1742), tokiais kiekiais, kurie apskaičiuotame įprastame maisto kiekyje viršytų kasdieninę paros normą arba pablogintų moliuskų skonį;

21.5. radionuklidų kiekis neturi būti didesnis už Europos Sąjungos teisės aktų normas, nustatytas maisto produktams;

21.6. bendras paralitinių nuodų (PVN), būdingų vėžiagyviams, kiekis valgomosiose dvigeldžių moliuskų dalyse neturi viršyti 80 mg 100 g dvigeldžių moliuskų mėsos; esant reikalui, atliekamas saksitoksinų cheminis tyrimas arba tyrimas kitu metodu, pripažintu pagal Veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktą;

21.7. įprastiniais biologinio tyrimo metodais valgomosiose moliuskų dalyse (visame moliusko kūne arba atskirose valgomosiose dalyse) neturi būti aptikta viduriavimą sukeliančių vėžiagyvių nuodų;

21.8. bendras amnezinio vėžiagyvių nuodo kiekis valgomosiose moliuskų kūno dalyse, ištyrus skysčių chromatografu, neturi būti didesnis kaip 20 mikrogramų domoinės rūgšties 1 g mėsos;

21.9. jeigu nėra nustatyta virusologinio tyrimo tvarka ir tyrimo metodų standartai, sveikumo patikrinimai turi būti paremti fekalinių koliformų skaičiavimu; tyrimams, nurodytiems šiame skyriuje, atlikti taikomi moksliškai pagrįsti tyrimo metodai; kad šie reikalavimai, pagal Veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktą, būtų taikomi vienodai, turi būti nustatyti mėginių ėmimo planai, taip pat taikytini tyrimų metodai ir analizės paklaidos, siekiant patikrinti, ar laikomasi šio skyriaus reikalavimų; šiame skyriuje nustatytas fekalinių koliformų kiekis ir jų kiekio ribos bei kiti parametrai turi būti nuolat peržiūrimi. Jeigu yra mokslinių įrodymų, patvirtinančių būtinybę pradėti taikyti kitus patikrinimus arba pakeisti šiame skyriuje pateiktus parametrus, norint apsaugoti visuomenės sveikatą, tokios priemonės turi būti priimamos pagal Veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktą.

 

VI SKYRIUS

VETERINARINĖ PRIEŽIŪRA IR GAMINAMOS PRODUKCIJOS KONTROLĖ

 

22. Veterinarinės priežiūros kontrolę, siekiant patikrinti, ar laikomasi šių Reikalavimų, vykdo VMVT. Šią kontrolės sistemą turi sudaryti:

22.1. reguliari gyvų dvigeldžių moliuskų auginimo teritorijų ir apsivalymo teritorijų stebėsena, siekiant:

22.1.1. išvengti bet kokio aplaidumo, susijusio su dvigeldžių moliuskų kilme ir jų paskirties vieta,

22.1.2. gyvų dvigeldžių moliuskų mikrobiologinio užterštumo, susijusio su auginimo centrais ir apsivalymo teritorijomis, tikrinimas,

22.1.3. tikrinimas, ar dvigeldžių moliuskų auginimo ar apsivalymo teritorijose nėra nuodus išskiriančio planktono ir biologinių nuodų gyvuose dvigeldžiuose moliuskuose,

22.1.4. galimo cheminių teršalų buvimo ar leistino jų kiekio viršijimo dvigeldžiuose moliuskuose, kuris turi būti nustatytas pagal Veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktą ir šio priedo 22.1.3 ir 22.1.4 punktus, tikrinimas; VMVT turi paruošti mėginių ėmimo planus, kad patikrintų teršalų buvimą, kai dvigeldžiai moliuskai renkami;

22.2. mėginių paėmimo planai, nurodyti 22.1 punkte, atsižvelgiant į:

22.2.1. tikėtinus kiekvienos dvigeldžių moliuskų auginimo teritorijos ir jų apsivalymo teritorijos užterštumo fekalinėmis bakterijomis skirtumus,

22.2.2. galimybę, kad vienose dvigeldžių moliuskų apsivalymo teritorijose yra planktono su jūriniais biologiniais nuodais, o kitose – tokio planktono nėra; šiuo atveju imami tokie mėginiai:

22.2.2.1. vykdant stebėsenos programą, siekiant nustatyti toksinų turinčio planktono su biologiniais nuodais, sudėties pokyčius ir geografinį šio planktono paplitimą; gavus informacijos apie galimą toksinų kaupimąsi dvigeldžiuose moliuskuose, mėginiai turi būti imami dažniau,

22.2.2.2. dažnesnio reguliarumo mėginiai, kai atliekamas planktono stebėjimas auginimo teritorijose ir žvejybos vandenyse; mėginių paėmimo vietų ir mėginių tyrimų skaičius toksiškumui nustatyti didinamas tiriant teritorijas, kurios gali būti užterštos; leidimas dvigeldžius moliuskus tiekti į rinką iš tos teritorijos negali būti išduotas tol, kol atlikus naujų mėginių toksiškumo tyrimus nebus gauti Reikalavimus atitinkantys rezultatai;

22.2.3. galimą dvigeldžių moliuskų užteršimą jų auginimo ir apsivalymo teritorijose; jei mėginių paėmimo ir jų tyrimo rezultatai rodo, jog dvigeldžių moliuskų tiekimas į rinką gali sukelti pavojų žmonių sveikatai, VMVT laikinai sustabdo auginimo teritorijos veiklą, kol dvigeldžiai moliuskai tampa reikiamos kokybės;

22.3. laboratoriniai tyrimai, siekiant nustatyti, ar laikomasi galutiniam produktui nustatytų reikalavimų, nurodytų V skyriuje; turi būti įdiegta kontrolės sistema, kuri leistų įvertinti, ar jūrinių biologinių nuodų lygis neviršija saugos normų;

22.4. reguliari įmonių kontrolė, kurios metu nustatoma:

22.4.1. ar įmonė laikosi patvirtinimo reikalavimų,

22.4.2. patalpų, įrangos, prietaisų, talpyklų bei personalo higiena,

22.4.3. ar teisingai tvarkomi ir apdorojami gyvi dvigeldžiai moliuskai,

22.4.4. ar teisingai taikomos ir gerai veikia valymo ar laikymo sistemos,

22.4.5. ar pildomas 14.2 punkte nurodytas žurnalas,

22.4.6. ar teisingai naudojamas sveikumo ženklas; atliekant tokius patikrinimus gali būti imami mėginiai laboratoriniams tyrimams; tyrimų rezultatai pranešami už įmonę atsakingiems asmenims;

22.5. gyvų dvigeldžių moliuskų laikymo ir moliuskų siuntų transportavimo sąlygų patikrinimai.

 

VII SKYRIUS

PAKAVIMAS

 

23. Gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti pakuojami laikantis higienos reikalavimų; pakavimui naudojamos medžiagos arba talpyklos:

23.1. neturi pabloginti gyvų dvigeldžių moliuskų juslinių savybių;

23.2. neturi būti kenksmingos gyviems dvigeldžiams moliuskams ir žmonių sveikatai;

23.3. turi būti pakankamai tvirtos, kad apsaugotų gyvus dvigeldžius moliuskus.

24. Austrės turi būti pakuojamos įgaubtu kiautu į apačią.

25. Visos gyvų dvigeldžių moliuskų pakuotės turi būti užplombuojamos ir laikomos užplombuotos, kol pristatomos į paskirties vietą.

 

VIII SKYRIUS

APSAUGA IR LAIKYMAS

 

26. Visose moliuskų laikymo patalpose gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti laikomi temperatūroje, kuri neturi pakeisti moliuskų kokybės ir gyvybingumo; įpakuotų dvigeldžių moliuskų negalima laikyti ant grindų, jie turi būti padėti ant švaraus, pakelto paviršiaus.

27. Įpakuotus ir išsiųstus iš siuntimo centro dvigeldžius moliuskus draudžiama panardinti į vandenį ar juos apipurkšti, išskyrus atvejus, kai siuntimo centre dvigeldžiai moliuskai tiekiami mažmeninei prekybai.

 

IX SKYRIUS

GABENIMAS IŠ SIUNTIMO CENTRŲ

 

28. Žmonių maistui skirtos gyvų dvigeldžių moliuskų siuntos iš siuntimo centrų iki paskirties vietos turi būti transportuojamos įpakuotos ir užplombuotos.

29. Gyvų dvigeldžių moliuskų siuntoms gabenti skirtos transporto priemonės turi atitikti šiuos reikalavimus:

29.1. vidinės transporto priemonių sienelės arba bet kokios transporto priemonių dalys, galinčios liestis su įpakuotais gyvais dvigeldžiais moliuskais, turi būti pagamintos iš korozijai atsparių medžiagų; sienelių paviršius turi būti lygus ir lengvai valomas;

29.2. transporto priemonės turi būti tinkamai įrengtos, kad gyvi dvigeldžiai moliuskai būtų apsaugoti nuo pernelyg didelių aplinkos temperatūros pokyčių, užteršimo purvu ar dulkėmis ir moliuskų kiautų sužalojimų dėl kratymo ar trinties;

29.3. gyvų dvigeldžių moliuskų negalima transportuoti kartu su juos galinčiais užteršti produktais.

30. Gyvi dvigeldžiai moliuskai turi būti gabenami uždaromis transporto priemonėmis ar sudėti į talpyklas, kuriuose palaikoma tokia temperatūra, kad dvigeldžiai moliuskai neprarastų gyvybingumo ir kokybės. Gyvų dvigeldžių moliuskų siuntos negali būti vežamos sudėtos ant transporto priemonės ar konteinerio grindų, bet turi būti pakeltos, kad tiesiogiai su jomis nesiliestų. Jei transportuojant gyvų dvigeldžių moliuskų siuntas naudojamas ledas, jis turi būti pagamintas iš geriamojo ar švaraus jūros vandens.

 

X SKYRIUS

SIUNTŲ ŽENKLINIMAS

 

31. Gyvų dvigeldžių moliuskų siuntos turi būti paženklintos sveikumo ženklu, pagal kurį galima būtų identifikuoti pirminį dvigeldžių moliuskų siuntos siuntimo centrą, remiantis Lietuvos higienos norma HN 119: 2002 „Maisto produktų ženklinimas“(Žin., 2003, Nr. 13-530). Sveikumo ženkle turi būti nurodyta ši informacija:

31.1. išsiuntimo šalis;

31.2. dvigeldžių moliuskų rūšis (bendrasis ir mokslinis pavadinimas);

31.3. siuntimo centro identifikavimas pagal VMVT suteiktą veterinarinio patvirtinimo numerį;

31.4. supakavimo data, nurodant dieną ir mėnesį;

31.5. taikant išimtį Lietuvos higienos normai HN 119:2002 „Maisto produktų ženklinimas“, vietoj datos, iki kurios moliuskai tinkami vartoti, galima pateikti įrašą „Moliuskai privalo būti parduodami gyvi“.

32. Sveikumo ženklas gali būti įspaustas ant pakavimo medžiagos arba ant etiketės, kuri pritvirtinama prie pakuotės arba įdedama į pakuotės vidų; etiketė gali būti persukta arba pritvirtinta kabėmis; priklijuojamus sveikumo ženklus galima naudoti, jeigu jų negalima nuplėšti; kiekviena įmonė privalo naudoti tik savo sveikumo ženklą.

33. Sveikumo ženklas privalo būti tvirtas ir atsparus vandeniui, ženkle informacija turi būti įskaitoma, neištrinama ir pateikta lengvai įskaitomomis raidėmis.

34. Sveikumo ženklas, pritvirtintas prie dvigeldžių moliuskų siuntos, kuri nėra įpakuota į vartojimui skirto dydžio pakuotes, prekiautojo turi būti saugomas ne mažiau kaip 60 dienų po siuntos paskirstymo.

______________