LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS
Į S A K Y M A S
DĖL INFORMACIJOS TEIKIMO VIEŠOSIOS INFORMACIJOS RENGĖJAMS IR PLATINTOJAMS REGLAMENTO PATVIRTINIMO
2006 m. balandžio 20 d. Nr. 5-V-257
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos policijos veiklos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 90-2777) 6 bei 9 str., Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymu (Žin., 1996, Nr. 71-1706; 2000, Nr. 75-2272) ir Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių įstaigų įstatymu (Žin., 2000, Nr. 10-236; 2005, Nr. 139-5008):
1. Tvirtinu Informacijos teikimo viešosios informacijos rengėjams ir platintojams reglamentą (pridedama).
2. Įpareigoju Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos struktūrinių padalinių, specializuotų policijos, policijos profesinio ugdymo ir teritorinių policijos įstaigų vadovus pagal kompetenciją teikiant informaciją viešosios informacijos rengėjams ar platintojams laikytis nustatyto reglamento.
3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Štabui, specializuotų policijos įstaigų, policijos profesinio ugdymo įstaigų ir teritorinių policijos įstaigų vadovams.
4. Pripažįstu netekusiais galios:
4.1. Lietuvos policijos generalinio komisaro 2001 m. kovo 21 d. įsakymą Nr. 120 „Dėl Informacijos teikimo viešosios informacijos rengėjams reglamento patvirtinimo“;
4.2. Lietuvos policijos generalinio komisaro 2002 m. sausio 31 d. įsakymą Nr. 42 „Dėl policijos generalinio komisaro 2001-03-21 įsakymo Nr. 120 „Dėl Informacijos teikimo viešosios informacijos rengėjams reglamento patvirtinimo“ dalinio pakeitimo ir papildymo“;
PATVIRTINTA
Lietuvos policijos generalinio komisaro
2006 m. balandžio 20 d. įsakymu
Nr. 5-V-257
INFORMACIJOS TEIKIMO VIEŠOSIOS INFORMACIJOS RENGĖJAMS IR PLATINTOJAMS REGLAMENTAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Informacijos teikimo viešosios informacijos rengėjams ir platintojams reglamentas (toliau – reglamentas) nustato informacijos iš Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas), kitų policijos sistemos įstaigų ir jų struktūrinių padalinių pateikimo viešosios informacijos rengėjams ir platintojams tvarką ir būdus, reglamentuoja jos formą ir turinį bei informaciją teikiančių valstybės tarnautojų (atstovų spaudai) kompetenciją.
2. Šis reglamentas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Policijos veiklos įstatymu, Visuomenės informavimo įstatymu, Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybės įstaigų įstatymu, Baudžiamojo proceso kodekso ir Baudžiamojo kodekso nuostatomis bei kitais teisės aktais.
3. Reglamento tikslas yra užtikrinti policijos įstaigų veiklos viešumą, sudaryti sąlygas visuomenei kontroliuoti jų veiklą ir taip skatinti visuomenės pasitikėjimą policija bei prisidėti prie nusikalstamumo prevencijos.
4. Teikiant informaciją, vadovaujamasi šiais principais:
4.1. informacijos išsamumo, reiškiančio, kad pareiškėjui turi būti pateikta visa pagal teisės aktus teiktina jo prašymo turinį atitinkanti informacija;
4.2. tikslumo, reiškiančio, kad pareiškėjui teikiama informacija turi atitikti įstaigos disponuojamą informaciją;
4.3. teisėtumo, reiškiančio, kad įstaigos veiksmai teikiant informaciją grindžiami šiuo reglamentu ir kitais įstatymais ar teisės aktais;
4.4. objektyvumo, reiškiančio, kad įstaigos valstybės tarnautojai ar darbuotojai teikdami informaciją turi būti nešališki ir objektyvūs;
II. INFORMACIJOS TEIKIMO VIEŠOSIOS INFORMACIJOS RENGĖJAMS IR PLATINTOJAMS SUBJEKTAI
5. Policijos departamente atstovai žiniasklaidai yra:
6. Aukštesnės pakopos policijos komisariato atstovai žiniasklaidai yra:
7. Žemesnės pakopos policijos komisariato atstovai žiniasklaidai yra:
8. Specializuotų policijos ir policijos profesinio ugdymo įstaigų atstovai žiniasklaidai yra:
9. Kiti policijos pareigūnai informaciją žiniasklaidai teikia tik pagal savo kompetenciją, iš anksto suderinę tai su struktūrinio padalinio vadovu bei policijos įstaigos atstovu žiniasklaidai ir tik tais atvejais, kai į juos kreipiasi viešosios informacijos rengėjai ar platintojai. Jų kompetencija yra apibrėžiama pareigūno pareigybės aprašyme.
10. Policijos operacijai, sukėlusiai didelį visuomenės ir žiniasklaidos susidomėjimą, vadovaujantis pareigūnas žiniasklaidai teikia tik tiek informacijos, kiek tai nepakenktų sėkmingam šios operacijos įvykdymui. Vykdant specialiąsias antiteroristines, įkaitų išlaisvinimo ir pavojingų nusikaltėlių sulaikymo operacijas, informaciją žiniasklaidai teikia policijos generalinis komisaras arba jo įgaliotas operacijai vadovaujantis pareigūnas.
11. Ikiteisminį tyrimą atliekantis pareigūnas viešosios informacijos rengėjams ir platintojams teikia tik tiek informacijos apie ikiteisminį tyrimą, kiek leidžia Lietuvos Respublikos įstatymų nuostatos ir ikiteisminį tyrimą organizuojantis ir jam vadovaujantis prokuroras.
12. Teritorinių policijos įstaigų vadovai ar kiti atstovai žiniasklaidai informaciją apie policijos reformą, biudžetą, materialinę bazę, personalą, Policijos departamento vadovybės įsakymus, nurodymus, kitus su šalies policija susijusius klausimus teikia tik suderinę su Policijos departamento vadovybe arba atitinkamo struktūrinio padalinio vadovu.
III. INFORMACIJOS PATEIKIMO FORMA IR TURINYS
14. Informacijos pateikimo viešosios informacijos rengėjams ir platintojams formos yra:
15. Informacijos teikimo žiniasklaidai subjektas duodamas interviu privalo vilkėti tvarkingą tarnybinę uniformą (nestatutinis valstybės tarnautojas – vilkėti tvarkingą aprangą, vyrams pageidaujama dėvėti švarką, ryšėti kaklaraištį).
16. Raštu (faksimilinio arba elektroninio ryšio priemonėmis) pateikiama informacija bei viešosios informacijos rengėjams ar platintojams pateikiami vaizdo įrašai registruojami tam skirtame žurnale.
18. Policijos departamento atstovo spaudai pranešimai bei įvykių ir nusikaltimų suvestinės skelbiami interneto tinklalapyje.
19. Policijos įstaigos savo parengtą informaciją žiniasklaidai teikia su žyma, kad ją skelbiant būtų nurodomas informacijos šaltinis.
20. Viešosios informacijos rengėjų ar platintojų atvykimas į policijos įstaigas rengti reportažų, filmuoti arba fotografuoti turi būti iš anksto suderintas su policijos įstaigos vadovu.
21. Viešosios informacijos rengėjams ir platintojams neteikiama ši informacija:
21.3. policijos pareigūnų tarnybinės veiklos metu gauta informacija, kuri pakenktų žmogaus garbei, orumui ar saugumui, fizinių ir juridinių asmenų teisėtiems interesams, sutrukdytų nusikalstamų veikų prevenciją, išaiškinimą arba lemtų jų padarymą;
22. Informacija, kurią policijos įstaigų atstovai žiniasklaidai pateikia laikydamiesi šio reglamento nuostatų, yra oficiali, ji negali prieštarauti oficialiai Policijos departamento pozicijai.
23. Informacija, kurią policijos įstaigų atstovai žiniasklaidai pateikia viršydami savo kompetencijos arba vadovaujamo padalinio veiklos ribas, yra neoficiali.
24. Informacija, išskyrus policijos pareigūnų interviu ir atsakymus į viešosios informacijos rengėjų ir platintojų paklausimus, turi būti teikiama visiems viešosios informacijos rengėjams ir platintojams vienoda tvarka ir vienu metu.
25. Policijos departamento struktūrinių padalinių bei specializuotų policijos ir policijos profesinio ugdymo įstaigų vadovai apie viešosios informacijos rengėjams ir platintojams teikiamą informaciją praneša ir Policijos departamento atstovui spaudai.
26. Aukštesnės ir žemesnės pakopų policijos komisariatų atstovų žiniasklaidai parengti pranešimai būtinai turi būti perduoti žinių agentūroms (ELTA ir BNS), nes daugelyje miestų ir rajonų dirba ne visų viešosios informacijos rengėjų ar platintojų atstovai:
26.1. žemesnės pakopos policijos komisariatų atstovai žiniasklaidai, neturintys galimybių perduoti informacijos žinių agentūroms (ELTA ir BNS), atlieka tai per aukštesnės pakopos komisariatų atstovus žiniasklaidai;
27. Policijos įstaigų atstovai žiniasklaidai iki kito mėnesio 5 dienos privalo teikti Policijos departamento Štabo Viešųjų ryšių skyriui išsamią informaciją apie vietinėje žiniasklaidoje (spaudoje, televizijoje, radijuje, elektroninėse informavimo priemonėse) publikuotus straipsnius, skelbtus pranešimus, analizuojančius policijos veiklą. Teikiant informaciją turi būti nurodyta:
27.1. teigiamų, neigiamų, neutralių straipsnių ar televizijos, radijo laidų skaičius, trumpa jų anotacija;
27.3. bendradarbiavimo su viešosios informacijos rengėjais ir platintojais būdai, problemos, galimybės;
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
29. Policijos įstaigų atstovai žiniasklaidai, teikdami informaciją viešosios informacijos rengėjams ir platintojams, vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Policijos veiklos įstatymu, Visuomenės informavimo įstatymu, Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybės įstaigų įstatymu, Baudžiamojo proceso kodekso, Baudžiamojo kodekso nuostatomis, kitais teisės aktais, šiuo reglamentu ir patvirtintais pareigybių aprašymais.
30. Policijos įstaigų atstovai žiniasklaidai ir kiti pareigūnai, pateikę viešosios informacijos rengėjams ar platintojams neatitinkančią tikrovės informaciją ar kitaip pažeidę teisės aktų bei šio reglamento nuostatas, atsako įstatymų nustatyta tvarka.
31. Viešosios informacijos rengėjui ar platintojui iškraipius policijos įstaigos atstovo žiniasklaidai perduotos informacijos turinį, atstovas žiniasklaidai turi teisę gauti papildomą išsamesnę informaciją iš ją pateikusio pirminio šaltinio (policijos įstaigos, jos padalinio ar pareigūno) ir privalo parengti bei išsiųsti viešosios informacijos rengėjui ar platintojui motyvuotą paneigimą.