LIETUVOS RESPUBLIKOS
KRAŠTO APSAUGOS TARNYBOS
ĮSTATYMAS
1996 m. rugsėjo 25 d. Nr. I–1548
Vilnius
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Įstatyme vartojamos pagrindinės sąvokos
1. Krašto apsaugos sistema – Lietuvos Respublikos institucijų, kurių paskirtis – ginti valstybės suverenumą bei teritorijos vientisumą, vykdyti tarptautinius įsipareigojimus, visuma.
2. Lietuvos Respublikos kariuomenė (toliau – kariuomenė) – nuolat veikianti valstybės institucija – krašto apsaugos sistemos pagrindinė dalis, ginanti valstybės suverenumą, sauganti teritorijos vientisumą ir jos bei oro erdvės neliečiamybę, ginanti valstybę nuo ginkluotos agresijos.
3. Karys – Lietuvos Respublikos pilietis, įstatymų nustatyta tvarka atliekantis tikrąją karo tarnybą arba pašauktas į karinius mokymus ir pratybas.
4. Tikroji karo tarnyba – Lietuvos Respublikos piliečių būtinoji karo tarnyba ir profesionalioji karo tarnyba.
5. Būtinoji karo tarnyba – privaloma Lietuvos Respublikos piliečių tarnyba, susidedanti iš pradinės tarnybos reguliariojoje kariuomenėje ir atsargos tarnybos aktyviajame rezerve.
6. Profesionalioji karo tarnyba – savanoriškai ir pagal karo tarnybos sutartį Lietuvos Respublikos piliečių atliekama tarnyba.
7. Karys savanoris (toliau – savanoris) – Lietuvos Respublikos pilietis, įstojęs į Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą ir netarnaujantis tikrojoje karo tarnyboje.
8. Alternatyvioji krašto apsaugos tarnyba – būtinajai karo tarnybai alternatyvi privalomoji krašto apsaugos pagalbinė tarnyba tiems, kurie dėl savo religinių ar pacifistinių įsitikinimų negali tarnauti su ginklu rankose.
3 straipsnis. Krašto apsaugos sistema
Krašto apsaugos sistemą sudaro:
1) Krašto apsaugos ministerija ir jai pavaldžios tarnybos, kurių veiklą reglamentuoja krašto apsaugos ministro patvirtinti nuostatai;
3) valstybės institucijos, kurioms įstatymų pavesta vykdyti su valstybės gynimu susijusias funkcijas;
4 straipsnis. Krašto apsaugos sistemos institucijų veiklos teisiniai pagrindai
Krašto apsaugos sistemos institucijos savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Respublikos Prezidento dekretais, šiuo ir kitais įstatymais, Seimo ir Vyriausybės nutarimais, Ministro Pirmininko potvarkiais, tarptautinėmis sutartimis, kariuomenės statutais, krašto apsaugos ministro ir kariuomenės vado įsakymais.
5 straipsnis. Krašto apsaugos sistemos finansavimas ir jo kontrolė
6 straipsnis. Civilinė kariuomenės kontrolė
1. Sprendimus dėl krašto apsaugos sistemos priima demokratiškai išrinktos civilinės valdžios institucijos. Nacionalinė gynybos politika ir gynybos išlaidos skelbiamos viešai.
3. Vyriausiasis valstybės ginkluotųjų pajėgų vadas yra Respublikos Prezidentas. Jis tvirtina kariuomenės dislokavimo taikos metu vietas ir manevravimo teritorines ribas. Taikos metu sprendimus dėl kariuomenės dalinių perkėlimo į kitą dislokavimo vietą savo dekretu turi teisę priimti tik Respublikos Prezidentas.
4. Piliečių skundus dėl krašto apsaugos sistemos pareigūnų piktnaudžiavimo ar biurokratizmo tiria Seimo kontrolieriai.
5. Be kitų valstybės gynimo funkcijų, Vyriausybė:
1) rengia ilgalaikių valstybės nacionalinio saugumo stiprinimo programų projektus, kuriuos tvirtina Seimas, ir vadovauja jas įgyvendinant;
3) priima sprendimus dėl kariuomenės aprūpinimo, ginkluotės įsigijimo ir materialinės bazės, nustato valstybės ginkluotųjų pajėgų aprūpinimo ginkluote, kovos ir kita technika tvarką;
ANTRASIS SKIRSNIS
KRAŠTO APSAUGOS SISTEMOS ORGANIZAVIMO IR VALDYMO PAGRINDAI
8 straipsnis. Krašto apsaugos sistemos organizavimas ir valdymas
1. Krašto apsaugos sistema organizuojama, valdoma ir plėtojama pagal gynybos struktūrų ir kariuomenės demokratinius kontrolės principus ir atsižvelgiant į įstatymų nustatytus:
2) krašto apsaugos ministro ir kariuomenės vado atsakomybę Seimui, Respublikos Prezidentui ir Vyriausybei,
2. Krašto apsaugos sistemos plėtros planavimo ir valdymo funkcijas atlieka Krašto apsaugos ministerijos civilinė administracija kartu su karine administracija, kurią sudaro kariuomenės vadui pavaldus gynybos štabas ir štabui nepriklausantys ministerijos kariniai specialistai.
9 straipsnis. Krašto apsaugos ministerija
2. Krašto apsaugos ministras:
1) vadovauja gynybos politikos įgyvendinimui ir krašto apsaugos sistemos parengimui ginti valstybę, su tuo susijusios informacijos rinkimui ir apdorojimui bei veiksmams ekstremalių ir krizinių situacijų atvejais;
3) atsako už krašto apsaugos sistemai skirtų lėšų tvarkymą, kariuomenės aprūpinimą ginkluote ir technika;
4) teikia Respublikos Prezidentui tvirtinti valstybės gynybos planą bei pasiūlymus dėl kariuomenės dalinių dislokavimo;
5) teikia Respublikos Prezidentui pasiūlymus dėl karių aukščiausių (nuo pulkininko imtinai) laipsnių suteikimo, kariuomenės vado, kariuomenės vado pavaduotojo, ginkluotųjų pajėgų generalinio inspektoriaus skyrimo ir atleidimo bei valstybės apdovanojimų;
6) vykdo krašto apsaugos sistemos personalo politiką, priima karius į profesionaliąją karo tarnybą ir visus profesionaliosios karo tarnybos karius išleidžia į atsargą;
7) skiria į pareigas karius pradedant bataliono vadu, perkelia juos iš vieno krašto apsaugos sistemos padalinio į kitą;
TREČIASIS SKIRSNIS
LIETUVOS RESPUBLIKOS KARIUOMENĖ
10 straipsnis. Kariuomenės uždaviniai
1. Kariuomenės uždaviniai taikos metu:
1) saugoti valstybės teritoriją, kontroliuoti ir saugoti valstybės sieną ore, oro erdvę, išskirtinę ekonominę zoną jūroje bei kartu su Vidaus reikalų ministerijos pasienio policijos padaliniais – teritorinę jūrą;
2) kai prireikia, sustiprinti valstybės sienos apsaugą, vadovaujantis Respublikos Prezidento dekretu teikti pagalbą pasienio policijai;
5) padėti valstybės ir savivaldybių institucijoms įveikti stichinių nelaimių, avarijų ir katastrofų pasekmes;
6) kartu su valstybės ir savivaldybių institucijų atstovais vykdyti jaunuolių šaukimą į būtinąją karo tarnybą;
7) neatidėliotinais atvejais, kai gresia pavojus žmonių gyvybei ar žala nuosavybei, policijos komisariato vadovo raštišku prašymu padėti vykdyti skubias nusikaltėlių paieškos ar sulaikymo operacijas, vietinio karinio dalinio vado (ne žemesnių pareigų kaip bataliono vadas) įsakymu pavaldžiam daliniui teikti konkrečią vienkartinę pagalbą ne ilgiau kaip 48 valandas.
11 straipsnis. Kariuomenės sudėtis
1. Kariuomenę sudaro:
12 straipsnis. Kariuomenės vadas
1. Kariuomenės vadas taikos metu yra aukščiausiasis karinis pareigūnas ir aukščiausiasis valstybės karinis atstovas, pavaldus krašto apsaugos ministrui.
2. Kariuomenės vadas:
2) atsako už kariuomenės kovinę bei mobilizacinę parengtį, jos kovinį parengimą, kovinių užduočių vykdymą;
4) tvarko Krašto apsaugos ministerijos kariuomenei skirtas lėšas ir atsako už jų tikslinį panaudojimą;
5) atsako už ginkluotės, technikos, kitų materialinių vertybių apsaugos ir apskaitos organizavimą bei jų racionalų naudojimą;
6) rengia kariuomenės mobilizacinius ir vystymo planus, kuriuos krašto apsaugos ministro teikimu tvirtina Vyriausybė;
7) dalyvauja Vyriausybės ir Seimo posėdžiuose svarstant klausimus, susijusius su ginkluotosiomis pajėgomis, taip pat atstovauja kariuomenei užsienio valstybėse ir tarptautiniuose renginiuose;
8) tvirtina kariuomenės operatyvinius, kovinio parengimo planus, kovinius ir rikiuotės statutus, mokymo programas;
10) rengia ir teikia krašto apsaugos ministrui valstybės gynybos planą bei pasiūlymus dėl kariuomenės dalinių dislokavimo;
11) skiria kariuomenės karius į pareigas ir atleidžia iš jų iki bataliono vado pavaduotojo ir tolygių joms pareigų imtinai;
3. Kariuomenės vadą Lietuvos Respublikos Konstitucijos nustatyta tvarka skiria Respublikos Prezidentas.
13 straipsnis. Gynybos štabas
1. Gynybos štabas yra kariuomenės, o karo metu bendrasis valstybės karinės gynybos štabas, visų ginkluotųjų pajėgų valdymo, planavimo ir veiklos koordinavimo institucija, derinanti ginkluotųjų pajėgų atskirų štabų veiklą bei planuojanti ir organizuojanti karines krašto gynimo operacijas. Taikos metu gynybos štabas yra struktūrinis Krašto apsaugos ministerijos padalinys, be kitų savo funkcijų, atliekantis ir Krašto apsaugos ministerijos karinės administracijos funkcijas.
14 straipsnis. Sausumos pajėgos
15 straipsnis. Karinės oro pajėgos
Karinės oro pajėgos kontroliuoja ir saugo nuo pažeidėjų oro erdvę, atlieka gelbėjimo darbus ir avarines paieškas, palaiko iš oro kitų kariuomenės rūšių dalinių kovos veiksmus ir dengia nuo užpuolimo iš oro valstybės strateginius objektus. Karinės oro pajėgos susideda iš oro erdvės kontrolės, karo aviacijos ir zenitinių (zenitinių raketinių) dalinių ir padalinių.
16 straipsnis. Karinės jūrų pajėgos
17 straipsnis. Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba
18 straipsnis. Karinės mokymo įstaigos
1. Kariams mokyti, jų kvalifikacijai kelti, kariams specialistams rengti Krašto apsaugos ministerija steigia karines mokymo įstaigas.
2. Lietuvos karo akademija yra karininkų ir karių specialistų rengimo ir jų karinės kvalifikacijos kėlimo institucija. Karo tarnybos klausimais Akademija priklauso Krašto apsaugos ministerijos reguliavimo sričiai. Paskelbus mobilizaciją, karo ar nepaprastąją padėtis, Lietuvos karo akademija pereina į kariuomenės vado pavaldumą.
19 straipsnis. Karo policija
1. Karo policija yra kariuomenės institucija, kurios paskirtis – užkirsti kelią karių viešosios tvarkos ir teisės pažeidimams, užtikrinti kariuomenės statutų nustatytos tvarkos laikymąsi ir pažeidimų prevenciją.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
KARIŲ TARNYBA
20 straipsnis. Kario statusas
1. Pašauktas į būtinąją karo tarnybą Lietuvos Respublikos pilietis kario statusą įgyja nuo kario liudijimo išdavimo.
3. Karių teisės apribojamos dėl karinio paklusnumo užtikrinimo, įsitikinimų reiškimo, tarnybos vietų garantijų, susivienijimų laisvės, grupinių peticijų.
21 straipsnis. Kario priesaika
1. Būtinosios karo tarnybos kariai, baigę pradinį kario parengimą, profesionaliosios karo tarnybos kariai, priimant juos į šią tarnybą, ir savanoriai, pasibaigus bandomajam terminui, iškilmingoje aplinkoje prisiekia Lietuvos valstybei ir pasirašo vardinį priesaikos lapą.
2. Priesaikos tekstas:
"Aš, (vardas, pavardė), jūsų akivaizdoje
prisiekiu ištikimai tarnauti Lietuvos Respublikai, nesigailėdamas jėgų ir gyvybės ginti Lietuvos valstybę, jos laisvę ir nepriklausomybę;
prisiekiu sąžiningai vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją bei įstatymus ir savo vadų įsakymus;
prisiekiu šventai saugoti visas man patikėtas paslaptis;
pasižadu būti doras ir garbingas Lietuvos karys.
Tepadeda man Dievas."
4. Pasirašyti vardiniai priesaikos lapai saugomi karių asmens bylose, o prisiekusiųjų sąrašai – dalinyje.
22 straipsnis. Karių drausmė
1. Karių drausmė – tai sąmoningas ir tinkamas įstatymų, kariuomenės statutų ir viršininkų teisėtų įsakymų vykdymas.
2. Kariui ar kariuomenės daliniui negali būti duotas įsakymas, prieštaraujantis įstatymams. Nė vienas kariuomenėje tarnaujantis asmuo negali būti verčiamas tarnauti kitam asmeniui ar asmenų grupei, išskyrus oficialiąsias pareigas.
3. Karo tarnybos vidaus tvarką ir karių drausminę atsakomybę nustato kariuomenės statutai. Kariuomenės vidaus tvarkos statutus tvirtina Vyriausybė, o drausmės ir sargybos statutus – Seimas.
23 straipsnis. Priėmimas į tikrąją karo tarnybą
1. Į būtinąją karo ir alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą piliečiai šaukiami ir iš jų atleidžiami Karo prievolės įstatymo nustatyta tvarka.
2. Į profesionaliąją karo tarnybą savanoriškumo ir atrankos pagrindu priimami ne jaunesni kaip 19 metų Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie pagal savo išsimokslinimą, fizinį pasirengimą, sveikatos būklę bei moralines savybes tinka šiai tarnybai. Vyrai turi būti atlikę būtinąją karo tarnybą.
5. Draudžiama eiti pareigas kariams, kuriuos sieja giminystės ar svainystės ryšiai (tėvams, įtėviams, sutuoktiniams, broliams, seserims, vaikams, įvaikiams, taip pat sutuoktinių broliams, seserims, tėvams ir vaikams), jeigu jų tarnyba yra susijusi su vieno iš jų tiesioginiu pavaldumu kitam.
24 straipsnis. Profesionaliosios karo tarnybos sutartis
1. Profesionaliosios karo tarnybos sutartis yra Lietuvos Respublikos piliečio ir krašto apsaugos sistemos institucijos rašytinis susitarimas, kuriuo pilietis įsipareigoja atlikti kario pareigas, numatytas šiame ir kituose įstatymuose bei teisės aktuose, o krašto apsaugos sistemos institucija – skirti karį į pareigas ir mokėti jam teisės aktų nustatytą atlyginimą.
2. Profesionaliosios karo tarnybos sutartis sudaroma su Lietuvos Respublikos piliečiu, kuris krašto apsaugos ministro įsakymu pašaukiamas į karo tarnybą.
3. Profesionaliosios karo tarnybos sutartis sudaroma 5 metams. Sutartis laikoma pratęsta dar 5 metams, jeigu likus 14 kalendorinių dienų iki sutarties galiojimo termino pasibaigimo nė viena iš šalių nepasiūlo sutarties nepratęsti.
4. Karys, pradėdamas eiti pareigas, nutraukia veiklą politinėse partijose ar politinėse organizacijose.
5. Profesionaliosios karo tarnybos sutartis su karininkais sudaro ir jas pratęsia:
1) su Krašto apsaugos ministerijos ir jai tiesiogiai pavaldžių tarnybų karininkais bei visais krašto apsaugos sistemos karininkais pradedant pulkininku leitenantu – krašto apsaugos ministras;
6. Profesionaliosios karo tarnybos sutartis su kariais iki vyresniųjų puskarininkių imtinai sudaro ir jas pratęsia tarnybų ir dalinių vadai.
7. Sudarius profesionaliosios karo tarnybos sutartį, karys į pareigas skiriamas ir iš jų atšaukiamas:
25 straipsnis. Išbandymas skiriant į pareigas
2. Į išbandymo terminą neįskaitomas laikino nedarbingumo laikotarpis ir kitas laikas, kurį karys nebuvo tarnyboje dėl svarbių priežasčių.
26 straipsnis. Profesionaliosios karo tarnybos sutarties nutraukimas kario iniciatyva
1. Karys, sudaręs profesionaliosios karo tarnybos sutartį, savo prašymu prieš terminą gali ją nutraukti tik dėl sveikatos, invalidumo ir jei vadovybė nevykdo sutartyje numatytų įsipareigojimų.
27 straipsnis. Profesionaliosios karo tarnybos sutarties nutraukimas
1. Profesionaliosios karo tarnybos sutartis turi būti nutraukta, kai:
2) karys atskleidžia valstybės ar tarnybines paslaptis (tarnybinių paslapčių sąrašą tvirtina krašto apsaugos ministras);
3) įsiteisėja teismo nuosprendis, kuriuo karys nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą arba kuriuo kariui skiriama bausmė, dėl kurios negalima tęsti tarnybos;
5) karys įvykdė turto vagystę tarnybos vietoje arba tyčine neteisėta veika padarė kariniam daliniui nuostolių;
6) karys dalyvauja politinėje veikloje ar kitaip pažeidžia šio įstatymo 20 straipsnio 3 dalyje nurodytus apribojimus ar 36 straipsnio reikalavimus;
7) karys sulaukia šio įstatymo 33 straipsnio 4 dalyje nustatyto amžiaus, jei profesionaliosios karo tarnybos laikas nebuvo pratęstas;
2. Profesionaliosios karo tarnybos sutartis gali būti nutraukta, kai:
4) paaiškėja, kad karys negali atlikti pareigų dėl pablogėjusios sveikatos arba dėl to, kad neturi reikiamos kvalifikacijos;
7) karys, kurio pareigos susijusios su materialinių vertybių apskaita, saugojimu, priėmimu, išdavimu ar transportavimu, dėl savo kaltės netenka pasitikėjimo dirbti jam pavestą darbą;
3. Profesionaliosios karo tarnybos sutarties negalima nutraukti kario laikinojo nedarbingumo, komandiruotės, stažuotės ar atostogų metu, išskyrus dėl šio straipsnio 1 dalyje nurodytų priežasčių. Jeigu profesionaliosios karo tarnybos sutartis nutraukta pažeidžiant šią nuostatą, jos nutraukimo diena laikoma kita diena po atostogų ar po nedarbingumo pasibaigimo.
28 straipsnis. Reikalavimai nutraukiant profesionaliosios karo tarnybos sutartį ne dėl kario kaltės
1. Vadovybė savo iniciatyva, jei nėra kario kaltės, gali nutraukti profesionaliosios karo tarnybos sutartį tik prieš 2 mėnesius įspėjusi karį raštu, išskyrus atvejus, nurodytus šio įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 5, 6, 7 punktuose. Kariui, kuriam iki teisės gauti visą socialinio draudimo senatvės pensiją atsiradimo liko ne daugiau kaip 5 metai, moteriai, turinčiai vaikų iki 14 metų, ir vyrui, vienam auginančiam vaikus iki tokio pat amžiaus, apie numatomą atleidimą iš pareigų turi būti pranešta prieš 4 mėnesius.
2. Jeigu profesionaliosios karo tarnybos sutartis nutraukiama pagal šio įstatymo 27 straipsnio 1 dalį, įspėjimas nebūtinas.
3. Įspėjimas netenka galios, jei pasibaigus jo terminui praeina daugiau kaip 1 mėnuo, neįskaitant kario laikinojo nedarbingumo ir atostogų laiko.
29 straipsnis. Išeitinė pašalpa
1. Kai profesionaliosios karo tarnybos sutartis nutraukiama vadovybės iniciatyva ne dėl kario kaltės, taip pat kario iniciatyva (šio įstatymo 26 straipsnis), kariui išmokama jo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė pašalpa. Atleidžiant karį iš pareigų pagal šio įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 1, 2 ir 4 punktus arba pasibaigus sutarties galiojimo terminui, kai ji toliau nepratęsiama, išmokama dviejų vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio išeitinė pašalpa.
2. Šio straipsnio 1 dalyje numatyto dydžio pašalpa didinama: kariui, turinčiam didesnį kaip 5 metų nepertrauktąjį tarnybos krašto apsaugos sistemoje stažą, – 1,5 karto; kariui, turinčiam didesnį kaip 10 metų nepertrauktąjį tarnybos stažą, – 2 kartus; kariui, turinčiam didesnį kaip 20 metų nepertrauktąjį tarnybos stažą, – 3 kartus.
30 straipsnis. Perkėlimas į kitas pareigas
1. Į tolygias ar aukštesnes pareigas, į kitą dalinį ar į kitą vietovę karys gali būti perkeltas atitinkamos vadovybės valia. Karys krašto apsaugos ministro įsakymu gali būti perkeltas į karinio personalo rezervą. Karinio personalo rezervo nuostatus tvirtina krašto apsaugos ministras. Vykdant rotaciją, karys turi būti perkeltas į tolygias pareigas ne rečiau kaip kartą per 3 metus. Rotacijos tvarką nustato krašto apsaugos ministras.
31 straipsnis. Nušalinimas nuo pareigų dėl kario kaltės
1. Karys, pažeidęs tarnybos tvarką ar padaręs nusikaltimą, tiesioginio aukštesnio vado (viršininko) arba jo įgalioto asmens gali būti nušalintas nuo pareigų iki atitinkamo sprendimo priėmimo, bet ne ilgiau kaip 1 mėnesį, o jei padarytas nusikaltimas – įstatymų nustatyta tvarka.
32 straipsnis. Kario parengimo išlaidų grąžinimas
33 straipsnis. Karių išleidimas į atsargą
1. Nutraukiant profesionaliosios karo tarnybos sutartį šio įstatymo 27 straipsnyje nurodytais pagrindais arba pasibaigus sutarties terminui, kai ji toliau nepratęsiama, karys atleidžiamas iš pareigų ir per 14 kalendorinių dienų išleidžiamas iš profesionaliosios karo tarnybos į atsargą.
2. Karys, pateikęs prašymą dėl profesionaliosios karo tarnybos sutarties nutraukimo šio įstatymo 26 straipsnyje nurodytais pagrindais, atleidžiamas iš pareigų ir per mėnesį nuo prašymo padavimo dienos išleidžiamas į atsargą.
3. Už laikotarpį nuo kario atleidimo iš pareigų iki išleidimo į atsargą dienos mokamas darbo užmokestis.
34 straipsnis. Karių buvimo profesionaliojoje karo tarnyboje laiko pratęsimas
Kai kariui sukanka šio įstatymo 33 straipsnio 4 dalyje nustatytas amžius, profesionaliosios karo tarnybos laikas išimties tvarka gali būti pratęstas iki 5 metų, o pedagogams ir mokslo darbuotojams – iki 10 metų:
35 straipsnis. Ginčų nagrinėjimas
36 straipsnis. Apribojimai profesionaliosios karo tarnybos kariams
Profesionaliosios karo tarnybos kariai negali: dirbti kitose įmonėse, įstaigose ir organizacijose, būti jų valdymo organų nariais (jeigu įstatymai nenumato kitaip), turėti kitų renkamų ar skiriamų pareigų, gauti kitą atlyginimą, išskyrus atlyginimą už kūrybinę ir pedagoginę veiklą; būti personalinės įmonės savininkais, ūkinės bendrijos tikraisiais nariais arba komanditoriais, įsigyti arba valdyti pagal įgaliojimą daugiau kaip 10 procentų vienos įmonės akcijų; atstovauti kitų šalies ir užsienio valstybių įmonių, įstaigų ir organizacijų interesams ir vykti į užsienį jų kvietimu; streikuoti; naudotis ne tarnybos reikalams tarnybos turtu; naudoti darbo laiką ir tarnybos teikiamas galimybes ne tarnybos tikslams, gauti dovanų už tarnybos pareigų atlikimą, jeigu to nenumato tarptautinis protokolas.
37 straipsnis. Tarnybos ypatumai karo metu
38 straipsnis. Profesionaliosios karo tarnybos karių kvalifikacijos kėlimas
1. Profesionaliosios karo tarnybos kariams, pasiųstiems kelti kvalifikacijos, stažuotis ar mokytis, mokamas visas vidutinis darbo užmokestis pagal pareigas, iš kurių jie buvo pasiųsti.
39 straipsnis. Profesionaliosios karo tarnybos karių atostogos
1. Profesionaliosios karo tarnybos kariams kasmetinės atostogos suteikiamos pagal įstatymus, reglamentuojančius atostogų trukmę ir suteikimo tvarką.
2. Profesionaliosios karo tarnybos karių kasmetinės atostogos didinamos atsižvelgiant į ištarnautą laiką.
3. Profesionaliosios karo tarnybos kariams kasmetinės minimalios ir kasmetinės pailgintos atostogos didinamos ištarnavus krašto apsaugos sistemoje:
4. Dėl svarbių asmeninių arba šeimyninių aplinkybių vieną kartą per metus gali būti suteiktos nemokamos atostogos iki 30 kalendorinių dienų.
5. Profesionaliosios karo tarnybos karių, turinčių teisę a pailgintas kasmetines atostogas, kategorijų sąrašas tvirtinamas Vyriausybės nustatyta tvarka.
PENKTASIS SKIRSNIS
KARIŲ LAIPSNIAI IR JŲ SUTEIKIMO TVARKA
40 straipsnis. Karių laipsniai
1. Karių tarpusavio santykiams reguliuoti, jų tarnybos stažui ir kvalifikacijai žymėti nustatomi šie karių laipsniai:
Sausumos ir karinių oro pajėgų karių |
Karinių jūrų pajėgų karių |
eilinis |
jūreivis |
grandinis |
jūrų grandinis |
jaunesnysis seržantas |
jūrų jaunesnysis seržantas |
seržantas |
jūrų seržantas |
vyresnysis seržantas |
jūrų vyresnysis seržantas |
viršila |
laivūnas |
jaunesnysis puskarininkis |
jūrų jaunesnysis puskarininkis |
puskarininkis |
jūrų puskarininkis |
vyresnysis puskarininkis |
jūrų vyresnysis puskarininkis |
leitenantas |
jūrų leitenantas |
vyresnysis leitenantas |
jūrų vyresnysis leitenantas |
kapitonas |
kapitonas leitenantas |
majoras |
jūrų kapitonas |
pulkininkas leitenantas |
komandoras leitenantas |
pulkininkas |
komandoras |
brigados generolas |
kontradmirolas |
generolas leitenantas |
admirolas |
generolas |
jūrų admirolas |
41 straipsnis. Karių kategorijos
Kariai pagal turimus laipsnius grupuojami į:
2) seržantus (jaunesnieji seržantai, jūrų jaunesnieji seržantai, seržantai, jūrų seržantai, vyresnieji seržantai, jūrų vyresnieji seržantai, viršilos, laivūnai);
3) puskarininkius (jaunesnieji puskarininkiai, jūrų jaunesnieji puskarininkai, puskarininkiai, jūrų puskarininkiai, vyresnieji puskarininkiai, jūrų vyresnieji puskarininkiai);
4) jaunesniuosius karininkus (leitenantai, jūrų leitenantai, vyresnieji leitenantai, jūrų vyresnieji leitenantai, kapitonai, kapitonai leitenantai);
5) vyresniuosius karininkus (majorai, jūrų kapitonai, pulkininkai leitenantai, komandorai leitenantai, pulkininkai, komandorai);
42 straipsnis. Pirmojo laipsnio suteikimas kariui
43 straipsnis. Aukštesnių laipsnių suteikimo sąlygos
1. Kariams aukštesni laipsniai eilės tvarka gali būti suteikiami, kai jie yra ištarnavę:
1) taikos metu: eiliniu, jūreiviu, grandiniu, jūrų grandiniu, jaunesniuoju seržantu, jūrų jaunesniuoju seržantu, seržantu, jūrų seržantu, vyresniuoju seržantu, jūrų vyresniuoju seržantu, viršila, laivūnu – ne mažiau kaip 3 mėnesius,
jaunesniuoju puskarininkiu, jūrų jaunesniuoju puskarininkiu – ne mažiau kaip 1 metus,
puskarininkiu, jūrų puskarininkiu, vyresniuoju puskarininkiu, jūrų vyresniuoju puskarininkiu – ne mažiau kaip 2 metus,
leitenantu, jūrų leitenantu, vyresniuoju leitenantu, jūrų vyresniuoju leitenantu – ne mažiau kaip 2 metus,
kapitonu, kapitonu leitenantu – ne mažiau kaip 3 metus,
majoru, jūrų kapitonu – ne mažiau kaip 5 metus,
pulkininku leitenantu, komandoru leitenantu – ne mažiau kaip 5 metus,
pulkininku, komandoru – ne mažiau kaip 5 metus;
2) karo metu: eiliniu, jūreiviu, grandiniu, jūrų grandiniu – ne mažiau kaip 1 mėnesį,
jaunesniuoju seržantu, jūrų jaunesniuoju seržantu, seržantu, jūrų seržantu, vyresniuoju seržantu, jūrų vyresniuoju seržantu, viršila, laivūnu, jaunesniuoju puskarininkiu, jūrų jaunesniuoju puskarininkiu, puskarininkiu, jūrų puskarininkiu, vyresniuoju puskarininkiu, jūrų vyresniuoju puskarininkiu – ne mažiau kaip 3 mėnesius,
leitenantu, jūrų leitenantu, vyresniuoju leitenantu, jūrų vyresniuoju leitenantu, kapitonu, kapitonu leitenantu – ne mažiau kaip 1 metus;
majoru, jūrų kapitonu, pulkininku leitenantu, komandoru leitenantu, pulkininku, komandoru – ne mažiau kaip 1 metus ir 6 mėnesius.
2. Taikos metu vyresniųjų karininkų ir generolų laipsniai suteikiami tik turintiems aukštąjį ir specialųjį karinį išsimokslinimą bei mokantiems bent vieną iš NATO valstybių kalbų.
3. Ištarnavimo laikas aukštesniam laipsniui suteikti skaičiuojamas nuo įsakymo dėl ankstesnio laipsnio suteikimo dienos.
4. Aukštesnis laipsnis suteikiamas, jei karys eina aukštesnį laipsnį atitinkančias pareigas ir teigiamai atestuotas.
5. Pulkininko ir aukštesni laipsniai gali būti suteikti tik kariui, ištarnavusiam dalinio ar junginio vadu arba jų pavaduotojais ne mažiau kaip metus. Ši nuostata netaikoma šio straipsnio 6 dalyje apibrėžtais atvejais.
6. Tarnaujantiems specialistams medikams ir teisininkams, turintiems aukštąjį išsimokslinimą ir baigusiems karininkų kursus, gali būti iš karto suteikiamas kapitono laipsnis.
7. Už didelius tarnybos nuopelnus krašto apsaugos ministro sprendimu (teikimu) aukštesni laipsniai gali būti suteikiami prieš laiką kariui, ištarnavusiam ne mažiau kaip pusę nustatyto laiko iki aukštesnio laipsnio suteikimo.
8. Generolų (admirolų) laipsniai, neviršijant Seimo nustatyto kiekvieno generolų laipsnio skaičiaus, gali būti suteikiami:
44 straipsnis. Laipsnių suteikimas
1. Jaunesniojo puskarininkio, puskarininkio, vyresniojo puskarininkio laipsniai suteikiami tik profesionaliosios karo tarnybos kariams.
2. Laipsnius suteikia:
3) kariuomenės kariams iki kapitono imtinai, išskyrus šio įstatymo 42 straipsnio 2 dalyje numatytą atvejį, – kariuomenės vadas;
4) iki pulkininko leitenanto imtinai, išskyrus šio įstatymo 42 straipsnio 2 dalyje numatytą atvejį, – krašto apsaugos ministras;
45 straipsnis. Laipsnio pažeminimas ar atėmimas
1. Už tarnybos drausmės pažeidimus Kariuomenės drausmės statuto nustatyta tvarka karys pareigūno, suteikusio laipsnį, sprendimu gali būti pažemintas vienu laipsniu.
2. Iki pažeminimo turėtas laipsnis gali būti grąžintas kariui ne anksčiau kaip po metų, jei jo tarnyba įvertinama teigiamai.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
KARIŲ APRŪPINIMAS
47 straipsnis. Karių darbo užmokestis
1. Būtinosios karo tarnybos kariams kiekvieną mėnesį mokama Vyriausybės nustatyto dydžio išmoka buitinėms išlaidoms.
48 straipsnis. Karių uniformos
1. Karių uniformų ir skiriamųjų ženklų pavyzdžius tvirtina Vyriausybė. Uniformos dėvėjimo tvarkos nuostatus tvirtina kariuomenės vadas.
49 straipsnis. Aprūpinimas apranga, maistu ir gyvenamuoju plotu
3. Profesionaliosios karo tarnybos kariai aprūpinami tinkamai pagal tos gyvenamosios vietovės sąlygas įrengtu bei techninius ir sanitarinius reikalavimus atitinkančiu tarnybiniu gyvenamuoju plotu, jei jie ar jų šeimos nariai toje gyvenamojoje vietovėje neturi nuosavybės teise tinkamai įrengtų nustatyto dydžio gyvenamųjų patalpų. Kai nėra galimybių aprūpinti tarnybiniu gyvenamuoju plotu, profesionaliosios karo tarnybos kariams tarnybiniai butai nuomojami iš krašto apsaugos sistemos institucijoms skirtų lėšų krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka.
4. Profesionaliosios karo tarnybos kariai aprūpinami maistu. Kai nėra galimybių aprūpinti maistu, profesionaliosios tarnybos kariams gali būti mokama piniginė kompensacija. Šios piniginės kompensacijos mokėjimo tvarką nustato Vyriausybė.
5. Profesionaliosios karo tarnybos kariams, perkeliamiems į kitą vietovę, apmokamos persikėlimo išlaidos.
50 straipsnis. Karių pensijos
51 straipsnis. Karių draudimas
1. Nuo pašaukimo į tikrąją karo tarnybą dienos iki išleidimo į atsargą kariai draudžiami valstybės biudžeto lėšomis.
2. Profesionaliosios karo tarnybos kario, kuris žuvo dėl priežasčių, susijusių su tarnyba, šeimai išmokama vienkartinė 120 mėnesinių darbo užmokesčių dydžio kompensacija.
3. Žuvus būtinosios karo tarnybos kariui, išskyrus atvejus, kai tai įvyko jam darant nusikaltimą ar nepaklūstant teisėtam įsakymui, išmokama 500 Vyriausybės nustatytų minimalių mėnesinių algų dydžio vienkartinė kompensacija, bet ne mažesnė kaip 100 minimalių mėnesinių algų kiekvienam žuvusiojo išlaikytiniui.
5. Kariui, sužeistam dėl priežasčių, susijusių su tarnyba, išmokama kompensacija, atsižvelgiant į sužalojimo laipsnį:
1) dėl sužeidimo tapusiam I grupės invalidu profesionaliosios karo tarnybos kariui – 60 mėnesinių darbo užmokesčių dydžio, būtinosios karo tarnybos kariui – 250 minimalių mėnesinių algų dyžio;
2) dėl sužeidimo tapusiam II grupės invalidu profesionaliosios karo tarnybos kariui – 48 mėnesinių darbo užmokesčių dydžio, būtinosios karo tarnybos kariui – 200 minimalių mėnesinių algų dydžio;
3) dėl sužeidimo tapusiam III grupės invalidu profesionaliosios karo tarnybos kariui – 36 mėnesinių darbo užmokesčių dydžio, būtinosios karo tarnybos kariui – 150 minimalių mėnesinių algų dydžio;
4) sunkiai sužeistam (suluošintam) profesionaliosios karo tarnybos kariui – 24 mėnesinių darbo užmokesčių dydžio, būtinosios karo tarnybos kariui – 100 minimalių mėnesinių algų dydžio;
52 straipsnis. Kitos su karo tarnyba susijusios garantijos
1. Kariams taikomos visos Valstybinio socialinio draudimo ir kitų įstatymų nustatytos socialinės garantijos iš tam Krašto apsaugos ministerijai skirtų biudžeto asignavimų.
2. Profesionaliosios karo tarnybos karių, kurie patenka į Valdininkų įstatymo reguliavimo sritį, teisinį statusą, tarnybos eigą ir socialines garantijas reglamentuoja šis astatymas, o civilių – Darbo sutarties ir Valdininkų įstatymai.
SEPTINTASIS SKIRSNIS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
53 straipsnis. Netekę galios įstatymai
Įsigaliojus šiam įstatymui, netenka galios:
2) Laikinasis Lietuvos Respublikos kariuomenės vadovybės įstatymas (Žin., 1993, Nr.31–713);
3) Įstatymas "Dėl Lietuvos Respublikos laikinojo kariuomenės vadovybės įstatymo pakeitimo" (Žin., 1993, Nr.);