LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA
Į S A K Y M A S
DĖL VALSTYBINĖS AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBOS
1996 m. sausio 30 d. Nr. 71
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 122 straipsnį bei Sveikatos apsaugos ministerijos 1995 m. gegužės 26 d. kolegijos nutarimą Nr. 5 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimo“,
1. Patvirtinti Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) nuostatus (pridedama).
2. Patvirtinti Lietuvos Respublikos valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Akreditavimo tarybos nuostatus (pridedama).
3. Nuo 1996 m. vasario 1 d. reorganizuoti Sveikatos apsaugos ministerijos Respublikinį standartizacijos ir metrologijos centrą (SAM RSMC) į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
4. Nuo 1996 m. vasario 1 d. Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos generaline direktore skirti m. dr. M. Vesėliūnienę, perkeliant ją iš SAM RSMC direktorės pareigų.
5. Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos perimti iš SAM RSMC biudžetinių ir specialiųjų lėšų sąskaitas bankuose.
6. Ekonomikos skyriaus viršininkei A. Guobienei 1996 m. išlaidų sąmatoje numatyti lėšas papildomoms funkcijoms, reorganizavus SAM RSMC į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, vykdyti.
7. AB „Lietuvos farmacija“ gen. direktoriui V. Sakalauskui pagal sutartį Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos išnuomoti patalpas adresu Trakų g. 14 (antrajame aukšte), Vilnius.
8. Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos užtikrinti užduočių ir įpareigojimų, ministerijos įsakymais ar kitais galiojančiais teisės aktais pavestų SAM RSMC vykdymą. Visuose galiojančiuose teisės aktuose vietoj SAM RSMC skaityti – Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba.
9. SAM RSMC direktorei M. Vesėliūnienei iki 1996 m. vasario 15 d. pateikti Sveikatos apsaugos ministerijai tvirtinti pagrindinių priemonių planą 1996 metams. Iki 1996 m. rugsėjo 1 d. sudaryti perspektyvinį akreditavimo veiklos planą ateinantiems trejiems metams.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministerijos
1996 m. sausio 30 d. įsakymu Nr. 71
VALSTYBINĖS AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBOS
PRIE SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS
NUOSTATAI
BENDROJI DALIS
1. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) yra Lietuvos Respublikos vykdomosios valdžios institucija, pagal savo kompetenciją dalyvaujanti formuojant ir įgyvendinant Lietuvos Respublikos Vyriausybės politiką sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo srityje ir vykdanti sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimą.
3. Akreditavimo tarnyba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais, Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymais, kitais teisės aktais bei šiais nuostatais, atsižvelgia į Europos Tarybos, Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas.
4. Akreditavimo tarnyba yra juridinis asmuo, turintis herbinį antspaudą ir simboliką, atsiskaitomąsias sąskaitas banke.
AKREDITAVIMO TARNYBOS UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS
6. Pagrindiniai akreditavimo tarnybos uždaviniai yra šie:
6.1. Nustatyti pagrindines sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo, akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai, standartizavimo ir unifikavimo kryptis.
6.2. Kontroliuoti, kaip sveikatos priežiūros įstaigos teikia ir atlieka sveikatos priežiūros paslaugas, sveikatinimo procedūras pagal Lietuvoje galiojančių teisės aktų bei normatyvinių dokumentų reikalavimus.
7. Akreditavimo tarnyba, vykdydama jai pavestus uždavinius, atlieka šias funkcijas:
7.1. Licencijuoja ir akredituoja* sveikatos priežiūros įstaigas veiklai, koordinuoja sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo, standartizavimo ir metrologijos darbus, teikia metodinę pagalbą jiems vykdyti.
7.3. Rengia pasitarimus, seminarus, konferencijas, parodas ir kvalifikacijos kėlimo kursus sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo, standartizavimo ir metrologijos bei sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimo klausimais.
7.4. Rengia ir teikia ministerijos vadovybei sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo, standartizavimo ir metrologijos bei įstaigų akreditavimo srities ataskaitas ir pranešimus.
7.5. Teikia pagal savo kompetenciją sveikatos priežiūros ir kitoms įstaigoms, įmonėms bei organizacijoms informaciją apie normatyvinius dokumentus ir kitas paslaugas.
7.8. Koordinuoja normatyvinių dokumentų, reglamentuojančių reikalavimus sveikatos priežiūros veiklai, šios veiklos akreditavimui rengimą.
7.12. Tvarko sveikatos sistemos standartizavimo normatyvinių dokumentų, akredituotų sveikatos priežiūros įstaigų, aprobuotų medicinos gaminių registrus (sąrašus).
7.13. Kontroliuoja, kad standartai ir kiti normatyviniai dokumentai būtų rengiami pagal nacionalinių ir tarptautinių standartų reikalavimus, mokslo pasiekimus ir atitinkamos mokslo šakos poreikius.
7.14. Kontroliuoja sveikatos priežiūros standartų ir kitų normatyvinių dokumentų diegimą bei jų reikalavimų vykdymą.
7.15. Registruoja ir sistemina sveikatos priežiūros įdiegtus standartus bei kitus normatyvinius dokumentus, sudaro įdiegtų standartų fondą.
AKREDITAVIMO TARNYBOS TEISĖS
8. Akreditavimo tarnyba turi teisę:
8.2. Pasitelkti reikiamus specialistus sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo, akreditavimo, standartizavimo ir metrologijos darbams, ekspertizėms ir konsultacijoms.
8.3. Kontroliuoti ministerijos reguliavimo sferai priskirtų įstaigų veiklą sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo, standartizavimo ir metrologijos srityje.
8.4. Kreiptis akreditavimo, standartizavimo ir metrologijos klausimais į Lietuvos standartizacijos departamentą, kitas ministerijas ir įstaigas.
8.5. Iš ministerijai pavaldžių įstaigų gauti informaciją apie sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo, standartizavimo ir metrologijos būklę, apie Akreditavimo tarnybos darbui reikiamų matavimo priemonių kiekį ir kt.
AKREDITAVIMO TARNYBOS VALDYMAS
9. Akreditavimo tarnybai vadovauja generalinis direktorius (toliau – direktorius), kurį skiria pareigoms ir atleidžia iš jų sveikatos apsaugos ministras.
11. Akreditavimo tarnybos direktorius:
AKREDITAVIMO TARNYBOS FINANSINĖ VEIKLA
12. Pagrindiniai Akreditavimo tarnybos finansavimo šaltiniai yra:
12.2. Specialiosios lėšos, gautos už atliktus darbus ir paslaugas pagal sutartis su įmonėmis, įstaigomis ir organizacijomis, juridiniais ir fiziniais asmenimis.
12.5. Įvairaus pobūdžio dotacijos, paskolos, subsidijos, savanoriški valstybinių, visuomeninių, kooperatinių ir kitų įmonių, įstaigų, organizacijų, taip pat gyventojų piniginiai įnašai arba materialinės vertybės (labdara).
12.6. Specialiosios lėšos, gautos iš visų pajamų šaltinių, nurodytų 12.2–12.5 punktuose, sudaro tarnybos spec. finansinį fondą, iš kurio pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą normatyvą sudaromas darbo apmokėjimo fondas, po to padengiamos materialinės ir joms prilygintos sąnaudos, privalomieji mokesčiai bei atskaitymai; atsiskaitoma su banko įstaigomis, kitomis įmonėmis, organizacijomis, asmenimis. Likusi suma sudaro veiklos ir socialinės plėtros fondą.
13. Akreditavimo tarnyba planuoja savo veiklą ir sudaro pajamų bei išlaidų sąmatas (biudžetinių ir specialiųjų lėšų) pagal ekonominius normatyvus ir sudarytas sutartis. Akreditavimo tarnybos apskaita, atskaitomybė ir kontrolė
14. Akreditavimo tarnybos sąskaityba susideda iš operatyvinės, buhalterinės ir statistinės apskaitos bei atskaitomybės.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministerijos
1996 m. sausio 30 d. įsakymu Nr. 71
LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBOS PRIE SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS
AKREDITAVIMO TARYBOS NUOSTATAI
BENDROJI DALIS
1. Lietuvos Respublikos valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Akreditavimo taryba (toliau – Akreditavimo taryba) yra akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai kolegiali valdymo, koordinavimo ir ekspertizės institucija.
AKREDITAVIMO TARYBOS UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS
3. Pagrindiniai Akreditavimo tarybos uždaviniai – formuoti akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai politiką, spręsti akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai klausimus, iš jų ir konfliktinius (patvirtinant ar atmetant sveikatos priežiūros įstaigos akreditavimo faktą).
3.1. Vykdydama šiuos uždavinius, Akreditavimo taryba atlieka tokias funkcijas:
3.1.1. aprobuoja teisės aktus ir normatyvinius dokumentus sveikatos priežiūros ir sveikatinimo veiklai bei akreditavimui;
3.1.2. sprendžia sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimo, neakreditavimo arba pertvarkymo į kito pobūdžio sveikatos priežiūros įstaigas klausimus;
3.1.3. sprendžia sudėtingus ir konfliktinius klausimus, susijusius su sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimu ir akredituotų įstaigų veiklos kontrole;
AKREDITAVIMO TARYBOS DARBO ORGANIZAVIMAS
4. Akreditavimo tarybos darbui vadovauja pirmininkas, kurį šioms pareigoms skiria ir iš jų atleidžia sveikatos apsaugos ministras.
4.1. Akreditavimo tarybos pirmininkas organizuoja Akreditavimo tarybos darbą, atstovauja jai Sveikatos apsaugos ministerijoje ir kitose tarnybose, įstaigose, organizacijose, atsako už Akreditavimo tarybai skirtų funkcijų vykdymą, tvirtina Akreditavimo tarybos išvadas, skiria Akreditavimo tarybos sekretorių.
5. Akreditavimo taryba sudaroma iš Lietuvos gydytojų sąjungos, slaugos specialistų, Lietuvos medicinos asociacijų, organizacijų, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės higienos inspekcijos, Valstybinės medicininio audito inspekcijos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Pacientų organizacijų atstovų.
6. Akreditavimo tarybos techninio sekretoriato funkcijas vykdo Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
7. Akreditavimo tarybos posėdžius pagal Akreditavimo tarybos pirmininko patvirtintą grafiką, sudarytą Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos teikimu, organizuoja Akreditavimo tarybos sekretorius.
8. Normatyviniams dokumentams, perspektyviniams akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai planams svarstyti gali būti kviečiama išplėstinė Akreditavimo taryba, pagal atskirą sąrašą patvirtinta Akreditavimo tarybos pirmininko.
9. Akreditavimo tarybos nariai savo pareigas vykdo nenutraukdami darbo santykių pagrindinėje darbovietėje. Akreditavimo tarybos nariams, atitrauktiems nuo pagrindinio darbo, už faktiškai sugaištą laiką apmokama Lietuvos Respublikos įstatymu nustatyta tvarka.
AKREDITAVIMO TARYBOS TEISĖS
11. Akreditavimo taryba, vykdydama jai deleguotas funkcijas, turi teisę:
11.1. Gauti informaciją pagal savo kompetenciją iš visų sveikatos priežiūros įstaigų, įmonių, organizacijų, nesvarbu kokia jų nuosavybės forma.