LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PRIVERSTINIO TRANSPORTO PRIEMONIŲ NUVEŽIMO IR VAŽIUOKLĖS UŽBLOKAVIMO INSTRUKCIJOS IR KVITŲ, NAUDOJAMŲ ATSISKAITYTI UŽ POLICIJOS SUTEIKIAMAS PASLAUGAS, IŠDAVIMO, NAUDOJIMO, SAUGOJIMO IR NURAŠYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2000 m. rugsėjo 29 d. Nr. 383

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. rugsėjo 5 d. nutarimo Nr. 1056 (Žin., 2000, Nr. 77-2332) 1 punktą ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 269 straipsnio 7 dalimi,

1. Tvirtinu pridedamas:

1.1. Priverstinio transporto priemonių nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo instrukciją (1 priedas).

1.2. Kvitų, naudojamų atsiskaityti už policijos suteikiamas paslaugas, išdavimo, naudojimo, saugojimo ir nurašymo taisykles (2 priedas).

2. Nurodau už priverstinį transporto priemonės nuvežimą ir važiuoklės blokavimo įtaiso nuėmimą imti mokestį bei atsiskaityti pagal Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos generalinio komisaro 2000 02 01 įsakymu Nr. 41 patvirtintus kelių policijos teikiamų paslaugų įkainius ir tvarką.

3. Pripažįstu netekusiu galios Vidaus reikalų ministerijos 1991 11 27 įsakymą Nr. 515 „Dėl Priverstinio transporto priemonių nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo nuostatų taikymo instrukcijos patvirtinimo“.

4. Šio įsakymo vykdymo kontrolę pavedu Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos (V. Račkauskui).

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                      ČESLOVAS KAZIMIERAS BLAŽYS

______________

 


PATVIRTINTA

vidaus reikalų ministro

2000 09 29 įsakymu Nr. 383

1 priedas

 

Priverstinio transporto priemonių nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo INSTRUKCIJA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Priverstinį transporto priemonių nuvežimą ir jų važiuoklių užblokavimą specialiais įtaisais nustato Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas, ši instrukcija ir kiti teisės aktai.

2. Šioje instrukcijoje vartojamos sąvokos ir terminai:

2.1. priverstinis transporto priemonės nuvežimas – būdas vilkiku ar specialiu vežimėliu pašalinti stovinčią ir trukdančią eismui transporto priemonę;

2.2. transporto priemonės važiuoklės užblokavimas – stovinčios neleistinoje vietoje transporto priemonės vairuotojo pusės priekinio rato blokavimas specialiu įtaisu;

2.3. įgaliotasis pareigūnas – policijos pareigūnas, kuriam yra pavesta vykdyti eismo saugumo užtikrinimo ir Kelių eismo taisyklių (toliau – KET) laikymosi priežiūrą.

3. Prieš nuvežant ar užblokuojant transporto priemonę, policijos įstaigos budėtojas privalo patikrinti, ar ši transporto priemonė nėra ieškoma.

 

II. TRANSPORTO PRIEMONĖS PRIVERSTINIS NUVEŽIMAS

 

4. Sprendimą priverstinai nuvežti transporto priemonę priima tam įgalioti policijos pareigūnai savo iniciatyva, taip pat juridinių ar fizinių asmenų prašymu.

5. Įgalioti policijos pareigūnai, nustatę, kad kelyje (gatvėje) palikta stovėti transporto priemonė kelia grėsmę eismo saugumui, iškviečia vilkiką priverstinai ją nuvežti.

6. Transporto priemonė gali būti priverstinai nuvežta šiais atvejais:

6.1. kai stovi neapšviestuose kelių ruožuose tamsoje arba esant blogam matomumui be gabaritinių ar stovėjimo šviesų arba avarinės šviesos signalizacijos (avarinio sustojimo ženklo);

6.2. kai stovi tuneliuose, ant tiltų, viadukų ir po jais, pėsčiųjų perėjose, geležinkelio pervažose, kitose vietose, kur tai trukdo transporto ar pėsčiųjų eismui.

7. Transporto priemonė nuvežama į policijos įstaigą, kurios aptarnaujamoje teritorijoje buvo padarytas pažeidimas, arba į saugomą aikštelę.

8. Prieš iškviesdamas vilkiką priverstinai nuvežti transporto priemonę, policijos pareigūnas per radijo ryšio priemones informuoja policijos įstaigos budėtoją apie tai, kokią transporto priemonę būtina priverstinai nuvežti, nurodo šios transporto priemonės markę, valstybinį numerį, stovėjimo vietą, nuvežimo priežastį, tarnybos, atliksiančios nuvežimą, pavadinimą bei vietą, kur bus saugomas automobilis.

9. Policijos įstaigos budėtojas, gavęs policijos pareigūno pranešimą apie vilkiko ar automobilio su specialiu vežimėliu iškvietimą, šį pranešimą užregistruoja priverstinio transporto priemonių nuvežimo ir važiuoklės blokavimo registracijos žurnale (1 priedas).

10. Transporto priemonę priverstinai gali nuvežti policijos įstaigos vilkikas arba miesto, rajono savivaldybių specialiosioms tarnyboms ar kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims, turintiems savivaldybės leidimą vykdyti tokią veiklą, priklausantys vilkikai.

11. Policijos pareigūnas, atvykus vilkikui, apžiūri transporto priemonę, jos įrangą (signalizacija, automagnetolos, garso kolonėlės, antenos, automobilinė telefono įranga ir kt.) bei šioje transporto priemonėje paliktus daiktus. Visa tai smulkiai aprašoma siuntime (2 priedas), kurį pasirašo vilkiko vairuotojas ir policijos pareigūnas.

12. Ant vilkiko galima pakrauti tik nuodugniai apžiūrėtą transporto priemonę.

13. Prieš priverstinai nuvežant, rekomenduojama transporto priemonę nufilmuoti ar nufotografuoti.

14. Jei transporto priemonės bagažo, variklio dangčiai, durelės, stoglangis yra neuždaryti (neužrakinti) ar yra kitos galimybės nekliudomai patekti į transporto priemonės vidų, apžiūrint tokią transporto priemonę turi dalyvauti du kviestiniai, kurie taip pat pasirašo siuntime.

15. Kai savininkas (vairuotojas) atvyksta iki transporto priemonės pakrovimo ant vilkiko, transporto priemonė nenuvežama, mokestis už vilkiko iškvietimą ir transportavimą neimamas.

16. Priverstinai nuvežtos transporto priemonės saugomos policijos įstaigos, miesto, rajono savivaldybių arba juridinių ar fizinių asmenų (turinčių savivaldybės leidimą) saugomose aikštelėse.

17. Už transporto priemonės saugojimą imamas vidaus reikalų ministro 1997 12 10 įsakyme Nr. 559 „Dėl nebiudžetinių lėšų sudarymo“ nustatytas mokestis.

18. Transporto priemonę iš saugojimo aikštelės savininkas ar jo įgaliotas asmuo gali atsiimti tik sumokėjęs mokestį už transportavimą bei saugojimą ir policijos įstaigos budėtojui arba miesto, rajono savivaldybių arba juridinių ar fizinių asmenų (turinčių savivaldybės leidimą) saugomos aikštelės atsakingam asmeniui pateikęs banko įstaigos arba policijos įstaigos buhalterijos pranešimą.

19. Nuvežtųjų transporto priemonių vairuotojai už padarytus KET reikalavimų pažeidimus atsako Administracinių teisės pažeidimų kodekso numatyta tvarka.

20. Jei transporto priemonės savininkas (vairuotojas) sutinka, baudą už padarytą KET pažeidimą policijos pareigūnas gali paimti prieš grąžinant transporto priemonę.

 

III. TRANSPORTO PRIEMONĖS VAŽIUOKLĖS BLOKAVIMAS

 

21. Transporto priemonės važiuoklė blokuojama tuomet, kai ji pastatyta pažeidžiant KET, tačiau tiesiogiai nekliudo eismui.

22. Transporto priemonės važiuoklė blokuojama šiais atvejais:

22.1. kai transporto priemonė stovi ant šaligatvio, nesant tai leidžiančio kelio ženklo;

22.2. transporto priemonei užvažiavus ant vejos, šaligatvio, pėsčiųjų (dviračių) tako;

22.3. kai transporto priemonė stovi 50 metrų kelio ruože nuo geležinkelio pervažos;

22.4. kai transporto priemonė stovi arčiau kaip 5 metrai prieš pėsčiųjų perėją.

23. Transporto priemonės važiuoklę gali užblokuoti įgaliotas policijos pareigūnas.

24. Užblokavus važiuoklę, ant transporto priemonės vairuotojo durų lango stiklo priklijuojamas įspėjamasis lapelis (3 priedas), kuriame užrašoma blokuojamos transporto priemonės markė, valstybinis numeris, blokavimo laikas, vieta, KET punktas (-ai), kurio (-ių) reikalavimus pažeidė transporto priemonės vairuotojas, policijos pareigūno pareigos, pirmoji vardo raidė, pavardė, telefonas ir adresas, kuriuo teirautis dėl išblokavimo.

25. Transporto priemonės važiuoklės blokavimo įtaisas nuimamas tik po to, kai jos savininkas (vairuotojas) sumoka mokestį už įtaiso panaudojimą pagal Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos patvirtintus įkainius.

26. Išblokavus transporto priemonę, vairuotojo padarytas KET pažeidimas įforminamas pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso reikalavimus (surašomas administracinio teisės pažeidimo protokolas arba paimama bauda pažeidimo vietoje).

27. Įgaliotas policijos pareigūnas, paėmęs mokestį už transporto priemonės išblokavimą, užpildo nustatytos formos kvitą (4 priedas), kurio kopiją (2-ąjį egzempliorių) įteikia transporto priemonės savininkui (vairuotojui).

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Priverstinai nuvežus transporto priemonę ar užblokavus transporto priemonės važiuoklę, policijos pareigūnas apie tai pažymi darbo bloknote, nurodydamas transporto priemonės markę, valstybinį numerį, laiką, skiltyje „Pažeidėjo vardas, pavardė“ nurodo, kokių priemonių imtasi, pvz.: „blokuota važiuoklė“ arba „ priverstinai nuvežta (transportuota) į policijos komisariato saugojimo aikštelę“.

29. Visa informacija apie priverstinai nuvežtas transporto priemones ir specialiųjų transporto priemonių blokavimo įtaisų panaudojimą kaupiama policijos įstaigos budėtojų padalinyje. Prireikus minėta informacija suteikiama suinteresuotiems asmenims.

30. Aukštesniosios institucijos ir pareigūnai nuolat kontroliuodami ir kitais įstatymų numatytais būdais užtikrina, kad priverstinai nuvežant transporto priemones ar užblokuojant jų važiuoklę būtų laikomasi įstatymų, šios instrukcijos bei kitų teisės aktų reikalavimų.

31. Visi ginčai dėl transporto priemonių apgadinimų (sugadinimų), atsiradusių panaudojus transporto priemonės važiuoklės blokavimo įtaisą, priverstinio transporto priemonės nuvežimo ar saugojimo metu sprendžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

______________


 

PATVIRTINTA

vidaus reikalų ministro

2000 09 29 įsakymu Nr. 383

2 priedas

 

Kvitų, naudojamų atsiskaityti už policijos suteikiamas paslaugas, išdavimo, naudojimo, saugojimo ir nurašymo taisyklės

 

1. Kvitai, naudojami atsiskaityti už policijos suteikiamas paslaugas (toliau – kvitai) (forma Nr. 10), yra griežtos apskaitos blankai, laikomi, apskaitomi ir išduodami Vidaus reikalų ministerijos 1992 m. lapkričio 23 d. įsakymo Nr. 707 „Dėl griežtos apskaitos blankų gaminimo, laikymo, apskaitos ir panaudojimo“ nustatyta tvarka.

2. Miestų ir rajonų policijos padaliniai kvitus įsigyja savarankiškai. Įsigyti kvitai registruojami teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje.

3. Policijos įstaigos vadovo įsakymu paskiriamas atsakingas už kvitų išdavimą policijos valdininkas (valdininkai), su kuriuo sudaroma sutartis dėl visiškos materialinės atsakomybės. Šis valdininkas buhalterijoje (finansų skyriuje) pagal važtaraštį arba išlaidų orderį gautus kvitus išduoda pareigūnams, kurie pasirašo apskaitos žurnale. Kiekvienam pareigūnui gali būti išduota ne daugiau kaip viena kvitų knygelė, kuria gali naudotis tik šis pareigūnas. Nauja kvitų knygelė išduodama tik atidavus atsakingajam valdininkui pinigus ir kvitų pirmuosius egzempliorius. Knygelės paskutiniame viršelio lape pareigūnas įrašo atiduodamos sumos dydį, sugadintų lapelių skaičių ir pasirašo. Atsakingas valdininkas, gavęs pinigus ir kvitų knygelę, pasirašo apskaitos žurnale. Kilus įtarimui dėl įrašų klastojimo, valdininkas privalo parašyti tarnybinį pranešimą.

Išeidamas atostogų, užsitęsusios ligos atveju (nuo 10 dienų ir ilgiau) ar studijų metu pareigūnas privalo perduoti saugoti neužbaigtą baudos kvitų knygelę ir surinktą pinigų sumą atsakingam už baudos kvitų išdavimą valdininkui arba finansininkui, kuris nurašo panaudotus kvitus pagal aktą, o pinigus užpajamuoja. Grįžus pareigūnui į darbą, kvitų knygelė grąžinama.

Ne vėliau kaip kitą dieną po pinigų gavimo (išskyrus ne darbo dienas) valdininkas įmoka pinigus į policijos įstaigos kasą. Kasos pajamų orderyje nurodoma kvitų serija ir numeriai.

4. Panaudoti kvitai kiekvieną mėnesį nurašomi pagal aktą ir saugomi nustatytą laiką.

5. Įgaliotasis policijos pareigūnas privalo aiškiai ir tiksliai užpildyti visas kvito dalis, įrašyti policijos įstaigos pavadinimą, transporto priemonės savininko (vairuotojo) vardą ir pavardę, asmens kodą, įmokos pavadinimą (pvz.: „už važiuoklės blokavimo įtaiso nuėmimą“, „už transporto priemonės transportavimą“), įmokos sumą žodžiais ir skaičiais, savo pareiginį laipsnį, parašą, vardą ir pavardę, metus, mėnesį, dieną. Transporto priemonės savininko (vairuotojo) parašas privalomas ant pirmojo ir antrojo kvito egzempliorių. Kvitas pildomas tik nenutrinamu rašikliu.

Antrasis kvito egzempliorius įteikiamas transporto priemonės savininkui (vairuotojui).

6. Pildant kvitą draudžiama daryti bet kokias pataisas. Jei kvitas pataisomas, t. y. sugadinamas, pareigūnas turi kryžmai perbraukti jį nuo kampo iki kampo ir įrašyti žodį „sugadintas“. Apie tai tarnybiniu pranešimu informuojamas tiesioginis viršininkas, kuris pažymi ant sugadinto kvito, kad atliktas patikrinimas.

______________


 

Instrukcijos 1 priedas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA

 

________________________________________________________________________________

(įstaigos, padalinio pavadinimas)

 

PRIVERSTINIO TRANSPORTO PRIEMONIŲ NUVEŽIMO IR VAŽIUOKLĖS BLOKAVIMO REGISTRACIJOS

 

ŽURNALAS

 

Bylų nomenklatūros Nr._________

Pradėta ______________________

Baigta ______________________

Lapų ________________________

Saugoti ______________________

 

Eil. Nr.

Data

Laikas

Šaukinys, policininko vardas, pavardė

Automobilio valst. Nr.

Markė

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 

 

 

Gatvė, iš kurios reikia

pristatyti

Saugojimo aikštelės

pavadinimas

Pažeidimas

Priemonės, kurių imtasi

 

 

 

 

7

8

9

10

 

 

 

 

______________


 

Instrukcijos 2 priedas

 

Priverstinio transporto priemonės nuvežimo siuntimas

Nr.________________________________________

(pasilieka policijos darbuotojas)

1. Automobilio markė, modelis, valst. Nr. ženklas: __

__________________________________________

2. Pažeidimo laikas, vieta, esmė_________________

_____________________________________ _____

3. Automobilio išoriniai apgadinimai (jei automobilis neužrakintas – vidinė įranga bei palikti daiktai):

__________________________________________

__________________________________________

__________________________________________

__________________________________________

__________________________________________

4. Kviestiniai:     1. ___________________________

2. ________

5. Vilkiko automobilio valst. Nr.________________

Vairuotojo parašas, vardo raidė, pavardė: _________

__________________________________________

6. Automobilis nuvežtas į aikštelę adresu:

__________________________________________

7. Policijos pareigūno pareiginis laipsnis, parašas, vardo raidė, pavardė:__________________________________________

__________________________________________

--------------------------------------------------------

Priverstinio transporto priemonės nuvežimo siuntimas Nr.___________________________________________

                                                                     (įteikiamas vilkiko vairuotojui)

1. Automobilio markė, modelis, valst. Nr. ženklas:__

__________________________________________

2. Pažeidimo laikas, vieta, esmė: ________________

__________________________________________

__________________________________________

3. Automobilio išoriniai apgadinimai (jei automobilis neužrakintas – vidinė įranga bei palikti daiktai):________________

__________________________________________

__________________________________________

__________________________________________

__________________________________________

4. Kviestiniai:        1. _________________________

2. _____

5. Policijos pareigūno pareiginis laipsnis, parašas, vardo raidė, pavardė:__________________________________________

__________________________________________

6. Pretenzijų dėl automobilio ir jame palikto turto neturiu. Vairuotojo parašas, vardas, pavardė, data: _________________

__________________________________________

 

A. V.

______________


 

Instrukcijos 3 priedas

 

Įspėjamasis lapelis

 

Gerbiamas (-a) vairuotojau (-a), Jūs pažeidėte Kelių eismo taisyklių _______ punktą (-us), todėl automobilio važiuoklė užblokuota. Pajudėti iš vietos bei bandyti nuimti blokavimo įtaisą be policijos leidimo draudžiama.

1. Transporto priemonės markė_______________________, valstybinis numeris________________

2. Užblokavimo vieta ir laikas ________________________________________________________

3. Policijos pareigūno laipsnis, vardas, pavardė___________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Blokavimo įtaisas bus nuimtas tik sumokėjus _______ Lt mokestį už blokavimo įtaiso panaudojimą.

Pasiteirauti kreipkitės į policijos budėtoją.

Adresas: ________________________________________________________________________

Telefonas:________________________________________________________________________

 

______________

 

 


Instrukcijos 4 priedas

______________

 

Forma Nr. 10

_______________________________________________

                                                            (policijos įstaiga)

Serija 00 XX

KVITAS Nr. 0000000

 

Priimta iš _______________________________________

                                                                   (vardas, pavardė)

 

Sumokėti ______________________________________

                                                                     (įmokos pavadinimas)

Suma _________________________________   Lt ____ct

                                                                 (žodžiais)

Gavau ______________________      ________________

                                                             (pareigos)                           (parašas)

_________________________________________

                                                                    (vardas, pavardė)

Sumokėjau ______________________________________

                                                                            (parašas)

 

A. V. __________ m. ___________________________  d.