LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2006 m. SPALIO 10 d. ĮSAKYMO Nr. D1-452 „DĖL GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ ORGANIZMŲ KONTROLINIŲ MĖGINIŲ ĖMIMO IŠ APLINKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2012 m. spalio 29 d. Nr. D1-873

Vilnius

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. spalio 10 d. įsakymą Nr. D1-452 „Dėl genetiškai modifikuotų organizmų kontrolinių mėginių ėmimo iš aplinkos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 111-4243; 2008, Nr. 37-1350) ir išdėstau jį nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ ORGANIZMŲ IŠLEIDIMO Į APLINKĄ IR RIBOTO NAUDOJIMO KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo (Žin., 2001, Nr. 56-1976; 2003, Nr. 34-1419) 8 straipsnio 1 ir 3 punktu,

t v i r t i n u Genetiškai modifikuotų organizmų išleidimo į aplinką ir riboto naudojimo kontrolės tvarkos aprašą (pridedama).“

 

 

Aplinkos ministras                                                        Gediminas Kazlauskas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2006 m. spalio 10 d. įsakymu Nr. D1-452

(Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2012 m. spalio 29 d. įsakymo Nr. D1-873

redakcija)

 

GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ ORGANIZMŲ IŠLEIDIMO Į APLINKĄ IR RIBOTO NAUDOJIMO KONTROLĖS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Genetiškai modifikuotų organizmų išleidimo į aplinką ir riboto naudojimo kontrolės tvarkos aprašo (toliau – Tvarkos aprašas) tikslas – užtikrinti, kad būtų tinkamai vykdoma genetiškai modifikuotų organizmų (toliau – GMO) išleidimo į aplinką ne tiekimo rinkai tikslais ir GMO riboto naudojimo kontrolė, atliekant GMO išleidimo į aplinką ne tiekimo rinkai tikslais ir GMO riboto naudojimo patikrinimus.

2. Valstybinės kontrolės pareigūnai (toliau – Pareigūnai), vykdantys GMO išleidimo į aplinką ne tiekimo rinkai tikslais ir GMO riboto naudojimo kontrolę, vadovaujasi Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymu (Žin., 2001, Nr. 56-1976), Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymu (Žin., 2002, Nr. 72-3017), Genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką, pateikimo į rinką tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. balandžio 29 d. įsakymu Nr. D1-225 (Žin., 2004, Nr. 71-2487), Genetiškai modifikuotų mikroorganizmų riboto naudojimo Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu Nr. 413 (Žin., 2003, Nr. 80-3671; 2010, Nr. 110-5650), Ūkio subjektų veiklos planinių ir neplaninių patikrinimų, vykdant aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę, taisyklėmis, patvirtintomis Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus 2011 m. vasario 21 d. įsakymu Nr. AV-43 (Žin., 2011, Nr. 27-1313), ir kitais teisės aktais.

3. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jas apibrėžia Tvarkos aprašo 2 punkte nurodyti teisės aktai.

 

II. KONTROLĖS TVARKA

 

4. Pareigūnas, vykdydamas GMO išleidimo į aplinką ne tiekimo rinkai tikslais kontrolę, patikrina registracijos žurnalus apie GMO priežiūrą, transportavimą ir saugojimą, patikrina, kaip laikomasi nustatytų izoliacinių atstumų ir kitų Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos (toliau – Aplinkos ministerija) išduotame leidime apgalvotai išleisti GMO į aplinką ne tiekimo rinkai tikslais nurodytų sąlygų, atsižvelgdamas į GMO apgalvoto išleidimo į aplinką, pateikimo į rinką tvarkos aprašo reikalavimus.

5. Pareigūnas, vykdydamas GMO riboto naudojimo kontrolę, patikrina, kaip laikomasi kiekvienam ribojimo lygmeniui būtinų ir specialių apribojimų ir kitų apsaugos priemonių laboratorijose ar laboratorijų zonose, atsižvelgdamas į Genetiškai modifikuotų mikroorganizmų riboto naudojimo Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo reikalavimus.

6. Po patikrinimo Pareigūnas surašo Patikrinimo aktą, kurio forma pateikta Administracinių teisės pažeidimų protokolų ir nutarimų dokumentų blankų apskaitos bei administracinių teisės pažeidimų bylų registravimo ir tvarkymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. spalio 28 d. įsakymu Nr. D1-559 (Žin., 2004, Nr. 161-5887), 4 priede.

7. Pareigūnas, nustatęs, jog buvo padaryti pažeidimai GMO išleidžiant į aplinką ar GMO ribotai naudojant, per 3 darbo dienas raštu informuoja Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento GMO skyrių.

8. Pareigūnas, vykdydamas planinį arba neplaninį patikrinimą, turi teisę atsitiktine tvarka paimti augalų mėginius apeinant užsėtą plotą dvigubos V (W) maršrutu.

9. Mėginiams turi būti parenkami jauni augalai arba augalų viršutiniai lapai, jų meristeminės dalys, sėklos arba grūdai.

10. Augalų mėginį turi sudaryti ne mažiau kaip 500 g.

11. Pareigūnas kiekvieną mėginį įpakuoja į švarius, sausus, hermetinius, polietileninius maišelius.

12. Ant kiekvieno įpakuoto mėginio užklijuojama etiketė, kurioje įrašomas mėginio numeris, data ir mėginį paėmusio pareigūno pareigos, vardas, pavardė, parašas.

13. Pareigūnas įpakuotus mėginius nešiojamuose šaldytuvuose per 24 valandas pristato į tyrimų laboratoriją genetinei modifikacijai nustatyti.

14. Pareigūnas užpildo dviem egzemplioriais Augalų mėginio paėmimo iš aplinkos protokolą (Tvarkos aprašo priedas).

15. Augalų mėginio paėmimo iš aplinkos protokolą pasirašo mėginį paėmęs pareigūnas ir tyrimų laboratorijoje mėginį priėmęs asmuo.

16. Visi Augalų mėginio paėmimo iš aplinkos protokolai segami atskiroje nomenklatūrinėje byloje, kuri saugoma Aplinkos apsaugos agentūroje, o jos kopija – Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento GMO skyriuje.

17. Pareigūnas, gavęs laboratorinių tyrimų protokolą, per 3 darbo dienas raštu informuoja Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento GMO skyrių.

18. Pareigūnas, gavęs laboratorinių tyrimų protokolą su išvada, kad paimtame augalų mėginyje aptikta neleistinų GMO priemaišų, atlieka šiuos veiksmus:

18.1. raštu informuoja fizinį ar juridinį asmenį apie tyrimų rezultatus;

18.2. surašo Administracinio teisės pažeidimo protokolą;

18.3. vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo (Žin., 2002, Nr. 72-3017; 2006, Nr. 72-2667) 18 straipsniu, duoda privalomą nurodymą fiziniam ar juridiniam asmeniui genetiškai modifikuotų augalų pasėlį sunaikinti agrotechninėmis arba cheminėmis priemonėmis ir apie planuojamą sunaikinimą informuoti raštu ar elektroniniu paštu Pareigūną ne vėliau kaip prieš 5 dienas iki naikinimo. Pareigūnas turi dalyvauti naikinant genetiškai modifikuotų augalų pasėlį.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19. Visais atvejais, kai nustatomi leidimo apgalvotai išleisti į aplinką GMO ar ribotai naudoti GMO reikalavimų pažeidimai, Pareigūnas taiko teisės aktais nustatytas poveikio priemones.

 

_________________

 


Genetiškai modifikuotų organizmų išleidimo į

aplinką ir riboto naudojimo kontrolės tvarkos

aprašo

priedas

 

(Augalų mėginio paėmimo iš aplinkos protokolo forma)

 

__________________________________________________________________________

(dokumento sudarytojo pavadinimas)

 

AUGALŲ MĖGINIO PAĖMIMO IŠ APLINKOS PROTOKOLAS

 

___________Nr._________

(data)

__________________

(sudarymo vieta)

 

Mėginio paėmimo vieta, data, laikas ______________________________________________

 

Mėginio numeris _____________________________________________________________

 

Priimto mėginio kiekis (gramais) _________________________________________________

 

Augalo rūšis _________________________________________________________________

 

Mėginio registracijos tyrimų laboratorijoje numeris ___________________________________

 

 

PASTABA.

 

Mėginį paėmė

_________

(pareigos)

_________

(parašas)

______________

(vardas, pavardė)

 

_________

(pareigos)

_________

(parašas)

______________

(vardas, pavardė)

 

Mėginio pristatymo tyrimams data, laikas __________________________________________

 

Tyrimų laboratorijoje mėginį priėmė

_________

(pareigos)

_________

(parašas)

______________

(vardas, pavardė)

 

_________________