LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBĖS SIENŲ APSAUGOS
Į S T A T Y M A S
1994 m. birželio 28 d. Nr. I-513
Vilnius
1 straipsnis. Valstybės sienų apsauga
Lietuvos Respublikos valstybės sienų apsauga yra politinių, teisinių, ekonominių, režimo, karinių, operatyvinių, inžinerinių-techninių, organizacinių, ekologinių, sanitarinių ir kitokių priemonių visuma:
2 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos teisiniai pagrindai
Valstybės sienų apsauga atliekama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos valstybės sienos įstatymu, Lietuvos Respublikos policijos įstatymu, šiuo ir kitais įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir kitais norminiais aktais.
3 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos uždaviniai
Valstybės sienų apsaugos uždaviniai yra:
4 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos subjektai
Valstybės sienų apsaugą sausumoje ir teritoriniuose vandenyse atlieka pasienio policija, oro erdvėje – Krašto apsaugos ministerija.
Pasienio policijos veikla, jos organizavimas, funkcijos, teisės ir pareigos saugant valstybės sienas yra apibrėžtos Lietuvos Respublikos policijos įstatyme.
Valstybės sienų apsaugos subjektais kartu su pasienio policija pagal kituose įstatymuose nustatytą jų veiklos kompetenciją taip pat yra:
Valstybės sienų apsaugos subjektai veikia ir savo veiklą koordinuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
Krašto apsaugos ministerija, Valstybės saugumo departamentas, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos bei kitos valstybės institucijos pagal savo kompetenciją privalo keistis informacija, susijusia su valstybės sienų apsauga.
5 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos sustiprinimas
Gresiant ginkluotam užpuolimui, kai kyla pavojus valstybės suverenumui ar teritorijos vientisumui, Lietuvos Respublikos Seimui įvedus karo padėtį, taip pat iškilus grėsmei valstybės konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai ir įvedus nepaprastąją padėtį, valstybės sienų apsaugą kartu su pasienio policija atlieka Lietuvos Respublikos kariuomenės padaliniai.
Bendri pasienio policijos ir kariuomenės padalinių veiksmai numatomi valstybės sienų priedangos planuose, kuriuos tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė vidaus reikalų ir krašto apsaugos ministrų teikimu.
6 straipsnis. Sienų apsauga ypatingų situacijų metu
7 straipsnis. Pasienio ruožas
Pasienio ruožas yra iki 5 km pločio sausumos juosta, einanti į teritorijos gilumą nuo valstybės sienos linijos arba nuo kranto linijos, jeigu siena eina vandeniu, taip pat tarptautinių aerouostų, geležinkelio priėmimo-perdavimo stočių ir tarptautinių upių bei jūrų uostų teritorijos.
Pasienio juosta yra 5 metrų pločio pasienio ruožo dalis, esanti prie pat valstybės sienos. Šioje juostoje draudžiama bet kokia veikla, nesusijusi su sienų apsauga.
Pasienio ruože, taip pat kitose vietose, kurias pagal Valstybės sienos įstatymą nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė, galioja pasienio režimas. Pasienio ruožo ribas ir režimo taisykles tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
8 straipsnis. Pasienio kontrolės punktų steigimas
Perėjimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną vietose, tarptautiniuose jūrų ar upių uostuose, aerouostuose steigiami pasienio kontrolės punktai.
Pasienio kontrolės punktus steigia Lietuvos Respublikos Vyriausybė valstybės sienų apsaugos subjektų teikimu, suderintu su pasienio policija, atsižvelgdama į valstybės, su kuria Lietuva turi sieną, interesus.
9 straipsnis. Pasienio kontrolės punktų režimas
Pasienio kontrolės punktų režimas – tai asmenų ir transporto priemonių vykimo, krovinių ir kitokių vertybių gabenimo per valstybės sienas tvarka. Pasienio kontrolės punktų režimas suteikia teisę atlikti pasienio, muitinės bei kitą kontrolę.
10 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos organizavimas
Pasienio policijai vadovauja pasienio policijos vyriausiasis komisaras, kuris yra Pasienio policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos vadovas.
Pasienio policijos vyriausiąjį komisarą vidaus reikalų ministro teikimu skiria Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
11 straipsnis. Ūkinė ir kita veikla
Ūkinė ir kita veikla, laivyba pasienio upėse, ežeruose ir kituose vandens telkiniuose, įvairios įrangos montavimas bei kiti darbai, naudojimasis žeme, mišku, gyvūnija, geologiniai tyrinėjimai ir kita veikla pasienio upėse, ežeruose ir kituose vandens telkiniuose Lietuvos Respublikos pasienio ruože leidžiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais ir tarptautinėmis sutartimis.
Tokia veikla neturi kelti grėsmės gyventojų sveikatai, ekologiniam ir kitokiam Lietuvos Respublikos ir valstybių, su kuriomis Lietuva turi sienas, interesams.
Jei šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodyta veikla susijusi su valstybės sienų kirtimu, ši veikla turi nepažeisti valstybės sienų režimo taisyklių ir būtina pranešti pasienio policijos teritoriniams padaliniams apie sienų kirtimo vietą, laiką, numatomus darbus, asmenų, transporto priemonių ir kitų mechanizmų skaičių.
12 straipsnis. Incidentų dėl valstybės sienų režimo pažeidimų sprendimas
Incidentų dėl valstybės sienų režimo pažeidimų sprendimo tvarka ir juos sprendžiantys subjektai yra nustatomi Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse, Lietuvos Respublikos įstatymuose ir Vyriausybės nutarimuose.
13 straipsnis. Atsakomybė už valstybės sienų pažeidimus
Asmenys, pažeidę valstybės sienų, pasienio ruožo ir pasienio kontrolės punktų režimus, traukiami atsakomybėn Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
14 straipsnis. Valstybės institucijų, visuomeninių organizacijų bei piliečių dalyvavimas saugant valstybės sienas
15 straipsnis. Tarptautinių sutarčių, nustatančių kitokią tvarką, galiojimas
16 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos įstatymo įsigaliojimas