LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS IR RUSIJOS FEDERACIJOS

VYRIAUSYBĖS

 

LAIKINASIS SUSITARIMAS

DĖL ABIEJŲ VALSTYBIŲ PILIEČIŲ KELIONIŲ

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Rusijos Federacijos Vyriausybė, toliau vadinamos Šalimis,

vadovaudamosios 1991 metų liepos 29 dienos Lietuvos Respublikos ir Rusijos Tarybų Federacinės Socialistinės Respublikos sutarties dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų ir 1991 metų liepos 29 dienos Lietuvos Respublikos ir Rusijos Tarybų Federacinės Socialistinės Respublikos susitarimo dėl ekonominio ir socialinio – kultūrinio bendradarbiavimo su RTFSR Kaliningrado sritimi nuostatomis,

siekdamos supaprastinti abiejų valstybių piliečių kelionių tvarką,

susitarė:

1 straipsnis

 

Vienos valstybės piliečiai įvažiuoja į kitos valstybės teritoriją, išvažiuoja iš jos, vyksta per ją tranzitu ar laikinai būna joje, turėdami vizą ir dokumentus, išvardintus šio Laikinojo susitarimo 2 straipsnyje, jeigu kitaip nenumato šis Laikinasis susitarimas arba kiti Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos susitarimai.

 

2 straipsnis

 

Dokumentai, kuriais remiantis nustatoma asmens tapatybė ir kuriuos Šalys pripažįsta galiojančiais keliauti tiek į vieną, tiek į kitą valstybę, yra:

a) Lietuvos Respublikos piliečiams:

diplomatinis pasas,

Lietuvos Respublikos piliečio pasas,

jūrininko knygelė (jeigu yra įrašas laivo įgulos narių sąraše arba tinkamu būdu patvirtintas išrašas iš jo),

vaiko kelionės dokumentas,

grįžimo pažymėjimas (tiktai sugrįžimui į Lietuvos Respubliką vieną kartą);

b) Rusijos Federacijos piliečiams:

diplomatinis pasas,

tarnybinis pasas,

užsienio pasas,

jūrininko pasas (jeigu yra įrašas laivo įgulos narių sąraše arba tinkamu būdu patvirtintas išrašas iš jo),

grįžimo pažymėjimas (tiktai sugrįžimui į Rusijos Federaciją vieną kartą).

Aukščiau išvardintuose Rusijos Federacijos piliečių dokumentuose su TSRS simbolika turi būti įrašas ar žyma apie Rusijos Federacijos pilietybę.

Naujų dokumentų įvedimo atveju Šalys informuos apie tai viena kitą diplomatiniais kanalais, bet ne vėliau kaip prieš 20 dienų iki dokumentų įsigaliojimo, kartu perduodant ne mažiau kaip tris įformintus kiekvieno dokumento pavyzdžius.

 

3 straipsnis

 

Vienos valstybės piliečiai įvažiuoja į kitos valstybės teritoriją ir išvyksta iš šios teritorijos per sienos perėjimo punktus, atidarytus tarptautiniam ar dvišaliam keleivių eismui.

 

4 straipsnis

 

Vienos valstybės piliečiai, būdami kitos valstybės teritorijoje, privalo laikytis valstybės, kurioje jie yra, įstatymų ir kitų teisės aktų.

 

5 straipsnis

 

Vienos valstybės piliečiai, norėdami gauti kitos valstybės vizą, privalo pateikti jos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai nustatyta tvarka įformintą kvietimą, gautą iš atitinkamo priimančiosios valstybės juridinio ar fizinio asmens, išskyrus atvejus, numatytus šiame Laikinajame susitarime.

 

6 straipsnis

 

Kvietimų vizai gauti nereikia šiais atvejais:

a) turint priimančios valstybės įgaliotųjų institucijų išduotą kelialapį į pensionatą, poilsio namus, sanatoriją ar kitą sveikatingumo įstaigą, esančią kitos valstybės teritorijoje;

b) turint turistinį kelialapį (vaučerį), išduotą Lietuvos ar Rusijos turizmo organizacijų arba jų partnerių, teisėtai užsiimančių tarptautiniu turizmu, ir patvirtintą priimančiosios valstybės turizmo organizacijos;

c) turint patvirtinantį dokumentą, kad piliečiui priklauso nekilnojamas turtas arba toks turtas, nuomojamas pagal ilgalaikę nuomos sutartį (ilgiau negu 6 mėnesius), yra kitos valstybės teritorijoje;

d) kai būtina įgyvendinti paveldėjimo teisę – pateikus dokumentą, patvirtinantį palikimo gavimą kitos valstybės teritorijoje.

 

7 straipsnis

 

Neatidėliotinais humanitarinio pobūdžio atvejais kompetentingos abiejų valstybių institucijos išduos nemokamas vizas per 24 valandas. Tokie atvejai yra:

a) kai vykstama aplankyti sunkiai sergančio šeimos nario ar artimo giminaičio arba dalyvauti šeimos nario ar artimo giminaičio laidotuvėse, pateikus tai liudijantį dokumentą, patvirtintą iš Lietuvos pusės – gydymo įstaigos ar Lietuvos Respublikos migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos tarnybų, iš Rusijos pusės – gydymo įstaigos arba Rusijos Federacijos vidaus reikalų ministerijos organo, arba diplomatiniais kanalais gautais pranešimais;

b) kai vyksta asmenys, kuriems reikia skubios medicininės pagalbos, arba sunkiai sergantys asmenys, turintys kompetentingų organų išduotus ir skubaus įvažiavimo į kitos valstybės teritoriją būtinybę patvirtinančius dokumentus;

c) kai vyksta asmenys, lydintys šio straipsnio b) punkte nurodytus asmenis ir turintys dokumentą, patvirtinantį ligonio lydėjimo būtinumą;

d) kai vykstama suteikti pagalbą, likviduojant stichinių nelaimių, katastrofų ir epidemijų padarinius;

e) kai lydimi humanitarinės pagalbos kroviniai, pateikus dokumentus, įformintus pagal priimančiosios valstybės galiojančius įstatymus.

 

8 straipsnis

 

Abiejų valstybių kompetentingi organai išduos daugkartines vizas, galiojančias vienerius metus, asmenims, turintiems artimus giminaičius, nuolat gyvenančius priimančiosios valstybės teritorijoje, pateikus šių giminaičių kvietimus, patvirtintus pagal tos valstybės įstatymus.

 

9 straipsnis

 

Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat gyvenantys Rusijos Federacijos teritorijoje, ir Rusijos Federacijos piliečiai, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikos teritorijoje, vyksta į valstybę, kurios piliečiai jie yra, ir grįžta į nuolatinę gyvenamąją vietą be vizų.

Rusijos Federacijos piliečiai, turintys „Teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimą“, ir jų šeimos nariai, įrašyti į šį pažymėjimą, vyksta į Lietuvos Respubliką be vizų.

 

10 straipsnis

 

Vizų režimas netaikomas šiems asmenims:

a) civilinės aviacijos lėktuvų įgulų nariams, pateikus įrašus generalinėje deklaracijoje (skrydžio užduotyje);

b) jūrų ir upių laivų įgulų nariams, jei yra įrašas laivo įgulos narių sąraše arba tinkamu būdu patvirtintas išrašas iš jo;

c) geležinkelių traukinių, refrižeratorių ir lokomotyvų brigadų darbuotojams, pateikus darbuotojų sąrašus ir maršrutų lapus, patvirtintus kiekvienam reisui;

d) autotransporto priemonių ekipažams (ne daugiau kaip 2 žmonės), įskaitant ir vykstančius tranzitu, esant Šalių kompetentingų institucijų leidimams, išduotiems pagal 1993 m. lapkričio 18 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Rusijos Federacijos Vyriausybės susitarimą dėl tarptautinio susisiekimo automobiliais.

 

11 straipsnis

 

Šalys abipusiškumo pagrindu už vizų išdavimą taikys konsulinių mokesčių lengvatas.

Konsulinis mokestis už vizų išdavimą nebus imamas iš:

vienos valstybės piliečių, besimokančių valstybinėse aukštosiose ir vidurinėse mokymosi įstaigose, esančiose kitos valstybės teritorijoje;

asmenų, vykstančių pagal dvišaliuose tarpvyriausybiniuose susitarimuose numatytą pasikeitimą mokslo, technikos, švietimo, kultūros, meno ir sporto srityje;

asmenų, vykstančių aplankyti artimų giminaičių kapų ir turinčių dokumentą, patvirtinantį laidojimo vietą;

vaikų iki 16 metų.

 

12 straipsnis

 

Kiekvienos valstybės kompetentingos institucijos, nepranešdamos atsisakymo priežasčių, turi teisę neleisti įvažiuoti kitos valstybės piliečiams arba apriboti jų laikino buvimo laiką savo teritorijoje.

Kiekviena valstybė besąlygiškai ir bet kuriuo laiku priims savo piliečius, kuriems bus pasiūlyta prieš laiką išvykti iš kitos valstybės arba kurie bus deportuoti.

 

13 straipsnis

 

Šalys turi teisę taikyti šio Laikinojo susitarimo laikinus apribojimus, sustabdyti jo ar jo dalies galiojimą, jeigu tai būtina valstybės saugumo interesams, viešosios tvarkos užtikrinimui ar gyventojų sveikatos saugumui. Šalys turi nedelsdamos diplomatiniais kanalais informuoti viena kitą apie tokių priemonių įvedimą ir panaikinimą.

 

14 straipsnis

 

Šalys, esant būtinybei, paeiliui Vilniuje ir Maskvoje rengs konsultacijas dėl šio Laikinojo susitarimo ir kitų su juo susijusių klausimų vykdymo.

 

15 straipsnis

 

Atskiros nuostatos, susijusios su Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi, dėl abiejų valstybių piliečių kelionių yra aptariamos Protokole, kuris yra šio Laikinojo susitarimo neatskiriama dalis.

 

16 straipsnis

 

Šalims susitarus, šis Laikinasis susitarimas gali būti pakeistas ar papildytas. Tokiu atveju pataisos įsigalioja nuo apsikeitimo notomis dienos.

 

17 straipsnis

 

Šis Laikinasis susitarimas įsigalios praėjus 30 dienų nuo tos dienos, kai Šalys apsikeis notomis, patvirtinančiomis, kad kiekviena iš Šalių įvykdė toje valstybėje būtinas jo įsigaliojimo procedūras.

Jeigu viena iš Šalių ketina nutraukti šio Laikinojo susitarimo galiojimą, ji praneša apie tai kitai Šaliai diplomatiniais kanalais. Laikinasis susitarimas nustoja galioti 90 dieną nuo atitinkamos notos gavimo.

 

Sudaryta Maskvoje 1995 metų vasario 24 dieną dviem egzemplioriais lietuvių ir rusų kalbomis, abu tekstai turi vienodą galią.

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS                                                                    RUSIJOS FEDERACIJOS

VYRIAUSYBĖS VARDU                                                                       VYRIAUSYBĖS VARDU

______________


LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS IR RUSIJOS FEDERACIJOS

VYRIAUSYBĖS LAIKINOJO SUSITARIMO DĖL ABIEJŲ

VALSTYBIŲ PILIEČIŲ KELIONIŲ

PROTOKOLAS

 

Siekdamos supaprastinti abiejų valstybių atskirų kategorijų piliečių kelionių tvarką, visų pirma susijusią su Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi,

Šalys susitarė:

 

1. Remiantis sąrašu, pateiktu diplomatiniais kanalais, Rusijos Federacijos piliečiai, kurių šeimos laikinai gyvena Lietuvos Respublikoje, įvažiuoja į Lietuvos Respubliką, turėdami daugkartines nemokamas vizas, išduotas Lietuvos Respublikos konsulinėse įstaigose.

Rusijos Federacijos piliečiai – šių asmenų, nurodytų aukščiau minėtame sąraše, šeimų nariai, laikinai gyvenantys Lietuvos Respublikoje – gaus nemokamas daugkartines vizas Lietuvos Respublikos migracijos departamente prie Vidaus reikalų ministerijos.

2. Lietuvos Respublikos piliečiai, pateikę dokumentus, nurodytus Laikinojo susitarimo 2 straipsnyje, gali įvažiuoti į Rusijos Federacijos Kaliningrado sritį, vykti per ją tranzitu ir būti jos teritorijoje iki 30 dienų be vizos.

Rusijos Federacijos piliečiai, nuolat gyvenantys Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje, pateikę vidaus pasą su žyma apie nuolatinę gyvenamąją vietą Kaliningrado srityje arba užsienio pasą su žyma ar įdėklu, patvirtinančiu nuolatinę gyvenamąją vietą Kaliningrado srityje, gali įvažiuoti į Lietuvos Respubliką, vykti per ją tranzitu ir būti jos teritorijoje iki 30 dienų be vizos.

Vaikai iki 16 metų, neturintys savo užsienio paso, privalo būti įrašyti savo tėvų pasuose ir turėti gimimo liudijimus.

3. Lietuvos pusė netrukdys Rusijos Federacijos piliečiams ir kitiems asmenims be vizų vykti per Lietuvos Respublikos teritoriją tranzitu Kenos – Kybartų ir Turmanto – Kybartų kryptimis, vykstantiems tiesioginio susisiekimo traukiniais iš Rusijos Federacijos į Rusijos Federacijos Kaliningrado sritį ir atgal.

Jeigu šie traukiniai sustos Lietuvos Respublikos teritorijoje, pasų ir muitinės kontrolė bus vykdoma paprastai tiems Rusijos Federacijos piliečiams ir kitiems asmenims, kurie išlips tokiuose sustojimuose.

Rusijos Federacijos piliečiai ir kiti asmenys, neišlipantys Lietuvos Respublikos teritorijoje, vyksta pagal užsienio kelionės dokumentus arba asmens dokumentus.

4. Ypatingų situacijų atveju (katastrofų, stichinių nelaimių, sugedus traukiniui, geležinkelio įrenginiams, smarkiai pablogėjus keleivio ar su juo esančio nepilnamečio vaiko sveikatai ir pan.), privertusių keleivius išlipti iš traukinių, nurodytų šio Protokolo 3 punkte, Lietuvos pusė nelaikys tokių keleivių buvimo Lietuvos Respublikos teritorijoje šio Protokolo ir vidaus teisės pažeidimu, bet padės tokiems keleiviams toliau tęsti kelionę net ir kitomis transporto priemonėmis.

Kitais atvejais traukinių, nurodytų šio Protokolo 3 punkte, keleiviai, pažeidę tranzito per Lietuvos Respublikos teritoriją taisykles, atsako pagal jos įstatymus.

Rusijos pusė įsipareigoja priimti tokius asmenis į traukinius, vykstančius iš Lietuvos Respublikos teritorijos į paskyrimo ar išvykimo punktus, pagal surašytą pažeidimo aktą.

5. Šalys bendradarbiaus užtikrinant tranzito tvarką ir tęs derybas dėl automobilių transporto vykimo režimo supaprastinimo.

 

Šis Protokolas yra neatskiriama Laikinojo susitarimo dalis, sudarytas dviem autentiškais egzemplioriais, kiekvienas iš jų lietuvių ir rusų kalbomis, abu tekstai turi vienodą galią.

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS                                                                    RUSIJOS FEDERACIJOS

VYRIAUSYBĖS VARDU                                                                       VYRIAUSYBĖS VARDU

______________