KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL DARBO SU NEPILNAMEČIAIS, ESANČIAIS PATAISOS INSPEKCIJŲ ĮSKAITOJE, METODINIŲ REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO

 

2009 m. liepos 1 d. Nr. V-163

Vilnius

 

Siekdamas užtikrinti Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) pavaldžių pataisos inspekcijų pareigūnų efektyvesnį nepilnamečiams teismo skirtų nuosprendžių (nutarčių) vykdymą, kryptingiau orientuoti individualų auklėjamąjį ir socialinį darbą su nepilnamečiais, esančiais pataisos inspekcijų įskaitoje:

1. Tvirtinu Darbo su nepilnamečiais, esančiais pataisos inspekcijų įskaitoje, metodines rekomendacijas (pridedama).

2. Pavedu:

2.1. Kalėjimų departamento regionų pataisos inspekcijų direktoriams užtikrinti šio įsakymo 1 punktu patvirtintų metodinių rekomendacijų vykdymą;

2.2. Kalėjimų departamento Pataisos inspekcijų ir probacijos skyriui kontroliuoti šio įsakymo 1 punktu patvirtintų metodinių rekomendacijų vykdymą bei laikymąsi Kalėjimų departamento regionų pataisos inspekcijų teritorinėse pataisos inspekcijose.

3. Pripažįstu netekusiu galios Kalėjimų departamento direktoriaus 2006 m. rugsėjo 21 d. įsakymą Nr. V-215 „Dėl Darbo su nepilnamečiais, kuriems pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 92 ir 94 straipsnius taikytas bausmės vykdymo atidėjimas ar lygtinis atleidimas nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą, metodinių rekomendacijų patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 102-3965).

 

 

Direktorius                                                                                    Saulius Vitkūnas

 

_________________


PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie Lietuvos

Respublikos teisingumo ministerijos

direktoriaus 2009 m. liepos 1 d.

įsakymu Nr. V-163

 

DARBO SU NEPILNAMEČIAIS, ESANČIAIS PATAISOS INSPEKCIJŲ ĮSKAITOJE, METODINĖS REKOMENDACIJOS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Darbo su nepilnamečiais, esančiais pataisos inspekcijų įskaitoje, metodinės rekomendacijos (toliau – metodinės rekomendacijos) skirtos pataisos inspekcijų pareigūnams padėti užtikrinti efektyvesnį teismo nuosprendžių (nutarčių) vykdymą nepilnamečiams, kryptingiau orientuoti individualų auklėjamąjį ir socialinį darbą su nepilnamečiais, esančiais pataisos inspekcijų įskaitoje.

2. Nepilnametis – asmuo iki 18 metų. Šiose metodinėse rekomendacijose nepilnamečiais taip pat vadinami asmenys, turintys daugiau kaip 18 metų, jeigu teismas jiems pritaikė nepilnamečių baudžiamosios atsakomybės ypatumus, bet ne vyresni kaip 21 vienerių metų.

3. Pataisos inspekcijos turėtų padėti nepilnamečiams spręsti socialines problemas, formuoti socialinius įgūdžius integruotis į aktyvų, prasmingą ir visavertį visuomenės gyvenimą, skatinti mokytis, įsigyti specialybę ir pan.

4. Pataisos inspekcijos pareigūnas sužinojęs, kad nepilnamečiui būtina pagalba ar kad tėvai ar kiti teisėti atstovai pažeidžia nepilnamečio teises, žiauriai su juo elgiasi, piktnaudžiauja savo teisėmis ar nevykdo savo pareigų, privalo apie tai nedelsdamas pranešti suinteresuotoms institucijoms (vaiko teisių apsaugos, teisėsaugos ar kitoms kompetentingoms institucijoms) ir kartu imtis priemonių, kad padėtų nepilnamečiui.

5. Pataisos inspekcijos pareigūnui, dirbančiam su nepilnamečiais, neturi būti skiriama dirbti su asmenimis vyresniais kaip 21 metų.

 

II. BENDRAVIMO SU NEPILNAMEČIAIS YPATUMAI

 

6. Kviečiant atvykti į pataisos inspekciją asmenį iki 18 metų, turi būti kviečiami ir jo tėvai ar kiti teisėti atstovai. Pirmasis pokalbis su asmeniu iki 18 metų turi vykti dalyvaujant jo tėvams ar kitiems teisėtiems atstovams. Jei tėvai ar kiti teisėti atstovai pirmojo pokalbio metu nedalyvauja, su jais pataisos inspekcijos pareigūnas privalo susitikti ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo asmens iki 18 metų įrašymo į įskaitą.

7. Pataisos inspekcijos pareigūnas turi nepilnamečius ir jo tėvus ar kitus teisėtus atstovus pirmojo susitikimo metu pasirašytinai supažindinti su galimomis teisinėmis pasekmėmis nevykdant paskirto teismo nuosprendžio ar nutarties ir su Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (Žin., 2000, Nr. 89-2741) 243 ir 245 straipsniuose numatyta atsakomybe už vengimą atlikti bausmę ar teismo sprendimo nevykdymą.

8. Pataisos inspekcijų pareigūnas turi stengtis sukurti tokią atmosferą, kad pokalbis su nepilnamečiu būtų atviras. Pataisos inspekcijos pareigūnas nepilnamečiui išaiškina pokalbio tikslą, parodo konstruktyvaus dialogo naudą pačiam nepilnamečiui.

9. Kalbant su nepilnamečiu reikėtų vengti kaltinimo, moralizavimo, skubotų apibendrinimų, perspėjimų, pamokymų, kritikos, tardymo, nurodymų, interpretavimo bei rekomendacijų, kai jų neprašoma.

10. Kalbant su agresyviai besielgiančiu nepilnamečiu, viena iš svarbiausių taisyklių – nereaguoti į agresiją pykčiu, neturėti išankstinės neigiamos nuostatos. Jam paaiškinamos galimos agresyvaus elgesio pasekmės.

11. Pataisos inspekcijos pareigūnas pirmojo susitikimo su nepilnamečiu metu paprašo nurodyti teigiamos reputacijos asmenį (pavyzdžiui, neteistą, nepiktnaudžiaujantį alkoholiu, nevartojantį narkotinių, psichotropinių medžiagų ir pan.) ir išaiškina tokio asmens teigiamą įtaką jo pataisos procesui. Toks asmuo pataisos inspekcijai galėtų tarpininkauti užtikrinant nepilnamečiui teismo skirtų įpareigojimų ar nustatytų draudimų laikymąsi, informuotų apie jo laisvalaikį, užimtumą, draugus ir pan. Teigiamos reputacijos asmuo, kuris pataisos inspekcijai teiktų informaciją apie nepilnametį, neturėtų būti nepilnamečio artimasis giminaitis (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) 3.135 straipsnis). Su nepilnamečiu, kuris nenurodo teigiamos reputacijos asmens, pataisos inspekcija turėtų dirbti intensyvesnį individualų darbą, nei nurodytas šiose metodinėse rekomendacijose.

12. Su teigiamos reputacijos asmeniu turėtų būti susisiekiama ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius. Jei asmuo yra nuo 18 iki 21 metų, regiono pataisos inspekcijos direktorius ar jo pavaduotojas, atsižvelgęs į jo elgesį bei į su tuo asmeniu dirbančio pareigūno pateiktą motyvuotą dokumentinę medžiagą, gali priimti sprendimą, kad teigiamos reputacijos asmens tarpininkavimas nereikalingas.

13. Jei į pataisos inspekcijos įskaitą įrašomas asmuo iki 18 metų, tai su juo dirbama kaip su nepilnamečiu ir jam sulaukus 18 metų, bet neilgiau kaip iki 21 metų.

14. Individualus darbas su nepilnamečiu:

14.1. Su nepilnamečiu susitinkama ne rečiau kaip 2 kartus per mėnesį.

14.2. Regiono pataisos inspekcijos direktorius ar jo pavaduotojas, atsižvelgęs į su nepilnamečiu dirbančio pareigūno pateiktą motyvuotą dokumentinę medžiagą, gali priimti sprendimą susitikimų dėl individualaus darbo skaičių sumažinti iki karto per mėnesį. Toks sprendimas gali būti priimtas ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo nepilnamečio įrašymo į pataisos inspekcijos įskaitą.

14.3. Pataisos inspekcijos vadovas nepilnamečiui, nevykdančiam teismo skirtų įpareigojimų ar draudimų, individualaus darbo metu papildomai pasirašytinai išaiškina teismo paskirtų įpareigojimų ar draudimų nevykdymo pasekmes, jeigu teismas ar įstatymas nenustato kitų sąlygų. Rekomenduotina tai atlikti dalyvaujant nepilnamečio tėvams ar kitiems teisėtiems atstovams.

14.4. Pataisos inspekcijos pareigūnas, domėdamasis nepilnamečio socialine ar bendravimo aplinka, turėtų bendrauti su nepilnamečio tėvais ar kitais teisėtais atstovais ne rečiau kaip kartą per 2 mėnesius, lankydamasis nepilnamečio gyvenamojoje vietoje arba susitikdamas su nepilnamečio tėvais ar kitais teisėtais atstovais pataisos inspekcijos tarnybinėse patalpose.

14.5. Nepilnamečiui, nuteistam už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, turi būti skiriama daugiau dėmesio, ne rečiau kaip du kartus per mėnesį jis turi būti aplankomas jo gyvenamojoje ar mokslo (darbo) vietoje, nuolat domimasi jo interesais, draugais, laisvalaikiu ir pan.

 

III. AUKLĖJAMOJO POVEIKIO PRIEMONIŲ VYKDYMAS

 

15. Auklėjamojo poveikio priemonių, skirtų nepilnamečiams pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 82 straipsnį, išskyrus įspėjimą ir atidavimą į specialią auklėjamojo įstaigą, vykdymas:

15.1. Jeigu nepilnamečiui teismas skiria auklėjamojo poveikio priemonę – turtinės žalos atlyginimą arba jos pašalinimą, pataisos inspekcijos pareigūnas kontroliuoja šios auklėjamojo poveikio priemonės vykdymą individualaus darbo su nuteistuoju metu, o kad ji įvykdyta, nustato gavęs dokumentus, patvirtinančius turtinės žalos atlyginimą arba jos pašalinimą nuteistojo darbu.

15.2. Jeigu nepilnamečiui teismas skiria auklėjamojo poveikio priemonę – atlikti nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos ar kitose valstybinėse ar nevalstybinėse įstaigose ir organizacijose, kuriose darbas gali turėti auklėjamąjį pobūdį, pataisos inspekcijos pareigūnas pirmojo susitikimo su nepilnamečiu metu iš jo paima rašytinį Sutikimą atlikti nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus (1 priedas) bei ne vėliau kaip antrojo susitikimo su nepilnamečiu metu išduoda Siuntimą atlikti nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus (2 priedas) į įstaigą ar organizaciją, kurioje atliekami auklėjamojo pobūdžio darbai bei Nemokamų auklėjamojo pobūdžio darbų apskaitos žiniaraštį (3 priedas). Nemokamų auklėjamojo pobūdžio darbų atlikimą pataisos inspekcijos pareigūnas kontroliuoja ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius lankydamasis šių darbų atlikimo vietose, taip pat gaudamas šių darbų atlikimą patvirtinančius dokumentus. Pataisos inspekcija, siųsdama nepilnametį atlikti nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus į vieną ar kitą įstaigą ar organizaciją, turi raštu motyvuoti, kodėl toje įstaigoje ar organizacijoje atliekami darbai galėtų turėti auklėjamąjį pobūdį.

15.3. Jeigu nepilnamečiui teismas skiria auklėjamojo poveikio priemonę – atidavimą tėvams ar kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie rūpinasi vaikais, ugdyti ir prižiūrėti, pataisos inspekcijos pareigūnas domisi nepilnamečio elgesiu ir užimtumu, bendradarbiauja su nepilnametį ugdančiais ar prižiūrinčiais asmenimis, informuoja juos apie netinkamą nepilnamečio elgesį. Pataisos inspekcijos pareigūnas, individualaus darbo su nepilnamečiu metu nustatęs ar iš kitų šaltinių gavęs informaciją, kad teismo nurodyti asmenys daro ar gali daryti jam neigiamą įtaką arba nesudaro tinkamų sąlygų nepilnamečio asmenybei ugdyti ir jam prižiūrėti, apie tai informuoja vaiko teisių apsaugos, teisėsaugos ar kitą kompetentingą instituciją.

15.4. Jeigu nepilnamečiui teismas skiria auklėjamojo poveikio priemonę – elgesio apribojimą, pataisos inspekcijos pareigūnas pirmojo pokalbio metu nepilnamečiui nustato atsiskaitymo dėl jam teismo skirtų įpareigojimų ir draudimų vykdymo tvarką, kurią tvirtina pataisos inspekcijos vadovas (jei pataisos inspekcijos vadovas tiesiogiai dirba su nepilnamečiu, atsiskaitymo tvarkos tvirtinti nereikia). Jei pirmojo pokalbio su nepilnamečiu metu dėl objektyvių priežasčių atsiskaitymo tvarka nenustatoma, ji nustatoma ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo nepilnamečio įrašymo į pataisos inspekcijos įskaitą. Nepilnametis dėl teismo skirtų įpareigojimų ir draudimų vykdymo pataisos inspekcijai turėtų atsiskaityti ne rečiau kaip kartą per 2 mėnesius. Jei nepilnametis pataisos inspekcijai neatsiskaito dėl teismo skirtų įpareigojimų ir draudimų vykdymo, pataisos inspekcija tai gali vertinti kaip netinkamą auklėjamojo poveikio priemonės vykdymą. Jei teismas nepilnametį:

15.4.1. įpareigoja būti namuose nustatytu laiku, pataisos inspekcijos pareigūnas ne rečiau kaip kartą per mėnesį kontroliuoja, kaip nepilnametis vykdo šį įpareigojimą, lankydamasis nepilnamečiui privalomu būti namuose laiku gyvenamojoje vietoje, taip pat renka atitinkamą informaciją iš nepilnamečio tėvų ar kitų teisėtų atstovų, teigiamos reputacijos asmens, policijos ar kitų asmenų, gaudamas dokumentus apie atitinkamų teisės pažeidimų padarymą. Pataisos inspekcijos pareigūnas pirmojo pokalbio metu su nepilnamečiu ir jo tėvais ar kitais teisėtais atstovais, turi nurodyti, kad nepilnamečiui, norint laikinai išvykti iš namų, dėl leidimo išvykti iš namų gavimo reikalinga kreiptis į teismą, jeigu teismas nenustatė kitaip;

15.4.2. įpareigoja mokytis, tęsti mokslą arba dirbti, pataisos inspekcijos pareigūnas imasi priemonių padėti nepilnamečiui įvykdyti šį įpareigojimą ir kontroliuoja šio įpareigojimo vykdymą, gaudamas įpareigojimo vykdymą patvirtinančius dokumentus iš mokymo įstaigos arba darbdavio, taip pat ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius lankydamasis nepilnamečio mokymosi ar darbo vietoje;

15.4.3. įpareigoja įgyti tam tikrų žinių ar išmokti draudimus (saugaus eismo, mokinio taisykles ir pan.), pataisos inspekcijos pareigūnas pirmojo pokalbio metu informuoja nepilnametį ir jo tėvus ar kitus teisėtus atstovus apie ugdymo įstaigas, organizacijas ar kitas institucijas, kuriose jis gali įgyti šių žinių ar išmokti draudimus. Pataisos inspekcijos pareigūnas gauna pažymą, pažymėjimo kopiją ar kitą dokumentą, išduotą ugdymo įstaigos, organizacijos ar kitos institucijos, patvirtinantį nepilnamečio įgytas tam tikras žinias ar išmoktus draudimus. Įgytas žinias ar išmoktus draudimus, esant nepilnamečio ir jo tėvų ar kitų teisėtų atstovų sutikimui, jeigu tam nereikia specialių žinių, gali patikrinti ir pataisos inspekcijos pareigūnas susitikimų su nepilnamečiu metu;

15.4.4. įpareigoja atlikti visą gydymosi nuo alkoholizmo, narkomanijos, toksikomanijos ar venerinės ligos kursą, pataisos inspekcijos pareigūnas informuoja nepilnametį ir jo tėvus ar kitus teisėtus atstovus apie įstaigas, kuriose jis gali atlikti šį gydymosi kursą. Pataisos inspekcijos pareigūnas kontroliuoja, kaip nepilnametis vykdo šį įpareigojimą, gaudamas dokumentus iš sveikatos priežiūros įstaigų, psichologinės ir socialinės reabilitacijos įstaigų, teikiančių paslaugas asmenims, turintiems priklausomybę nuo psichiką veikiančių medžiagų, ir rinkdamas informaciją, pateiktą nepilnamečio tėvų ar kitų teisėtų atstovų, teigiamos reputacijos asmens, mokymo įstaigų pedagogų ir kitų asmenų;

15.4.5. įpareigoja dalyvauti valstybinių ar nevalstybinių įstaigų ir organizacijų rengiamose socialinio ugdymo ar reabilitacijos priemonėse, pataisos inspekcijos pareigūnas per mėnesį nuo nepilnamečio įrašymo į pataisos inspekcijos įskaitą, dalyvaujant nepilnamečio tėvams ar kitiems teisėtiems atstovams, o esant galimybei – ir paskirtą priemonę vykdysiančios institucijos atstovui, nukreipia nepilnametį į valstybinę ar nevalstybinę įstaigą ar organizaciją, vykdančią socialinio ugdymo ar reabilitacijos priemones. Pataisos inspekcijos pareigūnas kontroliuoja šio įpareigojimo vykdymą, iš valstybinių ar nevalstybinių įstaigų ir organizacijų gaudamas dokumentus apie tai, ar nepilnametis dalyvavo jų rengiamose socialinio ugdymo ar reabilitacijos priemonėse. Jei nepilnametį teismas įpareigoja dalyvauti pataisos inspekcijos vykdomose programose, nepilnamečiui išklausius programos užsiėmimų kursą, pataisos inspekcijos vadovas surašo pažymą apie teismo skirto įpareigojimo įvykdymą;

15.4.6. uždraudžia žaisti azartinius žaidimus, pataisos inspekcijos pareigūnas kontroliuoja šio draudimo laikymąsi, gaudamas informaciją iš nepilnamečio, jo tėvų ar kitų teisėtų atstovų, teigiamos reputacijos asmenų, mokymo įstaigų pedagogų, policijos pareigūnų ir kitų asmenų, taip pat lankydamasis vietose, kuriose nepilnametis gali žaisti uždraustus azartinius žaidimus;

15.4.7. uždraudžia užsiimti tam tikra veikla, pataisos inspekcijos pareigūnas kontroliuoja šio draudimo laikymąsi, rinkdamas informaciją iš nepilnamečio, jo tėvų ar kitų teisėtų atstovų, teigiamos reputacijos asmenų, mokymo įstaigų pedagogų, policijos pareigūnų ir kitų asmenų, taip pat tikrindamas, ar nepilnametis neužsiima jam uždrausta veikla;

15.4.8. uždraudžia vairuoti motorinę transporto priemonę (motociklą, savaeigę mašiną ir pan.), pataisos inspekcijos pareigūnas apie tai raštu praneša įstaigai, išduodančiai leidimus vairuoti motorinę transporto priemonę. Pataisos inspekcijos pareigūnas kontroliuoja šio draudimo laikymąsi, rinkdamas informaciją iš nepilnamečio, jo tėvų ar kitų teisėtų atstovų, teigiamos reputacijos asmenų, mokymo įstaigų pedagogų ir kitų asmenų, taip pat gaudamas dokumentus apie atitinkamų teisės pažeidimų padarymą;

15.4.9. uždraudžia lankytis vietose, kuriose daroma neigiama įtaka nepilnamečio elgesiui, arba bendrauti su žmonėmis, darančiais jam neigiamą įtaką, pataisos inspekcijos pareigūnas kontroliuoja šio draudimo laikymąsi, rinkdamas informaciją iš nepilnamečio, jo tėvų ar kitų teisėtų atstovų, teigiamos reputacijos asmenų, policijos pareigūnų, mokymo įstaigų pedagogų ir kitų asmenų, taip pat lankydamasis tokiose vietose;

15.4.10. uždraudžia be šios priemonės vykdymą kontroliuojančių institucijų žinios keisti gyvenamąją vietą, pataisos inspekcijos pareigūnas pirmojo susitikimo metu informuoja nepilnametį ir jo tėvus ar kitus teisėtus atstovus, kad apie planuojamą gyvenamosios vietos pakeitimą nepilnamečio tėvai ar kiti teisėti atstovai, o sulaukęs 18 metų pats nepilnametis prieš 5 darbo dienas turi raštu pranešti pataisos inspekcijai.

15.5. Jeigu nepilnametis, kuriam paskirta viena auklėjamojo poveikio priemonė ar kelios auklėjamojo poveikio priemonės, jos (jų) nevykdo ar netinkamai vykdo, pataisos inspekcijos pareigūnas nepilnametį įspėja. Nepilnamečiui ir toliau nevykdant ar netinkamai vykdant skirtą (skirtas) auklėjamojo poveikio priemonę (-es), nepilnametis pakartotinai yra pataisos inspekcijos pareigūno įspėjamas. Nepilnamečiui, du kartus pataisos inspekcijos pareigūno įspėtam, ir toliau nevykdant teismo skirtos (skirtų) auklėjamojo poveikio priemonės (-ių), teikiamas teismui teikimas dėl paskirtos (paskirtų) poveikio priemonės (-ių) pakeitimo kita ar kitomis auklėjamojo poveikio priemonėmis.

 

IV. VIEŠŲJŲ DARBŲ BAUSMĖS VYKDYMAS NEPILNAMEČIAMS

 

16. Dirbant su nepilnamečiais, nuteistais viešųjų darbų bausme, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso nuostatomis, reglamentuojančiomis viešųjų darbų bausmės vykdymo tvarką ir sąlygas, ir Pataisos inspekcijų darbo tvarkos (toliau – Tvarka), patvirtintos Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. balandžio 17 d. įsakymu Nr. 107 (Žin., 2003, Nr. 40-1856), 36–41 punktų reikalavimais.

17. Parenkant darbą nepilnamečiui turi būti atsižvelgiama ir į jo pageidavimą, taip pat darbas turėtų būti parenkamas kuo arčiau gyvenamosios (mokymo) vietos ar kitos nepilnamečiui patogios vietos.

18. Pataisos inspekcijos pareigūnas privalo informuoti nepilnamečio tėvus ar kitus teisėtus atstovus apie tai, kada ir kokioje vietoje nepilnametis atliks arba planuoja atlikti viešuosius darbus.

 

V. LAISVĖS APRIBOJIMO BAUSMĖS VYKDYMAS NEPILNAMEČIAMS

 

19. Dirbant su nepilnamečiais, nuteistais laisvės apribojimo bausme, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso nuostatomis, reglamentuojančiomis laisvės apribojimo bausmės vykdymo tvarką ir sąlygas, Tvarkos 42–49 punktų reikalavimais ir Pataisos inspekcijų ir policijos bendradarbiavimo vykdant laisvės apribojimo bausmę taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2003 m. kovo 13 d. įsakymu Nr. 72/1V-75 (Žin., 2003, Nr. 28-1155).

20. Nustatant nepilnamečiui atsiskaitymo dėl draudimų ir įpareigojimų vykdymo tvarką, nepilnametis pataisos inspekcijai turėtų atsiskaityti dėl jų vykdymo ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius.

 

VI. BAUSMĖS VYKDYMO ATIDĖJIMO VYKDYMAS NEPILNAMEČIAMS

 

21. Dirbant su nepilnamečiais, kuriems bausmės vykdymas atidėtas, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso nuostatomis, reglamentuojančiomis bausmės vykdymo atidėjimą nepilnamečiui, Tvarkos 50–59 punktų reikalavimais ir šių metodinių rekomendacijų 15.1–15.4 punktų nuostatomis.

22. Jei nepilnametis, kuriam bausmės vykdymas atidėtas, be pateisinamų priežasčių nevykdo teismo paskirtos auklėjamojo poveikio priemonės ar netinkamai ją vykdo, pataisos inspekcijos vadovas nedelsdamas nepilnamečiui papildomai išaiškina teismo paskirtų auklėjamojo poveikio priemonių nevykdymo pasekmes. Jei nepilnametis, kuriam bausmės vykdymas atidėtas, vykdo teismo paskirtas auklėjamojo poveikio priemones, tačiau padaro kitų teisės pažeidimų, už kuriuos jam taikytos administracinės nuobaudos ar drausminio poveikio priemonės, pataisos inspekcija nedelsdama teikia teismui teikimą dėl bausmės vykdymo atidėjimo termino pratęsimo. Jei nepilnametis, kuriam bausmės vykdymas atidėtas, ir toliau nevykdo paskirtų auklėjamojo poveikio priemonių arba padaro kitų teisės pažeidimų, už kuriuos jam ne mažiau kaip du kartus taikytos administracinės nuobaudos ar drausminio poveikio priemonės, pataisos inspekcija nedelsdama teikia teismui teikimą dėl nepilnamečio įspėjimo teisme. Jei nepilnametis, kuris buvo teismo įspėtas, kad bausmės vykdymo atidėjimas gali būti panaikintas, ir toliau nevykdo paskirtų auklėjamojo poveikio priemonių arba daro teisės pažeidimų, pataisos inspekcija nedelsdama pateikia teismui teikimą dėl bausmės vykdymo atidėjimo panaikinimo.

 

VII. LYGTINIO PALEIDIMO IŠ PATAISOS ĮSTAIGŲ VYKDYMAS NEPILNAMEČIAMS

 

23. Dirbant su nepilnamečiais, lygtinai paleistais iš pataisos įstaigų, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso nuostatomis, reglamentuojančiomis lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigų, ir Tvarkos 60–67 punktų reikalavimais.

24. Sudarant su nepilnamečiu Individualaus darbo su asmenimis, lygtinai paleistais iš pataisos įstaigų, ir asmenimis, lygtinai atleistais nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą, planą, patvirtintą Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2003 m. gegužės 8 d. įsakymu Nr. 4/07-79 (Žin., 2003, Nr. 48-2147), rekomenduotina, kad jis būtų atnaujinamas (tikslinamas) ne rečiau kaip kartą per 2 mėnesius. Plane numatytus problemų galimus sprendimo būdus ir terminus būtina nustatyti kuo konkretesnius ir su realiu įvykdymo terminu. Pataisos inspekcijos pareigūnas turi stengtis kuo greičiau ir efektyviau padėti išspręsti nepilnamečiui iškylančias problemas.

 

VIII. LYGTINIO ATLEIDIMO NUO LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMĖS PRIEŠ TERMINĄ VYKDYMAS NEPILNAMEČIAMS

 

25. Dirbant su nepilnamečiais, lygtinai atleistais nuo laisvės atėmimo bausmės, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso nuostatomis, reglamentuojančiomis asmens, kuriam nusikalstamos veikos padarymo metu nebuvo suėję 18 metų, lygtinį atleidimą nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą arba laisvės atėmimo bausmės jam pakeitimą švelnesne bausme, Tvarkos 68–69 punktų reikalavimais ir šių metodinių rekomendacijų 15.4 punkto nuostatomis.

26. Jeigu nepilnametis, kuriam nusikalstamos veikos padarymo metu nebuvo suėję aštuoniolika metų, lygtinai atleistas nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą, neįvykdo teismo paskirtų įpareigojimų arba pažeidžia paskirtus draudimus, pataisos inspekcija nedelsdama pateikia teikimą teismui dėl šio asmens įspėjimo. Jeigu teismo įspėtas asmuo ir toliau nevykdo teismo paskirtų įpareigojimų arba pažeidinėja paskirtus draudimus, pataisos inspekcijos pareigūnas pateikia teikimą teismui dėl lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą panaikinimo.

27. Sudarant su nepilnamečiu Individualaus darbo su asmenimis, lygtinai paleistais iš pataisos įstaigų, ir asmenimis, lygtinai atleistais nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą, planą, vadovaujantis Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2003 m. gegužės 8 d. įsakymu Nr. 4/07-79 (Žin., 2003, Nr. 48-2147), rekomenduotina, kad jis būtų atnaujinamas (tikslinamas) ne rečiau kaip kartą per 2 mėnesius. Plane numatytus problemų galimus sprendimo būdus ir terminus būtina nustatyti kuo konkretesnius ir su realiu įvykdymo terminu.

 

IX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Visi dokumentai, esantys nepilnamečių asmens bylose, yra neskelbtini (konfidencialūs).

29. Susipažinti su asmens bylomis leidžiama teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________


Darbo su nepilnamečiais, esančiais

pataisos inspekcijų įskaitoje, metodinių

rekomendacijų

1 priedas

 

(Sutikimo atlikti nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus forma)

____________________________________________

(nepilnamečio vardas ir pavardė)

____________________________________________

(gyvenamoji vieta)

 

_________________________

(pataisos inspekcijos pavadinimas)

_________________________

 

SUTIKIMAS

ATLIKTI NEMOKAMUS AUKLĖJAMOJO POBŪDŽIO DARBUS

 

200 _ - __ - __

 

 

Sutinku atlikti man _______________________________________________ teismo

(apygardos, apylinkės)

200 __ m. __________ ___ d. nuosprendžiu paskirtus

_______ nemokamus auklėjamojo

 

(valandų skaičius)

pobūdžio darbus.

Esu supažindintas ir įspėtas dėl atsakomybės už vengimą atlikti nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus.

 

______________

(parašas)

______________

(vardas ir pavardė)

 

Susipažinau

_____________________________

(tėvo ar kito teisėto atstovo parašas)

_____________________________

(vardas ir pavardė)

_____________________________

(data)

 

_________________


Darbo su nepilnamečiais, esančiais

pataisos inspekcijų įskaitoje, metodinių

rekomendacijų

2 priedas

 

(Siuntimo atlikti nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus forma)

 

(Lietuvos valstybės herbas)

_____________________________________________

(pataisos inspekcijos pavadinimas)

_____________________________________________

(įstaigos duomenys)

 

___________________________

(įstaigos ar organizacijos pavadinimas)

___________________________

(adresas)

___________________________

 

SIUNTIMAS

ATLIKTI NEMOKAMUS AUKLĖJAMOJO POBŪDŽIO DARBUS

 

200__ - __ - __ Nr.____

 

Pranešame, kad asmenį ___________________________________________________ ,

(vardas ir pavardė, gimimo metai)

gyvenantį ___________________________________________________________________ ,

(gyvenamoji vieta)

200 __ m. __________ ___ d.

_________________________ teismas nuteisė ir

 

(apygardos, apylinkės)

jam paskyrė atlikti __________ val. nemokamų auklėjamojo pobūdžio darbų per _________

__________________________

(nurodyti laikotarpį)

 

Siunčiame į Jūsų įstaigą _______________________________________ atlikti

(vardas ir pavardė)

nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus.

Apie nemokamų auklėjamojo pobūdžio darbų atlikimą kartą per mėnesį, pridedant užpildytą Nemokamų auklėjamojo pobūdžio darbų apskaitos žiniaraštį, prašome pranešti

___________________________________________________________________________

(pataisos inspekcijos pavadinimas, adresas ir telefonas)

___________________________________________________________________________ .

Taip pat prašome pranešti, jeigu asmuo vengtų atlikti nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus, susirgtų, susižalotų (mirtų) atlikdamas šiuos darbus.

 

______________

(pareigų pavadinimas)

______________

(parašas)

______________

(vardas ir pavardė)

 

_________________


Darbo su nepilnamečiais, esančiais

pataisos inspekcijų įskaitoje, metodinių

rekomendacijų

3 priedas

 

(Nemokamų auklėjamojo pobūdžio darbų apskaitos žiniaraščio forma)

 

(Lietuvos valstybės herbas)

 

____________________________________________________

(įmonės, įstaigos, organizacijos ar visuomeninės organizacijos pavadinimas)

____________________________________________________

(įmonės, įstaigos, organizacijos ar visuomeninės organizacijos duomenys)

 

_______________________ pataisos inspekcijai

 

NEMOKAMŲ AUKLĖJAMOJO POBŪDŽIO darbų APSKAITOS ŽINIARAŠTIS

 

200_ - __ - __ Nr.____

 

Asmuo ____________________________________________________

(vardas ir pavardė, gimimo metai)

 

Data

Objektas, trumpas darbų aprašymas

Darbų trukmė (valandomis)

Atsakingo darbuotojo vardas ir pavardė

Parašas, data

Pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200 __ metų _____________________________________    mėnesį asmuo atliko nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus _______________________________ valandų

(valandų skaičius žodžiu)

___________________________________________________________________________

(įstaigos ar organizacijos pavadinimas ir adresas)

 

______________

(atsakingo darbuotojo pareigų pavadinimas)

A.V.

______________

(parašas)

______________

(vardas ir pavardė)

 

_________________