TARPTAUTINIO PILIETINIŲ IR POLITINIŲ TEISIŲ PAKTO FAKULTATYVUS PROTOKOLAS*
atsižvelgdamos į tai, kad toliau siekiant Pilietinių ir politinių teisių pakto (toliau – Paktas) tikslų ir įgyvendinant jo nuostatas reikėtų suteikti Žmogaus teisių komitetui (toliau – Komitetas), steigiamam pagal Pakto IV dalį, galimybę priimti ir svarstyti, kaip numatyta šiame Protokole, privačių asmenų, teigiančių, kad jie yra Pakte išdėstytų teisių pažeidimų aukos, pranešimus,
susitaria:
1 straipsnis
Valstybė, Pakto Šalis, kuri tampa šio Protokolo Šalimi, pripažįsta Komiteto kompetenciją priimti ir svarstyti jos jurisdikcijai priklausančių privačių asmenų pranešimus, kuriuose teigiama, kad toji valstybė, šio Protokolo Šalis, yra pažeidusi tam tikras Pakte išdėstytas jų teises. Komitetas nepriima jokio pranešimo, susijusio su valstybe, Pakto Šalimi, kuri nėra šio Protokolo Šalis.
2 straipsnis
3 straipsnis
4 straipsnis
1. Atsižvelgdamas į 3 straipsnio nuostatas, Komitetas apie kiekvieną jam pateiktą pagal šį Protokolą pranešimą praneša valstybei, šio Protokolo Šaliai, kuri, kaip teigiama, pažeidinėja kurią nors Pakto nuostatą.
5 straipsnis
1. Komitetas svarsto pagal šį Protokolą gautus pranešimus, atsižvelgdamas į visą privataus asmens ir suinteresuotos valstybės, šio Protokolo Šalies, raštu pateiktą informaciją.
2. Komitetas nesvarsto jokio privataus asmens pranešimo, kol neįsitikina, kad:
a) tas pats klausimas tuo pačiu metu nenagrinėjamas pagal kitą tarptautinio tyrimo ar ginčo sprendimo procedūrą;
6 straipsnis
7 straipsnis
Kol nebus pasiekti tikslai, numatyti 1960 m. gruodžio 14 d. priimtoje Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos rezoliucijoje 1514 (XV) dėl Deklaracijos dėl nepriklausomybės suteikimo kolonijinėms šalims ir tautoms, šio Protokolo nuostatos jokiu būdu neapriboja teisės teikti peticijas, kurią šioms tautoms suteikia Jungtinių Tautų Chartija ir kitos tarptautinės konvencijos bei Jungtinių Tautų ir jos specializuotųjų agentūrų dokumentai.
8 straipsnis
2. Šį Protokolą ratifikuoja kiekviena valstybė, ratifikavusi Paktą ar prisijungusi prie jo. Ratifikavimo dokumentai deponuojami Jungtinių Tautų Generaliniam Sekretoriui.
3. Prie šio Protokolo gali prisijungti kiekviena valstybė, ratifikavusi Paktą ar prisijungusi prie jo.
9 straipsnis
1. Įsigaliojus Paktui, šis Protokolas įsigalioja praėjus trims mėnesiams nuo tos dienos, kai Jungtinių Tautų Generaliniam Sekretoriui bus deponuotas dešimtas ratifikavimo ar prisijungimo dokumentas.
10 straipsnis
11 straipsnis
1. Kiekviena valstybė, šio Protokolo Šalis, gali siūlyti pakeitimus ir pateikti juos Jungtinių Tautų Generaliniam Sekretoriui. Generalinis Sekretorius visus pasiūlytus pakeitimus paskui siunčia valstybėms, šio Protokolo Šalims, ir prašo jam pranešti, ar jos pritaria, kad būtų sušaukta valstybių, šio Protokolo Šalių, konferencija siūlymams apsvarstyti ir už juos balsuoti. Jeigu bent trečdalis valstybių, šio Protokolo Šalių, pritaria tokios konferencijos sušaukimui, Generalinis Sekretorius ją sušaukia Jungtinėms Tautoms remiant. Kiekvienas pakeitimas, priimtas daugumos konferencijoje dalyvavusių ir balsavusių valstybių, šio Protokolo Šalių, pateikiamas tvirtinti Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai.
2. Pakeitimai įsigalioja, kai juos patvirtina Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja ir priima du trečdaliai valstybių, šio Protokolo Šalių, pagal savo atitinkamas konstitucines procedūras.
12 straipsnis
1. Kiekviena valstybė, šio Protokolo Šalis, gali bet kuriuo metu denonsuoti šį Protokolą, raštu pranešusi apie tai Jungtinių Tautų Generaliniam Sekretoriui. Denonsavimas įsigalioja praėjus trims mėnesiams nuo tos dienos, kai Generalinis Sekretorius gauna šį pranešimą.
13 straipsnis
Nepriklausomai nuo pranešimų, pateiktų pagal šio Protokolo 8 straipsnio 5 dalį, Jungtinių Tautų Generalinis Sekretorius visoms Pakto 48 straipsnio 1 dalyje nurodytoms valstybėms praneša:
b) šio Protokolo įsigaliojimo pagal 9 straipsnį datą ir 11 straipsnyje numatytų pakeitimų įsigaliojimo datą;
14 straipsnis
1. Šis Protokolas, kurio tekstai anglų, ispanų, kinų, prancūzų ir rusų kalbomis yra autentiški, deponuojamas Jungtinių Tautų archyve.