LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO 1995 M. GEGUŽĖS 22 D. ĮSAKYMO NR. 262 „DĖL KELEIVIŲ IR BAGAŽO VEŽIMO TAISYKLIŲ“ PAKEITIMO

 

2003 m. sausio 17 d. Nr. 3-26

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos geležinkelio transporto kodekso (Žin., 2002, Nr. 74-3143) 33 straipsnio 2 dalimi:

1. Pakeičiu Keleivių ir bagažo vežimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 1995 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. 262 „Dėl Keleivių ir bagažo vežimo taisyklių“ (Žin., 1995, Nr. 60-1516), ir išdėstau jas nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatau, kad šios taisyklės įsigalioja nuo 2003 m. balandžio 1 d.

 

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                   ZIGMANTAS BALČYTIS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

1995 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. 262

(Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2003 m. sausio 17 d. įsakymo Nr. 3-26

redakcija)

 

KELEIVIŲ IR BAGAŽO VEŽIMO GELEŽINKELIO TRANSPORTU TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Keleivių ir bagažo vežimo geležinkelio transportu taisyklės (toliau vadinama – Taisyklės) nustato keleivių, nešulių ir bagažo vežimo Lietuvos geležinkeliais vietinio susisiekimo traukiniais tvarką, kurios privalo laikytis geležinkelio įmonė, keleiviai ir bagažo siuntėjai bei gavėjai.

2. Keleiviai vežami keleivinių traukinių tvarkaraštyje nurodytais paprastaisiais ir greitaisiais traukiniais 1 ir 2 klasės sėdimuosiuose bei miegamuosiuose vagonuose, 3 klasės sėdimuosiuose vagonuose ir pagal atskirą geležinkelio įmonės nurodymą – specialiais traukiniais ar vagonais (pagal užsakymą) nuo/iki stočių, skirtų keleiviams aptarnauti.

3. Bagažas vežamas keleivinių traukinių eismo tvarkaraštyje nurodytais paprastaisiais ir greitaisiais traukiniais bagažo vagonuose ir pagal atskirą geležinkelio įmonės nurodymą – specialiais traukiniais ar vagonais (pagal užsakymą) nuo/iki stočių, skirtų bagažui pakrauti, iškrauti ir saugoti.

4. Šios Taisyklės netaikomos vežant keleivius, nešulius ir bagažą, kai pradinė ir/ar galinė stotis yra kitoje šalyje.

 

II. GELEŽINKELIO ĮMONĖS ĮSIPAREIGOJIMAI

 

5. Pagal keleivio ar bagažo vežimo sutartį, kuri patvirtinama atitinkamu vežimo dokumentu, geležinkelio įmonė įsipareigoja nuvežti keleivį ar bagažą į reikiamą punktą nustatytu maršrutu ir nustatytu laiku.

6. Geležinkelio įmonė privalo taip organizuoti keleivių ir bagažo vežimą, kad keleiviams būtų sudarytos tinkamos važiavimo sąlygos, užtikrinamas kultūringas aptarnavimas ir teikiama informacija traukiniuose, stotyse bei agentūrose.

7. Geležinkelio įmonė neprivalo vežti keleivių ir bagažo, jeigu:

7.1. keleivis ar bagažo siuntėjas nevykdo ar netinkamai vykdo šių Taisyklių reikalavimus;

7.2. atsirado neišvengiamų ar nepašalinamų kliūčių (pvz., stichinės nelaimės).

 

III. KELIONĖS BILIETAI

 

8. Dokumentas, patvirtinantis keleivio vežimo sutarties sudarymą ir suteikiantis teisę važiuoti traukiniu nuo/iki bet kurios stoties į vieną arba į abi puses pagal traukinio važiavimo maršrutą, yra nustatytos formos kelionės bilietas (toliau – bilietas).

9. Keleiviai privalo nusipirkti bilietus geležinkelio bilietų kasose, agentūrose arba kitose geležinkelio įmonės nustatytose vietose.

10. Geležinkelio bilietų kasų arba kitų geležinkelio įmonės nustatytų bilietų pardavimo vietų darbo laiką nustato geležinkelio įmonė, agentūrų – jų vadovai, atsižvelgę į vietos sąlygas ir galiojantį traukinių eismo tvarkaraštį.

11. Už bilietus atsiskaitoma grynaisiais pinigais, banko pavedimu ar banko kortele, o turint teisės aktais nustatytas lengvatas bilietai įsigyjami nemokamai arba su nuolaida, keleiviui pateikus atitinkamą pažymėjimą (originalą).

12. Bilietas gali būti:

12.1. vienetinis – vienam keleiviui vienai kelionei;

12.2. grupės – keleivių grupei nuo 6 žmonių vienai kelionei;

12.3. terminuotas – vienam keleiviui atitinkamam terminui. Terminuotų bilietų rūšis nustato geležinkelio įmonė.

13. Organizuotai grupei keleivių, kurie važiuoja tą pačią dieną ir tuo pačiu traukiniu, bet nebūtinai tame pačiame vagone, parduodamas grupės bilietas.

14. Vienetiniai ir grupės bilietai pradedami pardavinėti prieš 30 parų iki traukinio išvažiavimo dienos, baigiami – atsižvelgiant į vietos sąlygas, bet ne vėliau kaip likus 5 minutėms iki traukinio išvažiavimo.

15. Terminuoti bilietai pradedami pardavinėti prieš 10 parų iki bilieto galiojimo pradžios, o baigiami – antrą terminuoto bilieto galiojimo dieną.

16. Keleivis, nusipirkęs bilietą, turi patikrinti, ar jame nurodyti teisingi duomenys ir saugoti jį visą kelionės laiką. Kelionės miegamuosiuose vagonuose metu bilietus saugo vagonų palydovai.

17. Data biliete rašoma tokia tvarka: diena, mėnuo, metai (pvz., 15 07 02).

18. Visa biliete nurodyta informacija (data, pradinė ir galinė stotys, traukinio, vagono ir vietos numeris, bilieto kaina ir t. t.) turi būti aiški, be pataisymų. Taisytas ar sugadintas (suplėšytas, suklijuotas, apdegęs ir pan.) bilietas negalioja ir dublikatas neišduodamas.

19. Keleivis vagone gali užimti tik vieną vietą. Jeigu keleivis vagone su atskiromis kupė nori užimti daugiau vietų, privalo sumokėti už visas vietas.

20. Jeigu traukinyje nėra laisvų vietų, o keleiviui būtina išvykti (artimųjų mirties ar ligos atveju ir pan.), jis turi pateikti atsakingam stoties darbuotojui (stoties viršininkui, budėtojui, kasininkui) tai įrodantį dokumentą. Pagal pateiktą dokumentą keleivis bilietų kasoje gali įsigyti bilietą be nurodytos vietos važiuoti pageidaujamo traukinio žemiausios klasės vagone. Kelionės metu, atsiradus galimybei, keleiviui suteikiama vieta.

 

IV. BILIETŲ GALIOJIMO LAIKAS

 

21. Vienetinis ir grupės bilietas galioja pagal juose nurodytus duomenis: datą, traukinį, maršrutą, vagoną, vietą.

22. Terminuotas bilietas galioja važinėti paprastaisiais ir greitaisiais traukiniais 3 klasės vagonuose nuo/iki nurodytų stočių ir nurodytu laikotarpiu.

23. Jeigu terminuoto bilieto galiojimo laikas baigiasi keleiviui važiuojant, bilietas galioja iki jame nurodytos galinės stoties.

 

V. VAŽIAVIMO SĄLYGŲ PAKEITIMAS

 

24. Jeigu keleivis, įsigijęs bilietą, nori išvykti kitą dieną ar kitu traukiniu nei nurodyta biliete, jis turi kreiptis į bet kurią geležinkelio bilietų kasą.

25. Terminuoti bilietai nekeičiami.

26. Kelionės metu keleivis turi teisę pereiti į aukštesnės klasės vagoną, jei jame yra laisvų vietų, sumokėjęs kainų skirtumą traukinio viršininkui bei gavęs priemokos kvitą.

27. Jeigu keleivis nori tame pačiame traukinyje pratęsti kelionę iki kitos nei biliete nurodytos stoties, jis turi apie tai pranešti geležinkelio atsakingam darbuotojui (konduktoriui, traukinio viršininkui) ir įsigyti kitą bilietą dar nepasibaigus turimo bilieto galiojimo laikui.

28. Bet kurioje geležinkelio bilietų kasoje keleiviui turi grąžinti bilieto kainų skirtumą, jeigu keleivis dėl geležinkelio kaltės važiavo žemesnės klasės negu nurodyta jo biliete vagone ar žemesnės kategorijos traukiniu. Atsakingas darbuotojas (traukinio viršininkas, vagono palydovas) surašo aktą, kuris su bilietu pateikiamas geležinkelio bilietų kasai.

29. Kelionės metu dėl techninių gedimų atkabinus vagoną, atsakingas darbuotojas (traukinio viršininkas, vagono palydovas) privalo keleiviams suteikti vietas to paties traukinio kituose, tos pačios klasės, kuri nurodyta bilietuose, vagonuose. Jeigu tokiuose vagonuose laisvų vietų nėra, keleiviams suteikiamos vietos aukštesnės klasės vagonuose, o jeigu ir juose laisvų vietų nėra, keleiviams suteikiamos vietos tuose vagonuose, kur jų yra. Už persėdimą į aukštesnės klasės vagonus priemoka neimama. Prireikus keleiviai nemokamai aprūpinami patalyne.

 

VI. VAIKŲ VEŽIMAS

 

30. Kiekvienam keleiviui suteikiama teisė nemokamai vežtis du vaikus iki 7 metų amžiaus neužimant atskiros sėdimos ar miegamos vietos.

31. Vaikams nuo 7 iki 10 metų amžiaus perkami vienetiniai bilietai su 50 procentų nuolaida.

32. Keleiviui, vežančiam keletą vaikų iki 7 metų amžiaus, suteikiama teisė trečiajam ir kitiems vaikams iki 7 metų įgyti vienetinį bilietą su 50 procentų nuolaida.

33. Vaikui nuo 10 metų amžiaus perkamas bilietas už visą kainą.

34. Vaikams, neturintiems 10 metų, bilietai be suaugusiųjų neparduodami ir važiuoti traukiniais neleidžiama, išskyrus moksleivius, važiuojančius į mokyklą ir atgal.

35. Keleivis, su kuriuo važiuoja vaikas iki 10 metų, privalo turėti dokumentą, patvirtinantį vaiko amžių. Vaiko amžius nustatomas pagal tai, kiek metų suėjo vaikui traukinio išvažiavimo dieną.

 

VII. NEŠULIŲ VEŽIMAS IR SAUGOJIMAS

 

36. Kiekvienas keleivis, turintis bilietą, turi teisę keleiviniame vagone vežtis su savimi nemokamai nešulius, kurių bendra trijų matmenų suma ne didesnė kaip 200 cm dydžio, o bendras svoris – 35 kg suaugusiajam ir 15 kg vaikui iki 10 metų. Nešuliai vežami jiems skirtose vietose.

37. Asmeninius daiktus ir nešulius saugo ir už juos atsako pats keleivis.

38. 3 klasės vagone suaugęs keleivis gali vežti daugiau nešulių nei numatyta šių Taisyklių 36 punkte, bet ne daugiau kaip 50 kg.

39. Kaip nešulius, papildomai prie leistinos normos, jeigu traukiniu važiuoja vaikas ar invalidas, nemokamai dar galima vežti sudedamąjį vaiko ar invalido vežimėlį.

40. Vežant daugiau nešulių, negu numatyta šiose Taisyklėse, keleivis privalo juos atiduoti į bagažo vagoną ir sumokėti užmokestį pagal lydimojo bagažo tarifą.

41. Neišardytus dviračius galima vežti bagažo vagonuose, keleiviniuose vagonuose – tam skirtose vietose, už kiekvieną dviratį mokant nustatytą užmokestį. Išardyti ir supakuoti (dėkluose) dviračiai, kurių matmenys ir svoris neviršija nustatytos nešuliams normos, keleiviniuose vagonuose vežami nemokamai (jų svoris įskaitomas į leistiną normą).

42. Stotyse ar kitose geležinkelio įmonės nustatytose vietose už užmokestį saugomi nešuliai. Vieno nešulio bendra trijų matmenų suma turi būti ne didesnė kaip 200 cm dydžio.

43. Traukiniais draudžiama vežti, o nešulių saugyklose saugoti ginklus, suslėgtas arba suskystintas dujas, radioaktyvias, lengvai užsidegančias, sprogstančias, dvokiančias, gailias ir kitas keleivių saugumui pavojingas medžiagas, smailius, pjaunančius daiktus, kurie gali apgadinti vagoną ar kitų keleivių daiktus.

44. Jei išlipęs iš vagono keleivis pastebėjo, kad pamiršo daiktus, jis turi kreiptis į atsakingą stoties, kurioje išlipo, darbuotoją.

45. Stotyje ar traukinyje radus paliktus ar pamestus daiktus, atsakingas darbuotojas (stoties budėtojas, traukinio viršininkas, vagono palydovas, konduktorius ar kt.) surašo aktą. Jame smulkiai aprašomi rasti daiktai, nurodomos radimo aplinkybės.

46. Daiktai, rasti traukinyje kelionės metu, su aktu atiduodami atsakingam galinės traukinio stoties darbuotojui.

47. Rasti ar palikti saugoti ir pamiršti daiktai kiekvienoje stotyje saugomi 30 parų, gedieji – iki 24 valandų, o po to realizuojami Lietuvos Respublikos teisinių aktų nustatyta tvarka.

48. Visas daiktų saugojimo išlaidas apmoka daiktų savininkas.

 

VIII. GYVŪNŲ VEŽIMAS

 

49. Keleiviniais traukiniais galima vežti tik kambarinius gyvūnus (šunis, kates, taip pat paukščius ir pan.). Šeimininkas turi turėti veterinarijos gydytojo pažymą apie gyvūno (šuns, katės ar pan.) sveikatą ir užtikrinti kitų keleivių saugumą.

50. Smulkius kambarinius gyvūnus, įdėtus į dėžes, pintines ir narvelius, leidžiama vežti 3 klasės vagonuose nemokamai, o kitų klasių vagonuose – mokant už kiekvieną kaip už 10 kg lydimojo bagažo.

51. Didelius šunis (vienam keleiviui ne daugiau kaip du) leidžiama vežti:

51.1. 1 arba 2 klasės pirmojo vagono, esančio šalia lokomotyvo, nedarbinėje angainėje, mokant už kiekvieną kaip už 20 kg lydimojo bagažo;

51.2. 3 klasės pirmojo arba paskutinio vagono angainėje, esančioje šalia lokomotyvo, mokant už kiekvieną kaip už 20 kg lydimojo bagažo;

51.3. vagonuose su atskiromis kupė, sumokėjus už visas kupė vietas. Keleivių ir šunų neturi būti daugiau kaip kupė vietų. Šiuo atveju atskiro mokesčio už šunis mokėti nereikia.

52. Visais šių Taisyklių 51 punkte nurodytais atvejais šunys turi būti su pavadėliais, antsnukiais ir prižiūrimi šeimininko.

53. Jeigu keleivis nori vežti kambarinius gyvūnus bagažo vagone, jie turi būti patalpinti į narvus. Už kiekvieną vežamą gyvūną mokama kaip už 20 kg lydimojo bagažo. Šeimininkas turi važiuoti tuo pačiu traukiniu.

54. Keleivis, vežantis gyvūnus ar paukščius, atsako už žalą ir nuostolius, sanitarijos bei higienos reikalavimų pažeidimus, padarytus keleiviniame vagone.

 

IX. BAGAŽO VEŽIMAS

 

55. Bagažo vežimo sutartis patvirtinama bagažo kvitu, kuris išduodamas keleiviui ar siuntėjui.

56. Bagažas gali būti lydimasis ir nelydimasis.

57. Lydimasis bagažas – tai keleivio daiktai vežami bagažo vagone, sveriantys ne mažiau kaip 5 kg ir ne daugiau kaip 200 kg, keleiviui pateikus bilietą, priimti vežti pagal lydimojo bagažo tarifą. Jeigu keleivis nori vežti daugiau, tai už antsvorį privalo sumokėti pagal nelydimojo bagažo tarifą.

Bagažas vežamas tuo pačiu traukiniu, kuriuo vyksta keleivis ne toliau kaip iki stoties, kuri nurodyta biliete. Bagažo galinė stotis gali būti ne tik galinė keleivio stotis, bet ir kita stotis, esanti jo kelionės maršrute. Jei tame traukinyje bagažo vagonas perpildytas arba jo visai nėra, tai toks bagažas siunčiamas kitu traukiniu.

58. Nelydimasis bagažas – tai fizinių ar juridinių asmenų bagažas, sveriantis ne mažiau kaip 5 kg, priimtas vežti pagal nelydimojo bagažo tarifą iki stoties, kuri nurodoma bagažo kvite.

Bagažas vežamas pirmuoju pagal traukinių eismo tvarkaraštį traukiniu, prie kurio prikabintas bagažo vagonas.

59. Lydimojo ar nelydimojo bagažo siuntos vienetas gali būti ne daugiau kaip 3 m ilgio ir sverti ne daugiau kaip 75 kg. Jei keleivis (siuntėjas) nori vežti sunkesnį bagažą, tai jis gali būti priimtas, keleiviui (siuntėjui) parašius prašymą. Tokiu atveju mokama pagal nelydimojo bagažo tarifą.

60. Keleivis (siuntėjas) bagažą pristato bagažo skyriaus darbo laiku ir už bagažo vežimą sumoka pradinėje stotyje. Už priimto bagažo saugojimą ir pakavimą mokamas nustatytas užmokestis. Į bagažo vagoną priimami tik tokie daiktai, kurie pagal dydį, pakuotę ir specifines savybes gali būti pakrauti į bagažo vagoną, nedarydami žalos kitų keleivių (siuntėjų) bagažui. Bagažas turi būti patogus nešti, pakrauti, iškrauti. Lagaminai, dėžės, krepšiai ir kiti daiktai turi būti stipriai surišti. Bagažas, kurio pakuotė apgadinta, vežti nepriimamas. Tačiau jeigu geležinkelio įmonė pripažįsta, kad tokia pakuotė dar tinkama saugiai vežti bagažą, apie tai pažymima bagažo vežimo dokumentuose.

61. Dviračiai, vaikų ar invalidų vežimėliai ir pan. daiktai priimami vežti supakuoti ir nesupakuoti. Priimant iš keleivio (siuntėjo) nesupakuotus dviračius ir pan. daiktus, bagažo vežimo dokumentuose įrašomas, pvz., dviračio pavadinimas, rūšis (vyriškas, moteriškas ir pan.), išvardijamos jam priklausančios dalys (skambutis, žibintas, įrankių krepšys ir t. t.).

62. Bagažo vagone vežti draudžiama: šaunamuosius ginklus, narkotines, lengvai užsidegančias, nuodingąsias, aštraus kvapo, sprogiąsias, radioaktyviąsias bei kitas pavojingas medžiagas (dažus, lakus ir pan.), dūžtančius daiktus ir gedžiuosius produktus.

Bagaže negalima siųsti dokumentų, pinigų ir kitų vertybinių popierių.

63. Keleivis (siuntėjas) gali įkainoti bagažą. Už įkainotą bagažą mokama pagal tarifą. Keleivio (siuntėjo) pageidavimu gali būti įkainotas visas bagažas imtinai arba kiekvienas bagažo vienetas atskirai.

64. Atsakingas stoties darbuotojas (bagažo priėmėjas) gali pareikalauti išpakuoti įkainotą bagažą, kad įsitikintų, ar pareikštoji vertė atitinka bagažo kainą. Jei keleivis tai padaryti atsisako, toks bagažas neįkainojamas.

65. Keleiviui (siuntėjui) sutikus, įkainotas bagažas tikrinamas pagal pateiktą daiktų sąrašą, dalyvaujant keleiviui (siuntėjui). Jei patikrinus įkainotą bagažą, nustatyta, kad įrašyta pareikštoji vertė neatitinka bagažo vertės ir nepateikiamas patvirtinantis dokumentas (čekis ar pan.), nustatoma reali bagažo kaina (jeigu to reikia).

66. Visais atvejais pakavimo išlaidas apmoka keleivis (siuntėjas).

67. Į galinę stotį atvežtas lydimasis bagažas atiduodamas bagažo kvitą pateikusiam keleiviui (gavėjui). Nelydimasis bagažas fiziniam asmeniui išduodamas pateikus asmens dokumentą, o juridiniam asmeniui – pateikus įgaliojimą ir asmens dokumentą.

68. Bagažo atvežimo terminas nustatomas pagal traukinio, į kurio bagažo vagoną buvo pakrautas bagažas, eismo tvarkaraštį.

69. Atvežtas bagažas gavėjui atiduodamas bagažo kasos darbo laiku.

70. Jei galinė stotis laiku nepranešė gavėjui apie bagažo atvežimą, už jo saugojimą iki pranešimo dienos mokėti nereikia.

71. Bagažo neatvežus laiku į galinę stotį, stoties atsakingas darbuotojas (bagažo išdavėjas) gavėjo pateikto bagažo kvito antroje pusėje užrašo: „Bagažas neatvežtas“.

72. Bagažas laikomas prarastu, jeigu geležinkelio įmonė per 30 dienų nuo bagažo priėmimo vežti dienos negali perduoti jo gavėjui.

73. Suradus dingusį bagažą, siuntėjas arba gavėjas turi jį atsiimti per vieną mėnesį nuo pranešimo išsiuntimo dienos. Siuntėjas arba gavėjas, atgavęs bagažą, privalo grąžinti geležinkelio įmonei jam sumokėtus pinigus.

74. Keleivis (gavėjas), pametęs lydimojo bagažo kvitą, privalo pranešti apie tai geležinkelio įmonei ir parašyti prašymą, įrodantį, kad bagažas priklauso jam.

75. Daugiau kaip per vieną mėnesį (neskaičiuojant atvežimo dienos) neatsiimtas bagažas arba bagažas be dokumentų – realizuojamas Lietuvos Respublikos teisinių aktų nustatyta tvarka.

76. Geležinkelio įmonė surašo aktus, kai:

76.1. nesutampa faktinis bagažo pavadinimas, svoris (masė) ar vienetų skaičius su vežimo dokumentų duomenimis;

76.2. bagažas rastas sugadintas;

76.3. trūksta bagažo dalies;

76.4. bagažas rastas be dokumentų arba dokumentai be bagažo;

76.5. bagažas neatvežtas į galinę stotį per numatytą terminą;

76.6. geležinkelio įmonei grąžinamas prarastas bagažas;

76.7. bagaže rasti draudžiami vežti daiktai.

77. Geležinkelio įmonė privalo surašyti aktus, neatsižvelgiant į tai, ar ji pati pastebėjo šių Taisyklių 76 punkte nurodytas aplinkybes, ar jas nurodė bagažo siuntėjas arba gavėjas.

 

X. KELEIVIŲ IR BAGAŽO VEŽIMO UŽMOKESTIS

 

78. Keleivių vežimo užmokestis apskaičiuojamas pagal vietinio susisiekimo tarifą, atsižvelgiant į traukinio kategoriją, vagono klasę ir atstumą, o lydimojo ir nelydimojo bagažo vežimo užmokestis – į svorį ir atstumą.

79. Apskaičiuojant keleivio ir bagažo vežimo užmokestį, suma apvalinama iki dešimtųjų lito dalių: sumos, mažesnės kaip 0,05 Lt, atmetamos, o 0,05 Lt ir daugiau – didinamos iki dešimtųjų lito dalių.

80. Keleiviui ar jų grupei gali būti taikoma tik viena bilieto kainos nuolaida.

81. Kai nustatomas grupės narių skaičius, grupės sudėtyje važiuojantys du vaikai iki 10 metų amžiaus, kurių kelionė apmokėta, skaičiuojami kaip vienas suaugęs keleivis.

82. Keleivių ir bagažo vežimo kainos skelbiamos viešai.

 

XI. PINIGŲ GRĄŽINIMAS

 

83. Keleivis turi teisę atsisakyti kelionės, o bilietą grąžinti.

84. Dėl pinigų grąžinimo už nepanaudotus bilietus, keleivis gali kreiptis į bet kurią geležinkelio bilietų kasą, kuri turi grąžinamame biliete uždėti atitinkamą žymą. Keleiviui pinigus būtina atsiimti per 1 valandą tos pačios stoties kasoje. Vėliau pinigai grąžinami keleiviui parašius prašymą geležinkelio įmonei.

85. Už nepanaudotą vienetinį bilietą keleiviui grąžinama:

85.1. visa bilieto kaina – jei iki traukinio išvažiavimo lieka ne mažiau kaip 30 minučių;

85.2. 75 procentai bilieto kainos – jei iki traukinio išvažiavimo lieka mažiau kaip 30 minučių arba jei bilietas grąžinamas ne vėliau kaip po 30 minučių išvažiavus traukiniui.

86. Už nepanaudotą grupės bilietą grąžinama:

86.1. visa bilieto kaina – jei iki traukinio išvažiavimo lieka ne mažiau kaip 6 valandos;

86.2. 75 procentai bilieto kainos – jei iki traukinio išvažiavimo lieka mažiau kaip 6 valandos arba jei bilietas grąžinamas ne vėliau kaip po 30 minučių išvažiavus traukiniui.

87. Jeigu su grupės bilietu vyksta ne visa grupė, tai jos vadovas iki traukinio išvažiavimo privalo bilietą pateikti stoties viršininkui arba vienam iš atsakingų stoties darbuotojų, kad jame pažymėtų, kiek keleivių važiuos.

88. Už bilietą, pateiktą vėliau kaip po 30 minučių išvažiavus traukiniui, pinigai negrąžinami.

89. Už nepanaudotą ar iš dalies panaudotą terminuotą bilietą grąžinama 80 proc. bilieto kainos už nepanaudotas dienas, jei keleivis pateikia pateisinamuosius dokumentus (nedarbingumo pažymėjimo kopija, komandiruotės pažymėjimo kopija, šaukimo į kariuomenę kopija ir pan.).

90. Pinigų už terminuotus bilietus grąžinimo tvarką nustato geležinkelio įmonė pagal terminuotų bilietų rūšis.

91. Pinigai už nepanaudotą vienetinį bilietą, pirktą pavedimu, ir už nepanaudotą ar iš dalies nepanaudotą grupės bilietą grąžinami keleiviui parašius prašymą geležinkelio įmonei.

92. Jei keleivis negalėjo vykti dėl geležinkelio kaltės, jam grąžinama visa nepanaudoto bilieto (išskyrus terminuoto) ir paslaugos kaina.

93. Jei keleivis negalėjo išvykti dėl ligos arba nelaimingo atsitikimo, dėl pinigų grąžinimo turi pateikti geležinkelio įmonei prašymą ir atitinkamus dokumentus.

94. Jeigu keleivis nevažiavo iki biliete nurodytos galinės stoties, o išlipo tarpinėje stotyje, pinigai už bilietą negrąžinami.

95. Pamestas ar sugadintas bilietas nekeičiamas, už jį sumokėti pinigai negrąžinami.

96. Grąžinant keleiviui pinigus už nepanaudotą bilietą, paslaugų mokestis negrąžinamas, išskyrus 92 punkte numatytą atvejį.

97. Bilietas, įsigytas šių Taisyklių 19 punkte nurodytu atveju, į kasą nepriimamas daliai pinigų grąžinti.

98. Keleiviui neišvykus, grąžinami visi už nešulių vežimą sumokėti pinigai.

99. Už žalą, padarytą vežant bagažą, geležinkelio įmonė turi atlyginti:

99.1. visiškai praradus bagažą arba esant jo trūkumui – prarasto arba trūkstamo bagažo vertę;

99.2. sugadinus bagažą – sumą, kuria sumažėjo bagažo vertė;

99.3. visiškai praradus bagažą, perduotą vežti pareiškiant jo vertę, – pareikštosios bagažo vertės dydį, tačiau jeigu geležinkelio įmonė įrodo, kad tikroji bagažo vertė yra mažesnė už pareikštąją vertę, – tikrosios jo vertės dydį;

99.4. esant bagažo, perduoto vežti pareiškiant jo vertę, trūkumui, – pareikštosios vertės dalimi už kiekvieną trūkstamą kilogramą.

100. Jeigu geležinkelio įmonė įrodo, kad tikroji bagažo vertė yra mažesnė už pareikštąją vertę, už žalą atlygina tikrosios jo vertės dydžiu.

101. Jeigu sugadinto bagažo kokybė pasikeitė tiek, kad jo nebegalima naudoti pagal tiesioginę paskirtį, bagažo gavėjas turi teisę jo atsisakyti ir pareikalauti atlyginti kaip už jo praradimą.

102. Jeigu bagažas, už kurio praradimą ar trūkumą geležinkelio įmonė sumokėjo atitinkamą atlyginimą, vėliau surandamas, gavėjas (siuntėjas) per vienerius metus turi teisę pareikalauti, kad tas bagažas būtų jam išduotas. Šiuo atveju jis turi grąžinti geležinkelio įmonei atlyginimą, gautą už bagažo praradimą ar trūkumą.

103. Geležinkelio įmonė, atlygindama siuntėjui ar gavėjui padarytą žalą, kartu grąžina jam ir bagažo vežimo užmokestį, taip pat atlygina kitas su vežimu susijusias išlaidas.

 

XII. VEŽIMŲ KONTROLĖ

 

104. Vežimų kontrolę atlieka traukinių kontrolieriai-revizoriai, traukinių viršininkai, vagonų palydovai ir konduktoriai, taip pat kiti geležinkelio įmonės pareigūnai, kuriems pagal pareigybės nuostatus pavesta vykdyti kontrolės funkcijas.

105. Atliekantys vežimų kontrolę pareigūnai vadovaujasi savo pareiginiais nuostatais, šiomis Taisyklėmis, Administracinių teisės pažeidimų kodeksu ir kitais keleivių vežimą reglamentuojančiais teisės aktais.

106. Kontroliuojančiam pareigūnui pareikalavus, keleivis privalo pateikti bilietą, o turint teisės aktais nustatytas lengvatas, – bilietą su atitinkamu pažymėjimu (originalu).

107. Jeigu kontroliuojantis pareigūnas abejoja dėl vežamų vaikų amžiaus, jis gali pareikalauti vaiko amžių patvirtinančio dokumento (gimimo liudijimo, tėvų paso).

108. Keleivis, važiuojantis be bilieto arba turintis bilietą ne į tą traukinį, turintis nemokamą ar su nuolaida bilietą be teisę į juos patvirtinančių dokumentų, turi mokėti baudą.

109. Keleivis, su kuriuo važiuoja daugiau nei du vaikai iki 7 metų amžiaus be bilieto, už trečią ir kitus vaikus turi sumokėti baudą. Baudą keleivis moka ir už kiekvieną su juo be bilieto važiuojantį vaiką nuo 7 iki 10 metų amžiaus.

110. Jeigu vaikui, turinčiam 10 ar daugiau metų amžiaus, nupirktas bilietas su 50 procentų nuolaida, keleivis, lydintis vaiką, turi mokėti baudą.

111. Šių Taisyklių 108–110 punktuose nurodytais atvejais mokama ne tik bauda, bet ir užmokestis už kelionę nuo keleivio įvardytos pradinės iki galinės stoties arba iki stoties, kurioje bus išlaipintas.

112. Keleivis, vežantis nešulį, kuris sunkesnis arba didesnis nei leistina norma, turi sumokėti baudą ir užmokestį už nešulio antsvorį pagal lydimojo bagažo tarifą už visą atstumą.

 

XIII. GELEŽINKELIO ĮMONĖS ATSAKOMYBĖ

 

113. Geležinkelio įmonė yra atsakinga už keleivių vežimą nuo kelionės pradžios iki pabaigos, o už bagažo vežimą atsakinga keleiviui ir bagažo siuntėjui ar gavėjui nuo bagažo priėmimo iki jo išdavimo.

114. Geležinkelio įmonė atsako už vežimo termino praleidimą bei bagažo praradimą arba jo trūkumą ir sugadinimą nuo priėmimo iki išdavimo, jeigu neįrodo, kad tai įvyko ne dėl jos kaltės.

115. Geležinkelio įmonė neatsako už bagažo praradimą, trūkumą arba sugadinimą (jeigu bagažo siuntėjas ar gavėjas neįrodys priešingai), jeigu tai įvyko dėl:

115.1. bagažo siuntėjo (gavėjo) kaltės;

115.2. ypatingų natūralių bagažo savybių;

115.3. taros ar įpakavimo trūkumų, kurių negalima buvo pastebėti priimant bagažą, jeigu nėra jų sužalojimo kelyje požymių;

115.4. gaivalinės nelaimės.

116. Geležinkelio įmonė neatsako už bagažo masės sumažėjimą, jeigu netrūksta siuntos vienetų ir nesugadinta tara ar įpakavimas.

117. Geležinkelio įmonė atsako už bagažo vežimo termino praleidimą, jeigu neįrodo, kad terminas praleistas ne dėl jos kaltės.

118. Geležinkelio įmonė, pavėluotai pristačiusi bagažą, atlygina gavėjui ar siuntėjui jų turėtus nuostolius.

 

XIV. KELEIVIO ATSAKOMYBĖ

 

119. Jeigu keleivis važiuoja be bilieto ir atsisako pirkti bilietą ar nepateikia dokumento, patvirtinančio lengvatą, ar mokėti baudą, veža šių Taisyklių 43 punkte išvardytus draudžiamus daiktus, neapmokėtą ar didesnio nei nustatyta svorio nešulį ir atsisako apmokėti, yra neblaivus ar geria alkoholinius gėrimus, nesilaiko viešosios tvarkos taisyklių, geležinkelio įmonė turi teisę atsisakyti vežti keleivį ir išlaipinti jį iš traukinio artimiausioje stotyje, o jei keleivis išlipti atsisako, iškviesti policiją. Šiais atvejais biliete pažymima išlaipinimo priežastis, bilietas į kasą nepriimamas, pinigai negrąžinami.

120. Už šių Taisyklių pažeidimą keleiviai atsako Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse nustatyta tvarka ir baudžiami nustatyto dydžio baudomis. Baudos sumokėjimas neatleidžia nuo užmokesčio už važiavimą ir nešulio ar bagažo vežimą.

 

XV. PRETENZIJOS IR IEŠKINIAI DĖL VEŽIMO

 

121. Ieškiniai dėl reikalavimų, kylančių iš vežimo sutarties, pareiškiami teismui. Ieškovas iki ieškinio pareiškimo gali pateikti pretenziją geležinkelio įmonei.

122. Geležinkelio įmonė privalo pareikštą pretenziją išnagrinėti ir raštu pranešti pareiškėjui apie jos patenkinimą ar atsisakymą ją patenkinti per tris mėnesius nuo pretenzijos gavimo dienos. Jeigu per tą laiką atsakymas į pretenziją negautas, laikoma, kad geležinkelio įmonė jos nepatenkino. Atsisakius patenkinti pretenziją arba patenkinti ją iš dalies, pareiškėjui grąžinami pretenziją pagrindžiantys dokumentai.

123. Pretenzijos ir ieškiniai, kylantys iš vežimo, gali būti pareikšti per vienerius metus nuo tos dienos, kai pareiškėjas ar ieškovas sužinojo ar turėjo sužinoti apie savo teisių pažeidimą. Pretenzijos pareiškimas pratęsia ieškininės senaties terminą trims mėnesiams.

124. Teisę reikšti pretenziją ar ieškinį turi:

124.1. keleivis, pateikęs bilietą, o prireikus – kitus įrodymus;

124.2. lydimojo ar nelydimojo bagažo kvite nurodytas asmuo – praradus bagažą, trūkstant jo dalies, jį sugadinus ar pavėluotai pristačius.

125. Pretenziją reiškiantis asmuo turi pateikti bilieto, lydimojo ar nelydimojo bagažo kvito ir geležinkelio įmonės išduoto akto originalus.

______________