LIETUVOS RESPUBLIKOS
ŠAULIŲ SĄJUNGOS
Į S T A T Y M A S
1997 m. liepos 2 d. Nr. VIII-375
Vilnius
I skyrius
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Sąjungos samprata
1. Sąjunga yra savanoriška, pilietinės savigynos savaveiksmė visuomenėsorganizacija, stiprinanti valstybės gynybinę galią, ugdanti pilietiškumą ir tautinį sąmoningumą, plėtojanti valstybės gynybos švietėjišką veiklą, teikianti pagalbą policijai ir civilinei saugai.
3 straipsnis. Sąjungos veiklos teisinis pagrindas
4 straipsnis. Sąjungos statusas
1. Sąjunga yra juridinis asmuo, turintis antspaudą, atsiskaitomąją bei valiutinę ir specialiąsias sąskaitas viename iš Lietuvos Respublikoje įregistruotų bankų, taip pat gali turėti vieną valiutinę sąskaitą kitoje valstybėje.
5 straipsnis. Sąjungos statutas
Sąjungos vidaus tvarką, vėliavos, ženklo, uniformos bei kitų atributų patvirtinimo ir naudojimo tvarką, priesaikos bei jaunojo šaulio iškilmingo pasižadėjimo tekstą, priėmimo į Sąjungos narius ir pašalinimo iš jų, šaunamųjų ginklų laikymo, išdavimo ir jų panaudojimo tvarką, visuotinio Sąjungos rinktinių atstovų suvažiavimo, rinktinių valdybų ir revizijos komisijų kompetenciją, jų sudarymo ir šaukimo, Sąjungos narių mokymo ir tarnybos užduočių vykdymo tvarką nustato Sąjungos statutas, kurį, apsvarstytą visuotiniame Sąjungos rinktinių atstovų suvažiavime, tvirtina Vyriausybė.
6 straipsnis. Sąjungos tikslai ir uždaviniai
1. Sąjunga taikos metu:
3)ugdo pilietiškumą, pagarbą Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir pasitikėjimą nacionaliniais institutais;
5) dalyvauja ruošiant piliečius visuotiniam pilietiniam ir ginkluotam pasipriešinimui karo grėsmės ir okupacijos atveju;
2. Karo padėties metu:
8 straipsnis. Sąjungos veikla
2. Karo padėties, agresijos (karo) metu Sąjungos rikiuotės būriai, įtraukti į ginkluotąsias pajėgas, veikia pagal Gynybos štabo parengtus veiksmų planus agresijai atremti.
3. Taikos metu Sąjungos rikiuotės būriai ir jų nariai, kaip aktyviojo rezervo kariai, šaukiami į bendrus su kariuomene mokymus ir pratybas. Mokymų ir pratybų metu jiems taikomas kario statusas ir teisės aktų nustatytos karių tarnybos sąlygos bei garantijos.
9 straipsnis. Sąjungos teisės ir pareigos
1.Sąjunga, jos nariai įstatymų nustatyta tvarka gali būti ginklų, šaudmenų ir kitų saugos priemonių nuosavybės ir valdymo teisės subjektais.
2. Šiame įstatyme numatytai veiklai vykdyti įstatymų nustatyta tvarka Sąjunga gali:
3. Sąjunga privalo tvarkyti buhalterinę apskaitą, teikti finansinę-buhalterinę ir statistinę informaciją valstybės institucijoms.
II skyrius
VALDYMAS
11 straipsnis. Visuotinis Sąjungos rinktinių atstovų suvažiavimas
1. Visuotinis Sąjungos rinktinių atstovų suvažiavimas (toliau – suvažiavimas) yra aukščiausiasis Sąjungos valdymo organas.Suvažiavimai yra eiliniai ir neeiliniai. Centro valdyba eilinius suvažiavimus šaukia kartą per 3 metus. Prieš 2 mėnesius rinktinėms pranešama suvažiavimo data ir pateikiama darbotvarkė. Prireikus Sąjungos vadas šaukia neeilinius suvažiavimus. Juos gali šaukti Centro valdyba ir Centro revizijos komisija, suderinusios su Sąjungos vadu.
2. Suvažiavimas laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja 2/3 visų išrinktų suvažiavimo delegatų atstovų. Jeigu atvyko mažiau kaip 2/3 atstovų, po savaitės šaukiamas antras suvažiavimas, kuris laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė visų narių. Iš neįeinančių į Sąjungos centro valdybą ir Centro revizijos komisiją narių suvažiavimas renka suvažiavimo prezidiumą.
3. Ūkinės-finansinės, kultūros, švietimo ir kitokios veiklos uždavinių vykdymui suvažiavime renkami Centro valdyba, Centro revizijos komisija ir Garbės teismas.
4. Suvažiavimas:
1) išklauso Sąjungos vado, Centro valdybos, Centro revizijos komisijos ir Garbės teismo ataskaitas bei pranešimus;
12 straipsnis. Sąjungos valdymas
1. Sąjungai vadovauja vadas, kurį krašto apsaugos ministro teikimu, suderintu su Seimo Nacionalinio saugumo komitetu, suvažiavimas patvirtina 3 metams.
2. Sąjungos vadas skiria ir atleidžia pirmąjį pavaduotoją ir pavaduotoją, taip pat rinktinių bei kuopų vadus.
4. Sąjungos vadas leidžia raštiškus įsakymus, kurie privalomi visiems Sąjungos nariams, ir teikia metinę ataskaitą krašto apsaugos ministrui bei suvažiavimui, taip pat tvirtina rinktinių metinius veiklos planus bei ataskaitas apie jų vykdymą.
5. Sąjungos vadas arba jo pavedimu pirmasis pavaduotojas pirmininkauja Centro valdybos posėdžiams ir turi sprendžiamojo balso teisę.
8. Jeigu krašto apsaugos ministras atšaukia teikimą arba suvažiavimas nepatvirtina teikiamos vado kandidatūros, Sąjungos vado pareigas eina pirmasis pavaduotojas, o jeigu jo nėra – krašto apsaugos ministras skiria laikinai einantį Sąjungos vado pareigas. Šiais atvejais neeilinis suvažiavimas šaukiamas ne vėliau kaip po 3 mėnesių.
13 straipsnis. Centro valdyba
1. Centro valdybą sudaro 11 narių. Centro valdybai vadovauja pirmininkas – vienas Sąjungos vado pavaduotojų.
2. Centro valdyba:
4. Centro valdybos sprendimai yra teisėti, jeigu posėdyje dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 narių. Centro valdybos nutarimai priimami paprasta balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, lemia posėdžio pirmininko balsas.
14 straipsnis. Centro revizijos komisija
2. Centro revizijos komisija:
1) ne rečiau kaip kartą per metus patikrina Centro valdybos veiklą, turtinę bei finansinę būklę ir savo išvadas teikia Sąjungos vadui, suvažiavimui;
15 straipsnis. Garbės teismas
Garbės teismas renkamas suvažiavime 3 metams iš 10 asmenų, kurių kandidatūras pateikia krašto apsaugos ministras. Garbės teismą sudaro 5 nariai. Garbės teismas vadovaujasi Garbės teismo statutu, priimtu suvažiavime. Garbės teismo sprendimai yra rekomendaciniai. Visų lygių vadai privalo atsižvelgti į Garbės teismo sprendimus.
16 straipsnis. Atsakomybė
1. Sąjungos vadas tiesiogiai atsako už Sąjungos tikslų ir uždavinių įgyvendinimą, teisės aktų laikymąsi, vidaus tvarką, šaulių karinį bei sportinį parengimą, jų drausmingumą, rinktinės turtą, lėšų paskirstymą bei jų panaudojimą.
2. Padalinių vadai vykdo Sąjungos vado įsakymus ir tiesiogiai atsako už teisės aktų laikymąsi savo padaliniuose, jų vidaus tvarką, šaulių karinį parengimą, drausmę, lėšas ir turtą.
III SKYRIUS
SĄJUNGOS NARIAI
17 straipsnis. Sąjungos nariai
2. Sąjungos nariai vadinami šauliais (šaulėmis). Jie skirstomi į jaunuosius, rikiuotės,ne rikiuotės ir garbės šaulius.
3. Rikiuotės šauliais gali būti tik kariuomenės aktyviojo rezervo įskaitoje esantys atsargos kariai, kurie nėra įstoję kariais savanoriais į Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą.
4. Šauliais negali būti asmenys:
4) teisti pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, jei teistumas nėra išnykęs įstatymų nustatyta tvarka;
18 straipsnis. Priesaika
IV Skyrius
TURTAS IR LĖŠOS
20 straipsnis. Sąjungos turtas
1. Sąjungos turtą sudaro:
1) iki 1940 m. birželio 15 d. Lietuvos šaulių sąjungos turėtasis ir Vyriausybės ar savivaldybių nutarimais grąžintas nekilnojamasis turtas;
21 straipsnis. Sąjungos lėšos
1. Sąjungos lėšas sudaro:
4) juridinių ir fizinių asmenų, labdaros fondų bei organizacijų dovanotos ar kitaip perduotos lėšos;
V Skyrius
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
22 straipsnis. Sąjungos likvidavimas
2. Sąjungą likviduoti siūlo:
3. Jeigu likviduojama Sąjunga, krašto apsaugos ministro įsakymu skiriamas likvidatorius, taip pat nustatomas likvidavimo terminas, inventorizacijos ir turto perėmimo tvarka. Nuo likvidatoriaus paskyrimo dienos suvažiavimas bei Sąjungos valdymo organai netenka įgaliojimų, jų funkcijas atlieka likvidatorius.
4. Likvidavus Sąjungą, jos turtas, likęs patenkinus visų likviduojamos Sąjungos kreditorių reikalavimus, perduodamas kitai ar kitoms įregistruotoms Lietuvos Respublikoje organizacijoms, kurių tikslai ir uždaviniai yra artimi Sąjungos tikslams. Likviduotos Sąjungos dokumentai saugomi Krašto apsaugos ministerijoje Archyvų įstatymo nustatyta tvarka.
5. Likvidatorius, atstovaudamas Sąjungai, dalyvauja valstybės valdžios ir valdymo institucijose, teisme ir kitais su juridiniais asmenimis susijusiais atvejais.