LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL SOCIALINĖS APSAUGOS SPECIALISTŲ RENGIMO LIETUVOS MOKYMO ĮSTAIGOSE

 

1992 m. kovo 10 d. Nr. 152

Vilnius

 

Siekdama suderinti socialinės apsaugos specialistų su aukštuoju išsimokslinimu rengimą ir šių specialistų poreikį, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Lietuvos Respublikos aukštosios mokyklos turi rengti socialinės apsaugos specialistus pagal ministerijų, departamentų ir kitų valstybinių tarnybų užsakymus.

2. Pavesti Socialinės apsaugos ministerijai ir Sveikatos apsaugos ministerijai parengti socialinės apsaugos darbuotojų su aukštuoju išsimokslinimu kvalifikacinius profesinius reikalavimus ir pateikti juos Lietuvos mokslo tarybai.

3. Rekomenduoti Lietuvos mokslo tarybai patvirtinti socialinės apsaugos specialistams keliamus reikalavimus ir sąrašą aukštųjų mokyklų, kurioms siūloma rengti šiuos specialistus, suteikiant antrąjį aukštojo mokslo diplomą (bakalauro, magistro).

4. Įpareigoti Kultūros ir švietimo ministeriją sudaryti perspektyvines socialinės apsaugos specialistų rengimo aukštesniosiose mokyklose programas (atsižvelgiant į ministerijų, departamentų, valstybinių tarnybų siūlymus) ir numatyti lėšas, reikalingas minėtiems specialistams parengti.

5. Pritarti spartaus socialinės apsaugos specialistų rengimo Vilniaus universitete bendriesiems principams (pridedama).

 

 

Lietuvos Respublikos

Ministras Pirmininkas                                                                                                         G. Vagnorius

______________


PRITARTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. kovo 10 d. nutarimu Nr. 152

 

SPARTAUS SOCIALINĖS APSAUGOS SPECIALISTŲ RENGIMO VILNIAUS UNIVERSITETE BENDRIEJI PRINCIPAI

 

Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje iki šiol nerengiami socialinės apsaugos specialistai sveikatos ir socialinės apsaugos, taip pat švietimo bei kitoms institucijoms, nuo 1992 metų numatoma pradėti rengti socialinės apsaugos specialistus Vilniaus universitete pagal specialiąją (sparčiąją) programą perkvalifikuojant (specializuojant) humanitarinį bei medicininį aukštąjį išsimokslinimą turinčius specialistus.

1. Socialinės apsaugos specialistų rengimo trukmė – 2 metai.

2. Baigusieji socialinės apsaugos specialųjį kursą įgyja (papildomą) aukštąjį išsimokslinimą, gauna nustatyto pavyzdžio diplomą ir įgyja atitinkamą socialinės apsaugos specialisto kvalifikaciją.

3. Socialinės apsaugos specialistai rengiami pagal tikslinę paskirtį, o jų mokymo išlaidas apmoka šių specialistų užsakovas (ministerija, savivaldos organai, įmonės ar firmos).

4. Klausytojų priėmimą ir mokomųjų grupių formavimą organizuoja Vilniaus universitetas (toliau vadinama universitetas).

5. Užsakovas prieš 6 mėnesius iki mokslo metų pradžios pateikia universitetui užsakymą su apmokėjimo garantija dėl socialinės apsaugos specialistų parengimo. Užsakovas per 2 mėnesius nuo užsakymo padavimo sudaro su universitetu dvišalę sutartį (bet ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki mokslo metų pradžios). Joje numatomos mokymo finansavimo ir baigusiųjų kursą specialistų įdarbinimo sąlygos bei šalių atsakomybė. Atsižvelgiant į universiteto apskaičiavimus (įskaitant klausytojų stipendijas, mokymo proceso organizavimą, dėstytojų darbo užmokestį ir pan.), nustatomos vieno profesionalaus socialinės apsaugos specialisto parengimo išlaidos.

6. Padidėjus socialinės apsaugos specialistų rengimo išlaidoms, dvišalėje sutartyje nustatyta tvarka keičiamos rengimo išlaidų sumos (apskaičiavimus pateikia universitetas).

7. Užsakovas per 1 mėnesį nuo sutarties pasirašymo dienos perveda universitetui 25 procentus sumos, numatytos sutartyje už specialisto parengimą. Likusi sumos dalis pervedama lygiomis dalimis per 5 dienas nuo kiekvieno metų ketvirčio pradžios. Trišalė sutartis (klausytojas, užsakovas ir universitetas) sudaroma per 1 mėnesį nuo klausytojų priėmimo mokytis dienos. Jeigu užsakovas laiku nesumoka sutartyje numatytos sumos, universitetas nutraukia sutartį su užsakovu. Tuo atveju universitetas turi teisę sudaryti sutartį su nauju užsakovu, o anksčiau pervestos ir jau panaudotos sumos užsakovui negrąžinamos.

8. Universitetas kartą per semestrą nustatytąja tvarka pateikia užsakovui žinias apie klausytojo mokymosi ir praktikos atlikimo rezultatus. Prieš šalinant klausytoją iš universiteto, apie tai informuojamas užsakovas.

9. Universitetas sutartimi įsipareigoja parengti specialistus pagal iš anksto su užsakovu suderintas mokymo programas, organizuoti mokymo procesą ir mokomąsias praktikas, prireikus apgyvendinti klausytojus bendrabutyje, mokėti nustatyto dydžio stipendijas ir teikti kitas socialines garantijas, nustatytas stacionaro studentams.

10. Užsakovas dalyvauja organizuojant mokomąsias praktikas, skiria patyrusius specialistus konsultuoti klausytojus, užtikrina baigusiųjų kursą specialistų įdarbinimą pagal sudarytą trišalę sutartį.

11. Klausytojas sutartimi įsipareigoja įgyti aukštą socialinės apsaugos specialisto kvalifikaciją, laikytis universiteto nustatytų vidaus tvarkos taisyklių, baigęs kursą ir gavęs diplomą – dirbti užsakovo paskirtą ir atitinkantį įgytą kvalifikaciją darbą ne trumpiau kaip 5 metus.

12. Klausytojams organizuojami stojamieji egzaminai. Priėmimo komisijoje dalyvauja užsakovų atstovai. Stojantiesiems su užsakovo siuntimu, šalims susitarus, galimos priėmimo lengvatos.

13. Atsižvelgiant į tai, kad kurso klausytojai siekia papildomos kvalifikacijos, už jų mokslą apmoka užsakovas, o klausytojai įsipareigoja po baigimo dirbti sutartyje numatytą darbą, jiems nustatoma didesnė negu paprastai mėnesinė stipendija – dviejų minimalaus gyvenimo lygio dydžių. Stipendija mokama universiteto nustatyta tvarka.

14. Jeigu klausytojas nutraukė studijas dėl nepažangumo, universiteto vidaus ar viešosios tvarkos pažeidimų, dėl kitų nepateisinamų priežasčių ar savo noru, jis privalo kompensuoti užsakovui išlaidas – universitetui už specialistų parengimą pervestas lėšas.

15. Jeigu baigęs studijas specialistas, neišdirbęs 5 metų, nutraukia darbo sutartį savo iniciatyva ar už darbo drausmės pažeidimą, jis kompensuoja užsakovui lėšas, skirtas jo parengimui, proporcingai neatidirbtam laikui.

16. Jeigu baigęs studijas specialistas, neišdirbęs 5 metų, nutraukia darbo sutartį dėl užsakovo kaltės, lėšos, skirtos specialisto parengimui, nekompensuojamos.

17. Lėšų, pervestų universitetui už specialisto rengimą, išieškojimo iš nepažangių ir nutraukusių savo noru studijas klausytojų tvarka numatoma trišalėje sutartyje.

______________