LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL PERIODINIŲ MOKSLO LEIDINIŲ ATRANKOS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2010 m. kovo 1 d. Nr. V-271

Vilnius

 

Siekdamas sudaryti sąlygas organizuoti reikšmingiausių periodinių mokslo leidinių atranką:

T v i r t i n u Periodinių mokslo leidinių atrankos tvarką (pridedama).

 

 

Švietimo ir mokslo ministras                               Gintaras Steponavičius

 

SUDERINTA

SUDERINTA

Lietuvos mokslų akademijos prezidentas

Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas

Valdemaras Razumas

Eugenijus Butkus

 

_________________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro 2010 m. kovo 1 d.

įsakymu Nr. V-271

 

PERIODINIŲ MOKSLO LEIDINIŲ ATRANKOS TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja Lietuvos periodinių mokslo leidinių, kurių leidybai gali būti skiriama parama, atrankos, šių leidinių paraiškų dėl paramos gavimo pateikimo ir šių paraiškų vertinimo tvarką.

2. Šios tvarkos tikslas – atrinkti aukščiausio mokslinio lygio ir reikšmingiausius Lietuvos periodinius mokslo leidinius, kurių leidybai tikslinga skirti paramą. Parama teikiama tik periodinio mokslo leidinio leidybai (leidinio redagavimui, maketavimui, spausdinimui, elektroninei leidybai).

3. Lietuvos periodinių mokslo leidinių, kurių leidybai tikslinga skirti paramą, atranką vykdo ir institucijų pateiktas paraiškas paramai gauti vertina Lietuvos mokslų akademijos sudaryta Lietuvos periodinių mokslo leidinių vertinimo ekspertų komisija (toliau – ekspertų komisija). Ekspertų komisija sudaroma iš 6 narių. Į ekspertų komisijos sudėtį paritetiniais pagrindais įtraukiami Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos mokslo tarybos, Švietimo ir mokslo ministerijos pasiūlyti atstovai. Ekspertų komisijai vadovauja Lietuvos mokslų akademijos paskirtas atstovas.

4. Parama gali būti skiriama Lietuvos periodiniam mokslo leidiniui (toliau – leidinys), atitinkančiam šiuos reikalavimus:

4.1. leidinį leidžia Lietuvos mokslų akademija, aukštoji mokykla, valstybinis mokslinių tyrimų institutas (toliau – institucija) ar mokslininkų profesinė asociacija (toliau – asociacija);

4.2. leidinys yra aiškiai apibrėžtos ir viešai paskelbtos mokslo tematikos (tematikų), vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 1998 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. 30 „Dėl mokslo sričių, krypčių ir šakų klasifikacijos“ (Žin., 1998, Nr. 6-126);

4.3. į leidinio (išskyrus humanitarinių mokslų srities leidinių) redakcinę kolegiją įeina ne mažiau kaip dviejų Lietuvos institucijų ir užsienio mokslininkai (jeigu leidinį iš dalies finansuoja nors viena užsienio institucija, tuomet pakanka ir vienos Lietuvos institucijos mokslininkų atstovavimo), į humanitarinių mokslų srities leidinių redaktorių kolegiją įeina ne mažiau kaip trijų institucijų mokslininkai. Kiekviename leidinio numeryje turi būti skelbiama redakcinės kolegijos sudėtis, nurodant redaktorių atstovaujamas institucijas ir mokslo kryptis. Vienos Lietuvos institucijos atstovai redakcinėje kolegijoje negali sudaryti daugiau kaip du trečdalius Lietuvos institucijų narių;

4.4. leidinyje skelbiami mokslo straipsniai yra vertinami ne mažiau kaip dviejų redakcinės kolegijos paskirtų recenzentų; bent vienas recenzentas turi būti ne redakcinės kolegijos narys. Autorių korespondencija su recenzentais ir recenzentų išvados turi būti saugomos redakcijoje ne trumpiau kaip dvejus metus po straipsnio paskelbimo;

4.5. leidinyje paskelbti mokslo straipsniai turi turėti išsamias santraukas lietuvių ir anglų kalbomis;

4.6. leidinyje skelbiamo mokslo straipsnio metrikoje yra nurodytos straipsnio autorių atstovaujamos institucijos, jų adresai, bent vieno iš autorių elektroninio pašto adresas, leidinio pavadinimas bei numeris, jo išleidimo metai, straipsnio įteikimo leidinio redakcijai ir galutinio priėmimo publikavimui datos;

4.7. leidinys išeina reguliariai, ne rečiau kaip 2 kartus per metus, ir jo metinė apimtis ne mažesnė kaip 20 spaudos lankų;

4.8. leidinio internetinėje svetainėje pateikiama išsami informacija apie leidinį (redakcinės kolegijos sudėtis, nurodant redaktorių atstovaujamas institucijas ir mokslo kryptis; reikalavimai skelbiamiems mokslo darbams; visų išleistų numerių turiniai bei paskelbtų mokslo darbų santraukos lietuvių ir anglų kalbomis);

4.9. jeigu leidinyje publikuojami ne tik mokslo straipsniai, mokslinė leidinio dalis yra aiškiai atskirta nuo kitų dalių ir turi sudaryti ne mažiau kaip du trečdalius kiekvieno leidinio numerio apimties;

4.10. leidinyje skelbiami kelių institucijų mokslininkų mokslo darbai.

5. Leidinių vertinimo principai pagal juose skelbiamus mokslo darbus:

5.1. tarptautinis lygis;

5.2. mokslinis lygis;

5.3. originalumas;

5.4. tarpdiscipliniškumas;

5.5. atitikimas eksperimentinės (technologinės, socialinės, kultūrinės) plėtros tikslams;

5.6. reikšmingumas mokslo sričiai (krypčiai(-ims).

6. Lietuvos mokslų akademija iki 2010 m. kovo 5 d. paskelbia kvietimą teikti paraiškas dėl paramos leidiniams.

 

II. PARAIŠKŲ TEIKIMAS

 

7. Paraiškas dėl paramos leidiniams iki 2010 m. kovo 20 d. teikia institucijos, nurodytos šios tvarkos 4.1 punkte, pagal šios tvarkos 1 priedo formą. Prie paraiškos pridedama:

7.1. institucijos, atsakingos už leidinio išleidimą, vadovo patvirtinta detali leidinio leidybos sąmata;

7.2. informacinė anketa, užpildyta pagal šios tvarkos 2 priedo formą;

7.3. du naujausi periodinio leidinio egzemplioriai.

8. Ekspertų komisijos prašymu leidinio redaktorių kolegija turi pateikti papildomą ekspertizei reikalingą informaciją (redaktorių kolegijos posėdžių protokolus, straipsnių recenzijas, leidinio prenumeratos Lietuvoje ir užsienyje dokumentaciją, ekspertų nurodytus leidinio numerius ir kt.).

 

III. PARAIŠKŲ VERTINIMAS

 

9. Institucijų paraiškas dėl paramos leidiniams (toliau – paraiškos) ekspertų komisija savo nustatyta tvarka atsižvelgdama į šios tvarkos 4 punkto reikalavimus ir šios tvarkos 5 punkto principus įvertina iki 2010 m. balandžio 20 d., pasitelkusi atitinkamų mokslo sričių ekspertus.

10. Ekspertų komisijos darbą organizuoja ekspertų komisijos pirmininkas. Ekspertų komisijos pirmininkas kviečia komisijos posėdžius ir jiems vadovauja, skiria komisijos nariams užduotis, prireikus kviečia ekspertus. Ekspertų komisijos pirmininkas gali sudaryti ekspertų komisijos pogrupius humanitarinių ir socialinių bei fizinių, biomedicinos ir technologijų mokslų sričių leidinių vertinimui.

11. Ekspertų komisijos sprendimai priimami paprasta posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsų dauguma, dalyvaujant ne mažiau kaip 2/3 komisijos narių. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia ekspertų komisijos pirmininko balsas.

12. Ekspertų komisijos posėdžiai yra uždari. Ekspertų komisijos pirmininko kvietimu juose gali dalyvauti leidiniams vertinti papildomai pasitelkti ekspertai ar leidinių redaktorių kolegijų atstovai.

13. Ekspertų komisijos funkcijos:

13.1. nustatyti paraiškų dėl paramos leidiniams vertinimo tvarką;

13.2. gavus ekspertų išvadas vertinti paraiškas dėl paramos leidiniams;

13.3. teikti siūlymus dėl leidinių, kuriems tikslinga skirti paramą, sąrašo ir dėl šiems leidiniams skirtinos lėšų sumos.

14. Ekspertų komisijos pirmininkas pirmąjį komisijos posėdį kviečia gavęs institucijų pateiktas paraiškas.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Ekspertų komisijos siūlymą dėl leidinių, kuriems tikslinga skirti paramą, sąrašo ir dėl jiems skirtinos lėšų sumos Lietuvos mokslų akademija teikia 6vietimo ir mokslo ministrui ne vėliau kaip balandžio 25 dieną.

16. Švietimo ir mokslo ministras, įvertinęs siūlymą, patvirtina leidinių, kurių leidybai gali būti skiriama parama, sąrašą. Šiame sąraše nurodytų leidinių leidybai gali būti skirtos ES paramos lėšos.

 

_________________


Periodinių mokslo leidinių atrankos

tvarkos

1 priedas

 

PARAIŠKA PERIODINIŲ MOKSLO LEIDINIŲ LEIDYBOS PARAMAI GAUTI

 

1. Pažymėti, kuriai mokslo sričiai (-ims) priskiriamas periodinis leidinys:

1.1. humanitarinių mokslų sritis;

1.2. socialinių mokslų sritis:

1.3. fizinių mokslų sritis;

1.4. biomedicinos mokslų sritis;

1.5. technologijos mokslų sritis;

1.6. kelių mokslo sričių (krypčių) (nurodyti).

 

Leidinio pavadinimas

Atsakinga už leidinio išleidimą institucija (-os)

Numatomas išleisti leidinio numerių skaičius

Numatoma išleisti leidinio numerio apimtis

(sp. lankais)

Planuojama leidinio numerio sąmatinė kaina

(tūkst. Lt)

Lėšų suma, kurią institucija numato skirti leidiniui išleisti

iš savo lėšų

(tūkst. Lt)

Lėšų suma, kurią institucija planuoja gauti leidiniui išleisti iš rėmėjų ir kitų lėšų

(tūkst. Lt)

Prašoma papildoma biudžeto lėšų suma leidybos dalinei paramai

(tūkst. Lt)

Informacija teikiama už 2010–2011 m.

1

2

3

4

5

6

7

8

 

2. Paraiškos priedai:

2.1. institucijos vadovo ar asociacijos pirmininko patvirtintos periodinių leidinių, išvardytų paraiškoje, detalios leidybos sąmatos 2010-2011 metams;

2.2. informacinės anketos, užpildytos pagal 2 priede nurodytą formą;

2.3. du naujausi periodinio leidinio egzemplioriai.

 

Institucijos vadovas ______________________________________

(vardas, pavardė, tel., parašas)

Paraišką rengė __________________________________________

(vardas, pavardė, pareigos, tel., el. pašto adresas, parašas)

 

_________________


Periodinių mokslo leidinių atrankos

tvarkos

2 priedas

 

INFORMACIJA APIE PERIODINĮ MOKSLO LEIDINĮ

__________________________________

(leidinio pavadinimas)

 

1. Leidinį leidžianti institucija(-os)

2. Leidinio apibūdinimas (apie 1000/2000 sp. ž.) (nurodant leidinio priskyrimą mokslo sričiai(-ims), mokslo krypčiai (-ims); leidinio reikšmingumą ir išskirtinumą tarp kitų analogiškos ar gretimos tematikos(-ų) periodinių leidinių; leidinio priklausymą tarptautinėms duomenų bazėms, pateikiant ir kitą reikšmingą informaciją apie leidinį)

3. Leidinys išeina nuo

4. Leidinio internetinio puslapio adresas

5. Leidinio periodiškumas ir apimtis spaudos lankais

6. Kalbos, kuriomis publikuojami straipsniai

7. Redaktorių kolegijos sudėtis (kolegijos nario vardas, pavardė, darbovietė, atstovaujama mokslo kryptis, darbo baras kolegijoje)

8. Straipsnių recenzavimo tvarka

9. Informacija apie tarptautinį straipsnių recenzavimą (nurodyti procentą nuo bendro recenzijų skaičiaus)

10. Gautų, publikuotų ir atmestų straipsnių skaičiai

11. Publikuotų užsienio mokslininkų straipsnių skaičius/dalis

12. Leidinio apimties dalis, tenkanti moksliniams straipsniams

13. Procentinė mokslinių straipsnių dalis, tenkanti ne institucijos leidėjos(-ų) mokslininkų straipsniams

14. Informacija apie leidinio spausdintos ar elektroninės versijos prenumeratą užsienyje ir Lietuvoje

15. Išleistų numerių skaičius, nurodant kiekvieno išleisto numerio apimtį spaudos lankais

16. 2010–2011 metais numatomų išleisti leidinio numerių skaičius, apimtis spaudos lankais

 

Vyriausiasis redaktorius ____________________________________

(vardas, pavardė, pareigos, parašas, tel., el. p. adresas)

 

Informaciją rengė _________________________________________

(vardas, pavardė, pareigos, parašas, tel., el. p. adresas)

Pastabos:

1. 5–7 ir 9–5 punktuose pateikiama informacija už 2009 metus;

2. 9 ir 10 punktuose pateikiama informacija turi būti pagrįsta redakcijoje saugoma dokumentacija (redaktorių kolegijos posėdžių protokolai, straipsnių recenzijos ir kt.), kuri pateikiama leidinius vertinančiai ekspertų komisijai paprašius.

 

_________________