FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL NURODYMŲ DĖL TINKAMO TARPTAUTINIŲ SANKCIJŲ ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪROS FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBOS PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS REGULIAVIMO SRITYJE PATVIRTINIMO

 

2005 m. lapkričio 9 d. Nr. 96-V

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 68-2369) 12 straipsnio 1 dalies 2 punktu bei Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gruodžio 30 d. nutarimu Nr. 1679 „Dėl Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 1-4) 4 punktu,

Tvirtinu Nurodymus dėl tinkamo tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos reguliavimo srityje (pridedama).

 

 

DIREKTORIUS                                                                                        ROMUALDAS BOREIKA

______________

 


PATVIRTINTA

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos

prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus

2005 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. 96-V

 

NURODYMai DĖL TINKAMO TARPTAUTINIŲ SANKCIJŲ ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪROS Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie vidaus reikalų ministerijos reGULIAVIMO SRITYJE

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Nurodymai dėl tinkamo tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba) reguliavimo srityje (toliau – nurodymai) nustato tinkamo tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų įgyvendinimo tvarką.

2. Šie nurodymai skirti Lietuvos Respublikos fiziniams ir juridiniams asmenims (toliau – asmenys), vykdantiems savo veiklą tiek Lietuvos Respublikoje, tiek užsienio valstybių teritorijoje:

2.1. finansų įstaigoms;

2.2. auditoriams;

2.3. buhalterinės apskaitos ar mokesčių konsultavimo paslaugas teikiančioms įmonėms;

2.4. notarams ir teisę atlikti notarinius veiksmus turintiems asmenims;

2.5. advokatams ir advokatų padėjėjams;

2.6. asmenims, kurie verčiasi ūkine komercine veikla;

2.7. pašto paslaugų teikėjams, kurie teikia vidaus ir tarptautinio pašto perlaidų paslaugas.

3. Šiuose nurodymuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatyme, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gruodžio 30 d. nutarimu Nr. 1679 „Dėl Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintame apraše.

 

II. Teisės aktai, reglamentuojantys tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą

 

4. Su tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūra susijusius klausimus Lietuvos Respublikoje reglamentuoja:

4.1. Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymas (Žin., 2004, Nr. 68-2369);

4.2. Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas (Žin., 1985, Nr. 1-1) (18712, 224 ir 2591 straipsniai);

4.3. Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas (Žin., 2000, Nr. 89-2741) (1231 straipsnis);

4.4. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gruodžio 30 d. nutarimas Nr. 1698 „Dėl Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 1-4);

4.5. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. spalio 31 d. nutarimas Nr. 1281 „Dėl priemonių Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijoms įgyvendinti“ (Žin., 2001, Nr. 93-3283; 2002, Nr. 56-2263);

4.6. 2001 m. gruodžio 27 d. Europos Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2580/2001 „Dėl specifinių apribojimo priemonių, taikytinų tam tikriems asmenims ir susivienijimams, siekiant kovoti su terorizmu“;

4.7. Kiti teisės aktai, reglamentuojantys tarptautinių sankcijų įgyvendinimą.

 

III. ASMENŲ PAREIGOS, SUSIJUSIOS SU FINANSINIŲ SANKCIJŲ ĮGYVENDINIMU

 

6. Tarptautinių sankcijų įgyvendinimą nustato ir keičia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai ir Europos Sąjungos reglamentai, tiesiogiai taikomi Lietuvos Respublikoje. Asmenys privalo vykdyti finansines sankcijas ir atlikti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo bei Europos Sąjungos reglamentuose dėl tarptautinių sankcijų ir jų įgyvendinimo išimčių nustatytus veiksmus.

7. Asmenys privalo:

7.1. patikrinti, ar jų klientas nėra įtrauktas į subjektų bei jų grupių, kurioms taikomos Europos Sąjungos finansinės sankcijos, konsoliduotą sąrašą (atnaujinamas konsoliduotas sąrašas skelbiamas oficialiame Europos Komisijos tinklalapyje);

7.2. ypatingą dėmesį atkreipti į klientus iš valstybių, esančių Finansinės veiklos darbų grupės (toliau – FATF) sudarytame nebendradarbiaujančių valstybių ir teritorijų sąraše, bei jų ar jų naudai atliekamas operacijas su pinigais ar sandorius (atnaujinamas nebendradarbiaujančių valstybių ir teritorijų sąrašas skelbiamas oficialiame FATF tinklalapyje).

8. Asmenims draudžiama (jei kituose teisės aktuose nenustatyta kitaip):

8.1. atlikti operacijas su pinigais subjektams, dėl kurių įgyvendinamos finansinės sankcijos;

8.2. sudaryti sandorius, kurių vykdymas prieštarautų Lietuvos Respublikoje įgyvendinamoms finansinėms sankcijoms;

8.3. vykdyti veiksmus, kurių vykdymas draudžiamas Lietuvos Respublikoje įgyvendinamomis finansinėmis sankcijomis.

9. Asmenys privalo nedelsdami nutraukti sandorius, kurie buvo sudaryti iki nustatant finansinių sankcijų Lietuvos Respublikoje įgyvendinimą, arba sustabdyti jų vykdymą finansinių sankcijų įgyvendinimo laikotarpiui.

10. Asmenys privalo nedelsdami nutraukti prievolių, atsiradusių iki nustatant finansinių sankcijų Lietuvos Respublikoje įgyvendinimą, vykdymą arba sustabdyti jį finansinių sankcijų įgyvendinimo laikotarpiui. Draudžiama prisiimti naujas prievoles, kurių vykdymas prieštarautų Lietuvos Respublikoje įgyvendinamoms finansinėms sankcijoms.

11. Finansų įstaigos privalo užtikrinti, kad nebūtų disponuojama subjektų, dėl kurių įgyvendinamos finansinės sankcijos, sąskaitomis. Finansų įstaigos, sustabdžiusios subjektų, dėl kurių įgyvendinamos finansinės sankcijos, disponavimą sąskaitomis, apie tai per 2 darbo dienas privalo informuoti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją.

12. Apribojus subjektų, dėl kurių įgyvendinamos finansinės sankcijos, disponavimą sąskaitomis, iš jų gali būti išskaitomos įprastinės šių sąskaitų išlaikymo išlaidos ir įskaitomos palūkanos bei mokėjimai pagal sandorius, sudarytus iki pradedant įgyvendinti finansines sankcijas tik tuo atveju, kai jokiais išskaitymais ar įskaitymais negalės disponuoti subjektas, dėl kurio įgyvendinamos finansinės sankcijos.

13. Jeigu finansines sankcijas nustačiusių tarptautinių organizacijų sprendimuose ir (arba) Europos Sąjungos teisės aktuose, išskyrus reglamentus, yra numatomos jų įgyvendinimo išimtys humanitariniais, taikos palaikymo misijų aprūpinimo tikslais ar kitais ypatingais atvejais, sankcijų išimčių įgyvendinimas Lietuvos Respublikoje yra nustatomas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, išskyrus Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje numatytą atvejį.

14. Asmenys arba subjektai, dėl kurių įgyvendinamos tarptautinės finansinės sankcijos, siekdami pasinaudoti šių nurodymų 13 punkte nustatytomis išimtimis, kreipiasi į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba dėl išimties įgyvendinimo kiekvienu konkrečiu atveju kreipiasi į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją ir įgyvendina išimtį tik gavusi jos sutikimą. Finansų įstaigos, siekdamos pasinaudoti šių nurodymų 13 punkte nustatytomis išimtimis, kreipiasi tiesiogiai į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją ir įgyvendina išimtį tik gavusios jos sutikimą.

15. Asmenys informaciją apie finansinių sankcijų įgyvendinimą privalo teikti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, o finansų įstaigos – ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai.

16. Asmenys privalo pateikti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai visus priežiūrai atlikti reikalingus duomenis.

17. Informacijos pateikimas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai ir kitoms institucijoms, atsakingoms už tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą, nelaikomas tarnybinės, pramoninės, komercinės, banko paslapties ar konfidencialios informacijos atskleidimu.

 

IV. PASiŪLYMAI ASMENIMS DĖL vidaus tvarkOS NUSTATYMO ĮGYVENDINANT finansINes SANKCIJas

 

18. Asmenims siūloma:

18.1. paskirti darbuotoją (-us), kuris (-ie) organizuotų finansinių sankcijų įgyvendinimą, būtų atsakingas (-i) už disponavimo sąskaitomis sustabdymą, reguliarų subjektų, dėl kurių taikomos finansinės sankcijos, sąrašo atnaujinimą, pranešimų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai ir kitoms institucijoms, atsakingos už tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą, teikimą;

18.2. patvirtinti vidaus tvarką, kuri užtikrintų tinkamą šiuose nurodymuose nustatytų reikalavimų laikymąsi;

18.3. sekti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos informacinius pranešimus apie tarptautinių sankcijų įsigaliojimą;

18.4. turėti ir nuolat atnaujinti subjektų, dėl kurių taikomos finansinės sankcijos, sąrašą;

18.5. nustatyti atitinkamas vidaus kontrolės procedūras, kurios užkirstų kelią finansinių sankcijų įgyvendinimo pažeidimams.

______________