LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL SUTARČIŲ TARP FINANSŲ MAKLERIO ĮMONIŲ IR JŲ KLIENTŲ SUDARYMO TAISYKLIŲ

 

1998 m. spalio 16 d. Nr. 31

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

1. Patvirtinti Sutarčių tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų sudarymo taisykles.

2. Įpareigoti finansų maklerio įmones iki šių taisyklių įsigaliojimo raštu pasiūlyti savo klientams, su kuriais sudarytos sutartys iki Sutarčių tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų sudarymo taisyklių įsigaliojimo, pakeisti sutarčių sąlygas pagal šių taisyklių reikalavimus.

3. Nustatyti, kad Sutarčių tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų sudarymo taisyklės įsigalioja nuo 1999 m. sausio 1 d.

 

 

Vertybinių popierių komisijos pirmininkas                                         V. Poderys

 

 

SUTARČIŲ TARP FINANSŲ MAKLERIO ĮMONIŲ

IR JŲ KLIENTŲ SUDARYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Reguliavimo sritis ir teisinis pagrindas

 

1.1. Šios taisyklės nustato bendruosius ir specialiuosius reikalavimus finansų maklerio įmonių ir komercinių bankų, turinčių teisę vykdyti vertybinių popierių operacijas (šiose taisyklėse vadinamų finansų maklerio įmonėmis), su klientais sudaromoms sutartims, pagal kurias apskaitomi (saugomi) klientų vertybiniai popieriai, priimami ir vykdomi klientų pavedimai bei valdomi klientų vertybinių popierių portfeliai.

1.2. Šių taisyklių teisinis pagrindas yra Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 13 straipsnio 2 dalis ir 11 straipsnio 4 dalis.

 

II. BENDRIEJI REIKALAVIMAI SUTARTIMS

 

2. Sutarčių forma

 

Visos sutartys tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų, taip pat visi šių sutarčių pakeitimai ir papildymai turi būti sudaromi raštu.

 

3. Sutarčių saugojimas

 

3.1. Vienas finansų maklerio įmonę atstovaujančio asmens ir kliento pasirašytos sutarties egzempliorius visada turi būti atiduodamas klientui, o kitas saugomas finansų maklerio įmonėje.

3.2. Sutarčiai pasibaigus arba ją nutraukus, finansų maklerio įmonė privalo šią sutartį, visus jos pakeitimus ir papildymus bei kitą su sutartimi susijusią dokumentaciją saugoti 10 metų po sutarties pasibaigimo ar nutraukimo.

 

4. Draudimas finansų maklerio įmonei perleisti savo įsipareigojimus

pagal sutartį su klientu

 

Finansų maklerio įmonei draudžiama sutartyje su klientu nustatytas jos teises ir pareigas perduoti kitiems asmenims, taip pat pavesti tretiesiems asmenims vykdyti klientui duotus įsipareigojimus, išskyrus atvejus, kai kitaip nustato kiti teisės aktai arba finansų maklerio įmonė yra gavusi išankstinį rašytinį kliento sutikimą.

 

5. Klientų teisių apsauga

 

5.1. Jeigu šios taisyklės tam tikrais atvejais nustato konkrečias šalių teises, pareigas bei atsakomybę ir nenumato galimybės šalims susitarti kitaip, finansų maklerio įmonės privalo užtikrinti, kad jų su klientais sudaromose sutartyse būtų numatytos šios konkrečios teisės, pareigos ir atsakomybė. Sutartyse tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų gali būti ir šiose ar kitose taisyklėse nenumatytų sąlygų, tačiau finansų maklerio įmonei yra draudžiama į sutartis su klientais įtraukti nuostatas, ribojančias finansų maklerio įmonės pareigas ir atsakomybę klientui, kurią nustato Lietuvos Respublikos įstatymai, kiti teisės aktai ir šios taisyklės.

5.2. Finansų maklerio įmonės, pažeidusios šių taisyklių 5.1 punkte nustatytą pareigą, atsako įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

5.3. Sutartyse, pagal kurias apskaitomi (saugomi) klientų vertybiniai popieriai, priimami ir vykdomi klientų pavedimai bei valdomi klientų vertybinių popierių portfeliai, privalo būti nurodyta, kad jos sudarytos remiantis šiomis taisyklėmis. Klientui pareikalavus, finansų maklerio įmonę atstovaujantis finansų makleris privalo jam išaiškinti šių taisyklių klientams suteikiamas teises ir siūlomos pasirašyti sutarties turinį.

5.4. Finansų maklerio įmonės su klientais sudaromose sutartyse turi būti nustatyta finansų maklerio įmonės pareiga, klientui pareikalavus jam pateikti savo metinę finansinę atskaitomybę. Finansų maklerio įmonė taip pat privalo teikti savo finansinę atskaitomybę kiekvienam to pareikalavusiam potencialiam klientui.

 

6. Atsakomybė

 

Atsakomybė už sutarčių tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų pažeidimus nustatoma remiantis bendraisiais Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais pagrindais, išskyrus atvejus, kai šių taisyklių dalys, reglamentuojančios atskiras sutartis, nustato kitaip.

 

7. Sutarčių šalys

 

7.1. Viena sutarties šalis yra finansų maklerio įmonė, turinti atitinkamą Vertybinių popierių komisijos licenciją, arba komercinis bankas, kurio licencija nedraudžia vykdyti vertybinių popierių operacijų, atstovaujama finansų maklerio, išlaikiusio Vertybinių popierių komisijos organizuotus kvalifikacinius egzaminus arba turinčio kitokį šios komisijos pripažintą kvalifikacijos sertifikatą.

7.2. Sutartyse apie finansų maklerio įmonę turi būti nurodyta: visas pavadinimas, įmonės kodas, buveinės adresas, licencijos numeris, atstovo, pasirašančio sutartį, pareigos, vardas, pavardė ir atstovavimo pagrindas.

7.3. Sutartys, pagal kurias apskaitomi (saugomi) klientų vertybiniai popieriai, priimami ir vykdomi klientų pavedimai bei valdomi klientų vertybinių popierių portfeliai, sudaromos su atskirais fiziniais ir juridiniais asmenimis; remiantis šiomis sutartimis, jie laikomi atskirais klientais, išskyrus atvejus, kai keli fiziniai ar juridiniai asmenys veikia kaip asmeninių vertybinių popierių sąskaitų arba vertybinių popierių portfelio bendrasavininkiai. Pastaruoju atveju sudaroma viena sutartis, pagal kurią klientu laikomi visi asmeninių vertybinių popierių sąskaitų arba vertybinių popierių portfelio bendrasavininkiai. Finansų maklerio įmonė, prieš sudarydama sutartis su asmenimis, norinčiais būti (arba esančiais) asmeninių vertybinių popierių sąskaitų arba vertybinių popierių portfelio bendrasavininkiais, privalo gauti iš šių asmenų jų valią patvirtinančius dokumentus (pvz., santuokos liudijimą, bendros jungtinės veiklos sutartį ir pan.) arba sutartyje su tokiais asmenimis turi būti aiškiai išreikšta jų valia būti asmeninių vertybinių popierių sąskaitų arba vertybinių popierių portfelio bendrasavininkiais.

7.4. Asmeninių vertybinių popierių sąskaitų arba vertybinių popierių portfelio bendrasavininkiai valdo, naudojasi ir disponuoja asmeninėmis vertybinių popierių sąskaitomis arba vertybinių popierių portfeliu pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir šių taisyklių reikalavimus. Finansų maklerio įmonės ir aptariamų bendrasavininkių sutartyse, pagal kurias apskaitomi (saugomi) klientų vertybiniai popieriai, priimami ir vykdomi klientų pavedimai bei valdomi klientų vertybinių popierių portfeliai, turi būti nustatyta suderintos bendrasavininkių valios pareiškimo finansų maklerio įmonei tvarka.

7.5. Jeigu sutartys, pagal kurias apskaitomi (saugomi) klientų vertybiniai popieriai ir valdomi klientų vertybinių popierių portfeliai, yra sudarytos su bendrasavininkiais, kiekvieno reikalavimu jam priklausanti dalis atidalijama natūra, išskyrus atvejus, kai šalys susitaria kitaip. Vertybinių popierių bendrasavininkių ir finansų maklerio įmonės sutartyse turi būti nustatyta tvarka, kaip atidalyti tuos vertybinius popierius, kurių padalyti natūra tiksliai pagal bendrasavininkiams priklausančias dalis neįmanoma.

7.6. Sutartyse apie klientą (asmeninių vertybinių popierių sąskaitų arba vertybinių popierių portfelio bendrasavininkius) turi būti nurodyta:

7.6.1. fizinio asmens: vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta bei adresas ir telefono bei fakso numeriai;

7.6.2. juridinio asmens: visas pavadinimas, įmonės kodas, buveinės adresas, atstovo pareigos, vardas, pavardė ir atstovavimo pagrindas, telefono ir fakso numeriai (užsienio juridiniai asmenys taip pat pateikia legalizuotą įmonės įregistravimo pažymėjimą ar kitą juridinę galią turintį dokumentą, patvirtinantį jo egzistavimą).

7.7. Sutartyse taip pat nurodomi klientų identifikavimo kodai, sudaryti remiantis Vertybinių popierių komisijos patvirtintomis Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų klientų identifikavimo taisyklėmis.

 

8. Pranešimai

 

8.1. Sutarties šalių viena kitai adresuojami pranešimai turi būti perduoti pagal šių taisyklių 7 dalį nustatytais adresais, išskyrus atvejus, kai sutartyje arba atskirais šalių raštais yra nustatyti kiti tokiems pranešimams skirti adresai.

8.2. Tais atvejais, kai šios taisyklės arba kiti teisės aktai reikalauja pranešimus pateikti raštu, sutartyse tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų turi būti nustatytas tokių raštiškų pranešimų perdavimas asmeniškai, per atstovą arba registruotu laišku. Visais kitais atvejais sutartyse gali būti nustatyta kitokia šalių viena kitai adresuotų pranešimų perdavimo tvarka.

 

9. Finansų maklerio įmonės teikiamos paslaugos

 

Kiekvienoje finansų maklerio įmonės su klientais sudarytoje sutartyje privalo būti tiksliai apibrėžtos paslaugos, kurias finansų maklerio įmonė teiks konkrečiam klientui.

 

10. Atlyginimas finansų maklerio įmonei

 

10.1. Finansų maklerio įmonės sutartyse su klientais privalo būti nustatyta, už kokias paslaugas finansų maklerio įmonei turi būti mokamas atlyginimas, taip pat atlyginimo dydis už konkrečias paslaugas ir jo apskaičiavimo tvarka, laikantis šių taisyklių apribojimų. Finansų maklerio įmonė neturi teisės reikalauti sutartyje su klientu nenustatyto atlyginimo.

10.2. Finansų maklerio įmonė turi teisę gauti atlyginimą iš trečiųjų asmenų už kliento vardu arba savo vardu, bet kliento sąskaita sudaromus sandorius tik tais atvejais, kai klientas yra iš anksto raštiškai pareiškęs savo sutikimą. Finansų maklerio įmonė kliento reikalavimu privalo suteikti jam informaciją apie trečiųjų asmenų finansų maklerio įmonei mokamo atlyginimo pagrindą ir jo dydį.

 

11. Sutarčių keitimas

 

11.1. Finansų maklerio įmonė, norėdama pakeisti sudarytų sutarčių sąlygas, apie tai privalo raštu pranešti klientams ir pasiūlyti atitinkamai pakeisti ar papildyti su jais sudarytų sutarčių sąlygas ir nustatyti ne mažesnį kaip 14 dienų terminą klientui atsakyti.

11.2. Jeigu per finansų maklerio įmonės nustatytą terminą klientas raštiškai neinformuoja finansų maklerio įmonės, kad įsipareigoja laikytis pasikeitusių sąlygų, pastaroji sutartį gali nutraukti.

11.3. Jeigu klientas raštiškai neinformavo finansų maklerio įmonės, kad įsipareigoja laikytis pasikeitusių sąlygų, ir per terminą sutarties nutraukimui, skaičiuojamą nuo 11.1 punkte nustatyto termino pabaigos, negavo jos raštiško pranešimo apie sutarties nutraukimą, sutartis lieka galioti ankstesnėmis sąlygomis.

11.4. Jeigu tam tikroms sutarčių rūšims šiose taisyklėse yra nustatyti kitokie sutarčių keitimo reikalavimai negu šioje dalyje, taikomi šie specialieji reikalavimai.

 

12. Sutarčių nutraukimas

 

12.1. Klientas gali bet kada nutraukti su finansų maklerio įmone sudarytą sutartį, pateikdamas jai rašytinį pranešimą. Sutartis šiuo pagrindu laikoma nutraukta nuo to momento, kai rašytinis kliento pranešimas apie sutarties nutraukimą įteikiamas finansų maklerio įmonei. Draudžiama šią kliento teisę apsunkinti sutartyse nustatant reikalavimą, kad klientui vienašališkai nutraukiant sutartį, jis sumokėtų baudą.

12.2. Finansų maklerio įmonė gali nutraukti su klientu sudarytą sutartį tik įspėjusi klientą raštu ne mažiau kaip prieš 14 dienų, išskyrus atvejus, kai sutartis yra nutraukiama dėl to, kad klientas nevykdo savo prievolių.

12.3. Tais atvejais, kai finansų maklerio įmonė įsipareigoja teikti klientui keletą paslaugų pagal vieną sutartį, šioje sutartyje turi būti nustatyta galimybė ją pakeisti nutraukiant atskirų paslaugų teikimą ir nustatyta tokios galimybės realizavimo tvarka, atitinkanti šių taisyklių 11.1, 12.2, 16.2 ir 17.1 punktų reikalavimus. Nutraukus su klientu sudarytą sutartį vienos iš teikiamų paslaugų atžvilgiu, finansų maklerio įmonė privalo vykdyti visas savo pareigas, susijusias su kitomis klientui teikiamomis paslaugomis.

12.4. Jeigu tam tikroms sutarčių rūšims šiose taisyklėse yra nustatyti kitokie sutarčių nutraukimo reikalavimai negu šioje dalyje, taikomi šie specialieji reikalavimai.

 

13. Sutartys su užsienio šalių asmenimis

 

13.1. Sudarant sutartis su užsienio šalių fiziniais ar juridiniais asmenimis, taikoma Lietuvos Respublikos teisė.

13.2. Tais atvejais, kai sutartys sudaromos su užsienio valstybių juridiniais ir fiziniais asmenimis, esančiais ne Lietuvos Respublikoje, finansų maklerio įmonė gali įsipareigoti kliento vardu konvertuoti užsienio valiutą į litus, klientui prisiimant riziką, susijusią su valiutų kursų svyravimais ir padengiant su tokiu konvertavimu susijusias išlaidas.

 

III. SPECIALIEJI REIKALAVIMAI

ATSKIROMS SUTARČIŲ RŪŠIMS

 

14. Specialieji reikalavimai sutartims, pagal kurias apskaitomi (saugomi) klientų vertybiniai popieriai

 

14.1. Finansų maklerio įmonė turi teisę atidaryti ir tvarkyti klientų asmenines vertybinių popierių sąskaitas tik su klientu sudariusi sutartį pagal Bendrųjų vertybinių popierių ir jų cirkuliacijos apskaitos taisyklių, jų pagrindu priimtų instrukcijų bei šios taisyklių dalies specialiuosius reikalavimus, išskyrus atvejus, kai emitentas jo išleistų vertybinių popierių sąskaitų tvarkymą perduoda viešosios apyvartos tarpininkui Vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 28 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka.

14.2. Finansų maklerio įmonės atidaro ir tvarko klientų asmenines vertybinių popierių sąskaitas pasaugos pagrindais, t. y. šioms sutartims taikomi visi reikalavimai, nustatyti pasaugą reglamentuojančiuose Lietuvos Respublikos civilinio kodekso straipsniuose.

14.3. Finansų maklerio įmonė neturi teisės naudoti klientų asmeninėse vertybinių popierių sąskaitose esančių vertybinių popierių savo ar kitų klientų poreikiams, išskyrus atvejus, kai klientas sutartyje su finansų maklerio įmone arba atskiru raštu yra išreiškęs savo sutikimą dėl to, kad jam priklausantys vertybiniai popieriai būtų naudojami pačios finansų maklerio įmonės arba kitų jos klientų poreikiams. Kliento sutikimas, kad jam priklausantys vertybiniai popieriai būtų naudojami pačios finansų maklerio įmonės arba kitų jos klientų poreikiams, turi būti įforminamas kaip vertybinių popierių skolinimas.

14.4. Naudojimasis vertybiniais popieriais iš kliento asmeninių vertybinių popierių sąskaitų turi būti atlygintinas, išskyrus atvejus, kai klientas to yra atsisakęs raštu.

14.5. Tais atvejais, kai sutartys, pagal kurias apskaitomi (saugomi) klientų vertybiniai popieriai, yra sudaromos su bendrasavininkiais, jose turi būti nurodytos bendrasavininkių dalys arba pažymėta, kad vertybiniai popieriai yra bendroji jungtinė nuosavybė.

14.6. Klientas, norėdamas nutraukti sutartį, pagal kurią apskaitomi (saugomi) jo vertybiniai popieriai, turi pateikti finansų maklerio įmonei rašytinį pranešimą. Klientas turi teisę šiame pranešime nurodyti kitą sąskaitų tvarkytoją, kuriam turi būti perduota jo vertybinių popierių apskaita (saugojimas), pridėdamas su pastaruoju sudarytos atitinkamos sutarties kopiją arba atskirą įsipareigojimą apskaityti (saugoti) kliento vertybinius popierius.

14.7. Tais atvejais, kai sutartį, pagal kurią apskaitomi (saugomi) kliento vertybiniai popieriai, vienašališkai nutraukia finansų maklerio įmonė, ji apie tokį savo ketinimą privalo pranešti klientui ir nustatyti ne mažesnį kaip 14 dienų terminą nurodyti sąskaitų tvarkytoją, kuriam turi būti perduota kliento vertybinių popierių apskaita (saugojimas). Šiuo atveju klientas taip pat turi teisę reikalauti, kad finansų maklerio įmonė tokį sąskaitų tvarkytoją rekomenduotų ar parinktų pagal jo nurodytus kriterijus.

14.8. Kai tik finansų maklerio įmonei taps žinomas naujasis sąskaitų tvarkytojas, ji privalo nedelsdama perduoti jam kliento vertybinių popierių apskaitą (saugojimą), išskyrus Klientų pavedimų priėmimo ir vykdymo taisyklių 11 dalyje nustatytą atvejį ir kitas įstatymais ir teisės aktais nustatytas išimtis.

14.9. Jeigu klientas nepasinaudoja savo teise nurodyti kitą sąskaitų tvarkytoją, kuriam turi būti perduota kliento vertybinių popierių apskaita (saugojimas), ir nereikalauja jo rekomenduoti ar parinkti šių taisyklių nustatytais atvejais, finansų maklerio įmonė turi teisę perduoti kliento vertybinių popierių apskaitą (saugojimą) emitentams, išleidusiems vertybinius popierius, arba pagal Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 28 straipsnio 3 dalį jų įgaliotiems viešosios apyvartos tarpininkams.

14.10. Finansų maklerio įmonė ar klientas, pranešdami apie kitą sąskaitų tvarkytoją, turi nurodyti visą jo pavadinimą, įmonės kodą, buveinės adresą, licencijos numerį, Lietuvos centrinio vertybinių popierių depozitoriumo dalyvio kodą ir atstovo, įgalioto teikti informaciją, pareigas, vardą, pavardę ir telefono numerį.

 

15. Specialiosios sutarčių sąlygos dėl klientų piniginių lėšų saugojimo

 

15.1. Klientų piniginių lėšų saugojimas nėra savarankiška finansų maklerio įmonės veiklos rūšis. Sąlygos dėl klientų piniginių lėšų saugojimo ir jų panaudojimo turi būti nustatytos sutartyse, pagal kurias priimami ir vykdomi klientų pavedimai bei valdomi klientų vertybinių popierių portfeliai.

15.2. Finansų maklerio įmonėje esančios klientų piniginės lėšos, skirtos investavimui į vertybinius popierius, taip pat piniginės lėšos, gautos už parduotus kliento vertybinius popierius, piniginės lėšos, gautos kaip dividendai arba palūkanos už kliento turimus vertybinius popierius, taip pat kitos šios rūšies investicinės pajamos, gaunamos pinigais, finansų maklerio įmonėje privalo būti saugomos pasaugos pagrindais.

15.3. Finansų maklerio įmonė be atskiro kliento sutikimo turi teisę iš kliento piniginių lėšų sąskaitos apmokėti už vertybinius popierius, įgyjamus pagal kliento pavedimą. Atskiro kliento sutikimo taip pat nereikia, kai finansų maklerio įmonė iš kliento piniginių lėšų sąskaitos apmoka už klientui įgyjamus vertybinius popierius pagal jos pačios priimtą investicinį sprendimą, valdant kliento vertybinių popierių portfelį. Visos kitos išlaidos iš kliento piniginių lėšų sąskaitos (įskaitant atlyginimą finansų maklerio įmonei) gali būti daromos tik turint išankstinį kliento sutikimą, išreikštą sutartyje arba kitame kliento pasirašytame rašte.

15.4. Klientui pareikalavus, finansų maklerio įmonė privalo nedelsdama grąžinti kliento piniginių lėšų sąskaitoje esančius pinigus. Finansų maklerio įmonė turi teisę atsisakyti vykdyti šį kliento reikalavimą, jeigu:

15.4.1. kliento piniginės lėšos yra įkeistos ir perduotos finansų maklerio įmonei kaip įkaito turėtojui arba finansų maklerio įmonė jas saugo įkaito turėtojo pavedimu;

15.4.2. finansų maklerio įmonei yra pateiktas kliento pavedimas, pagal kurį įgyjamiems vertybiniams popieriams apmokėti reikės kliento piniginių lėšų ir kuris reikalavimo grąžinti pinigus metu nėra atšauktas nustatyta tvarka;

15.4.3. kitais sutartyje arba atskirame kliento rašte nustatytais atvejais, kai finansų maklerio įmonei yra suteikta teisė iš kliento piniginių lėšų sąskaitos nurašyti tam tikras išlaidas ir tokios išlaidos yra mokėtinos;

15.4.4. tai numato įstatymai ar kiti teisės aktai.

 

16. Specialieji reikalavimai sutartims, pagal kurias priimami ir vykdomi klientų pavedimai

 

16.1. Finansų maklerio įmonės, prieš priimdamos klientų pavedimus operacijoms su jų vertybiniais popieriais atlikti, privalo sudaryti su jais sutartis pagal Klientų pavedimų priėmimo ir vykdymo taisyklių bei šių taisyklių bendruosius ir šios taisyklių dalies specialiuosius reikalavimus.

16.2. Finansų maklerio įmonei draudžiama atsisakyti sudaryti ar vykdyti sutartį dėl kliento pavedimų priėmimo ir vykdymo dėl to, kad klientas reikalauja, jog jo vertybiniai popieriai būtų apskaitomi (saugomi) kitoje finansų maklerio įmonėje, o piniginės lėšos saugomos kredito įstaigoje.

16.3. Sutartyse, pagal kurias priimami ir vykdomi klientų pavedimai, turi būti nustatyta:

16.3.1. kliento pavedimo rekvizitai arba pavedimo blankų perdavimo klientui tvarka ir standartinės pavedimų vykdymo sąlygos;

16.3.2. kliento pavedimų forma ir pateikimo finansų maklerio įmonei būdai;

16.3.3. kliento pavedimų registravimo ir patvirtinimo tvarka;

16.3.4. kliento pavedimo sąlygų keitimas ir pavedimų atšaukimas;

16.3.5. nuostatos dėl kliento pavedimų vykdymo sujungimo ir išskaidymo;

16.3.6. vertybinių popierių ir piniginių lėšų suteikimo finansų maklerio įmonei, siekiant įvykdyti kliento pavedimus, tvarka;

16.3.7. kliento pavedimų įvykdymo patvirtinimo tvarka;

16.3.8. kitos sąlygos, kurių konkrečiais atvejais reikalauja Klientų pavedimų priėmimo ir vykdymo taisyklės.

16.4. Sutartis, pagal kurią priimami ir vykdomi klientų pavedimai, nutraukiama bendra tvarka; nuo kliento pranešimo apie sutarties nutraukimą įteikimo finansų maklerio įmonei momento ji praranda teisę priimti naujus kliento pavedimus, tačiau sutarties nutraukimas nėra kliūtis įvykdyti kliento pavedimus, kurie finansų maklerio įmonei buvo pateikti iki aptariamo pranešimo jai įteikimo momento ir kurie negali būti atšaukti nustatyta tvarka.

 

17. Specialieji reikalavimai sutartims, pagal kurias valdomi klientų vertybinių popierių portfeliai

 

17.1. Finansų maklerio įmonės, prieš pradėdamos valdyti klientų (juridinių ir fizinių asmenų) vertybinių popierių portfelius, t. y. užsiimti tokia veikla, kai jos savo nuožiūra priima ir kliento vardu pateikia vykdyti sprendimus dėl vertybinių popierių pirkimo ir pardavimo, mainų, įkeitimo, skolinimo ir skolinimosi, piniginių lėšų skolinimosi vertybiniams popieriams įsigyti, teisių, susijusių su vertybinių popierių portfelį sudarančiais vertybiniais popieriais, realizavimu siekiant maksimalios naudos klientui, privalo su jais sudaryti rašytinę sutartį pagal šios taisyklių dalies specialiuosius reikalavimus.

 

Vertybinių popierių portfelio saugojimas

 

17.2. Finansų maklerio įmonei draudžiama atsisakyti sudaryti ar vykdyti sutartį dėl kliento vertybinių popierių portfelio valdymo dėl to, kad klientas reikalauja, jog jo vertybiniai popieriai būtų apskaitomi (saugomi) kitoje finansų maklerio įmonėje, o piniginės lėšos saugomos kredito įstaigoje.

17.3. Tais atvejais, kai klientas reikalauja, kad jo vertybiniai popieriai, sudarantys valdomą vertybinių popierių portfelį, būtų saugomi kitoje finansų maklerio įmonėje, pastaroji turi būti nurodyta vertybinių popierių portfelį valdančiai finansų maklerio įmonei. Taip pat jeigu piniginės lėšos, skiriamos vertybinių popierių portfelio sudarymui ar papildymui, kliento pageidavimu yra saugomos kredito įstaigoje, o ne vertybinių popierių portfelį valdančioje finansų maklerio įmonėje, klientas taip pat turi nurodyti šią kredito įstaigą.

17.4. Pranešimas apie 17.3 punkte nurodytą finansų maklerio įmonę arba kredito įstaigą turi būti pateiktas raštu, jame nurodant visą pavadinimą, įmonės kodą, buveinės adresą, licencijos numerį, taip pat su klientu sudarytos atitinkamos sutarties datą ir numerį.

17.5. Klientas turi teisę be atskiro finansų maklerio įmonės, valdančios jo vertybinių popierių portfelį, pritarimo pervesti savo vertybinius popierius ir pinigines lėšas, sudarančias jo portfelį, į kitą finansų maklerio įmonę ar kredito įstaigą. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje tokiu atveju turi būti nustatyta kliento pareiga nedelsiant pačiam pateikti finansų maklerio įmonei, valdančiai jo vertybinių popierių portfelį, pranešimą su 17.4 punkte nurodyta informacija apie naująją finansų maklerio įmonę ar kredito įstaigą arba pavesti pastarosioms pateikti tokį pranešimą. Jeigu kliento vertybinių popierių portfelį valdanti finansų maklerio įmonė taip pat apskaito (saugo) jo vertybinius popierius ir pinigines lėšas, sudarančias jo portfelį, šiame punkte nustatytos kliento teisės įgyvendinimas nėra kliūtis įvykdyti investicinius sprendimus, kurie buvo pateikti vykdyti iki aptariamo pranešimo įteikimo jai momento ir kurie negali būti atšaukti nustatyta tvarka.

17.6. Jeigu klientas nevykdo savo pareigos nedelsiant informuoti apie finansų maklerio įmonių ar kredito įstaigų, nurodytų 17.3 punkte, pakeitimą, finansų maklerio įmonė, valdanti kliento vertybinių popierių portfelį, neatsako klientui už vertybinių popierių portfelio nuostolius (įskaitant negautas pajamas), atsiradusius dėl jo neveikimo.

17.7. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje turi būti nustatyta, kokius įgalinimus santykiuose su 17.3 ir 17.23.6.1 punkte nurodytomis finansų maklerio įmonėmis ar kredito įstaigomis turi kliento vertybinių popierių portfelį valdanti finansų maklerio įmonė, įskaitant šiuos veiksmus:

17.7.1. duoti pavedimus vykdyti operacijas su kliento vertybiniais popieriais;

17.7.2. duoti nurodymus finansų maklerio įmonei, apskaitančiai (saugančiai) kliento vertybinių popierių portfelį, arba kredito įstaigai, saugančiai kliento pinigines lėšas, suteikti vertybinius popierius ir (arba) pinigines lėšas siekiant įvykdyti kliento pavedime nurodytą sandorį;

17.7.3. sumokėti atlyginimą finansų maklerio įmonei(-ėms) už pavedimų, susijusių su kliento vertybinių popierių portfeliu, įvykdymą ir vertybinių popierių portfelio apskaitą (saugojimą);

17.7.4. gauti pavedimų įvykdymo patvirtinimus ir juos perduoti klientui;

17.7.5. atlikti kitus veiksmus, reikalingus jos pareigoms pagal vertybinių popierių portfelio valdymo sutartį vykdyti.

17.8. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje turi būti nustatyta finansų maklerio įmonės, valdančios kliento vertybinių popierių portfelį, pareiga nedelsiant informuoti klientą apie jos pastebėtus 17.3 ir 17.23.6.1 punkte nurodytų finansų maklerio įmonių ar kredito įstaigų pažeidimus atliekant operacijas, susijusias su kliento vertybinių popierių portfelio valdymu. Klientas taip pat gali įgalioti jo vertybinių popierių portfelį valdančią finansų maklerio įmonę imtis kitų veiksmų, siekiant apginti jo teises santykiuose su aptariamais trečiaisiais asmenimis.

17.9. Jeigu klientas vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties arba papildomo susitarimo dėl vertybinių popierių portfelio papildymo sudarymo metu nėra deponavęs piniginių lėšų ir (arba) vertybinių popierių, vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje arba papildomame susitarime dėl vertybinių popierių portfelio papildymo turi būti nustatyta kliento pareiga konkrečiais terminais deponuoti pinigines lėšas ir (arba) vertybinius popierius ir, jeigu vertybiniai popieriai ir (arba) piniginės lėšos saugomos ne finansų maklerio įmonėje, valdančioje kliento vertybinių popierių portfelį, raštu pranešti pastarajai, kad šį prievolė įvykdyta arba pavesti finansų maklerio įmonei, apskaitančiai (saugančiai) portfelį sudarančius vertybinius popierius ar kredito įstaigai, saugančiai pinigines lėšas pateikti tokį pranešimą.

17.10. Šių taisyklių 17.9 punkte aptariamu atveju vertybinių popierių portfelio valdymo sutartis arba papildomas susitarimas dėl vertybinių popierių portfelio papildymo sudaromi su atidedamąja sąlyga, t. y. jie įsigalioja, kai kliento vertybinių popierių portfelį valdanti finansų maklerio įmonė gauna pranešimą, patvirtinantį, kad kliento piniginės lėšos ir (arba) vertybiniai popieriai deponuoti.

 

Vertybinių popierių portfelio pradinė sudėtis, sudarymo tikslai ir apribojimai

 

17.11. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje turi būti nurodyta finansų maklerio įmonei pavedamo valdyti kliento vertybinių popierių portfelio pradinė sudėtis (nurodomi vertybinių popierių pavadinimai, Lietuvos centrinio vertybinių popierių depozitoriumo suteikti kodai ir kiekvienos rūšies vertybinių popierių skaičius) ir šio vertybinių popierių portfelio rinkos vertė, taip pat pinigų suma, skirta vertybinių popierių portfelio papildymui, arba tik portfelio sudarymui skirta pinigų suma. Finansų maklerio įmonė gali nustatyti minimalią valdomo vertybinių popierių portfelio vertę arba pinigų sumą, skirtą vertybinių popierių portfelio sudarymui.

17.12. Klientas turi teisę bet kada papildyti savo vertybinių popierių portfelį, pavesdamas finansų maklerio įmonei valdyti papildomas pinigines lėšas ir (arba) vertybinius popierius. Kliento vertybinių popierių portfelio padidėjimas iš papildomų kliento įnašų įforminamas kaip papildomas susitarimas prie vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties; jame įvardijami papildomai pavedami valdyti vertybiniai popieriai (nurodomi vertybinių popierių pavadinimai ir Lietuvos centrinio vertybinių popierių depozitoriumo suteikti kodai ir kiekvienos rūšies vertybinių popierių skaičius), nurodoma jų rinkos vertė, taip pat pinigų suma, skirta vertybinių popierių portfelio papildymui, arba tik portfelio papildymui skirta pinigų suma.

17.13. Klientas, norėdamas sumažinti finansų maklerio įmonės valdomo vertybinių popierių portfelio dydį, turi apie tai jai pranešti raštiškai. Finansų maklerio įmonė praranda teisę tvarkyti kliento nurodytus vertybinius popierius ir pinigines lėšas nuo šios pranešimo įteikimo jai momento, tačiau tai nėra kliūtis įvykdyti investicinius sprendimus (pavedimus), kurie buvo pateikti vykdyti iki aptariamo pranešimo jai įteikimo momento ir kurie negali būti atšaukti nustatyta tvarka.

17.14. Jeigu vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje nenustatyta kitaip, pajamos, gautos valdant kliento vertybinių popierių portfelį, yra laikomos vertybinių popierių portfelio dalimi ir valdomos bendra tvarka.

17.15. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje privalo būti nurodyti tikslai, kurių siekia klientas sudarydamas šią sutartį (pvz., investicijos į vertybinius popierius, siekiant gauti kapitalo prieaugį, investicijos į skolos vertybinius popierius, tikintis gauti pastovias pajamas, vertybinių popierių įsigijimas ir perpardavimas, siekiant gauti pajamas iš prekybos, ir t. t.). Klientas turi teisę reikalauti į vertybinių popierių portfelio valdymo sutartį įtraukti kitas nuostatas, atspindinčias tikslus, kurių jis siekia sudarydamas šią sutartį, taip pat vėliau reikalauti, kad sutartis būtų pakeista arba papildyta atsižvelgiant į pasikeitusius tikslus.

17.16. Finansų maklerio įmonė, priimdama konkrečius investicinius sprendimus dėl kliento vertybinių popierių portfelio, privalo vadovautis tikslais, kurių siekė klientas, sudarydamas vertybinių popierių portfelio valdymo sutartį.

17.17. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje turi būti aiškiai nurodyta, ar finansų maklerio įmonei, valdančiai kliento vertybinių popierių portfelį, suteikiama teisė:

17.17.1. kliento vardu realizuoti teises, susijusias su vertybiniais popieriais (balsavimas, pasirašymo teisės ir kt.);

17.17.2. kliento vardu įkeisti, skolinti ir skolinti vertybinius popierius ir skolinti pinigines lėšas.

17.18. Tais atvejais, kai klientas paveda finansų maklerio įmonei realizuoti teises, susijusias su jo portfelį sudarančiais vertybiniais popieriais, vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje turi būti konkrečiai nurodyta, kokias teises klientas paveda realizuoti finansų maklerio įmonei, taip pat nustatytas kliento įsipareigojimas išduoti finansų maklerio įmonei reikalingus atstovavimo dokumentus. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje turi būti nuostata, kad visos teisės, susijusios su kliento portfelį sudarančiais vertybiniais popieriais, priklauso klientui.

17.19. Tais atvejais, kai klientas suteikia teisę jo vertybinių popierių portfelį valdančiai finansų maklerio įmonei vykdyti vertybinių popierių įkeitimo, skolinimo ir skolinimosi bei piniginių lėšų skolinimosi operacijas, jos atliekamos gavus atskirą raštišką kliento sutikimą, išskyrus atvejus, kai klientas vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje aiškiai tokios savo teisės atsisakė.

17.20. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje nustatomi šie investavimo apribojimai:

17.20.1. iš kokių vertybinių popierių sudaromas portfelis arba kokių vertybinių popierių portfelyje negali būti (įskaitant apribojimą į kliento vertybinių popierių portfelį įtraukti vertybinius popierius, kuriuos kliento vertybinių popierių portfelį valdanti finansų maklerio įmonė ar su ja susijęs asmuo platina ar platino per pastaruosius 12 mėnesių);

17.20.2. kokių vertybinių popierių dalis portfelyje yra ribota;

17.20.3. kokiose rinkose gali būti įsigyjami vertybiniai popieriai;

17.20.4. kokių operacijų finansų maklerio įmonė negali atlikti valdydama vertybinių popierių portfelį ir kokioms operacijoms atlikti reikia atskiro raštiško kliento sutikimo (vertybinių popierių portfelio valdymo sutartimi negalima apriboti finansų maklerio įmonės teisės savo nuožiūra priimti ir pateikti vykdyti sprendimus dėl vertybinių popierių pirkimo ir pardavimo);

17.20.5. kiti apribojimai, kuriuos nustato klientas.

17.21. Klientui pageidaujant, vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje 17.19 punkte reglamentuojamų investavimo apribojimų galima nenustatyti. Tokiu atveju sutartyje pažymima, kokių konkrečiai apribojimų klientas nenustatė.

17.22. Tais atvejais, kai vertybinių popierių portfelio valdymo sutartis numato investavimą į užsienio emitentų išleistus vertybinius popierius, joje turi būti šios nuostatos:

17.22.1. kliento įsipareigojimas prisiimti riziką, susijusią su valiutų kursų svyravimais;

17.22.2. kliento įgaliojimas finansų maklerio įmonei konvertuoti litus į tą užsienio valiutą, kuri reikalinga šiems sandoriams vykdyti, bei įsipareigojimas padengti su valiutų konvertavimu susijusias išlaidas arba kita užsienio valiutos finansų maklerio įmonei suteikimo tvarka;

17.22.3. kliento teisė nurodyti vertybinių popierių tarpininką, turintį teisę saugoti (apskaityti) užsienio emitentų išleistus vertybinius popierius ir atlikti operacijas su jais arba pavesti finansų maklerio įmonei, valdančiai jo vertybinių popierių portfelį, tokį tarpininką parinkti arba rekomenduoti. Pastaruoju atveju turi būti parinktas ar rekomenduotas toks vertybinių popierių tarpininkas, kurio teikiamų paslaugų kokybės ir kainos santykis yra palankiausias klientui, atsižvelgiant ne tik į kainą, bet ir į paslaugų operatyvumą, apimtį, profesionalumą bei kitus klientui svarbius faktorius.

 

Vertybinių popierių portfelio valdymo principai

 

17.23. Finansų maklerio įmonė, valdydama savo klientų vertybinių popierių portfelius, privalo vadovautis šiais principais, kurie įrašomi į vertybinių popierių portfelio valdymo sutartį:

17.23.1. Kliento interesų viršenybės principas. Finansų maklerio įmonė, pagal vertybinių popierių portfelio valdymo sutartį priimdama investicinius sprendimus, kliento vardu realizuodama teises, susijusias su kliento vertybiniais popieriais, ir sudarydama sandorius kliento vardu arba savo vardu, bet kliento sąskaita, privalo vadovautis kliento interesų viršenybės prieš pačios finansų maklerio įmonės ir trečiųjų asmenų interesus principu. Įgyvendinant šį principą, finansų maklerio įmonei draudžiama sudaryti sandorius su trečiaisiais asmenimis ir atlikti kitus juridinę reikšmę turinčius veiksmus klientų vardu arba savo vardu, bet klientų sąskaita, jeigu tuo finansų maklerio įmonė ar jos darbuotojai yra tiesiogiai ar netiesiogiai suinteresuoti ir tai prieštarauja finansų maklerio įmonės pareigai veikti geriausiais kliento interesais, išskyrus atvejus, kai finansų maklerio įmonė informavo klientą apie tokį jos pačios arba jos darbuotojo suinteresuotumą ir gavo kliento raštišką sutikimą, kad toks sandoris būtų sudarytas.

17.23.2. Konfidencialumo principas. Finansų maklerio įmonė neturi teisės jokiems tretiesiems asmenims atskleisti kliento konfidencialios informacijos, išskyrus tokią informaciją, kuri jau buvo paties kliento ar jo įgaliotų asmenų atskleista, arba tą, kurią įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka finansų maklerio įmonė privalo teikti valdžios, valdymo ar teisminėms institucijoms. Finansų maklerio įmonei taip pat draudžiama, pasinaudojus konfidencialia informacija, sudaryti sandorius, naudingus jai pačiai arba tretiesiems asmenims, išskyrus atvejus, kai klientas yra davęs raštišką sutikimą dėl tokių sandorių sudarymo. Klientas turi teisę vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje arba atskiru raštu nurodyti finansų maklerio įmonei, kokia informacija yra laikoma konfidenciali.

17.23.3. Bešališko požiūrio į klientus principas. Finansų maklerio įmonė privalo dėti visas pastangas vienodai tenkinti visų savo klientų interesus. Vykdydama šį principą, finansų maklerio įmonė privalo turėti klientų interesų derinimo tvarką, su kuria jos klientai supažindinami pasirašytinai ir kuri laikoma priedu prie vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties.

17.23.4. Didžiausios naudos ir mažiausios rizikos principas. Finansų maklerio įmonė, prieš priimdama bet kokį investicinį sprendimą, susijusį su kliento vertybinių popierių portfeliu, privalo įvertinti naudą, kurios tikimasi iš šio sprendimo, ir ją palyginti su šiuo sprendimu susijusia rizika. Šis įvertinimas yra pagrindas nuspręsti, ar investicinis sprendimas atitinka kliento tikslus sudarant šią sutartį (šių taisyklių 17.15 punktas).

17.23.5. Profesionalumo principas. Finansų maklerio įmonė privalo profesionaliai priimti visus investicinius sprendimus, susijusius su klientų vertybinių popierių portfeliais, vadovaudamasi savo patirtimi, žiniomis ir visa jai prieinama informacija.

17.23.6. Ekonomiškumo principas.

17.23.6.1. Finansų maklerio įmonė, valdanti kliento vertybinių popierių portfelį, privalo ieškoti geriausio būdo operacijoms su vertybinių popierių portfeliu vykdyti, t. y. jos pačios teikiamų tarpininkavimo paslaugų kainos ir kokybės santykis turi atitikti kliento interesus, arba turi būti parinkta kita finansų maklerio įmonė operacijoms su kliento vertybinių popierių portfeliu vykdyti, kuri atitiktų kliento interesus. (Pastaruoju atveju kliento vertybinių popierių portfelį valdanti finansų maklerio įmonė veikia kaip kliento atstovė ir kliento vardu pateikia pavedimus atlikti operacijas su kliento vertybinių popierių portfeliu kitai finansų maklerio įmonei.)

17.23.6.2. Finansų maklerio įmonei draudžiama pačiai vykdyti arba pavesti vykdyti kitoms finansų maklerio įmonėms (17.23.6.1 punkte nustatytu atveju) operacijas su kliento vertybinių popierių portfeliu, kurios yra per dažnos arba kurių apimtis yra per didelė atsižvelgiant į kliento tikslus sudarant vertybinių popierių portfelio valdymo sutartį, ir kurių pagrindinis tikslas yra galimybė pačiai kliento vertybinių popierių portfelį valdančiai finansų maklerio įmonei arba kitoms 17.3 ir 17.23.6.1 punkte nurodytoms finansų maklerio įmonėms ar kredito įstaigoms gauti atlyginimą.

17.24. Jeigu dėl finansų maklerio įmonės sudarytų sandorių ar kitų veiksmų, pažeidžiančių 17.23.1 ir 17.23.2 punktų reikalavimus padaroma žala klientams, šie turi teisę reikalauti, kad finansų maklerio įmonė atlygintų jiems padarytą žalą. Finansų maklerio įmonė taip pat įsipareigoja darbuotojų profesinės etikos taisyklėse nustatyti:

17.24.1. darbuotojų pareigą informuoti atitinkamus finansų maklerio įmonės vadovus apie suinteresuotumą kliento vardu arba finansų maklerio įmonės vardu, bet kliento sąskaita sudaromu sandoriu ar kitais kliento vardu atliekamais veiksmais ir neatskleisti konfidencialios klientų informacijos;

17.24.2. darbuotojų atsakomybę už 17.24.1 punkte išdėstytų pareigų nevykdymą.

 

Kliento sutikimai ir nurodymai

 

17.25. Tais atvejais, kai vertybinių popierių rinkoje susidaro ypatinga situacija, taip pat kitais vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje aptartais atvejais finansų maklerio įmonė turi teisę prašyti kliento sutikimo konkrečioms operacijoms su jo vertybinių popierių portfeliu, prieš tai suteikusi jam tikslią ir išsamią informaciją, reikalingą sprendimui priimti, ir, klientui pageidaujant – reikiamą konsultaciją.

17.26. Visais atvejais, kai operacija su kliento vertybinių popierių portfeliu neatitinka šios sutarties nuostatų, kliento sutikimas yra būtinas. Vertybinių popierių portfelį valdanti finansų maklerio įmonė prieš tai privalo suteikti klientui tikslią ir išsamią informaciją, reikalingą sprendimui priimti, ir, klientui pageidaujant, – reikiamą konsultaciją.

17.27. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje privalo būti įrašyta kliento teisė duoti finansų maklerio įmonei privalomus nurodymus dėl jo vertybinių popierių portfelio valdymo bendrai, pavyzdžiui, sutarties sudarymo tikslų pakeitimas, investavimo apribojimų nustatymas, nurodymas likviduoti vertybinių popierių portfelį (parduoti vertybinius popierius, sudarančius portfelį). Šalys vertybinių popierių valdymo sutartyje gali susitarti, kad klientas turi teisę duoti privalomus nurodymus dėl konkrečios operacijos su jo vertybinių popierių portfeliu. Tokie kliento nurodymai turi būti duodami raštu, o finansų maklerio įmonė turi raštu patvirtinti jų gavimą.

17.28. Jeigu vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje yra numatyta 16.26 punkte aptarta kliento teisė duoti jo vertybinių popierių portfelį valdančiai finansų maklerio įmonei privalomus nurodymus, sutartyje taip pat turi būti nustatyta finansų maklerio įmonės pareiga įspėti klientą dėl jo duodamų nurodymų keliamos rizikos.

 

Ataskaitos

 

17.29. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje nustatyta tvarka ir terminais, bet ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius, vertybinių popierių portfelį valdanti finansų maklerio įmonė privalo pateikti klientui ataskaitą, kurioje turi būti:

17.29.1. visos per ataskaitinį laikotarpį su kliento vertybinių popierių portfeliu atliktos operacijos, įskaitant teisių, susijusių su vertybiniais popieriais, realizavimą, taip pat atlyginimą finansų maklerio įmonei, atliekančiai operacijas su kliento vertybinių popierių portfeliu (17.23.6.1 punkte nustatytu atveju) ir kitas išlaidas, iš kliento piniginių lėšų sąskaitos, padarytas valdant jo vertybinių popierių portfelį;

17.29.2. ataskaitinio laikotarpio pabaigos ir vidutinė vertybinių popierių portfelio vertė bei jos apskaičiavimas;

17.29.3. atlyginimas už kliento vertybinių popierių portfelio valdymą.

17.30. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje finansų maklerio įmonė privalo įsipareigoti kaupti ir saugoti dokumentaciją apie priimtus investicinius sprendimus dėl operacijų su kliento vertybinių popierių portfeliu ir, klientui pareikalavus, pateikti jam informaciją apie šiuos sprendimus, jų priėmimo motyvus ir jų realizavimą.

17.31. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje taip pat turi būti nustatyta vertybinių popierių portfelį valdančios finansų maklerio įmonės pareiga, klientui pareikalavus, jam nedelsiant pateikti kitą 17.29.1 ir 17.29.2 punktuose neaptartą informaciją apie sutarties vykdymo eigą.

17.32. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje draudžiama nustatyti papildomą mokestį už šių taisyklių 17.29 – 17.31 punktuose minimas ataskaitas ir informaciją.

17.33. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje turi būti nustatyta kliento teisė, gavus ataskaitą apie savo vertybinių popierių portfelį, pareikšti pastabas jo vertybinių popierių portfelį valdančiai finansų maklerio įmonei ir pastarosios pareiga motyvuotai atsakyti į kliento pareikštas pastabas sutartyje nustatytais terminais ir tvarka.

 

Atlyginimas už kliento vertybinių popierių portfelio valdymą

 

17.34. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje atlyginimas finansų maklerio įmonei už kliento vertybinių popierių valdymą gali būti nustatomas tik toks:

17.34.1. fiksuoto dydžio valdymo mokestis, kurį finansų maklerio įmonė yra nustačiusi vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties sudarymo dieną; ir

17.34.2. atlyginimas nuo kliento vertybinių popierių portfelio vertės padidėjimo, nustatyto remiantis rinkos kainomis arba Vertybinių popierių komisijos pripažintais vertybinių popierių vertės nustatymo būdais (metodais).

17.35. Atlyginimo finansų maklerio įmonei mokėjimo tvarka ir terminai nustatomi vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje, laikantis šių apribojimų:

17.35.1. valdymo mokestis gali būti mokamas ne dažniau kaip kartą per vieną mėnesį ir negali būti mokamas avansu;

17.35.2. valdymo mokestis mokamas tik už tą laikotarpį, kai vertybinių popierių portfelio valdymo sutartis galiojo (valdymo mokestis mažinamas proporcingai tam laikotarpiui, kai sutartis buvo nutraukta ar negaliojo dėl to, kad finansų maklerio įmonei buvo sustabdytas licencijos galiojimas ar ji buvo panaikinta);

17.35.3. atlyginimas nuo kliento vertybinių popierių portfelio vertės padidėjimo mokamas už sutartyje su klientu nustatytus vienodus laikotarpius, kurie negali būti trumpesni kaip trys mėnesiai (vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties nutraukimo atveju šis laikotarpis gali būti atitinkamai trumpesnis);

17.35.4. vertybinių popierių portfelio vertės padidėjimas apskaičiuojamas iš vertybinių popierių portfelį sudarančių vertybinių popierių verčių padidėjimo sumos 17.35.3 punkte nustatyto laikotarpio pabaigoje atėmus vertybinių popierių portfelio pradinę vertę, kai jis buvo perduotas valdyti finansų maklerio įmonei, arba tą vertę, kurios jis buvo paskutinį kartą finansų maklerio įmonei pareikalavus atlyginimo nuo jos valdomo kliento vertybinių popierių portfelio vertės padidėjimo ir atėmus valdymo mokestį, sumokėtą per laikotarpį nuo vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties įsigaliojimo arba nuo paskutinio atlyginimo už vertės padidėjimą sumokėjimo finansų maklerio įmonei.

17.36. Finansų maklerio įmonei draudžiama išskaityti jai priklausantį atlyginimą už vertybinių popierių portfelio valdymą iš pajamų, gautų pardavus vertybinius popierius iš kliento vertybinių popierių portfelio, išskyrus atvejus, kai klientas su tuo sutinka ir yra tai iš anksto patvirtinęs raštu arba atlyginimas išieškomas iš klientui priklausančio turto Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

17.37. Jeigu kliento vertybinių popierių portfelį valdanti finansų maklerio įmonė taip pat vykdo operacijas su kliento vertybinių popierių portfeliu ir (arba) jį apskaito (saugo), ji gali imti atitinkamą atlyginimą už operacijų su kliento vertybinių popierių portfeliu vykdymą bei vertybinių popierių, sudarančių kliento vertybinių popierių portfelį, apskaitą (saugojimą). Šis atlyginimas turi atsispindėti klientui pateikiamoje finansų maklerio įmonės ataskaitoje.

 

Vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties nutraukimas

 

17.38. Nuo vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties nutraukimo momento kliento vertybinių popierių portfelį valdanti finansų maklerio įmonė praranda teisę veikti kliento vardu, tačiau jos nutraukimas nėra kliūtis įvykdyti investicinius sprendimus (pavedimus), kurie buvo pateikti vykdyti iki sutarties nutraukimo momento ir kurie negali būti atšaukti nustatyta tvarka.

17.39. Finansų maklerio įmonė, su kuria buvo sudaryta vertybinių popierių portfelio valdymo sutartis, privalo nedelsdama pranešti 17.3 ir 17.23.6.1 punkte nurodytoms finansų maklerio įmonėms ar kredito įstaigoms apie kliento vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties nutraukimą, išskyrus atvejus, kai šią pareigą prisiėmė pats klientas.

 

Atsakomybė

 

17.40. Atsakomybė už vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties pažeidimus nustatoma bendraisiais pagrindais, su ta išimtimi, kad finansų maklerio įmonė neatsako už kliento nuostolius dėl vertybinių popierių vertės svyravimo ir infliacijos, jeigu ji laikėsi vertybinių popierių portfelio valdymo sutarties sąlygų.

_____________