LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL SUTARČIŲ TARP PENSIJŲ FONDŲ IR AUDITO ĮMONIŲ SĄLYGŲ DERINIMO SU VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA TAISYKLIŲ

 

1999 m. gruodžio 22 d. Nr. 28

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

Patvirtinti Sutarčių tarp pensijų fondų ir audito įmonių sąlygų derinimo su Vertybinių popierių komisija taisykles (pridedama).

 

 

 

pirmininkas                                                                                                              V. Poderys

 

PATVIRTINTA

Vertybinių popierių komisijos

1999 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. 28

 

SUTARČIŲ TARP PENSIJŲ FONDŲ IR AUDITO ĮMONIŲ SĄLYGŲ DERINIMO SU VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Sutarčių tarp pensijų fondų ir audito įmonių sąlygų derinimo su Vertybinių popierių komisija taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato pensijų fondo sudaromos ir keičiamos sutarties su audito įmone dėl pensijų fondo metų finansinės atskaitomybės audito atlikimo ir dėl kitokio pensijų fondo veiklos tikrinimo, analizės atlikimo (dėl nuomonės apie pensijų fondo finansinį pajėgumą vykdyti pagal pensijų sutartis prisiimtus įsipareigojimus pareiškimo auditoriaus išvadoje, pateikiamoje atliekant pensijų fondo metų finansinės atskaitomybės patikrinimą) sąlygų derinimo su Vertybinių popierių komisija (toliau – Komisija) tvarką.

2. Šių Taisyklių teisinis pagrindas – Lietuvos Respublikos pensijų fondų įstatymo 14 straipsnis, 39 straipsnio 5 dalis ir 41 straipsnio 2 dalies 1 punktas.

3. Pagrindinės Taisyklių sąvokos vartojamos Lietuvos Respublikos pensijų fondų įstatyme ir Lietuvos Respublikos audito įstatyme nustatyta prasme, jeigu šiose taisyklėse neapibrėžta kitaip.

 

II. SUTARČIŲ TARP PENSIJŲ FONDŲ IR AUDITO ĮMONIŲ SĄLYGŲ DERINIMO SU KOMISIJA TVARKA

 

4. Pensijų fondas per 4 mėnesius nuo ūkinių metų pabaigos privalo pateikti Komisijai ir viešai paskelbti nepriklausomo auditoriaus patikrintas finansines ataskaitas.

Pensijų fondo metų ataskaitoje turi būti nepriklausomo auditoriaus išvada apie pensijų fondo apskaitos patikimumą, taip pat apie tai, ar ši apskaita atitinka nustatytas taisykles. Auditoriaus išvadose turi būti pareikšta nuomonė apie pensijų fondo finansinį pajėgumą vykdyti pagal pensijų sutartis prisiimtus įsipareigojimus, taip pat turi būti nurodyti visi Lietuvos Respublikos pensijų fondų įstatymo ir kitų pensijų fondų veiklą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimai.

5. Pensijų fondas, vykdydamas šių Taisyklių 4 punkte nurodytus reikalavimus, turi sudaryti su audito įmone atitinkamą sutartį. Šioje sutartyje turi būti šalių (pensijų fondo ir audito įmonės) susitarimas dėl pensijų fondo metų finansinės atskaitomybės audito atlikimo ir dėl kitokio pensijų fondo veiklos tikrinimo, analizės atlikimo, t. y. dėl nepriklausomo pensijų fondo metų finansinės atskaitomybės patikrinimo ir išvados pateikimo, kai nurodoma, ar finansinė atskaitomybė visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi pensijų fondo finansinę būklę, veiklos rezultatus ir pinigų srautus, ar finansinė atskaitomybė atitinka teisės aktus, reglamentuojančius finansinę apskaitą ir finansinės atskaitomybės sudarymą, bei Lietuvos Respublikoje taikomus bendruosius apskaitos principus, taip pat dėl nuomonės apie pensijų fondo finansinį pajėgumą vykdyti pagal pensijų sutartis prisiimtus įsipareigojimus pareiškimo.

6. Sutarties tarp pensijų fondo ir audito įmonės dėl pensijų fondo audito atlikimo ir dėl kitokio pensijų fondo veiklos tikrinimo, analizės atlikimo (toliau – sutartis atlikti auditą) sąlygas pensijų fondas turi suderinti su Komisija po šios sutarties sudarymo.

Jeigu sudarytos tarp pensijų fondo ir audito įmonės sutarties atlikti auditą sąlygos keičiamos, pakeistos sąlygos turi būti suderintos su Komisija po nurodytosios sutarties pakeitimo.

7. Sutarties atlikti auditą sąlygos, nesuderintos su Komisija, negalioja.

8. Pensijų fondo auditas atliekamas pagal auditą ir auditorių darbą reglamentuojančius teisės aktus bei sutarties tarp pensijų fondo ir audito įmonės sąlygas.

9. Pensijų fondas, kreipdamasis į Komisiją dėl sutarties atlikti auditą sąlygų suderinimo, turi pateikti:

9.1. prašymą su pridedamų dokumentų sąrašu;

9.2. pensijų fondo visuotinio akcininkų susirinkimo nutarimo išrinkti audito įmonę bei nustatyti audito paslaugų apmokėjimo sąlygas (jeigu į Komisiją kreipiamasi dėl naujos sutarties atlikti auditą sąlygų suderinimo) arba pensijų fondo visuotinio akcininkų susirinkimo nutarimo dėl audito paslaugų apmokėjimo sąlygų pakeitimo (jeigu kreipiamasi dėl pakeistų sutarties atlikti auditą sąlygų suderinimo) notaro patvirtintą nuorašą;

9.3. sutartį atlikti auditą arba pensijų fondo ir audito įmonės susitarimą pakeisti šios sutarties sąlygas (2 egzempliorius);

9.4. sutarties atlikti auditą sąlygų pakeitimo pagrindimą, jeigu kreipiamasi dėl pakeistų šios sutarties sąlygų suderinimo;

9.5. raštu išdėstytus duomenis apie audito įmonę, su kuria sudaryta sutartis atlikti auditą (pavadinimas, įmonės kodas, buveinės adresas, telefono numeris, sprendimo įrašyti audito įmonę į audito įmonių sąrašą data ir numeris bei šį sprendimą priėmusios institucijos pavadinimas);

9.6. raštišką audito įmonės patvirtinimą, kad ji yra nepriklausoma ir pagal Lietuvos Respublikos audito įstatymą bei kitus teisės aktus turi teisę sudaryti su pensijų fondu sutartį atlikti auditą.

10. Komisija turi teisę reikalauti papildomų, šių Taisyklių 9 punkte nenurodytų dokumentų ir informacijos, kurių reikia priimti sprendimui dėl sutarties atlikti auditą sąlygų suderinimo.

11. Jeigu šiose Taisyklėse Komisijai pateikti nurodyta informacija yra pensijų fondo komercinė paslaptis ar dėl kitų priežasčių laikoma konfidencialia, ją pensijų fondas Komisijai pateikia atskirai, užklijuotame voke su užrašu „Konfidenciali informacija“. Siunčiant paštu, šis užklijuotas vokas turi būti įdedamas į antrą, siuntimui skirtą voką.

Kartu su konfidencialiais dokumentais tame pačiame voke pateikiamas asmenų, turinčių teisę žinoti konfidencialią informaciją ir teikti su ja susijusius paaiškinimus, sąrašas. Sąraše nurodomas kiekvieno asmens vardas, pavardė, pareigos, telefono numeris. Tais atvejais, kai konfidencialią pensijų fondo informaciją turi teisę žinoti ir teikti paaiškinimus juridinis asmuo, sąraše nurodomas juridinio asmens pavadinimas, buveinės adresas, administracijos vadovo vardas, pavardė, telefono numeris ir asmenų, kuriems patikėta ši informacija, vardai, pavardės, pareigos, telefonų numeriai.

12. Sprendimą dėl sutarties atlikti auditą sąlygų suderinimo Komisija turi priimti ne vėliau kaip per 30 dienų nuo Taisyklių 9 punkte nurodytų dokumentų bei duomenų pateikimo dienos. Jeigu Komisija pareikalauja papildomų dokumentų ar informacijos, tai 30 dienų terminas skaičiuojamas nuo papildomų dokumentų ar informacijos pateikimo.

Savo motyvuotą sprendimą atsisakyti suderinti sutarties atlikti auditą sąlygas arba pareikalauti papildomų dokumentų ar informacijos, taip pat sprendimą suderinti šios sutarties sąlygas Komisija raštu praneša pensijų fondui.

13. Komisijai priėmus sprendimą suderinti sutarties atlikti auditą sąlygas, pensijų fondui kartu su šių Taisyklių 12 punkte nurodytu pranešimu grąžinamas vienas sutarties atlikti auditą arba pensijų fondo ir audito įmonės susitarimo pakeisti šios sutarties sąlygas egzempliorius su spaudu „SUDERINTA“, kuriame nurodoma atitinkamo Komisijos sprendimo priėmimo data ir numeris.

14. Komisija gali atsisakyti suderinti sutarties atlikti auditą sąlygas tik tuo atveju, kai pateikti ne visi Taisyklių 9 ir 10 punktuose nurodyti duomenys ir dokumentai, tie dokumentai neatitinka teisės aktų reikalavimų, sutarties atlikti auditą sąlygos neatitinka Lietuvos Respublikos audito įstatymo, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso, Lietuvos Respublikos pensijų fondų įstatymo ar kitų Lietuvos Respublikos įstatymų reikalavimų, audito įmonė nėra nepriklausoma ir ji pagal Audito įstatymą neturi teisės sudaryti su pensijų fondu sutartį atlikti auditą arba kai yra kitų teisės aktų pažeidimų, dėl kurių šios sutarties sąlygos negali būti suderintos.

 

III. ATSAKOMYBĖ

 

15. Pensijų fondai, jų vadovai bei kiti asmenys už šių Taisyklių reikalavimų pažeidimus gali būti traukiami administracinėn, civilinėn ir baudžiamojon atsakomybėn Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka.

16. Jeigu pensijų fondas nesilaiko šių Taisyklių reikalavimų, Komisija gali apriboti pensijų fondo veiklą, taip pat atšaukti leidimą verstis pensijų fondo veikla Pensijų fondų įstatymo 5 straipsnio 7-12 dalyse nustatyta tvarka.

 

IV. KOMISIJOS SPRENDIMŲ APSKUNDIMAS

 

17. Komisijos sprendimai atsisakyti suderinti sutarties atlikti auditą sąlygas, taip pat kiti šiose Taisyklėse nurodyti Komisijos sprendimai ir veiksmai (neveikimas) suinteresuotų asmenų gali būti skundžiami teismui Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________