LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL MAISTINĖS ŽELATINOS, GAMINAMOS IŠ GYVŪNINIŲ ŽALIAVŲ, GAMYBOS IR PREKYBOS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2000 m. lapkričio 14 d. Nr. 322

Vilnius

 

Siekdamas užtikrinti maistinės želatinos, gaminamos iš gyvūninių žaliavų, gamybos ir prekybos reikalavimus ir įgyvendinti Europos Sąjungos direktyvos 92/118/EEB reikalavimus, atsižvelgęs į Europos Komisijos sprendimą 1999/724/EB ir 2000/20/EB, tvirtinu Maistinės želatinos, gaminamos iš gyvūninių žaliavų, gamybos ir prekybos reikalavimus (pridedama).

 

 

Direktorius                                                                                                       K. Lukauskas

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2000 11 14

įsakymu Nr. 322

 

MAISTINĖS ŽELATINOS, GAMINAMOS IŠ GYVŪNINIŲ ŽALIAVŲ, GAMYBOS IR PREKYBOS REIKALAVIMAI

 

Maistinės želatinos, gaminamos iš gyvūninių žaliavų, gamybos ir prekybos reikalavimai (toliau – Reikalavimai) parengti remiantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15; 1999, Nr. 90-2639; 2000, Nr. 61-1804) ir įgyvendina ES Tarybos direktyvos 92/11/EEB bei Europos Komisijos sprendimų 1999/724/EB ir 2000/20/EB reikalavimus.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Reikalavimų tikslas – užtikrinti, kad gaminant, laikant, transportuojant, prekiaujant želatina, naudojama žmonių maistui (toliau – maistinė želatina), būtų laikomasi higienos reikalavimų, o žaliava nebūtų gauta iš galvijų, sergančių spongiformine encefalopatija.

2. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

maistinė želatina – natūralus, tirpus gyvūninis baltymas gelio ar nekoloidiniu pavidalu, gautas hidrolizuojant kolageną iš gyvūnų kaulų, kailių ir odų, sausgyslių ir sinovijų (įskaitant žuvis ir paukščius);

kailiai ir odos – odos ir poodiniai audiniai;

rauginimas – kailių ar odų apdorojimas daržovių rauginimo agentais, chromo druska ar kitomis medžiagomis, tokiomis kaip: aliuminio, geležies, silicio druska, aldehidais ir kitomis sintetinėmis rauginti skirtomis medžiagomis;

1 kategorijos valstybė ar sritis – valstybė ar jos sritis (rajonas), kurioje pagal ES reikalavimus neužregistruota galvijų spongiforminė encefalopatija;

2 kategorijos valstybė ar sritis – valstybė ar jos sritis (rajonas), kurioje pagal ES reikalavimus laikinai neužregistruota galvijų spongiforminė encefalopatija;

3 kategorijos valstybė ar sritis – valstybė ar jos sritis (rajonas), kurioje pagal ES reikalavimus yra maža tikimybė ir rizika galvijų spongiforminei encefalopatijai pasireikšti;

4 kategorijos valstybė ar sritis – valstybė ar jos sritis (rajonas), kurioje pagal ES reikalavimus yra didelė tikimybė ir rizika galvijų spongiforminei encefalopatijai pasireikšti.

 

II. REIKALAVIMAI ŽALIAVAI, SKIRTAI MAISTINĖS ŽELATINOS GAMYBAI

 

3. Maistinė želatina turi būti gaminama tik įmonėse, turinčiose valstybinės veterinarinės priežiūros numerį. Dokumentai apie įvežamą želatinos gamybai žaliavą ir pagamintą galutinę produkciją turi būti saugomi dvejus metus.

4. Maistinę želatiną galima gaminti iš:

4.1. kaulų;

4.2. atrajotojų galvijų kailių ir odų;

4.3. kiaulių odų;

4.4. paukščių odų;

4.5. sausgyslių ir sinovijų;

4.6. laukinių, medžiojamų gyvūnų odų ir kailių;

4.7. žuvų odelių ir kaulų.

5. Draudžiama maistinės želatinos gamybai naudoti atrajotojų galvijų, gimusių, išaugintų ar paskerstų 4 kategorijos valstybėse ar srityse, kaulus.

6. Draudžiama želatinos gamybai naudoti raugintus kailius ir odas.

7. Žaliava, iš kurios galima gaminti maistinę želatiną, turi būti gauta tik iš sveikų, paskerstų patvirtintose skerdyklose gyvūnų.

8. Žaliava, nurodyta 4 punkte, turi būti gauta iš skerdyklų, mėsos išpjaustymo, mėsos perdirbimo įmonių, žvėrienos perdirbimo įmonių, kaulų perdirbimo įmonių, odų perdirbimo ir surinkimo centrų, mažmeninės prekybos, paukštienos perdirbimo įmonių ir turi būti nukreipiama perdirbti tik konkrečiam gamintojui.

9. Žuvų odelės ir kaulai, iš kurių gaminama maistinė želatina, turi būti apdoroti patvirtintose žuvų perdirbimo įmonėse.

10. Odų perdirbimo ir jų surinkimo centrai, kuriose laikoma žaliava, skirta maistinės želatinos gamybai, turi atitikti šiuos reikalavimus:

10.1. žaliavos laikymo patalpose turi būti lengvai valomos ir dezinfekuojamos tvirtos, vandeniui atsparios grindys ir sienos lygiu paviršiumi;

10.2. turi būti įrengtos atskiros šaldymo patalpos;

10.3. žaliava turi būti surenkama, paruošiama, laikoma, gabenama, perdirbama laikantis Odų ir kailių žaliavos surinkimo, apdorojimo, laikymo, transportavimo ir perdirbimo veterinarijos taisyklių, patvirtintų Valstybinės veterinarijos tarnybos 1999 03 26 įsakymu Nr. 4-84.

11. Kiekvienai žaliavos siuntai, skirtai maistinės želatinos gamybai, išduodamas veterinarijos pažymėjimas, kuriame nurodoma žaliavos kilmė.

12. Perdirbti skirtų žaliavų saugojimo ir transportavimo kontrolę turi vykdyti veterinarijos gydytojas.

13. Maistinės želatinos gamybai žaliavą galima importuoti iš kitų valstybių Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka. Kiekvienai žaliavos siuntai turi būti išduodamas nustatytos formos veterinarijos sertifikatas.

 

III. ŽALIAVOS TRANSPORTAVIMAS IR SAUGOJIMAS

 

14. Žaliava, skirta maistinės želatinos gamybai, turi būti transportuojama tik maisto produktams gabenti skirtomis transporto priemonėmis, laikantis higienos reikalavimų.

15. Žaliavą galima transportuoti ir skirstyti surinkimo centruose, odų perdirbimo įmonėse, želatinos gamybos įmonėse turint patvirtintą prekybos dokumentą žaliavai, iš kurios gaminama maistinė želatina.

16. Siunčiant žaliavą, iš kurios bus gaminama maistinė želatina, į ES, reikia turėti žaliavos veterinarijos sertifikatą.

17. Jei žaliava neperdirbama per 24 val. nuo išvežimo į paskirties vietą, ji turi būti gabenama atšaldyta arba sušaldyta. Nuriebalintus ir sausus kaulus, sūdytus, sausus kailius ir odas, kailius ir odas, apdorotas šarmais ar rūgštimis, galima transportuoti ir laikyti aplinkos temperatūroje.

18. Žaliavos laikymo patalpos turi atitikti higienos reikalavimus.

 

IV. MAISTINĖS ŽELATINOS GAMYBOS SĄLYGOS

 

19. Kaulai, gauti iš atrajotojų galvijų, gimusių, augintų ir skerstų 3 kategorijos valstybėse ar srityse, turi būti smulkinami, nuriebalinami karštu vandeniu ir veikiami ne mažesnės kaip 4 % koncentracijos druskos rūgštimi (ph > 12,5) ne trumpiau kaip 20 dienų, tada sterilizuojami 4 sekundes 138-1400 C temperatūroje.

20. Kita žaliava, iš kurios gaminama maistinė želatina, turi būti veikiama rūgštimis ar šarmais, atliekant vieną ar kelis plovimus. Želatiną reikia ekstrahuoti – kaitinti vieną ar keletą kartų iš eilės ir išvalyti filtracijos ir sterilizacijos būdu.

21. Po procesų, nurodytų 19 ir 20 punktuose, maistinė želatina turi būti džiovinama, sluoksniuojama, smulkinama.

22. Draudžiama naudoti konservantus, išskyrus sieros dioksidą ir vandenilio peroksidą.

 

V. REIKALAVIMAI MAISTINEI ŽELATINAI

 

23. Kiekviena pagaminta maistinės želatinos siunta turi būti patikrinta ir privalo atitikti 1, 2 lentelėje nurodytus rodiklius.

 

1 lentelė

 

Mikrobiologiniai rodikliai

 

Leistini kiekiai, ne daugiau kaip

Bendras aerobinių bakterijų skaičius

103/g

Koliforminės bakterijos (300 C)

0/g

Koliforminės bakterijos (44,50 C)

0/10g

Clostridium perfringens

0/g

Staphylococcus

0/g

Salmonella

0/25g

 

2 lentelė

 

Sudėtinės dalys

 

Leistini kiekiai, ne daugiau kaip

As

1 mg/kg

Pb

5 mg/kg

Cd

0,5 mg/kg

Hg

0,15 mg/kg

Cr

10 mg/kg

Cu

30 mg/kg

Zn

50 mg/kg

Drėgmė (1050C)

15 %

Pelenai (5500 C)

2 %

SO2 (pagal Reith Williems)

50 mg/kg

H2O2 (Europos Farmakopėja 1986 (V2O2))

10 mg/kg

 

VI. MAISTINĖS ŽELATINOS PAKAVIMAS, SAUGOJIMAS, GABENIMAS IR ŽENKLINIMAS

 

24. Maistinė želatina turi būti įvyniota, supakuota, laikoma ir transportuojama laikantis higienos reikalavimų.

25. Turi būti atskiros patalpos maistinės želatinos vyniojimui, saugojimui, pakavimui.

26. Supakuota maistinė želatina ženklinama laikantis galiojančių Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo taisyklių.

27. Ant eksportuojamos maistinės želatinos pakuotės turi būti nurodyta: „LITHUANIA“ didžiosiomis raidėmis (Lietuvos Respublika – kaip valstybė gamintoja), įmonės patvirtinimo numeris, pagaminimo data ir užrašas „Gelatine for human consumption“.

 

VII. MAISTINĖS ŽELATINOS IMPORTAS

 

28. Maistinę želatiną leidžiama importuoti iš kitų valstybių tik tada, jeigu jos gamyba, laikymas, pakavimas, transportavimas atitinka šio dokumento II, III, IV, V, VI skyrių reikalavimus.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Reikalavimai įsigalioja nuo 2001 01 01.

30. Reikalavimų įgyvendinimo tvarką nustato ir jų laikymąsi kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

______________